My Favorite Movies


  YAHOOMAC's Rating My Rating
1
Lockdown 2000,  R)
Lockdown
it was good
2
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
3
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
4
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
5
Fearless Hyena Part II (Long teng hu yue) 1983,  PG)
6
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
7
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
8
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
9
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
10
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
11
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
12
The Medallion 2003,  PG-13)
13
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
14
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
15
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
16
Daai lo oi mei lai (Enter the Phoenix) 2005,  Unrated)
17
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
18
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
19
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
20
Jackie Chan's Bloodpact (San shi liu mi xing quan) (The 36 Crazy Fists) (Master and the Boxer) 1977,  PG-13)
21
Half a Loaf of Kung Fu (Dian zhi gong fu gan chian chan) 1979,  PG)
22
Rush Hour 1998,  PG-13)
23
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
24
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
25
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
26
Rumble in the Bronx 1996,  R)
27
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
28
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
29
The Killer Meteors (Feng yu shuang liu xing) (Wind, Rain, Two Meteors) 1976,  PG-13)
30
Snake and Crane Arts of Shaolin (She hao ba bu) 1978,  PG)
31
The Big Brawl (Battle Creek Brawl) 1980,  R)
32
Project Ninja Daredevils (Ninja the Protector) 1986,  Unrated)
33
Rumble in Hong Kong (Nu jing cha) (The Heroine) 1973,  PG-13)
34
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
35
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
36
The Tuxedo 2002,  PG-13)
37
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (Police Story 3: Supercop 2) 1993,  R)
38
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
39
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
40
The Inspector Wears Skirts (Ba wong fa) (Top Squad) (Tyrant Flower) 1988,  Unrated)
41
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
42
Fantasy Mission Force (Mai nei dak gung dui) (Dragon Attack) 1982,  Unrated)
43
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
44
The Myth (San wa) 2005,  PG-13)
45
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) 2004,  Unrated)
46
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
47
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X) 1984,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments