Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xymagboy1980's Rating My Rating
1
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
OMG this by far was the best movie ever.... i have never cried so such in a movie before.. it really shows what NY PAPD & PD & FD went thru at ground 0 and Cage gave an Oscar winning performance
2
The Descent 2005,  R)
The Descent
OMG best movie ive seen in a long time.... edge of your seat type of movie one where you will not look away until its over
3
Spider-Man 2002,  PG-13)
4
Saw II 2005,  R)
5
Jeepers Creepers 2001,  R)
6
Red Eye 2005,  PG-13)
7
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Best edge of your seat movie...
8
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Matt Damon is awesome yet again as Jason Bourne... Cant wait for the next installment coming soon
9
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
Best Horror movie of the YEAR!!!
10
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Awesome movie not as good as part one but good none the less
11
The Shining 1980,  R)
The Shining
What can you say about this Stephen King classic... Its one of his best pieces of work... Here's Johnny!!
12
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
Jeepers Creepers 2
Another edge of your seat movies that will keep you involved in the movie until the end
13
Hide and Seek 2005,  R)
Hide and Seek
Wheres Charlie?
14
Seven (Se7en) 1995,  R)
15
Dreamcatcher 2003,  R)
Dreamcatcher
Once again Stephen King dosent let us down with a great story
16
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
This is why i will never take a road trip thru west virginia...
17
Panic Room 2002,  R)
18
Halloween - Resurrection 2002,  R)
Halloween - Resurrection
Danger TV is on the air...
19
The Ninth Gate 1999,  R)
20
Party Monster 2003,  R)
21
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
OMG Pennywise ROCK'S.... Stephen has done it again
22
Children of the Corn 1984,  R)
23
One Hour Photo 2002,  R)
One Hour Photo
Great to see Robin Williams not doing comedy... He has found his new thing... Loved it
24
Cry Wolf 2005,  PG-13)
Cry Wolf
Wonderful movie with a big twist
25
Hollywood Homicide 2003,  PG-13)
26
Urban Legend 1998,  R)
27
Pet Sematary 1989,  R)
28
Misery 1990,  R)
Misery
Stephen King never lets us down with another amazing story... Best ever
29
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES)
This is a awesome movie a must see for any true Stephen King fan
30
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
fear dot com (FeardotCom)
OMG i am now also careful where i go on online now....lol
31
Valentine 2001,  R)
Valentine
I just saw this movie the other night and its a really awesome one that teaches you not to pick on the nerd
32
Christine 1983,  R)
Christine
Wish i had a car like that...
33
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
What a eye opener that there are dumba** people in this world that would have done that to poor Brandon just for being herself
34
Cujo 1983,  R)
Cujo
Look out for big ugly dogs
35
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
Stephen King's Rose Red
Wish i lived there
36
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
Boom Boom Boom
37
Pet Sematary Two 1992,  R)
38
The Basketball Diaries 1995,  R)
39
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
40
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
Wish i had his powers to see the future
41
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
OMG Anyone that likes horror movies must watch this one it is totally awesome and will freak you out
42
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
Stephen King's Cat's Eye
Brillant mind of Stephen King at work again
43
Children of the Corn 666: Isaac's Return 1999,  R)
Children of the Corn 666: Isaac's Return
Isaac isnt going to like it....
44
Children of the Corn 3 - Urban Harvest 1994,  R)
45
Final Destination 2000,  R)
46
Saw 2004,  R)
47
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
48
Final Destination 2 2003,  R)
49
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
50
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
51
Flightplan 2005,  PG-13)
52
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
53
Fight Club 1999,  R)
54
The Silence of the Lambs 1991,  R)
55
The Amityville Horror 2005,  R)
56
Carrie 1976,  R)
57
Boogeyman 2005,  PG-13)
58
The Fog 2005,  PG-13)
59
Darkness Falls 2003,  PG-13)
60
Along Came a Spider 2001,  R)
61
The Lost Boys 1987,  R)
62
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
63
Wicker Park 2004,  PG-13)
64
The Forsaken 2001,  R)
65
The Omen 1976,  R)
66
The Final Cut 2004,  PG-13)
67
Firestarter 1984,  R)
68
Urban Legends: Final Cut 2000,  R)
69
The Green Mile 1999,  R)
70
The Village 2004,  PG-13)
71
Hannibal 2001,  R)
72
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
73
Children of the Corn 4 - The Gathering 2001,  R)
74
Children of the Corn - Revelation 2001,  R)
75
The Tommyknockers 1993,  R)
The Tommyknockers
Tommyknockers, Tommyknockers knocking at my door...
76
Salem's Lot 1979,  PG)
77
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
Wouldnt this be ironic if all the machines came to life.... who made who if made you and you pick up the shoe then who made who
78
Dolores Claiborne 1995,  R)
79
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
80
Wes Craven Presents: They ,  PG-13)
81
Sleepwalkers 1992,  R)
Sleepwalkers
One word......... WOW!!
82
The Langoliers 1995,  PG-13)
The Langoliers
This movie will get you thinking what if.... Out of all the Stephen King movies out there this one is easily my favorite of all
83
Needful Things 1993,  R)
84
Children of the Corn 5 - Fields of Terror 1998,  R)
85
Pecker 1998,  R)
86
Silver Bullet 1985,  R)
87
Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992,  R)
88
Storm of the Century 1999,  PG-13)
89
Sometimes They Come Back 1991,  R)
90
Thinner 1996,  R)
91
Graveyard Shift 1990,  R)
92
The Best Little Whorehouse in Texas 1982,  R)
The Best Little Whorehouse in Texas
Love this movie
93
A Raisin in the Sun 1961,  PG)
A Raisin in the Sun
My high school engilsh teacher made us watch this film and man am i glad its an awesome story with a powerful meaning
94
Faces of Death 1978,  Unrated)
Faces of Death
This whole series of faces of death are totally awesome
95
The Night Flier 1998,  R)
The Night Flier
Awesome thriller with lots and lots of blood and great murders
96
Campfire Tales 1997,  R)
Campfire Tales
If you are into sitting around a campfire telling ghost stories just trying to scary everyone then this is the movie for you
97
The Dentist 1996,  R)
The Dentist
After seeing this movie im not sure that i ever want to go back to the Dentist again...
98
Get Real 1998,  R)
Get Real
Great story about love and overcoming dumbass people....
99
The Diary of Ellen Rimbauer 2003,  R)
100
The Broken Hearts Club 2000,  R)
The Broken Hearts Club
Great story of love, lost, and friends
101
The Dark Half 1991,  R)
The Dark Half
AWESOME!
102
Latter Days 2003,  R)
Latter Days
Great story of love
103
Boo 2004,  R)
104
White Water Summer 1987,  PG)
White Water Summer
OMG i was a boy scout for many years and i could actually see that happen to use...lol
105
A Return to Salem's Lot 1987,  R)
106
Sometimes They Come Back for More 1998,  R)
107
Beautiful Thing 1996,  R)
108
The Dead Zone 2002,  R)
109
The Tooth Fairy 2006,  PG)
The Tooth Fairy
Great thriller... edge of your seater with more twist and turns then and indy road course... this is a must see for anyone that loves thriller and horror movies

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments