Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  yai627's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
The Parent Trap 1998,  PG)
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
6
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
7
Freaky Friday 2003,  PG)
8
Scary Movie 2000,  R)
9
School of Rock 2003,  PG-13)
10
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
11
High School Musical 2006,  G)
12
50 First Dates 2004,  PG-13)
13
Gladiator 2000,  R)
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
15
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
16
Home Alone 1990,  PG)
17
Home Alone 4 2002,  Unrated)
18
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
19
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
20
Honey 2003,  PG-13)
21
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
22
White Chicks 2004,  PG-13)
23
Christmas with the Kranks 2004,  PG)
24
Hitch 2005,  PG-13)
25
Scrooge (A Christmas Carol) 1951,  Unrated)
26
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
27
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
28
Are We There Yet? 2003,  PG)
29
xXx: State of the Union 2005,  R)
30
A Cinderella Story 2004,  PG)
31
XXX 2002,  PG-13)
32
Eragon 2006,  PG)
33
The Secret Garden 1993,  PG)
34
House of Wax 2005,  R)
35
Man on Fire 2004,  R)
36
Cats & Dogs 2001,  PG)
37
Snow Dogs 2002,  PG)
38
Uptown Girls 2003,  PG-13)
39
Enough 2002,  PG-13)
40
Sleepover 2004,  PG)
41
The Haunted Mansion 2003,  PG)
42
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
43
Bring It On Again 2004,  PG-13)
44
Bring It On 2000,  PG-13)
45
Accepted 2006,  PG-13)
46
Little Giants 1994,  PG)
47
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
48
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
49
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
50
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
51
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
52
You Got Served 2004,  PG-13)
53
Stick It 2006,  PG)
54
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
55
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
56
I Am Sam 2001,  PG-13)
57
Just My Luck 2006,  PG-13)
58
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
59
Stuck On You 2003,  PG-13)
60
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
61
Are We Done Yet? 2007,  PG)
62
Oliver Twist 1999,  PG-13)
63
Castaway 1986,  R)
64
Hannibal 2001,  R)
65
Red Dragon 2002,  R)
66
Hannibal Rising 2007,  R)
67
Happy Feet 2006,  PG)
68
Recess: School's Out 2001,  G)
69
Grease 1978,  PG)
70
Mean Girls 2004,  PG-13)
71
Shrek 2001,  PG)
72
Shrek 2 2004,  PG)
73
Shrek the Third 2007,  PG)
74
New York Minute 2004,  PG)
75
Take the Lead 2006,  PG-13)
76
She's the Man 2006,  PG-13)
77
When in Rome 2002,  G)
78
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
79
Clue 1985,  PG)
80
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
81
Spy Kids 2001,  PG)
82
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
83
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
84
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
85
Bad Boys II 2003,  R)
86
Bad Boys 1995,  R)
87
Men in Black II 2002,  PG-13)
88
Men in Black 1997,  PG-13)
89
Matilda 1996,  PG)
90
Sky High 2005,  PG)
91
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
92
Sugar & Spice 2001,  PG-13)
93
Bring It On: In It to Win It 2007,  PG-13)
94
Without A Paddle 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments