Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  yadema's Rating My Rating
1
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
MUST SEE
2
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II)
pretty good sequal , not as good but still kicking ass
3
WaSanGo (Volcano High) 2002,  PG-13)
WaSanGo (Volcano High)
a must see. great special effects and very good acting.
4
The Princess Blade 2002,  R)
5
Boyz n the Hood 1991,  R)
6
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
freaking awesome
7
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2)
great sequel
8
Equilibrium 2002,  R)
9
Con Air 1997,  R)
Con Air
classic. with great roles of nichols cage and steve buscemi and other great actors. a must see for EVERY action fan
10
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
2 great actors in one great movie. awesome action and a good story
11
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
Flight of the Phoenix
surprisingly good and strange at time cause off the role played by Ribisi.
12
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
this is a great movie. nice drama
13
Judge Dredd 1995,  R)
Judge Dredd
classic . stallone plays a judge but judged himself. we all know this one i think.. awesome from start to finish
14
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
good racial drama. good cast
15
Higher Learning 1995,  R)
Higher Learning
great racial drama
16
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
brilliant action. good story
17
The Lost Boys 1987,  R)
18
Friday 1995,  R)
Friday
funny as hell
19
Next Friday 2000,  R)
20
Friday After Next 2002,  R)
Friday After Next
nice third in the series indeed
21
The Dudesons Movie 2006,  Unrated)
The Dudesons Movie
best in its genre.. waaay better than jackass and such

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments