Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. yankumi133
  2. yankumi

long story short! i love watching movies! awyeahhh~

  yankumi133's Rating My Rating
1
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
love the song
2
Easy A 2010,  PG-13)
Easy A
nice..say la vie...la vie..
3
Tangled 2010,  PG)
Tangled
camelion so cutee
4
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
benny and the jet
5
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
"how old are you?"
benjamin -> "seven. but i look older.."
6
Wanted 2008,  R)
Wanted
"i'm soooooryyyy..."
7
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
8
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
9
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
all you need is love
10
The Game Plan 2007,  PG)
11
21 2008,  PG-13)
21
winner winner chicken dinner!
12
Ella Enchanted 2004,  PG)
13
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
14
Just Married 2003,  PG-13)
15
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
16
She's the Man 2006,  PG-13)
17
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
germs..
18
The Golden Compass 2007,  PG-13)
19
Stardust 2007,  PG-13)
20
The Time Machine 2002,  PG-13)
21
Enchanted 2007,  PG)
22
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
23
Kung Fu Hustle 2004,  R)
24
Sydney White 2007,  PG-13)
Sydney White
i'm a dork..
25
Kung Fu Panda 2008,  PG)
26
Made of Honor 2008,  PG-13)
27
The House Bunny 2008,  PG-13)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
33
Freaky Friday 2003,  PG)
34
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
35
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
36
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
37
The Princess Diaries 2001,  G)
38
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
39
WALL-E 2008,  G)
40
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
43
Toy Story 1995,  G)
44
Monsters, Inc. 2001,  G)
45
Ratatouille 2007,  G)
46
Click 2006,  PG-13)
47
Jurassic Park 1993,  PG-13)
48
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
49
Transformers 2007,  PG-13)
50
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
51
Night at the Museum 2006,  PG)
52
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
53
Spider-Man 2002,  PG-13)
54
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
55
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
56
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
57
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
love the song
58
Shrek 2 2004,  PG)
59
Shrek the Third 2007,  PG)
60
Shrek 2001,  PG)
61
Jumanji 1995,  PG)
62
Anger Management 2003,  PG-13)
63
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
64
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
65
A Cinderella Story 2004,  PG)
66
Another Cinderella Story 2008,  PG)
67
50 First Dates 2004,  PG-13)
68
A Walk to Remember 2002,  PG)
69
School of Rock 2003,  PG-13)
70
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. yankumi133
    yankumi133 posted 3 years ago

    hmm, i dont really have fav movie.. just watch it, love it, n just that..there's more movies to come=)