Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xxxxSofaxxxx's Rating My Rating
1
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
fucking amazing!
better than the dark crystal
this has sparked my goal to be a film director
2
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
the best vampire film ever made in the history of vampire films
the sound track is amazing!
i give in ten out of ten
and ten stars!
Plus the vampires are really hot!
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
4
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
amazing, the comics are better but still very gd, casted very well can't see anyone else doing the characters
i always cry at the end!
5
Batman 1989,  PG-13)
Batman
the joker has to be the best in this he so funny :)
TIM BURTON!!!!
6
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
7
The Craft 1996,  R)
8
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
luv this!!!
9
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
AMAZING
Very clever you don't guess whats happening right to the end!
10
Sin City 2005,  R)
Sin City
The best film i have ever seen!
can't wait for th next one
A 5 star film anyday!
11
Sleepy Hollow 1999,  R)
12
Underworld 2003,  R)
13
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
14
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Luv this film!
joss whedon is a fantastic
15
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
This film is so confusing!
16
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
because the girls act so old and look old u think there about 15/16
but there just 13,
a very well written film
with a gd cast
5 stars
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
18
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
i alot better than the first
but a bit confuzzing,
a great film!
the guy is really hot!
19
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
This film ia amazing
i cried so many times watching this film, it makes u think that some of whats happening in this film is happening to day...
20
Cold Creek Manor 2003,  R)
Cold Creek Manor
Whats scary about this film is that this could could happen :S
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
22
King Arthur 2004,  PG-13)
23
Final Destination 3 2006,  R)
24
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
25
Flightplan 2005,  PG-13)
26
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
27
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
28
The Fog 2005,  PG-13)
29
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
i laugh every time i see it!!
classic
30
Final Destination 2000,  R)
31
Final Destination 2 2003,  R)
32
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
the first one is better for story,
but the graphics are better in the second

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments