My Favorite Movies
Cremé de la Cremé
| yeswecancan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 2 |
American History X 1998, R) |
|
| 3 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Crash 2005, R) |
|
| 5 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 6 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 7 |
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998, R) |
|
| 8 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 9 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 10 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 11 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 12 |
Things We Lost in the Fire 2007, R) |
|
| 13 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 14 |
Traffic 2000, R) |
|
| 15 |
White Oleander 2002, PG-13) |
|
| 16 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 17 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17) |
|
| 18 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 19 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 20 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 21 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 22 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 23 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |
|
| 24 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 25 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 26 |
Before the Fall (Napola) 2004, Unrated) |
|
| 27 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 28 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 29 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 30 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 31 |
The Girl in the Café (The Girl in the Cafe) 2005, Unrated) |
|
| 32 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 33 |
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986, Unrated) |
|
| 34 |
The Piano 1993, R) |
|
| 35 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 36 |
A Walk on the Moon 1999, R) |
|
| 37 |
Sleepers 1996, R) |
|
| 38 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 39 |
Matchstick Men 2003, PG-13) |
|
| 40 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 41 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 42 |
Maria Full of Grace 2003, R) |
|
| 43 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 44 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 45 |
Lolita 1997, R) |
|
| 46 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 47 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 48 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 49 |
Romance and Cigarettes 2005, R) |
|
| 50 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004, PG-13) |
|
| 51 |
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004, PG-13) |
|
| 52 |
Grease 1978, PG) |
|
| 53 |
The Jungle Book 1967, G) |
|
| 54 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 55 |
Calendar Girls 2003, PG-13) |
|
| 56 |
Volver 2006, R) |
|
| 57 |
Before Night Falls 2001, R) |
|
| 58 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 59 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 60 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 61 |
Flickering Lights 2001, Unrated) |
|
| 62 |
Closer 2004, R) |
|
| 63 |
Crazy/ Beautiful 2001, PG-13) |
|
| 64 |
Dangerous Minds 1995, R) |
|
| 65 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 66 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 67 |
Kalifornia 1993, R) |
|
| 68 |
Sophie's Choice 1982, R) |
|
| 69 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 70 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 71 |
Good Bye, Lenin 2002, R) |
|
| 72 |
Fame 1980, R) |
|
| 73 |
The Life of David Gale 2003, R) |
|
| 74 |
Boys Don't Cry 1999, R) |
|
| 75 |
I Am Dina 2002, Unrated) |
|
| 76 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 77 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 78 |
A Soap (En Soap) 2005, Unrated) |
|
| 79 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 80 |
Final Cut 1998, R) |
|
| 81 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 82 |
Under the Tuscan Sun 2003, PG-13) |
|
| 83 |
Frankie & Johnny 1991, R) |
|
| 84 |
Monster 2003, R) |
|
| 85 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 86 |
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966, R) |
|
| 87 |
Capote 2005, R) |
|
| 88 |
Polish Wedding 1998, PG-13) |
|
| 89 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 90 |
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) 2002, R) |
|
| 91 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 92 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004, R) |
|
| 93 |
Head-On (Gegen die Wand) 2004, R)
This is one of the best movies I've watched in the last years.. It's incredible! It has nerve, great story-telling, you're never left bored, the leading actors truly deliever trustworthy performances.. I especially love when Sibel kinda of "transform" into Cahit when he's doing time, there's something very special about that part of the movie.. |
|
| 94 |
The Science of Sleep 2006, R) |
|
| 95 |
La Haine (Hate) 1995, R) |
|
| 96 |
Changeling 2008, R) |
|
| 97 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005, PG)
This was one of the cases where I actually saw the movie before I read the book. And I probably wouldn't have fallen head over heels with this hilarious movie if I knew the books well enough (I refuse to watch the Harry Potter-movies because the first one was too disappointing for me, 'cause when you're a fan of something you pay attention to the details and thereby you're let down most times when an adaption of a book gets produced).. So this movie was probably that AMAZING because I didn't have my own vision of any of the characters and because I wasn't able to point out all the things the directors left out.. The movie has some very remarkable scenes that I won't soon forget, for example when you get to the factory/warehouse where they built planets, it's so stunningly done. And then I can't forget about the gloomy robot Marvin, he's priceless!! |
|
| 98 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 99 |
Milk 2008, R) |
|
| 100 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 101 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 102 |
Notes on a Scandal 2006, R) |
|
| 103 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 104 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 105 |
Brothers (Brødre) 2004, R) |
|
| 106 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 107 |
Carmen 2003, Unrated) |
|
| 108 |
Superbad 2007, R) |
|
| 109 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 110 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 111 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 112 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 113 |
Lords of Dogtown 2005, PG-13) |
|
| 114 |
Mammoth (Mammut) 2009, R) |
|
| 115 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 116 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 117 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 118 |
Grace of My Heart 1996, R) |
|
| 119 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 120 |
Together (Tillsammans) 2000, R) |
|
| 121 |
Please Vote for Me 2007, Unrated) |
|
| 122 |
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002, R) |
|
| 123 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 124 |
An Education 2009, PG-13) |
|
| 125 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 126 |
Up in the Air 2009, R) |
|
| 127 |
Frida 2002, R) |
|
| 128 |
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009, PG-13) |
|
| 129 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 130 |
Man on Wire 2008, PG-13) |
|
| 131 |
A Single Man 2009, R) |
|
| 132 |
A Prophet (Un prophete) 2009, R) |
|
| 133 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 134 |
Lebanon (Levanon) 2010, R) |
|
| 135 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 136 |
Evil (Ondskan) 2006, G) |








































































































































