My Favorite Movies
| yarddog632003's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008, PG-13) |
|
| 2 |
How She Move 2007, PG-13) |
|
| 3 |
First Sunday 2008, PG-13) |
|
| 4 |
The Great Debaters 2007, PG-13) |
|
| 5 |
Their Eyes Were Watching God 2005, Unrated) |
|
| 6 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 7 |
The Perfect Holiday 2007, PG-13) |
|
| 8 |
This Christmas 2007, PG-13) |
|
| 9 |
The Nativity Story 2006, PG) |
|
| 10 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 11 |
Why Did I Get Married? 2007, PG-13) |
|
| 12 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 14 |
I Think I Love My Wife 2007, R) |
|
| 15 |
Norbit 2007, PG-13) |
|
| 16 |
Dreamgirls 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Are We Done Yet? 2007, PG) |
|
| 18 |
Daddy's Little Girls 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 20 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 21 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 22 |
The Nutty Professor 1996, PG-13) |
|
| 23 |
Big Momma's House 2000, PG-13) |
|
| 24 |
Nutty Professor II - The Klumps 2000, PG-13) |
|
| 25 |
Blade 1998, R) |
|
| 26 |
Deliver Us from Eva 2003, R) |
|
| 27 |
Boomerang 1992, R) |
|
| 28 |
Two Can Play That Game 2001, R) |
|
| 29 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 30 |
The Brothers 2001, R) |
|
| 31 |
House Party 1990, R) |
|
| 32 |
Belly 1998, R) |
|
| 33 |
New Jack City 1991, R) |
|
| 34 |
Harlem Nights 1989, R) |
|
| 35 |
A Rage in Harlem 1991, R) |
|
| 36 |
Jungle Fever 1991, R) |
|
| 37 |
White Men Can't Jump 1992, R) |
|
| 38 |
Trois 3: The Escort 2004, R) |
|
| 39 |
House Party 3 1994, R) |
|
| 40 |
House Party 2 1991, R) |
|
| 41 |
House Party 4: Down to the Last Minute 2001, R) |
|
| 42 |
Dave Chappelle's Block Party 2006, R) |
|
| 43 |
That's So Raven - Raven's House Party 2005, G) |
|
| 44 |
Crooklyn 1994, PG-13) |
|
| 45 |
Menace II Society 1993, R) |
|
| 46 |
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996, R) |
|
| 47 |
Beauty Shop 2005, PG-13) |
|
| 48 |
School Daze 1988, R) |
|
| 49 |
She's Gotta Have It 1986, R) |
|
| 50 |
Getting Played 2006, PG-13) |
|
| 51 |
How to Be a Player 1997, R) |
|
| 52 |
How Stella Got Her Groove Back 1998, R) |
|
| 53 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 54 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 55 |
P. Diddy Presents the Bad Boys of Comedy 2005, R) |
|
| 56 |
Blade II 2002, R) |
|
| 57 |
How High 2001, R) |
|
| 58 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 59 |
Beloved 1998, R) |
|
| 60 |
Vampire in Brooklyn 1995, R) |
|
| 61 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 62 |
Life 1999, R) |
|
| 63 |
Big Momma's House 2 2006, PG-13) |
|
| 64 |
ATL 2006, PG-13) |
|
| 65 |
Booty Call 1997, R) |
|
| 66 |
Sprung 1997, R) |
|
| 67 |
Colors 1988, R) |
|
| 68 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 69 |
Purple Rain 1984, R) |
|
| 70 |
Money Train 1995, R) |
|
| 71 |
Mo' Money 1992, R) |
|
| 72 |
Money Talks 1997, R) |
|
| 73 |
For Da Love of Money 2002, R) |
|
| 74 |
Soul Plane 2004, R) |
|
| 75 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 76 |
Soul Food 1997, R) |
|
| 77 |
Isaac Hayes - The Black Moses of Soul 2004, Unrated) |
|
| 78 |
Mama Africa 2002, Unrated) |
|
| 79 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 80 |
Love Don't Cost a Thing 2003, PG-13) |
|
| 81 |
Kingdom Come 2001, PG) |
|
| 82 |
Friday 1995, R) |
|
| 83 |
Next Friday 2000, R) |
|
| 84 |
Friday After Next 2002, R) |
|
| 85 |
The Original Kings of Comedy 2000, R) |
|
| 86 |
Original Gangstas 1996, R) |
|
| 87 |
Mo' Better Blues 1990, R) |
|
| 88 |
Undercover Brother 2002, PG-13) |
|
| 89 |
Jason's Lyric 1994, R) |
|
| 90 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 91 |
All About the Benjamins 2002, R) |
|
| 92 |
Action Jackson 1988, R) |
|
| 93 |
Michael Jackson - Moonwalker 1988, G) |
|
| 94 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 95 |
Juice 1992, R) |
|
| 96 |
Coach Carter 2005, PG-13) |
|
| 97 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 98 |
Waiting to Exhale 1995, R) |
|
| 99 |
The Wash 2001, R) |
|
| 100 |
Car Wash 1976, PG) |
|
| 101 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 102 |
The Wood 1999, R) |
|
| 103 |
Paid in Full 2002, R) |
|
| 104 |
The Best Man 1999, R) |
|
| 105 |
Best of Chris Rock: Volume 2 2001, R) |
|
| 106 |
Best of Chris Rock 1999, R) |
|
| 107 |
Let's Do It Again 1975, PG) |
|
| 108 |
Which Way Is Up? 1977, R) |
|
| 109 |
Chris Rock: Bring the Pain 1996, Unrated) |
|
| 110 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 111 |
You Got Served 2004, PG-13) |
|
| 112 |
He Got Game 1998, R) |
|
| 113 |
I Got The Hook-Up 1998, R) |
|
| 114 |
I Got the Hook-Up Comedy Jam 2003, Unrated) |
|
| 115 |
Diary of a Mad Black Woman 2005, PG-13) |
|
| 116 |
Set It Off 1996, R) |
|
| 117 |
Barbershop 2002, PG-13) |
|
| 118 |
Barbershop 2 - Back in Business 2004, PG-13) |
|
| 119 |
What's Love Got To Do With It? 1993, R) |
|
| 120 |
Who's the Man? 1993, R) |
|
| 121 |
Brown Sugar 2002, PG-13) |
|
| 122 |
Sugar Hill 1994, R) |
|
| 123 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 124 |
Def by Temptation 1990, R) |
|
| 125 |
Civil Brand 2002, R) |
|
| 126 |
The Cookout 2004, PG-13) |
|
| 127 |
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984, PG) |
|
| 128 |
Breakin' All the Rules 2004, PG-13) |
|
| 129 |
Breakin It Down 1946, Unrated) |
|
| 130 |
Get Rich or Die Tryin' 2005, R) |
|
| 131 |
Romeo Must Die 2000, R) |
|
| 132 |
Beverly Hills Cop 1984, R) |
|
| 133 |
Beverly Hills Cop II 1987, R) |
|
| 134 |
Beverly Hills Cop III 1994, R) |
|
| 135 |
Lean on Me 1989, PG-13) |
|
| 136 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 137 |
Akeelah and the Bee 2006, PG) |
|
| 138 |
The Wiz 1978, G) |
|
| 139 |
Shottas 2002, R) |
|
| 140 |
Eve's Bayou 1997, R) |
|
| 141 |
Baby Boy 2001, R) |
|
| 142 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 143 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 144 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 145 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 146 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 147 |
Girl 6 1996, R) |
|
| 148 |
Daddy Day Care 2003, PG) |
|
| 149 |
My Baby's Daddy 2003, PG-13) |
|
| 150 |
Slip N' Slide Presents: Trick Daddy Uncut 2003, Unrated) |
|
| 151 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 152 |
Roll Bounce 2005, PG-13) |
|
| 153 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 154 |
G 2002, R) |
|
| 155 |
Johnson Family Vacation 2004, PG-13) |
|
| 156 |
Dragon: The Bruce Lee Story 1993, PG-13) |
|
| 157 |
Are We There Yet? 2003, PG) |
|
| 158 |
Steve Harvey: Don't Trip... He Ain't Through With Me Yet 2006, PG) |
|
| 159 |
The Air Up There 1993, PG) |
|
| 160 |
The Five Heartbeats 1991, R) |
|
| 161 |
Original Latin Kings of Comedy 2002, R) |
|
| 162 |
King of Kings 1961, PG-13) |
|
| 163 |
Shaq's All Star Comedy Roast 2: Emmitt Smith 2003, Unrated) |
|
| 164 |
The Queens of Comedy 2000, R) |
|
| 165 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 166 |
Poetic Justice 1993, R) |
|
| 167 |
Honey 2003, PG-13) |
|
| 168 |
Straight from the Projects - Rappers that Live the Lyrics: Brownsville, Brooklyn 2003, Unrated) |
|
| 169 |
Rudy - The Rudy Giuliani Story 2003, R) |
|
| 170 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 171 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 172 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 173 |
Save the Last Dance 2 2006, PG-13) |
|
| 174 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 175 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 176 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 177 |
Ali 2001, R) |
|
| 178 |
Ali , Unrated) |
|
| 179 |
Kiss The Girls 1997, R) |
|
| 180 |
Training Day 2001, R) |
|
| 181 |
Police Academy 3 - Back in Training 1986, PG) |
|
| 182 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 183 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 184 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 185 |
The Marine 2006, PG-13) |
|
| 186 |
A Thin Line Between Love and Hate 1996, R) |
|
| 187 |
Gang of Roses 2003, R) |
|
| 188 |
The War of the Roses 1989, R) |
|
| 189 |
Gang Related 1997, R) |
|
| 190 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 191 |
Rosewood 1997, R) |
|
| 192 |
Rize 2004, PG-13) |
|
| 193 |
Lackawanna Blues 2005, Unrated) |
|
| 194 |
The Greatest Story Ever Told 1965, G) |
|
| 195 |
A Low Down Dirty Shame 1994, R) |
|
| 196 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 197 |
The Dirty Dozen 1967, Unrated) |
|
| 198 |
Rebound 2005, PG) |
|
| 199 |
Asunder 1999, R) |
|
| 200 |
Sounder 1972, G) |
|
| 201 |
Last Holiday 2006, PG-13) |
|
| 202 |
Bringing Down The House 2003, PG-13) |
|
| 203 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 204 |
The Rich Man's Wife 1996, R) |
|
| 205 |
The Inkwell 1994, R) |
|
| 206 |
The Preacher's Wife 1996, PG) |
|
| 207 |
Catwoman 2004, PG-13) |
|
| 208 |
State Property 2002, R) |
|
| 209 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 210 |
xXx: State of the Union 2005, R) |
|
| 211 |
Head of State 2003, PG-13) |
|
| 212 |
State Property 2 2005, R) |
|
| 213 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 214 |
Foxy Brown 1974, R) |
|
| 215 |
Glory 1989, R) |
|
| 216 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 217 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 218 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 219 |
Shaft 2000, R) |
|
| 220 |
Shaft 1971, R) |
|
| 221 |
Shaft in Africa 1973, R) |
|
| 222 |
Little Man 2006, PG-13) |
|
| 223 |
Marked for Death 1990, R) |
|
| 224 |
Something New 2006, PG-13) |
|
| 225 |
New Jersey Drive 1995, R) |
|
| 226 |
Predator 1987, R) |
|
| 227 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 228 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 229 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 230 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 231 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 232 |
Higher Learning 1995, R) |
|
| 233 |
The Honeymooners 2005, PG-13) |
|
| 234 |
Ghost Dad 1990, PG) |
|
| 235 |
Hustle & Flow 2004, R) |
|
| 236 |
Bustin' Loose 1981, R) |
|
| 237 |
Woman Thou Art Loosed 2004, R) |
|
| 238 |
Dead Presidents 1995, R) |
|
| 239 |
Phat Girlz 2006, PG-13) |
|
| 240 |
Trading Places 1983, R) |
|
| 241 |
Once Upon a Time...When We Were Colored 1996, PG) |
|
| 242 |
When We Were Kings 1996, PG) |
|
| 243 |
Disappearing Acts 2000, R) |
|
| 244 |
Slow Burn 2007, R) |
|
| 245 |
Madea Goes to Jail 2006, PG-13) |
|
| 246 |
Meet the Browns 2004, Unrated) |
|
| 247 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 248 |
The Fighting Temptations 2003, PG-13) |
|
| 249 |
In Too Deep 1999, R) |
|
| 250 |
Waist Deep 2006, R) |
|
| 251 |
Inside Deep Throat 2004, NC-17) |
|
| 252 |
Deep Cover 1992, R) |
|
| 253 |
Midnight Blue: The Deep Throat Special Edition 2005, Unrated) |
|
| 254 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 255 |
Phat Beach 1996, R) |
|
| 256 |
My Big Phat Hip Hop Family 2004, Unrated) |
|
| 257 |
Who's Your Caddy? 2007, PG-13) |
|
| 258 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 259 |
The Transformers - The Movie 1986, PG) |
|
| 260 |
Casper 1995, PG) |
|
| 261 |
Passenger 57 1992, R) |
|
| 262 |
The Temptations 1998, Unrated) |
|
| 263 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 264 |
Wild Wild West 1999, PG-13) |
|
| 265 |
Blue Wild Angel: Jimi Hendrix Live at The Isle of Wight , Unrated) |
|
| 266 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 267 |
The Great White Hype 1996, R) |
|
| 268 |
Krush Groove 1985, R) |
|
| 269 |
Miami Vice 2006, R) |
|
| 270 |
Under the Cherry Moon 1986, PG-13) |
|
| 271 |
Bring It On: All or Nothing 2006, PG-13) |
|
| 272 |
Bring It On Again 2004, PG-13) |
|
| 273 |
Why Do Black Men Date White Women? 2006, Unrated) |
|
| 274 |
Why Do Fools Fall In Love 1998, R) |
|
| 275 |
Perfect Strangers 2003, PG-13) |
|
| 276 |
Pride 2007, PG) |
|
| 277 |
Cradle 2 the Grave 2003, R) |
|
| 278 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003, PG-13) |
|
| 279 |
Dr. Dolittle 3 2006, PG) |
|
| 280 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 281 |
Gridiron Gang 2006, PG-13) |
|
| 282 |
Issues 2004, Unrated) |
|
| 283 |
Crossover 2006, PG-13) |
|
| 284 |
Hoodlum 1997, R) |
|
| 285 |
Get on the Bus 1996, R) |
|
| 286 |
Annapolis 2006, PG-13) |
|
| 287 |
Double Take 2001, PG-13) |
|
| 288 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 289 |
Space Jam 1996, PG) |
|
| 290 |
The Ladies Man 2000, R) |
|
| 291 |
The Ladies Man 1961, Unrated) |
|
| 292 |
The Ladies Sing the Blues 2002, Unrated) |
|
| 293 |
Peabo Bryson Live in Concert:Ladies 2005, Unrated) |
|
| 294 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 295 |
First Time Felon 1997, R) |
|
| 296 |
Bandidas 2006, PG-13) |
|
| 297 |
Hair Show 2004, PG-13) |
|
| 298 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 299 |
One Night With the King 2006, PG) |
|
| 300 |
Idlewild 2006, R) |
|
| 301 |
Selena 1997, PG) |
|
| 302 |
CB4 - The Movie 1993, R) |
|
| 303 |
Pulse 2006, PG-13) |
|
| 304 |
Pulse 1988, PG-13) |
|
| 305 |
Hav Plenty 1997, R) |
|
| 306 |
Steel 1997, PG-13) |
|
| 307 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 308 |
Daddy Day Camp 2007, PG) |
|
| 309 |
The Kingdom 2007, R) |
|
| 310 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 311 |
Leprechaun - Back 2 Tha Hood 2003, R) |
|
| 312 |
Tha Eastsidaz 2000, R) |
|
| 313 |
Snoop Dogg's Hood of Horror 2006, R) |
|
| 314 |
Tales from the Hood 1995, R) |
|
| 315 |
187 1997, R) |
|
| 316 |
George Lopez - Why You Crying? 2005, R) |
|
| 317 |
South Central 1992, R) |
|
| 318 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 319 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 320 |
The Last Dragon 1985, PG-13) |
|
| 321 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 322 |
Sister Act 1992, PG) |
|
| 323 |
Sister Act 2: Back in the Habit 1993, PG) |
|
| 324 |
Class Act 1992, PG-13) |
|
| 325 |
Made in America 1993, PG-13) |
|
| 326 |
King of New York 1990, R) |
|
| 327 |
Any Given Sunday 1999, R) |
|
| 328 |
The Ten Commandments 2006, Unrated) |
|
| 329 |
The Ten Commandments 1956, G) |
|
| 330 |
The Ten Commandments 1923, Unrated) |
|
| 331 |
The Ten Commandments 2007, PG) |
|
| 332 |
The Gospel 2005, PG) |
|
| 333 |
Preaching to the Choir 2005, PG-13) |
|
| 334 |
Lady Sings the Blues 1972, R) |
|
| 335 |
Neo Soul - All Stars 2002, Unrated) |
|
| 336 |
Love Jones 1997, R) |
|
| 337 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 338 |
Claudine 1974, PG) |
|
| 339 |
Antwone Fisher 2002, PG-13) |
|
| 340 |
The Mummy 1959, Unrated) |
|
| 341 |
Bait 2000, R) |
|
| 342 |
All About You 2003, PG) |
|
| 343 |
She Hate Me 2004, R) |
|
| 344 |
The Adventures of Pluto Nash 2002, PG-13) |
|
| 345 |
Clockers 1995, R) |
|
| 346 |
Sarafina 1992, PG-13) |
|
| 347 |
The Glimmer Man 1996, R) |
|
| 348 |
Mississippi Masala 1991, R)
Denzel and Sarita did a good Job! A very good movie, if you ever been to Ms, then you know this movie was film there for real! I know i just left there in Oct 07! But it is a good lesson on race and how not only black and white have issues but races from other countries also have issues with black people when they come to this country! |
|
| 349 |
Mississippi Burning 1988, R) |
|
| 350 |
Irish Jam 2005, PG-13) |
|
| 351 |
Blast! 2005, R) |
|
| 352 |
Black Like Me 1964, Unrated) |
|
| 353 |
Meet The Browns 2008, PG-13) |
|
| 354 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |

























































































































































































































































































































































