My Favorite Movies
Give list a short description
| Yasimoula's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Feed 2005, Unrated) |
|
| 2 |
Ken Park 2002, Unrated) |
|
| 3 |
Bad Boy Bubby 1993, Unrated) |
|
| 4 |
Carandiru 2003, R) |
|
| 5 |
The Believer 2001, R) |
|
| 6 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 7 |
Hostel 2006, R) |
|
| 8 |
Saw 2004, R) |
|
| 9 |
StrangeLand 1998, R) |
|
| 10 |
Quills 2000, R) |
|
| 11 |
If These Walls Could Talk 1996, R) |
|
| 12 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 14 |
Romper Stomper 1993, NC-17) |
|
| 15 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 16 |
The Chumscrubber 2005, R) |
|
| 17 |
The World According to Garp 1982, R) |
|
| 18 |
Gia 1998, R) |
|
| 19 |
Bully 2001, R) |
|
| 20 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 21 |
Osama 2003, PG-13) |
|
| 22 |
Provoked 2007, PG-13)
A heart renching true tail of the courage of one woman to break tradition and speak up for herself. An eye opener into the opression often felt of women in those circumstances. I truely felt for her. Though the story line was great, I didnt enjoy the movie as much as I could of, I felt that it wasnt one of Aishwarya Rai's best performances. If you cry during movies, bring tissues.. this movie made me weepy |
|
| 23 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 24 |
Prozac Nation 2005, R) |
|
| 25 |
The Master of Disguise 2002, PG) |
|
| 26 |
Beloved 1998, R) |
|
| 27 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 28 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 29 |
A Mighty Heart 2007, R) |
|
| 30 |
Rabbit-Proof Fence 2002, PG) |
|
| 31 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 32 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 33 |
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993, R) |
|
| 34 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 36 |
Domino 2005, R) |
|
| 37 |
Mac and Me 1988, PG) |
|
| 38 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 39 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 40 |
If These Walls Could Talk 2 2000, R) |
|
| 41 |
Scarface 1983, R) |
|
| 42 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 43 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 44 |
Blow 2001, R) |
|
| 45 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 46 |
Candy 2005, R) |
|
| 47 |
Spun 2002, R) |
|
| 48 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 49 |
American History X 1998, R) |
|
| 50 |
Monster 2003, R) |
|
| 51 |
The Adventures of Elmo in Grouchland 1999, G) |
|
| 52 |
Eddie Murphy Delirious 1983, Unrated) |
|
| 53 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 54 |
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986, G) |
|
| 55 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 56 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 57 |
The Blue Lagoon 1980, R) |
|
| 58 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 59 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 60 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 61 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 62 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 63 |
The Beach 2000, R) |
|
| 64 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005, PG-13) |
|
| 65 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006, PG-13) |
|
| 66 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 67 |
Kidulthood 2005, R) |
|
| 68 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 69 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 70 |
The Wanderers 1979, R) |
|
| 71 |
Girlfight 2000, R) |
|
| 72 |
My Big Fat Greek Wedding 2002, PG) |
|
| 73 |
The Kite Runner 2007, PG-13) |
|
| 74 |
Crash 2005, R) |









































































