My Favorite Movies
| xyesix's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 6 |
Domino 2005, R) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 9 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 10 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 11 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 12 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 13 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 14 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 15 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 16 |
Urban Legend 1998, R) |
|
| 17 |
The Guru 2002, R) |
|
| 18 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 19 |
Bend It Like Beckham 2002, PG-13) |
|
| 20 |
High School Musical 2 2007, G) |
|
| 21 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 22 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 23 |
Grease 1978, PG) |
|
| 24 |
Death at a Funeral 2007, R) |
|
| 25 |
House on Haunted Hill 1999, R) |
|
| 26 |
Return to House on Haunted Hill 2007, R) |
|
| 27 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R)
Musical/Horror/Comedy |
|
| 28 |
Hocus Pocus 1993, PG) |
|
| 29 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 30 |
Atonement 2007, R) |






























