Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ykymrfalcon's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
2
Poolhall Junkies 2002,  R)
3
The Boondock Saints 2000,  R)
4
Sin City 2005,  R)
5
Walk the Line 2005,  PG-13)
6
The Matrix 1999,  R)
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
8
The Fifth Element 1997,  PG-13)
9
Spaceballs 1987,  PG)
10
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
This is one of my favorites. It's one of those movies that I'll watch it to the end if I catch it while flipping through the channels. It's full of action, suspense, romance, humor, and everything else that a great movie needs. I'm sure plenty think it sucks, but they can go take a nap in the Charlotte right before she explodes :-)
11
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12
Donnie Darko 2001,  R)
13
Serenity 2005,  PG-13)
14
Lord of War 2005,  R)
15
The Terminator 1984,  R)
16
Rocketman 2008,  Unrated)
17
The Brave Little Toaster 1987,  G)
18
Last Action Hero 1993,  PG-13)
19
Groundhog Day 1993,  PG)
20
100 Girls 2000,  R)
21
Spiderman 1990,  Unrated)
22
X-Men 2000,  PG-13)
23
Blade 1998,  R)
24
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
25
Aladdin 1990,  G)
26
Forrest Gump 1994,  PG-13)
27
Pulp Fiction 1994,  R)
28
Batman 1989,  PG-13)
29
Galaxy Quest 1999,  PG)
30
Fight Club 1999,  R)
31
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
32
The Rocketeer 1991,  PG)
33
Dragonheart 1986,  PG-13)
34
Thursday 1998,  R)
35
Phone Booth 2003,  R)
36
Reservoir Dogs 1992,  R)
37
Maverick 1994,  PG)
38
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
39
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
40
True Lies 1994,  R)
41
American Beauty 1999,  R)
42
The Big Lebowski 1998,  R)
43
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
44
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
45
Crank 2006,  R)
46
300 2007,  R)
47
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
Probably the funniest movie so far this year, followed closely by Hostel: Part II :-P
48
Kiss Kiss Bang Bang 2000,  Unrated)
49
Smokin' Aces 2007,  R)
50
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments