Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ybeevers's Rating My Rating
1
A Fish Called Wanda 1988,  R)
2
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
3
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
4
Overboard 1987,  PG)
5
Contact 1997,  PG)
6
The Fifth Element 1997,  PG-13)
7
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Play this movie and watch a grown man cry.
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
Rain Man 1988,  R)
11
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
If you're ever in Salzburg TAKE THE TOUR!!!
12
The Silence of the Lambs 1991,  R)
13
10 1979,  R)
14
King Arthur 2004,  PG-13)
15
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
16
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
17
Star Trek Generations 1994,  PG)
18
Calendar Girls 2003,  PG-13)
19
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
20
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
21
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
22
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
23
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
24
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
26
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
30
50 First Dates 2004,  PG-13)
31
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
32
Catch Me If You Can 1989,  R)
33
Category 6 - Day of Destruction 2004,  Unrated)
34
The Cooler 2003,  R)
35
Crash 2005,  R)
36
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
37
The Distinguished Gentleman 1992,  R)
38
Elf 2003,  PG)
39
Hero 2002,  PG-13)
40
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
41
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
42
The King and I 1999,  G)
43
The King and I 1956,  G)
44
Legally Blonde 2001,  PG-13)
45
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
46
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
47
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
48
The Notebook 2004,  PG-13)
49
On Golden Pond 1981,  PG)
50
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
51
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
52
Shrek 2 2004,  PG)
53
Spy Game 2001,  R)
54
Terms of Endearment 1983,  PG)
55
Troy 2004,  R)
56
While You Were Sleeping 1995,  PG)
57
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
58
X-Men 2000,  PG-13)
59
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
60
A Bridge Too Far 1977,  R)
61
Alexander 2004,  R)
62
Gladiator 1992,  R)
63
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
64
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
65
Batman Begins 2005,  PG-13)
66
Batman Returns 1992,  PG-13)
67
An Unfinished Life 2005,  PG-13)
68
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
69
The Piano 1993,  R)
70
The Departed 2006,  R)
71
Gone, But Not Forgotten 2004,  Unrated)
72
Flightplan 2005,  PG-13)
73
The Illusionist 2006,  PG-13)
74
Kingdom of Heaven 2005,  R)
75
The Lake House 2006,  PG)
76
The Longest Yard 2005,  PG-13)
77
The Longest Yard 1974,  R)
78
Luther 2003,  PG-13)
79
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
80
Mission Impossible 1996,  PG-13)
81
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
82
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
83
The Manchurian Candidate 2004,  R)
84
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
85
Pay It Forward 2000,  PG-13)
86
The Phantom of the Operator 2012,  Unrated)
87
The Shawshank Redemption 1994,  R)
88
The Terminal 2004,  PG-13)
89
The Green Mile 1999,  R)
90
The Sentinel 2006,  PG-13)
91
Trading Places 1983,  R)
92
Walk the Line 2005,  PG-13)
93
The Great Escape 1963,  Unrated)
94
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
95
Gigi 1958,  G)
96
Gone With the Wind 1939,  G)
97
The English Patient 1996,  R)
98
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
99
Gandhi 1982,  PG)
100
Amadeus 1984,  PG)
101
Schindler's List 1993,  R)
102
The Sting 1973,  PG)
103
Patton 1970,  PG)
104
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
105
The Ten Commandments 1956,  G)
106
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
107
The Bible 1966,  G)
108
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
109
Forrest Gump 1994,  PG-13)
110
A Man for All Seasons 1966,  G)
111
Oliver! 1968,  G)
112
The Color Purple 1985,  PG-13)
113
Quo Vadis 1951,  Unrated)
114
The Elephant Man 1980,  PG)
115
Out of Africa 1985,  PG)
116
Mutiny on the Bounty 1935,  Unrated)
117
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
118
The Last Emperor 1987,  PG-13)
119
Braveheart 1995,  R)
120
Goldfinger 1964,  PG)
121
Mary Poppins 1964,  G)
122
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
123
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
124
Saving Private Ryan 1998,  R)
125
Private Benjamin 1980,  R)
126
The Aviator 2004,  PG-13)
127
They Shoot Horses, Don't They? 1969,  PG)
128
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
129
Chariots of Fire 1981,  PG)
130
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
131
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
132
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
133
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
134
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
135
Platoon 1986,  R)
136
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
137
The Exorcist 1973,  R)
138
The French Connection 1971,  R)
139
Bugsy 1991,  R)
140
Citizen Kane 1941,  PG)
141
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
142
Cold Mountain 2003,  R)
143
The Wizard of Oz 1939,  G)
144
A Clockwork Orange 1971,  R)
145
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
146
Rocky 1976,  PG)
147
Casablanca 1942,  PG)
148
The African Queen 1952,  Unrated)
149
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
150
A Hard Day's Night 1964,  G)
151
The Graduate 1967,  PG)
152
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
153
Five Easy Pieces 1970,  R)
154
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
155
The Last Picture Show 1971,  R)
156
American Graffiti 1973,  PG)
157
American Pie 1999,  R)
158
Paper Moon 1973,  PG)
159
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
160
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
161
Scarface 1983,  R)
162
Empire of the Sun 1987,  PG)
163
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
164
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
165
The Thin Red Line 1998,  R)
166
The Pianist 2002,  R)
167
About Schmidt 2002,  R)
168
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
169
Mystic River 2003,  R)
170
Midnight Cowboy 1969,  R)
171
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
172
Topkapi 1964,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments