My Favorite Movies


  ygallego's Rating My Rating
1
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
There is so much going on in this film, you can watch it 50 times and still get something more from it. Beautifully done.
2
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
P.T. Anderson's Masterpiece! Brilliantly woven tapestry of life's battles, disappointments, struggles, and lack of coincidences.
3
Memento 2000,  R)
Memento
Thrilling from beginning to very end.. to beginning.. to end... A must-see for all film lovers.
4
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
For such a beautifully fictional tale, the characters are so truthfully deep. For such an outrageous story, this movie hits so close to home. Wes Anderson's finest.
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
A beautiful portrayal of the things that make relationships painful and the things that make relationships worth it. Jim Carrey proves his range. Kate Winslet blows me away. Kaufman and Gondry make a great team.
6
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Parker and Stone are geniuses. Nuff said.
7
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
This film is a patchwork of all of Gondry's previous works. When pieced together, these patches create an amazing quilt of inginuity, originality, creativity, and randomnity... the things that dreams are made of.
8
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
This film brilliantly paints the gritty quirks, vices, and flaws of a dysfuntional family with the bold colors of hilarity and reality. Fall in love with the Hoovers. Watch this movie today.
9
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
A time machine to 1995. This film really takes me back. Its quirky and doesn't take itself too seriously, although it deals with an array of serious subjects a teenager might face.
10
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
My new fave. Thank you, Mr. Burroughs, for sharing your adolescence with the world.
11
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
12
American Beauty 1999,  R)
13
Donnie Darko 2001,  R)
14
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
A total trip.
15
Requiem for a Dream 2000,  R)
16
Fight Club 1999,  R)
17
Return to Oz 1985,  PG)
18
The Wizard of Oz 1939,  G)
19
The Goonies 1985,  PG)
20
The Princess Bride 1987,  PG)
21
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
22
Snatch 2001,  R)
23
I Heart Huckabees 2004,  R)
24
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
Punch-Drunk Love is pure poetry. As in every Anderson film, the story is erratic but the emotions and relationships are incredibly real. This part must have been made for Sander because he fits in this role like a glove. Anderson is truly a genius.
25
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
26
Being John Malkovich 1999,  R)
27
Raising Arizona 1987,  PG-13)
28
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
29
Labyrinth 1986,  PG)
30
Three Amigos! 1986,  PG)
31
Spaceballs 1987,  PG)
32
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
Way funnier than expected. Much like its unlikely hero, this film has surpassed incredible odds to become an unexpected fave. Jack Black rocks in every movie he's done.. what more can I say?
33
The Chipmunk Adventure 1987,  G)
34
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
I love this film DESPITE Tobey Maguire in the lead role! That proves its a great film.
35
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
A little disappointing compared to the book, but brilliant for Sophia Coppola's first film. A good start to her film career.
36
Saved! 2003,  PG-13)
37
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
The best film of the year.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments