My Favorite Movies
Films I can watch frequently, as much as once even twice a week, and still be entertained & enlighten everytime. These movies are from varying genres and themes, actors and directors. PS I just like 'em...8-)
| Yeolita's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Jesus of Nazareth , Unrated) |
|
| 2 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 3 |
The Journey of August King 1995, PG-13) |
|
| 4 |
Batman Begins 2005, PG-13)
Bale is erfect for this role! he is mysterious, dark, deep and inteliigent, cool and penetrating. He stature and demnor is played to perfection against the cartoon/ comic Batman. He is brought back an old icon with renewed emphasis, entusiasm and enegry. We can believe in a Btaman, this Batman...we can dream that he is out there because Bale pump life into it. With great supporting line-p like Caine, Freeman and Neeson, the movie keeps moving even when there are no ation of special effects. These actors bring in an air of sophistication that a billionaire would have been srrounded by. Bruce and Bale seems synonymous now. Nolan, the director really kept the film beautiful, giving only waht need to be seen and heard--nothing seem out of place or haning loose; one is satisfied at the end of the movie! |
|
| 5 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 12 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 13 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 16 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 18 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 19 |
Mad Max Beyond Thunderdome 1985, PG-13) |
|
| 20 |
Mississippi Masala 1991, R) |
|
| 21 |
Glory 1989, R) |
|
| 22 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 23 |
Besieged 1998, R) |
|
| 24 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 25 |
Introducing Dorothy Dandridge 1999, R) |
|
| 26 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 27 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G)
Though old school in technology, and seemingy antiquated this film never ceases to bring the thrilling, hair-raising mood that shows our fear of the unknown. The suspense is electrifying as things are doen slowly and methodically with fanfare and dazzling movie FX. Though it is considered sci-fi, the elemental theme of man's distruct for anything alein to him is heighten and substantially affecting. We are curious and want to know about this novelty but we are able to keep our space because our instinct is to believe it a harm first, thus shot now ask later behavior. It also makes us very aware of our inadequacies and how trivial the group cliques we practice so diligently and rigorously, like nationalism, and gangs, etc are in the scope of humanity and its survival! For this reason, the film is a timeless classic; an opus that resonates with evryone on this earth-survival. |
|
| 28 |
The Prince of Egypt 1998, PG) |
|
| 29 |
The Greatest Story Ever Told 1965, G) |
|
| 30 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 31 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 32 |
The Living Daylights 1987, PG) |
|
| 33 |
Licence To Kill 1989, PG-13) |
|
| 34 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 35 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 36 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 37 |
The Bedford Incident 1965, Unrated) |
|
| 38 |
Against All Odds 1984, R) |
|
| 39 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 40 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 41 |
Something New 2006, PG-13) |
|
| 42 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 43 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 44 |
300 2007, R) |
|
| 45 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 46 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 47 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 48 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 49 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 50 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 51 |
Voices of a Distant Star 2002, Unrated)
A powerful piece with great sensibility...although it is set in outer space with a futuristic atmosphere, its universal theme is very grounded: love! Distance cannot curtail the feelings that one in love can bring. The characters are thorough, deep, smartly created; the plot refreshing; the storyline enjoyable, gripping and beautiful. The anime was quite sharp and spirited, nothing really amiss. Shinkai has a shrewd talent for storytelling and lots of heart! Wish it could have been longer, but this way the impact was a slam dunk. |
|
| 52 |
Slumdog Millionaire 2008, R)
The untilmate rags to riches in every way! Naturally the only way to really be grateful of wealth is to have experience abject poverty...in Slumdog Millionaire, our hero has felt the pains and pangs of being down and out both physically and psychologically/ emotionally. But his good attitude and optimism is never reduced: it is the one thing he has going for him. With love in his heart and a "doctorate" degree from the school of "hard knocks", Jamal Malik is able to extract the right answers, so fittingly illustrated with flashbacks, for the questions on a game show that asks us to be microscopic about life outside our own world. Thus, the journey of Malik's life will prove to be fertile grounds for encouraging and perpetuating the worst in a person because when survival is the goal, morality is not an option.However, Jamal will overcome unlike his brother, Salim, who submits but is really the ultimate victim, hero and savior of Jamal. An expose of sorts on poverty wrapped in a lovely woven romance. Soul, heart, smarts and enough action to engage every audience. Empowering at best. A+ |



















































