My Favorite Movies


  yippee9a's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
THE sci-fi movie of all time!
2
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
One of the best TV show-based sci-fi movies since the Star Trek franchise.
3
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Non-stop action! One of John Woo's best! Also, one of the best futuristic action movies ever made.
4
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
Part space opera, part creature feature, part futuristic war movie; The best sci-fi flick since Aliens and Space: Above and Beyond!
5
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
One of the best futuristic sci-fi movies ever!
6
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
One of Ron Howard's best films. Very accurate, full of detail, completely flawless. It's worth seeing over and over again.
7
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
Full of plot twists, non-stop action and intrigue, and complete with memorable one-liners, Total Recall is one of the best sci-fi flicks ever. Goes great with other Philip K. Dick-based movies, including Minority Report and Blade Runner.
8
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
One of the best sci-fi movies ever. Will Smith is at his wisecracking best since Bruce Willis in his Die Hard movies.
9
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
10
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
If you've seen the flims or, better yet, read the comics, then this is for you. Don't miss the upcoming sequel this holiday season.
11
Alien Nation 1988,  R)
12
Aliens 1986,  R)
13
Darkman 1990,  R)
14
Hulk 2003,  PG-13)
15
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
One of the best sci-fi/superhero movies of all time. Definitely an unexpected comedy.
16
Timecop 1994,  R)
Timecop
Forget all that Back to the Future crap. This comic-book-based movie is better. It follows the physics of time travel, has a lot of witty dialogue, terrific visual effects, and, overall, has a great story with great direction, and a great cast. Go see it!
17
Blade 1998,  R)
Blade
A kick-ass thrill ride. Very cool, exciting, and, of course, bloody. It got me into the comics just like Howard the Duck. Have a bloody good time.
18
Blade Runner 1982,  R)
19
Howard the Duck 1986,  PG)
Howard the Duck
One of my favorite comic-book movies of all time. It changed my life and got me into reading the comics. Lea Thompson will always be one of my favorite actresses, and Howard the Duck will always be one of my movies.
20
Crimson Tide 1995,  R)
21
Enemy of the State 1998,  R)
22
Little Women 1994,  PG)
Little Women
Excellent! Winona Ryder gives one of her best performances of her career; and she deserves that oscar nomination for best actress.
23
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
It's like Star Wars and Aliens put together. A well-deserved oscar winner for best visual effects. Action-packed and worth seeing over and over again.
24
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the best sci-fi movies ever made.
25
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
This is one ofr Philip K. Dick's best movie adaptations since Total Recall, Paycheck, and Minority Report. I enjoyed the animation and the visuals, and the entire story of dual identity in a future where drugs won the war.
26
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
A classic!
27
The 6th Day 2000,  PG-13)
The 6th Day
One of the best thought-provoking sci-fi thrillers ever.
28
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
One of the best romantic comedies I've ever seen. In fact, the only one.
29
The Last Starfighter 1984,  PG)
The Last Starfighter
One of the best sci-fi space operas since Star Wars.
30
Flash Gordon 1980,  PG)
31
Rollerball 1975,  R)
Rollerball
Before The Running Man, before Future Sport, and way before American Gladiators, there was Rollerball. When I first heard of a remake, I had to see the original. I had no idea how action-packed it is for a 1970s movie. After seeing the remake, I realize that I like the original better, no matter what anybody says. If you like classics, you'll love the original Rollerball.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments