My Favorite Movies


  yarkamman's Rating My Rating
1
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
2
Hopscotch 1980,  R)
3
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Not only was this movie filled with action and violence, it had amazing dialogue. I also go weak in the knees for contemporary stuff that heavily refrences the old crime and noir movies!
4
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
5
The Big Lebowski 1998,  R)
6
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
Thanks to this movie I am now fully insured against "hobo stabbings."
7
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Every time I watch this movie I laugh harder than I did the time before. What could possibly be a better testament to a film?
8
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I have never liked a Joss Whedon project. Nope, not even Titan A.E.! But somehow Firefly and Serenity captivate and entertain and move me.
9
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Okay. I admit that Bruce Willis does not play the usual apathetic murdering cop in this movie. Despite that fact, this is a beautiful sci-fi film filled with great fight scenes. I guess the bottom line is I just want to see Bruce killing people.
10
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
11
Hudson Hawk 1991,  R)
Hudson Hawk
I feel like a dolphin who's never tasted melted snow. What does the color blue taste like? Bobo knows? Ha, ha, ha, ha, ha! I must speak with the dolphins now. Eeeee-eeee-eee-eeeeeee!
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
13
Out of Sight 1998,  R)
14
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
15
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
16
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
17
Lies & Alibis (The Alibi) ,  R)
18
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
The funniest hard core horror movie I have seen. The gore was awesome! The refrences to other horror staples were mind boggling. And this is one of five movies that I enjoy as much with commentary as without!
19
Slither 2006,  R)
Slither
Here is my rule: Any movie written by James Gunn is brilliant. If you add Nathan Fillion to the mix it spikes off the charts.
20
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
I had high expectations for this movie, and they were met. This action fiml is quirky and funny and heart-warming. Not to mention the dozens of audio cues and camera cues to other action movies! Where else can you see homages to Sam Peckinpah and Michael Bay in the same scene?
21
Snow Day 2000,  PG)
Snow Day
"Listen to the wind!"
22
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
One of the scariest ghost stories I have watched. It is so simple and effective.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments