My Favorite Movies


  xXxXHorrorFanxXxX's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
when the opening crawl reveals that the Galactic Empire has pursued the Rebel Alliance across the galaxy, forcing them to establish a secret base on the remote ice planet Hoth. Dark Lord of the Sith Darth Vader (David Prowse/voice: James Earl Jones) sends robotic probes in search of the base and its commander, Luke Skywalker (Mark Hamill). While Luke is patrolling near the base, he's knocked unconscious by an indigenous predator, the Wampa. Back at the base, the smuggler-pilot Han Solo (Harrison Ford) announces his intention to leave the Rebels and pay the debt he owes to the gangster Jabba the Hutt, much to the displeasure of Princess Leia (Carrie Fisher). After Han discovers that Luke has not returned from patrol, he delays his departure and leaves the base to search for him. Luke escapes the Wampa's lair but is overcome by the cold. He sees an apparition of his late mentor, Jedi Master Obi-Wan Kenobi (Alec Guiness), who instructs him to receive training from Jedi Master Yoda (voice: Frank Oz) on the planet Dagobah. Han finds Luke and gives him shelter until they're rescued the following morning.

When ground scans detect an object outside the base perimeter, Han and Chewy investigate, and find an Imperial probe droid that transmits the location of the Rebel base to the Imperial fleet before firing upon Chewy and being destroyed. On the command ship of Darth Vader the droid's transmission is picked up by Captain Piett, but his superior, Admiral Ozzel, dismisses the message until Vader sees the transmission and realizes it is the Rebel base. He overrules Ozzel and orders the Fleet to the Hoth system.

Later, as the Fleet emerges from trans-star warp, Vader is informed by his infantry commander, General Viers, that the Rebels have set up infantry trenches and an energy shield to protect them from the Empire's orbital bombardment. Ordering Viers to launch a surface attack, Vader is furious that Ozzel has clumsily given away surprise, and he communicates this displeasure to Captain Piett as he promotes him on the spot to Admiral while Ozzel is given Vader's own fatal brand of reprimand.

The Imperial forces land their ground assault walkers beyond the energy shield and Luke leads his squadron of flying speeders into battle. However, the Imperial forces eventually overpower the Rebels and destroy the generator powering the energy shield, capturing the Rebel base. Han Solo, Princess Leia, Chewbacca (Peter Mayhew), and their droid C-3PO (Anthony Daniels) flee on board the Millennium Falcon. However, the Falcon hyperdrive is damaged and it cannot escape the Imperial blockade in space. During the confusion, they enter an asteroid field; Han Solo pilots the Millennium Falcon deeper into the field, eventually landing inside an asteroid crater. Meanwhile, Luke and his astro droid R2-D2 (Kenny Baker) escape Hoth in Luke's X-wing fighter. After a crash landing on Dagobah, Luke meets a wizened, green little creature who reveals himself to be Yoda. Meanwhile, inside the asteroid cave, Han Solo and Princess Leia argue while repairing the ship, eventually leading to a tender kiss. However, they are forced to escape what they thought was a cave, which is actually the esophagus of a gigantic space slug. Han evades pursuit cleverly and stealthily. He sets course for Cloud City, a mining colony run by Han's friend, Lando Calrissian (Billy Dee Williams).

On Dagobah, Luke undergoes Yoda's rigorous lessons about the metaphysical nature of the Force. Luke has a vision of Han and Leia in danger and agony. Luke wants to rescue them, but Yoda and the ghost of Obi-Wan warn of the dangers of rashly leaving, because Luke is still susceptible to the powerful temptation of the Dark Side. Nevertheless, Luke departs from Dagobah and promises Yoda he will return to complete his training. Upon arrival at Cloud City, Han's party is welcomed by Lando Calrissian. After agreeing to help Han repair his ship, Lando invites him and the others to a meal. When they enter the dining room, they are captured by Darth Vader. Lando insists he was forced to conspire with the Empire to prevent them from invading and occupying the city.

In captivity, Han is tortured to lure Luke to the city. Vader orders a carbon-freezing chamber prepared to freeze Luke, which will hold him in suspended animation for transport to the Emperor. The process is tested on Han Solo. As Han is lowered into the machine, Leia declares her love for him. He is frozen in carbonite and handed over to bounty hunter Boba Fett (Jeremy Bulloch), who intends to return his quarry to Jabba the Hutt for a large reward. Meanwhile, Luke lands at Cloud City and is mis-directed into the carbon-freezing chamber. Luke meets Vader and engages him in combat. While escorting their prisoners, Vader's Imperial troopers are captured by Lando's private security force, who set Lando and the others free. Lando, despite nearly being killed by a furious Chewbacca, insists that there is still a chance to save Han, and along the way they find R2-D2. The group pursues Boba Fett and Han's frozen form through Cloud City, but arrive just as the bounty hunter's ship flies away. After a desperate chase, Leia, Chewbacca, Lando, and the two droids make their escape on the Millennium Falcon. Meanwhile, Vader and Luke's fierce lightsaber duel brings them to a narrow platform above the city's central air shaft. After gaining the advantage, Vader cuts off Luke's dueling hand along with his lightsaber. With Luke cornered and defenseless, Vader informs Luke that he does not yet know the truth about his father. Luke claims that Vader killed him. Vader answers:

No, I am your father.

Luke screams in denial. Vader tries to persuade Luke to join him, embrace the Dark Side of the Force, and overthrow the Emperor with him. Luke refuses, lets go, and falls off the platform into the abyss, signifying that he would rather die than join him. In freefall, Luke is sucked into an air vent, shoots out of the underbelly of the floating city, and lands on an antenna hanging beneath. In the Millennium Falcon, Leia senses Luke's distress through the Force and orders Lando to pilot them back to Cloud City. After saving Luke and leaving the planet, they are pursued by Darth Vader's flagship. R2-D2, who discovered that the hyperdrive was merely de-activated while searching the city's central computer, reactivates it and the Falcon escapes into hyperspace. Aboard a Rebel medical frigate, Luke is fitted with an artificial hand as Lando and Chewbacca set out in the Falcon to locate Han Solo.


Luke: I can't. It's too big.
Yoda: Size matters not. Look at me. Judge me by my size, do you? Hmm? Hmm. And well you should not. For my ally is the Force, and a powerful ally it is. Life creates it, makes it grow. Its energy surrounds us and binds us. Luminous beings are we, not this crude matter. You must feel the Force around you; here, between you, me, the tree, the rock, everywhere, yes. Even between the land and the ship.
2
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
this movie is kinda like A Clockwork Orange(in my opinon) because the unusual camera angles, the classical music, even the club scene with the "Joloko umphetico" like clockworks orange korova milk bar. and in both movies they end up being about lifestyle choices. Alex in A Clockwork Orange has the choice to do good or evil. Renton in Trainspotting makes the decision to "choose life." but thats in my opinion i think that in some parts both movies are kinda the same but anways.....

this is movie is set in Edinburgh, the it begins with a narration from Mark Renton (Ewan McGregor) as he and friend 'Spud' careen down Princes Street after shoplifting to raise cash, with security guards in pursuit. Renton states that unlike people who "choose life" (a traditional family lifestyle with children and material possessions), he and his cronies have opted out of ambitious pursuits, preferring to live in a blissful, meaningless heroin-induced stupor. We are introduced to his friends: film buff Sick Boy (Jonny Lee Miller), hanger-on Spud (Ewen Bremner), keen footballer Tommy (Kevin McKidd) and unpredictable thug Francis Begbie (Robert Carlyle). Sick Boy, obsessed with Sean Connery, is also a heroin addict, as is the goofy, innocent Spud. In contrast, Tommy and Begbie openly criticise heroin use. Tommy lives an athletic, drug-free lifestyle. Begbie does not believe in heroin, but he is (ironically) a vicious drunk, eager to pick fights for the mere thrill of instigating physical altercations. This point is clearly illustrated when Begbie is seen casually throwing his pint glass off a bar balcony, injuring a woman and causing a large-scale pub brawl.

Sick Boy and Renton decide to quit heroin, but struggle with temptation. They join Tommy, Begbie and Spud in a dance club where all five men are in pursuit of sex. The other three men have more complicated nights. After complaining about his relationship problems to his mates, Tommy takes Lizzie home until they discovered that their own tape was missing and instead, there was a football tape. Renton had previously stolen their personal tape in the film while claiming to borrow the football video. Tommy believes he returned it to the video rental store accidentally - a point of contention with Lizzie that later leads to the end of their relationship. Spud drinks too much alcohol, as he's in a temporary abstinent relationship with his girlfriend, Gail. That night when Gail tries to have sex, Spud passes out and defecates on her bed. Renton flirts with a young girl named Dianne (Kelly Macdonald), who quickly dissects his bad chat-up lines, but takes him home anyway. and Renton is forced to sleep on a couch outside her bedroom and discovers the next morning that he is actually at her parents' house and that she is under the age of sexual consent. He tries to end their relationship, but she blackmails him into staying in contact lest she call the police and inform them of their one-night stand.

With their quest to be sober not as thrilling as hoped, Sick Boy, Spud and Renton decide to get back on heroin. The film shows a montage of drug taking and dirty dealings, while Renton narrates that he and his mates tried all drugs available to them. Tommy is dumped by Lizzie and looks for solace in heroin like his mates, having been told it's "the ultimate hit... better than sex." Renton's life of stealing and drugs continues, but quickly takes many turns for the worse - beginning with the screaming of Allison at their flat. The group discovers Allison's baby daughter, Dawn, has died. The cause of death is neglect while they were all present: an infant's distorted wails play over the preceding drug montage. All are shocked and feel terrible - Sick Boy, the father, most of all. A short time later, Renton and Spud are caught stealing from a department store and Spud goes to jail but Renton avoids incarceration by enlisting in a Drug Interventions Programme where he is supplied with the heroin substitute methadone.

Even though his journey to sobriety begins with much love from his parents and mates (such as Sick Boy and Begbie), within hours Renton is back at the flat of his dealer - named "Mother Superior" for "the length of his habit" - and orders more heroin. Renton overdoses on the heroin and is dragged by "Mother Superior" and a taxi driver to the hospital, where nurses save his life. Seeing no other option, Renton's parents lock him in his own room to beat the addiction cold turkey. He has several hallucinations, including Spud in jail, a now drug addicted (and possibly HIV infected) Tommy, and Dawn, Allison's dead baby, crawling toward him on the ceiling, framed by a bizarre, dreamed or imagined TV gameshow in which host Dale Winton asks the contestants, who are Renton's mother and father, "Is he guilty... or not guilty?" The gameshow hints that Renton is free of AIDS, but his friend Tommy is not so lucky.

Clean of heroin, Renton feels no purpose in life and decides to move to London and start a job as a property letting agent. Renton continues his sobriety while enjoying the vibrancy of London and saving up money on the side. His happiness is again short-lived, however, as Begbie arrives at his London flat seeking a hiding place from the police for armed robbery. Sick Boy also shows up and once again, Renton is frustrated that he cannot turn his "mates" away. As things are boiling over in the small space, the three are told of Tommy's death from toxoplasmosis back in Scotland. They return home and meet Spud, who is now out of jail and also sober.

Following Tommy's funeral, Sick Boy suggests a large and dangerous opportunity for them; the chance to buy two kilos of heroin for $4000 and sell it for up to $20,000. Begbie demands that Renton put up much of the money, having seen Renton's bank statements. Though he is wary about the deal, Renton agrees. The foursome meet a professional heroin dealer and sell him the heroin for $16,000, leading to an afternoon celebration between all four mates in a pub. However, Begbie draws a knife on a customer in the pub and beats him severely while accidentally slicing Spud's hand open. Renton has already been thinking about stealing all the money for himself. As Begbie stands over the beaten man and demands a cigarette to come down from his "high", Renton apparently resolves that he will steal the money from his mates, whom he has come to understand are not his mates at all, with the exception of Spud.

Early the next morning after the sun has come up Renton pulls the bag of money away from a sleeping Begbie. Renton looks at Spud, who is awake and has seen everything but he does not wake the others. Renton leaves and vows to live the stable, middle class life he described at the beginning of the film. When Begbie awakes he is furious and begins to destroy the room. The last time Begbie is seen, he is pulling a knife from his pocket as the police bang on the door. Spud later finds $2000 left for him by Renton in a locker.
3
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
In Los Angeles, November 2019, Rick Deckard (Harrison Ford) is called out of retirement when a fellow Blade Runner, Holden (Morgan Paull) is shot administering a Voight-Kampff test to Leon (Brion James), an escaped replicant. A reluctant Deckard is brought to his old boss Bryant (M. Emmet Walsh), who informs him that the recent escape of Nexus-6 replicants is the worst yet. He orders Deckard to eliminate the four replicants, a process referred to as "retirement". Deckard agrees to help after Bryant makes thinly-veiled threats if Deckard is not a cop, then he is 'little people'. Bryant briefs Deckard on the replicants: Roy Batty (Rutger Hauer), the leader, is a "combat model"; Leon Kowalski (Brion James) is a nuclear fuel loader; Zhora (Joanna Cassidy) is an assassin built for martial arts; and Pris (Daryl Hannah) is a "basic model". Bryant also explains that the Nexus-6 model has a four-year lifespan as a failsafe to prevent them from developing emotions and desire for independence. Deckard is then teamed with Gaff (Edward James Olmos) and sent to the Tyrell Corporation to ensure that the Voight-Kampff test works on Nexus-6 models. While there, Deckard discovers that Tyrell's (Joe Turkel) young assistant Rachael (Sean Young) is an experimental replicant who believes she is a human; Rachael's consciousness has been enhanced with implanted memories from Tyrell's niece, an accomplishment that Tyrell seems most pleased with. Deckard and Gaff search Leon's apartment as Roy and Leon enter the eye manufactory of Chew (James Hong); under interrogation, Chew directs them to J.F. Sebastian (William Sanderson) as their best chance of meeting Tyrell. Roy's plan to meet his maker is hampered by the urgency created by his limited lifespan; he is already exhibiting symptoms of impending death. Later, Rachael visits Deckard at his apartment to prove her humanity to him but leaves in tears after Deckard coldly tells her that her memories are implants. Meanwhile, Pris meets J.F. Sebastian and he invites her into his apartment in the Bradbury Building where he lives with his manufactured companions. In some versions of the film, Deckard is seen in his apartment daydreaming about a unicorn; he gets back to work and uses a computer scanner to find an image of Zhora in Leon's photos. Deckard goes to Animoid Row to analyze a scale found in Leon's bathroom, which belonged to a snake made by Abdul Ben Hassan. After a rough interrogation, the snake dealer directs Deckard to a sleazy strip club owned by Taffey Lewis (Hy Pyke), who employs Zhora. After a struggle in Zhora's changing room and a chase through the crowded streets Deckard shoots and "retires" Zhora. Deckard meets with Bryant shortly after and is told to add Rachael to his list of retirements after she has disappeared from the Tyrell Corporation Headquarters. Deckard spots Rachael in the crowd and follows her but is grabbed and beaten nearly to death by Leon. Rachael saves Deckard's life by shooting Leon and they head back to his apartment. Back at Sebastian's apartment Roy arrives, kisses Pris deeply and tells her they are the only ones left. They employ Sebastian's help by explaining their plight in a subtly threatening manner. Roy discovers that Sebastian, though human, is suffering from a genetic disorder that accelerates his aging; he sympathizes with Sebastian because of their common fate. Under the pretext of Sebastian informing Tyrell of a move for a game of correspondence chess that Sebastian and Tyrell are playing, Roy and Sebastian enter Tyrell's penthouse. Roy demands an extension to his lifespan from his maker. Tyrell refuses to help because of limitations of nature that even he can't overcome. Roy then asks absolution of his sins, confessing that he has done "questionable things". Tyrell arrogantly dismisses this, praising Roy's advanced design and his amazing accomplishments. He tells Roy to "revel in his time". Roy kills Tyrell and Sebastian.[33] Deckard arrives at Sebastian's apartment and is ambushed by Pris. Deckard manages to grab his gun and retires Pris, just as Roy returns. Roy is horrified at her death. Angrily, Roy traps Deckard in the apartment, hunting him through the dilapidated Bradbury Building and eventually forcing him to the roof. The symptoms of Roy's limited lifespan worsen and his right hand begins to cramp, so he jabs a nail through it to regain control. As Deckard attempts to escape Roy, he leaps across to another building but falls short and ends up hanging from a rain-slicked beam. Roy easily vaults the same distance and is left standing above his struggling opponent. As Deckard loses his grip, Roy seizes his arm and hauls him onto the roof, saving Deckard. As Roy's life fades away, he calmly sits and delivers a soliloquy about the experiences of his life: I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain... Time to die.
Roy dies peacefully. Deckard is left reflecting when Gaff, who arrives after the duel, calls from a distance, "It's too bad she won't live; but then again, who does?" A worried Deckard returns to his apartment and is relieved to find Rachael alive. As they leave, Deckard finds an origami unicorn, a calling card left by Gaff. Depending on the version, the film ends with Deckard and Rachael either leaving the apartment block to an uncertain future or driving through an idyllic pastoral landscape.
4
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
A bored small-town girl and a small-time bank robber leave in their wake a string of violent robberies and newspaper headlines that catch the imagination of the Depression-struck Mid-West in this take on the legendary crime spree of these archetypal lovers on the run. Bonnie Parker is bored with life and wants a change. She gets her chance when she meets a charming young drifter by the name of Clyde Barrow. Clyde has dreams of a life of crime that will free him from the hardships of the Depression. The two fall in love and begin a crime spree that extends from Oklahoma to Texas. They rob small banks with skill and panache, soon becoming minor celebrities known across the country. People are proud to have been held up by Bonnie and Clyde; to their victims, the duo is doing what nobody else has the guts to do. To the law, the two are evil bank robbers who deserve to be gunned down where they stand. Clyde Barrow, recently out of prison, has turned to bank robbery. He meets Bonnie Parker and together the two form the nucleus of a gang of bank robbers who terrorize the southwest in the 1920s. Based on the true story of a pair of notorious bank robbers, the film personalizes them while still showing the violence that went along with them. [about Bonnie's poem] Clyde Barrow: You know what you done there? You told my story, you told my whole story right there, right there. One time, I told you I was gonna make you somebody. That's what you done for me. You made me somebody they're gonna remember. Clyde Barrow: Alright. Alright. If all you want's a stud service, you get on back to West Dallas and you stay there the rest of your life. You're worth more than that. A lot more than that. You know it and that's why you come along with me. You could find a lover boy on every damn corner in town. It don't make a damn to them whether you're waitin' on tables or pickin' cotton, but it does make a damn to me. Bonnie Parker: Why? Clyde Barrow: Why? What's you mean, "Why?" Because you're different, that's why. You know, you're like me. You want different things. You got somethin' better than bein' a waitress. You and me travelin' together, we could cut a path clean across this state and Kansas and Missouri and Oklahoma and everybody'd know about it. You listen to me, Miss Bonnie Parker. You listen to me. Bonnie Parker: What would you do if some miracle happened and we could walk out of here tomorrow morning and start all over again clean? No record and nobody after us, huh? Clyde Barrow: Well, uh, I guess I'd do it all different. First off, I wouldn't live in the same state where we pull our jobs. We'd live in another state. We'd stay clean there and then when we'd take a bank, we'd go into the other state. Bonnie Parker: Hey, that ain't ours! Clyde Barrow: Sure it is. Bonnie Parker: But we come in this one. Clyde Barrow: That don't mean we have to go home in it! Clyde Barrow: Hell, you might just be the best damn girl in Texas. [during a robbery, a bank guard pulls a gun on Clyde. He responds by shooting the hat off the guard's head] Clyde Barrow: Next time, I'll aim a little lower! Clyde Barrow: Now you just tell me what was wrong with that car. C.W. Moss: Dirt. Clyde Barrow: Dirt? C.W. Moss: Dirt in the fuel line... just blowed it away. Bonnie Parker: [Bonnie to Buck and Blanche] Why don't y'all go back to your *own* cabin, if you want to play with C.W. [after failing to sexually perform with Bonnie] Clyde Barrow: 'Least I ain't a liar. Eugene Grizzard: Step on it, Velma. Step on it, Velma. Step on it, Velma. Velma Davis: I am! Eugene Grizzard: Step on it, Velma. Step on it, Velma. Velma, step on it, Velma! [moments after Clyde has committed armed robbery and they are about to make their getaway in a stolen car] Bonnie Parker: Hey! What's your name, anyway? Clyde Barrow: [starts car] Clyde Barrow. Bonnie Parker: [loudly over the engine noise] Hi. I'm Bonnie Parker. Pleased to meet you! Bonnie Parker: [to Clyde, after he rebuffs her romantic advances] Your advertising's just dandy... folks would never guess you don't have a thing to sell. Clyde Barrow: ...the truck drivers come in to eat greasy burgers and they kid you and you kid them back, but they're stupid and dumb, boys with big tattoos all over 'em, and you don't like it... And they ask you for dates and sometimes you go... but you mostly don't, and all they ever try is to get into your pants whether you want to or not... and you go home and sit in your room and think, when and how will I ever get away from this?... And now you know. Bonnie Parker: You're a smart fella. You sure do know a lot about automobiles, don't you? C.W. Moss: Yes, I guess I do. Bonnie Parker: Well, um, would you know what kind of car this is?
C.W. Moss: This is a 4-Cyllinder Ford Coupe. Bonnie Parker: No. C.W. Moss: Sure it is. Bonnie Parker: No, this is a stolen 4-Cyllinder Ford Coupe.
Clyde Barrow: There's nothing wrong with me, I mean I don't like boys. Clyde Barrow: [Bonnie can't stop laughing after Clyde held up a failed bank and left empty-handed] We got a dollar ninety-eight, and you're laughing!
5
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
In the spring of 1936 an exploration party penetrates thick jungle on the South American continent. When the group's leader stops to examine map fragments, another of the group pulls a gun. The leader, hearing the click as the turncoat chambers a round, pulls out a bullwhip and disarms the man, sending him fleeing back through the jungle. Thus does Dr. Henry "Indiana" Jones, Jr. (Harrison Ford) stay alive.

Indy and his remaining companion enter a dank and oppressively vast cave, where a competitor of his, Forrestal, disappeared. Inside the cave are several traps rigged by the ancient people who hid a small, valuable statue there -- and one of the traps is found to have snared Forrestal. The two men find and retrieve the statue, but the cave is rigged to collapse when the statue is moved. Indy barely escapes the cave, while his companion betrays him and is killed trying to escape.

Seemingly safe, Indy is cornered by the Hovitos, the local tribe, who are led by Dr. Rene Belloq (Paul Freeman), an arrogant French archaeologist who is a longtime rival and enemy of Indy's. Indy flees and is rescued by Jock (Fred Sorenson), flying a seaplane, though Indy isn't pleased to find Jock's pet snake Reggie inside.

Back stateside, Indy teaches an archeology class and is still upset over the loss of the statue, which he surmises Belloq is taking to Marrakesh; he has found pieces he feels will pay for a trip to Marrakesh to find Belloq, but Indy's friend Marcus Brody (Denholm Elliott) dashes that hope by informing him that two Army Intelligence officers want to talk to him about Abner Ravenwood, his former teacher, who was his friend until Indy broke up with his daughter, Marion (Karen Allen).

The Army officers are concerned because they've intercepted a German cable concerning a mammoth archaeological dig in the Egyptian desert. When they read the cable, Indy and Marcus realize the Nazis have discovered Tanis, an ancient city buried in a gigantic sandstorm in 980 B.C. and the possible burial site of the Ark of the Covenant. The Ark was built by ancient Hebrews to hold the stone tablets on which Moses inscribed the Ten Commandments. It holds immense mystical power -- enough to allow the Nazis to level mountains and lay waste to entire regions.

Indy flies to Nepal (followed by a Nazi agent, Toht (Ronald Lacey)) to confront Marion Ravenwood, who runs a restaurant and bar (and who can outdrink anyone) because he needs the headpiece to the Staff of Ra, whose crystals will allow him to determine the exact location of the Ark. Marion, still bitter over their breakup, nonetheless accepts when Indy offers her $3,000 and the promise of more when they return stateside. She is cryptic about the headpiece, and after Indy leaves she ponders it as she wears it around her neck.

Toht and several Sherpa heavies enter the bar and hold Marion hostage, with Toht ready to torture her for the headpiece. Indy returns and a firefight erupts during which the fireplace is dislodged and the building begins burning down. Toht finds the headpiece but when he grabs it he's badly burned -- leaving an image of one side of the headpiece branded on his hand. He escapes while Indy and Marion do likewise and fly to Egypt to see Indy's pal, Sallah (John Rhys-Davies), who is working on the Nazi site and who reveals that the Nazis are aided by a French archaeologist (Belloq).

Later, while shopping at a Cairo bazaar, Indy and Marion are attacked by sword-wielding Arabs working for Nazi agents. Indy fights them off but in the confusion Marion is trapped in a large basket and taken by two of the terrorists. The effort to track her down is held up by a man brandishing a sword in intimidating fashion. The swordsman is shot down in short order by a thoroughly unimpressed Indy.

Soon Indy spots a basket carried to a truck filled with explosives and is fired on by a submachine-gun-wielding assailant. His Nazi commander orders the Arabs to take off, but Indy shoots them and the truck crashes, exploding and destroying the basket.

Disconsolate over losing Marion, Indy drowns his sorrows in drink but is met by more Nazi agents who escort him to a table at which is seated Belloq, who gleefully talks about finding the Ark. Indy, no longer caring whether he lives or dies, reaches for his sidearm as Arabs inside pull rifles -- only to see Sallah's large brood of children rush in and the "Arabs" to turn out to be US Marines, much to the embarassment of Belloq.

Sallah takes Indy to see a shaman who is reading the Ra headpiece after both men have learned that Belloq and his Wehrmacht aide, Colonel Dietrich (Wolf Kahler), have obtained a copy of the headpiece. (Neither man is aware that it is a duplicate traced from Toht's burned hand.) The shaman reveals two critical facts: first, that the headpiece gives the precise height of the Staff of Ra, and second, that the staff the Nazis used was too long -- so their excavation is over a mile away from the Ark's actual burial site, which is known as the Well of Souls.

Infiltrating the mammoth site, Indy is lowered into an underground maproom containing a precisely detailed miniature of the city. Using the Ra headpiece, he identifies the precise location of the Well of Souls. Sneaking further around the gigantic camp, Indy is shocked to find Marion, alive but bound and gagged. Indy starts to free her, but when she reveals that the Nazis keep asking about him and what he knows, he realizes he can't cut her loose without revealing his presence to the Nazis.

Late that afternoon Indy and Sallah sneak a digging party of their own to the actual location of the Well of Souls. Late into the night they dig open the chamber, and to Indy's horror it is filled with dangerous snakes. Indy clears an area of snakes with burning torches, then lowers himself into the chamber and burns many of the snakes alive with flaming gasoline. Sallah follows and the two eventually find the gigantic chest that is the Ark.

By now it is dawn, and only now does Belloq notice the commotion a mile away. The Nazis surround the site and Indy is left trapped inside, but Dietrich leaves him with something else -- Marion, who is thrown into the chamber and the area closed off.

Indy notices a wall where snakes are entering. He climbs a mammoth statue and with all his might breaks it from its foundation and it crashes through the wall. The two find an opening to the surface, and discover the airfield at the excavation camp, where there is a bizarre Nazi transport plane. The two sneak up to the plane, but Indy is attacked by a mechanic and a prolonged fight ensues that is joined by a burly Nazi who pummels Indy before being punched backward and shredded to bits by the plane's propellers. Marion seizes one of the plane's machine guns and opens fire on Nazi soldiers, in the process setting a fuel dump aflame. The fire destroys the area and the plane explodes, but Indy and Marion escape.

Dietrich orders his men to transport the Ark by truck to Cairo. When Sallah finds Indy and Marion, he is overjoyed they're alive and tells them of Dietrich's plan. Indy takes a horse and pursues the convoy, seizing the truck containing the Ark and surviving a brutal chase and fight with Nazi soldiers to drive the Ark to safety.

He and Marion board a ship taking the Ark back to the US, but a Nazi submarine captures the ship. The Ark is taken aboard the sub and Marion taken prisoner for Belloq. Indy, however, escapes Nazi pursuit and rides the submarine as it sails on the ocean surface to an island where Belloq and the Nazis trek to the top of a mountain.

Indy has grabbed a rocket launcher and intercepts Belloq, vowing to blow up the Ark unless Marion is freed. But Belloq calls Indy's bluff, knowing Indy wants to know what the Ark contains as much as anyone. Indy finds he can't carry out his threat, and is seized.

At an elaborate ceremony atop the mountain Indy and Marion, tied to a pole, can only watch as the Ark is opened, but it contains nothing but sand, the remains of the stone tablets. No sooner is it opened, however, than its spirits suddenly appear. Indy and Marion, remembering an ancient code that requires people to close their eyes and not look at the now-freed spirits, withstand the mayhem that ensues as the energy of the Ark surges forth and its spirits attack the now-terrified Nazis, killing the entire contingent and destroying Belloq in gruesome fashion. The energy mass surges high into the sky before returning to the Ark and resealing it, leaving Indy and Marion drained but freed.

Weeks later Indy and Marcus feud with the Army officers over the whereabouts of the Ark, Indy angry that the Army has no idea what it has in the Ark -- though it appears they in fact do understand what they have, as the Ark is sealed in a large crate and stored anonymously in a gigantic government warehouse, never to be seen again.
6
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
The story is a narrative of the twilight months of the infamous James Gang portayed through the deteriorating relations of the few remaining gang members struggling to maintain a semblance of normal life set against a stark Missouri winter landscape. Years of crime, violence, and life in seclusion have taken their toll on the physical and mental health of the characters, especially Jesse James (Brad Pitt) who exhibits increasing paranoia and unpredictability.

Young Bob Ford (Casey Affleck) has grown up worshiping the legend of Jesse James and through his older brother Charley's (Sam Rockwell) affiliation, is introduced to the 34 year old James. The young man longs to prove his mettle to his larger-than-life idol. As he becomes increasingly exposed to the real personna, an inevitable disillusionment takes root.

The story turns when Bob is drawn into the middle of an adulterous feud between Wood Hite (Jeremy Renner) and Dick Liddil (Paul Schneider). Ford spontaneously guns down Hite to save Liddil from execution. Fearing Jesse's likely reaction, the Fords conspire to cover up Hite's disappearance. Charley's unconvincing lies drive the characters on an unrelenting path toward a bloody incident. They pre-emptively strike when Jesse inexplicably dis-arms in their presence affording Bob the opportunity to define the story's title with a less than heroic act. The Ford brothers' ignominious act spawns an unexpected notoriety that they shamelessly exploit. Finally, the mantle of cowardice and the growing perception of James as a folk hero gradually alienate and ultimately destroy the brothers.

Jesse James: [motioning to Bob] Sit over here closer, Kid.
[begins massaging Bob's neck]
Jesse James: Charley, you'll stay with the animals. Me and The Kid will walk into the bank just before noon. Bob will move the cashier away from the shotgun that's under the counter and I'll creep up behind that cashier and cock his chin back like so...
[snaps Bob's head back, sticks a knife to his throat]
Jesse James: I'll say 'How come an off-scouring of creation like you is still sucking air when so many of mine are in coffins?' I'll say 'How'd you reach your twentieth birthday without leaking out all over your clothes?' And if I don't like his attitude, I'll slit that phildoodle so deep he'll flop on the floor like a fish.
[Jesse let's Bob go, begins to laugh hysterically]
Jesse James: My God, what just happened? I could hear your gears grinding- rrr,rrr,rrr-and your little motor wondering, 'My Gosh, what's next, what's happening to me?' You were precious to behold, Bob. You were white as spit in a cotton field!

Robert Ford: They gave me ten days.
Charley Ford: For what?
Robert Ford: Arresting him.
Charley Ford: You and me, huh?
Robert Ford: It's going to happen one way or another. It's going to happen, Charley, and it might as well be us who get rich on it.
Charley Ford: Bob, he's our friend.
Robert Ford: He murdered Ed Miller. He's going to murder Liddil and Cummins if the chance ever comes. Seems to me Jesse's riding from man to man, saying goodbye to the gang. Your friendship could put you under the pansies.
Charley Ford: I'll grind it fine in my mind, Bob. I can't go any further than that, right now.
Robert Ford: You'll come around.
Charley Ford: You think it's all made up, don't you? You think it's all yarns and newspaper stories.
Robert Ford: He's just a human being.

Governor Crittenden: Jesse James sent me a telegram last month, saying he was going to kill me if he had to wreck a train to do it. He said that once I was in his hands he was going to cut my heart out and eat it in strips like it was bacon.
[pause]
Governor Crittenden: I'm going to wreck his train first.
Robert Ford: [Bob scoffs, Crittenden glares at him] I'm sorry, Your Excellency. I was thinking of something else.
Governor Crittenden: Jesse James is nothing more than a public outlaw who's made his reputation by stealing whatever he could and by killing whoever got in his way. You'll hear some fools say he's getting back at Republicans and Union men for wrongs his family suffered during the war, but his victims have scarcely ever been selected with reference to their political views. I'm saying his sins will soon find him out. I'm saying his cup of iniquity is full. I'm saying Jesse James is a desperate case and may require a desperate remedy.

Jesse James: Did I ever mention that scalawag George Shepherd? George was one of Quantrill's lieutenants and he gave me a story like Bob's, is why I thought of him, giving me everything we had in common and so on, just so he could join the gang. How could I know he had a grudge against me and was lying to get on my good side? I said 'Come aboard, George. Glad to have ya,'. George thought he was smart. 'Cept he wasn't. He rode into camp one morning and about twenty guns opened up on him.
[laughs]
Jesse James: But he only had one eye- and you need two eyes to get Jesse.
Robert Ford: You oughn't think of me like you do George Shepherd.
Jesse James: You brought him to mind.
Robert Ford: It's not very flattering.
Jesse James: [ignoring him] Sure is good eating, Martha.
Martha Bolton: Well, I'm so glad you enjoyed it.
Robert Ford: How come George had a grudge against you?
Jesse James: Hmm?
Robert Ford: I said "How come George had a grudge against you?"
Jesse James: Oh. George asked me to protect this nephew of his during the war and it so happens the kid had five thousand dollars on him. The kid winds up killed, and all the money swiped from him, and when George was in prison someone whispers to him it was Jesse James slit the boy's throat.
Charley Ford: Just mean gossip, was it?
Jesse James: Bob's the expert; let's put it to him.
[Bob stands up abruptly, pouting]
Jesse James: Oh dear, I've made him cranky.
Robert Ford: I'm not cranky. I've been through this before, is all. Once people get around to making fun of me, they just don't ever let up.

Robert Ford: I can't believe I woke up this morning wondering if my Daddy would loan me his overcoat, and here it is just past midnight and I've already robbed a railroad train and I'm sitting in a rocking chair chatting with none other than Jesse James.
Jesse James: Yeah, it's a wonderful world.
Robert Ford: [reaches into his pocket and removes a newspaper clipping] Oh, what's this? I was real agitated this morning, wondering if I'd be able to tell you and Frank apart. So I had the clipping that described you both. You want me to read it?
Jesse James: Go on.
Robert Ford: Well, I gotta find... here. 'Jesse James, the youngest, has a face as smooth and innocent as a schoolgirl. The blue eyes, very clear and penetrating, are never at rest. His form is tall and graceful and capable of great endurance and great effort. Jesse is lighthearted, reckless, and devil-may-care. There is always a smile on his lips-'
Jesse James: All right, all right.
Robert Ford: Well, yeah. Then it's 'Frank, Frank, Frank... ' You know what I've got right next to my bed? The Train Robbers, or a story of the James Boys, by R.W. Stevens. Many's the night I've stayed up with my mouth opens and my eyes open, reading about your escapades in the Wide Awake Library.
Jesse James: They're all lies, you know.
Robert Ford: 'Course they are.

Jesse James: [indicating Frank] My brother and me are hardly on speaking terms these days.
Robert Ford: I wasn't going to mention it.
Jesse James: [pulls two snakes out of a box, startling Bob] You scared?
Robert Ford: Just surprised a little.
Jesse James: They aren't as succulent as I like and they're the devil to clean but if a man skins them and fries them in garlic and oil-mercy, thems good eating.
Robert Ford: Well, I've never been that hungry.
Jesse James: I give them names.
Robert Ford: Such as?
Jesse James: Such as enemies. I give them the names of enemies.
[cuts their heads off with a knife]
7
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
this is a really gd movie but then it gets boring and i seen this movie when i was a kid my mom and dad had rented for me and my bro to watch and my older sister has already seen it and when they got home my older sister would not shut up becuz she kept telling me thats its a really gd movie and i was like ill see for my self and me and my brother saw it and we though it was pretty gd and i mean corey haim looked so hot in that movie and the frog brothers were cute to and so was kiefer sutherland and jason patric but i like this movie they made a second one and it sucks so bad and there's a 3rd one coming soon thats what my dad told me and i hope the 3rd one is just as good as the 1st one i mean i didnt like the second one at all i hated it so im hoping the 3rd one will be really good. so if you have not seen the frist one then you really need to see it you wont regert it and the second you may not want to see but the 3rd one im hoping it will be good and its about A group of teenage vampires attempts to recruit a new member who is not quite so certain about the trouble he is getting into. and here are some qoutes from the movie David: How are those maggots?
Michael Emerson: Huh?
David: Maggots, Michael. You're eating maggots. How do they taste?
Grandpa: Do you know the rule about filling up the car with gas when you take it without asking?
Michael Emerson: No, Grandpa.
Grandpa: Well, now you do.
David: What, you don't like rice? Tell me Michael, how could a billion Chinese people be wrong?
Edgar Frog: If you try to stop us, or vamp out in any way, I'll stake you without even thinking twice about it!
Sam Emerson: Chill out, Edgar.
Edgar Frog: [coming to his senses] Right.
i though this movie was really funny i guess and there are some boring parts and some good parts and heres another qoute Sam Emerson: Look at your reflection in the mirror. You're a creature of the night Michael, just like out of a comic book! You're a vampire Michael! My own brother, a goddamn, shit-sucking vampire. You wait 'till mom finds out, buddy!
well so its a must see cuz if you have not seen it then you must see it you wont regert it but the second sucks and the 3rd im hoping it will be good so cant wait to see the 3rd one and Without a doubt, among the most brilliant of vampire movies ever made, in the modern film era. Jason Patric and Kiefer Sutherland are destined to blow away all audiences of this visual masterpiece. However, the twist at the end, which I plan not to give away, was made slightly obvious, though well hidden at the same time. Joel Schumacher does a splendid job directing this true work of art. The frog brothers did a great job of adding humor to this otherwise, mainly serious film, without spoiling the suspense. That made the film far more enjoyable to people with interests in multiple genres and corey haim did great in it to and However, the show is undoubtedly stolen by Kiefer Sutherland, in the role of David, the rebellious, dangerous, rude and rambunctious, teenaged vampire, who seduces Michael (Jason Patric) into joining his gang of vampires. The story is of a woman (Dianne Wiest), and her two sons, Sam (Corey Haim) and Michael (Patric), who move to a small Californian town, called Santa Carla, often referred to as the murder capital of the world, to live with her father after getting divorced. Little to their knowledge, the town happens to be inhabited by a motorcycle gang of Jim Morrison obsessed, teenage vampires. While the mother begins to fall in love with her boss from the video store, where she has been employed, Sam spends his time reading vampire comics, which were given to him by two brothers (Corey Feldman, Jamison Newlander), who claim the town is infested by vampires. He does not believe them, but grows to almost immediately, upon realizing that his brother, Michael and He realizes that neither Star nor Michael are true vampire until they make their first kill, and they will not become normal again until the head vampire is killed. So, he calls up the brothers Frog, and gets them to come in and help him solve the job, though he is scared that he might have to kill his brother. Overall, a cinematic masterpiece. The directing, acting, writing, camera work, special effects, stunts and, of course, the epic cinematography work with the astounding score to bring together one of the most loved films of all time. The story is in fact an allegory to that of the lost boys of Neverland, from Peter Pan. A contemporary, without the temporary, classic so if you have not seen this movie then you should it gets boring awhile but then its a gd movie but the second sucks
David: Michael wants to know what's going on. Marco, what's going on?
Marko: I don't know. What's going on, Paul?
Paul: Wait a minute. Who wants to know?
Dwayne: Michael wants to know.

Alan Frog: Holy shit! It's the attack of Eddie Munster!

Grandpa: Hey, anything around here that might pass for aftershave?
Sam Emerson: How about some Windex, Grandpa?
Grandpa: Yeah, yeah, let me try some of that.
Michael Emerson: You have a big date tonight, Grandpa?
Grandpa: I'm going to drop my handiwork by the widow Johnson.
Michael Emerson: What'd ya stuff for her? Mr. Johnson?

Edgar Frog: You think you really know what's happening here, don't you? Well, I'll tell you something, you don't know shit, buddy.
Alan Frog: Yeah? You think we just work at a comic book store for our folks, huh?
Sam Emerson: Actually, I thought it was a bakery.
Edgar Frog: This is just a cover; we're dedicated to a higher purpose. We're fighters for truth, justice, and the American way.
8
Night of the Creeps 1986,  R)
Night of the Creeps
this is a really great movie its funny to if you have not seen it then you must see it and The basic premise of the movie is an experiment gone wrong in 1959, when a capsule is released from a spaceship. The thing crashes and infects a a teen whose body is cryogenically frozen. Flash forward about 25 years or so to the current time of the movie and we're introduced to the three main characters Chris, J.C., and Cindy. It is pretty much your typical college campus romance comedy, until Chris and J.C. accidentally release the frozen body, which they were trying to steal for an initiation into a fraternity. The body goes around campus, infecting people, using slugs that live in the head to do it. The slugs get in through the mouth and you're basically screwed once it happens, for you essentially become the living dead
Genre veteran Tom Atkins plays a huge role as a detective who was connected to that circumstance in 1959 and is called in to investigate the current murders on campus. His character ends up making half the fun of the movie, because he is such a bad ass. Most of the film's many quotable lines are delivered by Atkins and armed with his trusty 12 gauge, he makes for fun viewing.
The film enters a whole other zone when the bus full of fraternity guys, who were going to the sorority house to dance or whatever with the girls, are infected. Atkins chews up scenery at this point and is in his element, as the crazed dectective, and begins wasting as many of these "zombies" as he can. The best quote of the film is given at this point as he is looking out the window of the sorority house full of the panicked girls: Detective: "The good news is your dates are here".....Girl: "What's the bad news?"....Detective: "They're dead." Ha ha, freakin' epic. What follows is some ass kicking fun. its really funny and good horror film and the acting was kinda stupid to but still a great movie to at night
and its not really scary either i mean when i saw this movie when i was a kid i though it was gonnna happen to us but i dont belive in that and i kinda though this movie was funny and kinda stupid to but still a gd movie and Night of the Creeps stars Tom Atkins, Jason Lively and Jill Whitlow. The film is notable as both an earnest attempt at a B-movie as well as a spoof of the genre. While the main plot of the film is related to zombies (its title is a play on Night of the Living Dead) the film also mixes in takes on slashers and alien invasion films.
and I love the story line of the alien invasion and also the beginning was filmed stunningly and the emotions of the actors are good. Some cheesy dialog is in this but hey what can you do? It was 1986 lol but still a gd horror filck for horror fans and its also like the movie silther which it so stupid and So the guys try to join a fraterinty, and have to go grab a corpse and put it on a rival frat lawn. The guys go, find a body but the body seems to be alive! Thus starting the cavalcade of murders in the area.

So these slug like creatures are zipping around the area, inserting themselves into people's mouths and turning them into ghoulish zombies. Perhaps you've heard of this plot already? 2006's "Slither" borrowed heavily from the same ideas as this film, although it's unknown if James Gunn did it on purpose or if he was simply inspired by many of the same things as Fred Dekker.

The thing though that disappoints me about this film is that it seems that this really just doesn't deliver as much as say "Slither" delivered on the same premise. What gory shots of zombies and all that are spread apart sparsely throughout the film. The end is the big seller, as we see the Prom Date Frat Guys turned into zombies and our protagonists fight off the horde. Then at the end we see our hero Tom "Turn It Off!" Atkins face off against a pile of slugs in the basement.

Overall this movie is fun! It definitely is worth the watch if you are just a fan of the outer space slugs that turn people into Zombies type idea. Just don't go into it like me, thinking it'll be a gore fest.
and The first part of this movie is pure gold, aliens are chasing after another renegade alien, who has an experiment they don't want the little guy to let loose. Unfortunately for earth, he does let it loose. We're in 1959 now and at this college campus. This couple go on a date at lovers lane, despite warnings from a young police officer of the raving lunatic wandering the streets. They don't listen. The kid finds this vial that contained the "experiment" the aliens sent down and this slug like creature attacks him. so now you know and Fred Dekker did a great job filming this movie really gd and tom atkins did great in it to when i was a kid i USED to think he was kinda cute but i must have been high so high and i though he was kinda cute in creeepshow 2 well thats becuz he didnt have a bread lol and For the genre, this film is outstanding. It has absolutely everything a horror film should. This includes a performance by Tom Atkins that is worthy of serious recognition. Zombies, exploding heads, creepy crawlies and a date for the formal. Like I said this ones got it all. Alien experiment is jettison from space and lands in Anytown USA where it releases a slug like creature that wants to get in your mouth and lay eggs in your brain. The movie begins black and white set in the early 60s, which is an awesome touch by the way, and then jumps ahead to the mid eighties where were treated to a sorority gals, frat nazis, a couple of pledge geeks(our heroes), Tom Atkins cop on the edge(who delivers some of the best lines in cinema history,i.e."Duck! It's Miller Time!" Exploding heads aplenty, flamin'zombies, a great lawnmower kill, zombie cat, zombie dog, a parapelegic whos faster on crutches then his able friend, and a hilarious janitor who has only one repeating line. NOTC is everything you want from a film, a perfect 10! so really worth seeing
Detective Cameron: What's this?
Detective Landis: It was a grad student. He was scheduled to work here this evening.
Detective Cameron: Looks like he worked a little too hard, huh?

Detective Cameron: What is this? A homicide, or a bad B-movie?

[answering phone]
Detective Cameron: Thrill me!
Sergeant Raimi: Detective Cameron?
Detective Cameron: No! Bozo the Clown!

Detective Cameron: Corpses that have been dead for twenty-seven years do not get up and go for a walk by themselves!
9
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
i dont know hw much i love this film its such a gd film love and vern is so funny he made me laugh and river phoenix and wil wheaton are so hot and corey feldman looked cute in here i guess he plays this crazy kid and kiefer sutherland did great in here to and its based on a Based on the Stephen King short story The Body, Rob Reiner's easygoing nostalgia piece is set in Castle Rock, OR, over Labor Day weekend, 1959. A quartet of boys, inseparable friends all, set out in search of a dead body that one of the boys overhears his brother talking about. The foursome consists of intellectual Gordie (Wil Wheaton), born leader Chris (River Phoenix), emotionally disturbed Teddy (Corey Feldman), and chubby hanger-on Vern (Jerry O'Connell). The boys' adventures en route to the elusive body are colored by the personal pressures brought to bear on all of them by the adult world. Richard Dreyfuss, playing the grown-up Gordie, narrates the film, while Kiefer Sutherland dominates every scene he's in as a brutish high-school bully. so if you have not seen it then you really need to see it youll love no regert and if youre a stephen king fan and i love this film so much cuz its so awesome its such a great movie youll love it the frist time you see it and theres such gd actors in here lie wil wheaton and river phoenix and corey feldman and jerry o'connell they did great in this movie and In case you haven't seen it yet, it's the story of four boys who set out on a weekend expedition to see a dead body. Along the way they encounter obstacles (a swamp, a railroad trestle, etc.), battle foes (bullies, leaches, a certain junkyard dog), and ultimately have one of those storied, episodic adventures that only 12 year old boys seem to have. It's a scaled down, Americanized version of Homer's The Odyssey, a metaphoric journey laced with ideological symbolism. Four young knights on a quest, if you will, to locate a grail (the lifeless body of Ray Brower). and its A good movie. Great young cast. It does remind you of being a kid and hanging out with friends who you don't see anymore. and chris chambers was so hot and so was gordie lachance omg their like so hot in this movie and Ok, have you seen this yet? 'cause it's like a law, or something. You kinda NEED to see this. And it's got River phoenix and Wil Weaton in the same movie! THE SAME MOVIE! It's really an amazing movie. And I just love the closing line-'I never had any friends later on like the ones i had when i was twelve. Jesus, does anyone?'
and stephen king made this movie thats why it such a great movie i love it and rob renier did a great job filming it but its a really gd film and its about 4 young friends set out on an adventure. Geordie, Chris, Teddy and Vern go looking for the missing body of a local teenager - found by a gang of older boys. A story of boys hangin' out and growin' up and Based on Stephen King's Short story "The Body", "Stand By Me" tells the tale of Gordie Lachance, a writer who looks back on his preteen days when he and three close friends went on their own adventure to find the body of a kid their age who had gone missing and presumed dead. The stakes are upped when the bad kids in town are closely tailing - and it becomes a race to see who'll be able to recover the body first and Unable to grasp the fact of his brother's death, Gordie Lachance feels compelled to travel with three friends to see a dead body that has been found near the railroad tracks. so its a really gd movie.
so i really love this movie such gd actor in here
and its about Based on Stephen King's Short story "The Body", "Stand By Me" tells the tale of Gordie Lachance, a writer who looks back on his preteen days when he and three close friends went on their own adventure to find the body of a kid their age who had gone missing and presumed dead. The stakes are upped when the bad kids in town are closely tailing - and it becomes a race to see who'll be able to recover the body first. and 4 young friends set out on an adventure. Geordie, Chris, Teddy and Vern go looking for the missing body of a local teenager - found by a gang of older boys. A story of boys hangin' out and growin' up
Gordie: Alright, alright, Mickey's a mouse, Donald's a duck, Pluto's a dog, what's Goofy?
Vern: If I could only have one food for the rest of my life? That's easy, Pez, cherry-flavored Pez. No question about it.
Teddy: Goofy's a dog. He's definitely a dog.
Gordie: I knew the $64,000 question was fixed. There's no way anybody could know that much about opera!
Chris: He can't be a dog. He drives a car and wears a hat.
Gordie: Wagon Train's a really cool show, but did you notice they never get anywhere? They just keep wagon training.
Vern: Oh, God. That's weird. What the hell is Goofy?

Teddy: Ha,ha Gordie loses! You lose Gordie! Ol' Gordie just screwed the pooch!
Gordie: Does the word retarded mean anything to you?
Teddy: Gordie, go get the food, you morphodite.
Gordie: Don't call me any of your mother's pet names.
Teddy: You're a real wet end, Lachance.
Gordie: Shut up.
Vern: I don't shut up, I grow up, and when I look at you, I throw up, Aghhh!
Gordie: And then your mom goes around the corner and she licks it up.

Gordie: Fuck writing, I don't want to be a writer. It's stupid, it's a stupid waste of time.
Chris: That's your dad talking.
Gordie: Bullshit.
Chris: Bull true.
Chris: I know how your dad feels about you. He doesn't give a shit about you! Denny was the one he cared about and don't try to tell me different. Your just a kid, Gordie.
Gordie: Oh, gee, thanks, Dad!
Chris: Wish the hell I was your dad. You wouldn't be goin' around talkin' about takin' these stupid shop courses if I was. It's like God gave you something man, all those stories you can make up. And He said, "this is what we got for ya kid, try not to lose it." Kids lose everything unless there's someone there to look out for them. And if your parents are too fucked up to do it, then maybe I should!
10
Explorers 1985,  PG)
Explorers
this is a really gd movie its awesome joe dante makes really gd movies if you have not seen this movie then you have to you wont regert it youll love it and river phoenix did great in it he looked like a geek lol well its about Ben Crandall, an alien-obsessed kid, dreams one night of a circuit board. Drawing out the circuit, he and his friends Wolfgang and Darren set it up, and discover they have been given the basis for a starship. Setting off in the ThunderRoad, as they name their ship, they find the aliens Ben hopes they would find... but are they what they seem? and this movie was kinda weird to but in a gd way love this movie and in This adventurous space tale stars Ethan Hawke and young star River Phoenix as misfit best friends whose dreams of space travel become a reality when they create an interplanetary spacecraft in their homemade laboratory. Ben Crandall is a young visionary who dreams of space travel while watching late-night B monster movies, pouring over comic books, and playing Galaga in the confines of his bedroom. But one night he has a vivid dream of flying over a space-like circuit board and shares his visions with his best friend Wolfgang, a young scientific genius who is able to translate his dreams into a complex computer program that actually works. With the help of their new friend, they create a homemade spacecraft and embark on a secret adventure to another galaxy where they find that things are not always as different as they seem.
With an impressive list of credits behind him, the teenage River Phoenix could have demanded a regular spot on any number of TV series but he chose not to go down that path. His quote ?Some people find security in a routine, but I could never live that way.? probably reflected his early itinerant lifestyle. So it was back to auditions but, this time, it was for feature films.

River did not have long to wait for his mainscreen debut as he was chosen as one of the three main characters in Joe Dante?s ?Explorers? which was shot in 1984/85. The fans of River Phoenix were horrified when they saw his new image in this movie ? that of a bespectacled computer nerd with his long hair cropped short! ?Explorers? gave the careers of several child actors a massive boost as it was early outings for Jason Presson, Danny Nucci, Taliesin Jaffe and Bobby Fite and marked the debut of Ethan Hawke.

Over 4,000 aspiring young actors were auditioned for the three leading roles in ?Explorers? before Phoenix, Hawke and Presson were cast. River was actually originally cast as the kid from the wrong side of the tracks, the part that was eventually filled by Presson. The casting directors wanted River to play Wolfgang Muller and, though he obviously agreed, River detested the glasses and wasn?t keen on having his hair cut short. Reviewers gave the film the thumbs-up with Phoenix and Hawke receiving most of the plaudits, but it bombed at the box office. It was, however, the first large stepping stone in the film career of River Phoenix. so if you have not seen it then you have to see it you wont regert it=D
and The wonderful thing about kids films is that no matter how silly and unbelievable they may seem they have a way of making you think anything is possible, and this film is no exception.
The acting from all three kids was great, but that is hardly suprising considering two of them grew up to become the oscar nominated actors Ethan Hawk, and the sadly missed River Phoenix. It is a shame that Jason Presson dropped out of the acting circle, as he was my favourite character is this film (well besides River who I love in everything)
The special effects were not great, but since a lot of the storyline had to do with dreaming it actually fit quiet well with the narrative, plus you forget how good the effects are just by being sucked into the silly, but ultimatly fun adventure.
Overall definatly a childrens film I would recommend. so if you have not seen it then its a must see and Good kids movie. It was cool to see River Phoenix and Ethan Hawke as young kids. Still both brilliant actors. The story is simple and slightly stupid but it works in some weird way. I watched it quite a few times as a kid. Worth a couple of watches. but then it get boring and such 2 really gd actors in here loved this film when i was a kid it never gets old=D
Ben Crandall: [to Steve Jackson, a school bully] Elephantitis is when something gets bloated and ugly like your ASS.

Ben Crandall: [stuttering, astounded at the violent film footage] But thi - see, this isn't real! A-a-and we don't really kill people! Well, we do, b-but n-not aliens, 'cause we haven't met any!

Ben Crandall: Mom.
Mrs. Crandall: Yeah.
Ben Crandall: Remember that stuff you were tellin' me about your dreams and doin' what you want to do. Well, if I really want to be an astronaut and go out in space - and really do that, it'd be ok, right?
Mrs. Crandall: Sure honey, if that's what you really want to do.
Ben Crandall: Ok.
Mrs. Crandall: [hugs him] Sleep tight.
Ben Crandall: Good night.
[then, after she's left the room]
Ben Crandall: Bye Mom.
11
Alice, Sweet Alice (Communion) 1976,  R)
Alice, Sweet Alice (Communion)
Mr. Alphonso: Psst. Where are you going?
Alice Spages: None of your business, fatso.
Mr. Alphonso: Uh, I'm not feeling well and stores don't deliver on Sundays.
[he makes fake coughing noises]
Mr. Alphonso: How would you like to go to the store for me, please?
[Alice walks off]
Mr. Alphonso: That little bitch.


i used to watch this movie all the time when i was a kid it was a gd horror movie it used to kinda scared me when i was a kid its a still a great movie i think and there making a remake which they should not have i bet its going to be stupid to i dont even want to see it well anyways this movie is about After a young girl is brutally murdered during her first communion, her strange and withdrawn older sister becomes the main suspect. it sounds really gd its really worth watching if you like horror and Alice Sweet Alice is a very good horror film and its creepiness is apparent throughout. It has a pretty good mystery to it and again, this is another movie with a wonderful beginning to it.
but if you have not seen it then you must see it if u like horror movies and Alice, Sweet Alice" (aka "Communion"), is an excellent horror film. It was years before "Halloween" and "Friday the 13th" and This film revolves around Alice Spages, a 12 year old girl. She comes from a divorced, strict Catholic family, and her little sister, Karen, gets most of the attention, while Alice is sort of left in the dark. We get the idea that Alice might have some problems and you can surely tell she is jealous of her sister. Then, on Karen's first holy communion, she is strangled to death and lit on fire in the church by someone wearing a yellow rain slicker and a creepy plastic mask. The police believe Alice had something to do with her sister's murder, and commit her as their target. Then, the mysterious person in the yellow rain slicker strikes again, this time stabbing Alice's Aunt while she's walking down the stairs of an apartment complex. As more murders continue, we begin to question - could a 12 year old girl really be capable of murder? Or could it be someone else?

I can say this movie is pretty disturbing, seeing an innocent girl murdered in a church before her first communion is quite sinister. Director Alfred Sole gives the viewer some heavy Catholic imagery throughout the film, contrasting it with the brutal events taking place. There is obviously much thought and detail put into the complex characters, as well as the complicated but intriguing plot. The score is extremely eerie, just listening to the score alone is enough to give anyone the chills. Without the score I think this movie would have lost much of the ambiance that it has. Alice's sister, Karen, is played by a very young Brooke Shields, and this movie is probably most known for having her name branded on it, even though she dies very soon in the film. Paula Sheppard (who was actually 19 years old at the time) plays Alice, Karen's violently jealous sister, and her performance is probably the best of the entire film. I absolutely loved the staircase attack on Alice's aunt, it was unexpected and very well done.

Overall, "Alice, Sweet Alice" is an effective Catholic shocker that has been either forgotten about or is very unknown. A spooky score, some eerie religious imagery, and a brutal staircase slashing make this a complete classic so if you have not seen it then you have to. and Alice Spages (Paula Sheppard) is a withdrawn 12 year old girl who lives with her mother, Catherine (Linda Miller), and her younger sister, Karen (Brooke Shields). Karen gets most of the attention from her mother, and Alice is often left out of the spotlight. But when Karen is found brutally murdered in a church before her first holy communion, all suspicions are turned towards Alice. But is a twelve year old girl really capable of such savagery? As more people begin to die at the hands of a merciless killer, Alice becomes more and more likely of a suspect.
Mr. Alphonso: [about Karen's funeral] I heard everyone leave. It's all over, huh? Well, you die and they put you in the ground. Such a shame. Such a pretty girl too. Too bad she was the one to end up in the box.
Alice Spages: My mother thought you could use some cake, fatty.
[hands him cake]
Mr. Alphonso: Thank your mother for me. Such a lovely lady. God always takes the pretty ones.

Catherine Spages: [about her ex-husband] I don't know why I'm so worried. I just can't imagine where he could be.
Mrs. Tredoni: Maybe you are afraid that God will send St. Michael to take another of your loved ones. When St. Michael took my little girl, I only thought of how cruel God was.
Catherine Spages: Mrs. Tredoni, I'm sorry. I never knew you had a little girl.
Mrs. Tredoni: God took her from me on the day of her first communion, don't you see? He waited until then to teach me that children pay for the sins of their parents. And then I was sent here to look after Father, not you!
[points butcher knife at catherine]
12
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
13
S.I.C.K. 2003,  R)
S.I.C.K.
omg this movie sucks so bad just becuz the cover looks gd doesnt mean the movie is gonna be gd this movie is the worst horror movie ever made and who ever made this movie needs to stop making movies cuz this movie sucks really bad only the cover looks gd but when you watch it youll regart it dont watse your time watchin this movie unless you want to be the jugde but NOT worth seeing trust me and if you do want to see it go ahead youll regart cuz when i got and then i watched it and i regart it so bad for getting it and at then end theres this twist that freaks you out but i didnt care i was just so mad that this movie sucked so bad and the killing was like at the morning and the killing was horroible problealy like the most stupid horror movie ever made and there is barely even killing to and this movie doesint even look like a movie it looks like show and the killing loooks so fake omg i hate this movie so bad it only deserves half a star cuz thats how bad the movie sucked.........
14
Vincent 1982,  G)
Vincent
i love vincent this movie is so awesome i love timburton he makes such gd movies and its about In this short film, a young Vincent Malloy dreams of being just like Vincent Price and loses himself in macabre daydreams which annoys his mother.
Flixster - Share Movies
15
Tales from the Crypt: Demon Knight 1995,  R)
Tales from the Crypt: Demon Knight
man this movie scared the shit out of me when i was a kid and it still does i can barley watch it without getting scared trust me idc if ur a horror fan or not it will still scare the shit out of you and i love tales of the cyrpt their show is awesome and their movies this movie is really worth seeing=] not unless ur chicken shit like me lol well im not its cuz this movie is scary it gave me nightmares when i was a kid my dad had it on the tv and thats when i saw the movie=] lol...=].......=p..
16
Red Dawn 1984,  PG-13)
Red Dawn
omg i love this movie so much patrick swayze and c. thomas howell did great in it i was sad when c. thomas howell died mostely in the group wolverines almost everyone died but i i still love i could watch it everyday a bunch of sexy teenagers go fight i think against russians and c. thomas howell looked so hot in this movie i think he was 19 or 18 but idk i just love the war and stuff and charile sheen looked hot in this movie when he is young now he is just ugly well everybody is when they get old=[


...=].....
It is the dawn of World War III. In mid-western America, a group of teenagers bands together to defend their town, and their country, from invading Soviet forces........
17
Popcorn 1990,  R)
Popcorn
this was the frist horror movie i saw and it was kinda funny 2 well its about
A "Leatherface" type murderer who wears other people's faces, kills at an all-night horrorthon at an old theatre put on by a bunch of film students. Maggie, the lead character, believes it's really Lanyard Gates, a crazed film maker who killed his family live on stage, fifteen years ago. And now he's back to kill his daughter, Sara, who is believed to be really Maggie.
18
Creepshow 1982,  R)
19
The Ghost of Frankenstein ,  Unrated)
20
Revenge of the Creature 1955,  Unrated)
Revenge of the Creature
omg this movie is awesome but i like the first one more and this is the second and its ok but i just cant wait till the remake come out it comes out in 2008 i want to see it so bad
The Creature from the Black Lagoon is back! This time he's captured by scientists and transported to an aquarium in south Florida. Naturally, he's attracted to the lovely female scientist and managesto escape and kidnap her, heading to Jacksonville, presumably to catch a Jaguars game.
21
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
like i said tim burton makes such gd movies
i
love
the
way
his
movies
look
they
look awesome=]
In Halloween Town, Jack Skellington is bored and unhappy with the life of being "The Pumpkin King". He sets out to find something exciting and discovers Christmas Town. He takes it upon himself to take over the duties of Santa to deliver toys to children across the world.
22
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
23
Children of the Corn 1984,  R)
24
Beetlejuice 1988,  PG)
25
Lost Boys: The Tribe 2008,  R)
Lost Boys: The Tribe
omg this movie sucked so bad its not worth seeing i mean coery feldman and coery haim are really gd in the lost boys the first one and in the second that boy and that gurl need to stay in the disney movies not no damn gd moives were they can fuck the damn movie up and this is not worth seeing its STUPID the frist is awesome but not the second goddamn the second one sucks so bad!!! the only ppl that did great in it was coery feldman and coery haim=].......
26
Darkness Falls 2003,  PG-13)
Darkness Falls
this movie was gd then it was kinda boring this movie used to scare me when i was kid cuz of the tooth fairy well thats when i was a kid but she dont scare me anymore and darknessfalls is about
As a young boy, Kyle Walsh claims to have accidentally woken up out of his sleep, just in time to see the Tooth Fairy trying to kill him. From that point forward he is considered crazy by everyone in ...( read more )town--except his childhood sweetheart, Caitlin, and her little brother, Michael. Years later, Kyle must return home to confront his troubled past, and save Caitlin and Michael from an unrelenting evil that has plagued the town of Darkness Falls for over 150 years.
27
The Cell 2000,  R)
28
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
omg i love south park cartmen is so funny this is a must see if you love the show south park then you have to see this theres alot of cussing in here but idc i love the way they cuss south park rules!!!!!!!!!!!

i love ?south park
29
The Bride of Re-Animator 1990,  R)
30
Beyond Re-Animator 2003,  R)
31
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
i saw this movie and theres only one word for it awesome!!! i love this movie
32
Fight Club 1999,  R)
33
Demonic Toys (Dangerous Toys) 1991,  R)
34
The Video Dead 1987,  R)
The Video Dead
When the other B-Masters decided that this roundtable would be based off of a sort of "Secret Santa" idea I had some reservations. Not least was that the phrase "Tyrannical and Sadistic Santa" would have been more accurate. You see, the truth of the matter is that we all jumped at the opportunity to inflict something God awful on each other. Ken Begg was threatened with "The Trial of Billy Jack" and Dr. Freex had the poor luck of being given "Jonathan Livingston Seagull." So, when the latter gentleman informed me that my particular torment would be "The Video Dead," I was more than a little relieved.

The film begins when Mr. Jordan is roused by two deliverymen (who need new brakes for their van). They insist on him signing for a large crate, though the sender and contents are unknown. Okay, I'm paranoid anyway; plus watching movies like this for years doesn't help, but I would politely refuse the consignment. "No, I will not sign my death certificate. Now leave, before both myself and Mr. Twelve Gauge Mossberg get angry." Unfortunately for Mr. Jordan, he accepts the crate and unpacks the B&W television inside. The set has a worrisome peculiarity; there is only one movie on: "Zombie Blood Nightmare." After the writer goes to sleep the TV turns itself on and the main characters crawl out. When the deliverymen come back, because they delivered death to the wrong address, they make a gruesome discovery.
SO IF YOU HAVE NOT SEEN IT THEN YOU HAVE TO=]..
35
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) 1991,  R)
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations)
Excellent sequel to the original Puppet Master and a all around bad movie! More stop motion, more people getting iced, and a naked brunette. Toulon is raised from the dead by his puppets after years of burial, through most of the movie he dresses like the invisible man. Around the same time paranormal investigators arrive, they hope to discover what drove Alex Whittaker mad while staying in the hotel. Toulon falls in love with Carolyn, believing her to be the reincarnated form of his wife. She wants nothing to do with the ace bandage spokesperson and instead latches on to Michael (latches is pretty accurate) for some gratuitous hot lovin. Meanwhile, the puppets are gathering sections of human brain to revitalize the alchemy that keeps them and their master alive. So people must die! They must die with their brains hacked out! A very fun movie with plenty of stop motion and cool shots of the puppets.
36
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
this movie rocks the action was awesome and the violence its a really gd movie they should make a second one
37
976-Evil 1989,  R)
976-Evil
it was a gd movie but then it was kinda funny the 2nd one is was kinda gd but not worth seeeing
38
The Guardian 2006,  PG-13)
39
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
40
The Car 1977,  R)
41
Starship Troopers 1997,  R)
42
Sleepwalkers 1992,  R)
43
The Simpsons' Christmas Message 2004,  Unrated)
44
Futurama: Bender's Big Score 2007,  PG)
Futurama: Bender's Big Score
this movie was so funny i could watch it everyday bender is my fav i love the show futurama its my fav show and in case you have not seen this movie(you should) its about At their first delivery to the Nude Beach Planet, Fry is surprised to learn that he has a tattoo of Bender on his buttocks. Meanwhile, Bender, Amy and Leela sign seemingly innocuous petitions for three alien nudists. In the process they give them their email addresses, eventually swamping everyone at Planet Express with spam. The Professor is caught unawares by a lottery scam and soon discovers that the aliens have taken control of Planet Express. Bender is also infected by an obedience virus planted by the aliens, and does their bidding.

The aliens, who have the ability to sniff out information, discover Fry's tattoo and realize it contains a binary password that allows them to conjure up a sphere that allows them to travel back in time. Although Nibbler and the Nibblonians try to stop them, as any use of the sphere could tear apart the fabric of space, they are quickly defeated and the aliens use Bender to go back in time to steal the treasures of the past. They also discover that while temporal doubles are created when two or more of the same person exist in the same time, the double is ultimately doomed to prevent a potential paradox from occurring.

As the aliens continue to steal from the past and scam the rest of Earth, Leela and Lars' relationship builds and eventually he proposes marriage. Heartbroken, Fry discovers that, after having stolen all the world's treasures, the aliens want to kill him to destroy the tattoo, so he goes back to the year 2000 to both escape them and his memories of Leela. However Bender is sent back to kill him.

In a series of events, Fry returns to the 31st century by freezing himself while his temporal double, created after another time travel trip, stays on in the 21st century. The double ends up befriending a Narwhal and becomes a marine biologist, but is apparently killed by Bender when his apartment explodes in 2012. Meanwhile the original Fry gets rid of the tattoo and plans to disrupt Leela's wedding to Lars. Although his plan does not work, Lars ends up canceling the wedding anyway after witnessing Hermes' new body (whom he had stolen from his own temporal double) mangling itself again.

Amy Wong: Ahh, don't blame yourself, Bender.
Bender: I don't blame myself. I blame all of you!
Amy Wong: Us? How could you possibly blame us?
Bender: It ain't easy. It just proves how great I am.

Bender: [Bender falls out of sky, get's up, looks around] Awww, I lost him, people will call me a failure.
Bender: [notices Fry in the upstairs window of Panucci's Pizza] Others however will call me the World's Sexiest Killing Machine, that's fun at parties.

Professor Farnsworth: Time travel is impossible!
Fry: But Professor, you time traveled yourself. Remember? When we went back to Roswell?
Professor Farnsworth: That proves nothing! And furthermore, you'd think I could remember a thing like that! Plus, who are you anyway?

[Bender's time paradox duplicate prepares to terminate Fry]
Bender: Hasta la vista, meatbag!

Bender: I don't tell you how to tell me what to do, so don't tell me how to do what you tell me to do.
45
The Faculty 1998,  R)
46
Sin City 2005,  R)
47
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
love this movie elijah wood looked hot in here=D
48
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
omg i love this movie its so awseome i love it i love the book and the movie the uncut one is so much better and the cut one is okay but i love the uncut on more oh yea ponyboy and johnny and sodapop and dally are so fuckin hawt omg there like the sexit men on earth well when there young well i love this movie i love when they have the rumble its so awesome the cast was great you probleay need to read the book frist before you watch the movie well its a gd movie its about when When two poor greasers, Johnny, and Ponyboy are assaulted by a vicious gang, the socs, and Johnny kills one of the attackers, tension begins to mount between the two rival gangs, setting off a turbulent chain of events so if you have not seen it then you must do so but make sure its uncut
49
The Horror Vault 2008,  Unrated)
50
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
51
The Punisher 2004,  R)
52
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i love this movie great movie i love when heath leger sings that song cant take my eyes off of you such a great song=]
53
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
54
The Frighteners 1996,  R)
The Frighteners
omg i love this movie so much its awesome i could watch it everyday i saw this movie when i was little i saw it like 15times and iit never gets old and when i was a kid i did not know that Jeffrey Combs was in here the only person i knew that was in here was Michael J. Fox and he looked hot in this movie well i thought he did but this is such a great movie and i though it was funny to even though it was horror
55
Strange Wilderness 2008,  R)
56
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
I SAW THIS MOVIE WHEN I WAS A KID
57
Jumanji 1995,  PG)
58
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
this movie was really funny really worth seeing i love this movie its so funny i love dave chappelle
59
Screwed 2000,  PG-13)
Screwed
this movie is so funny i love dave chappelle and norm Macdonald their so funny this is a must see this movie is so funny=D
60
Volcano 1997,  PG-13)
61
Twister 1996,  PG-13)
62
Hot Fuzz 2006,  R)
63
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
just can't get enough of this movie. I love it to bits!!

Ed: Any zombies out there?
Shaun: Don't say that!
Ed: What?
Shaun: That!
Ed: What?
Shaun: The zed-word. Don't say it!
Ed: Why not?
Shaun: Because it's ridiculous!
Ed: Alright... are there any out there though?
this movie is really funny i love it
64
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
Joe's Apartment
i love this movie its so funny
65
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
this movie was ok i saw this movie so many times cuz my mom used to watch this movie alot and i got bored of it then i watch it again and it was gd but this movie kinda gets boring then it gets gd i think when u watch a movie alot u get burned out on it thats hw i felt about this movie i watch this movie so many times when i was a kid i got burned out on it but i have not watched this movie in like a long time so i want to see it again and agagin this movie is by tim burton
66
Idle Hands 1999,  R)
Idle Hands
this movie is just like the hand i remeber seeing this one when i was a kid but i dont remeber it at all=[ but there another movie called the hand and its kinda just like this movie
67
The Hand 1981,  R)
68
Stephen King's It 1990,  Unrated)
69
Class 1983,  R)
70
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
this one was the best out of all of them
71
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
the second was okay but i liked the first one more and the 3rd really sucked i hated it never want to se it again only the first one was gd then the second one was okay and in the second theres more blood and killing alot thats the reason i liked it and in the first one there barley lkilling not that much blood though and its about When Kimberly has a violent premonition of a highway pileup she blocks the freeway, keeping a few others meant to die, safe...Or are they? The survivors mysteriously start dying and it's up to Kimberly to stop it before she's next and Love the scene with the pigeons and the glass. And also where he slips on the noddles he chucked out the window. but liked i said the first one is so much better the only reason i like the second cuz there's more blood in it and more killing but i hate the 3rd one it sucked never want to see it again
72
End of Days 1999,  R)
73
Constantine 2005,  R)
74
The Village 2004,  PG-13)
75
Zibahkhana (Hell's Ground) 2006,  Unrated)
76
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
77
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
this one is better than the second one
78
The Animal 2001,  PG-13)
79
One Missed Call 2007,  PG-13)
80
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
81
Stooges:Men Behind the Mayhem 2004,  Unrated)
Stooges:Men Behind the Mayhem
it was funny and love their show
82
Kings of Comedy: Masters of the Silent Screen 1982,  Unrated)
83
Sidekicks 1993,  PG)
Sidekicks
i want to see this movie it looks gd cuz i liked that movie the karate kid with ralph macchio in it but i only liked the fisrt one but i want to see sidekicks cuz its like the karate kid but diff. ppl in it it has chuck norris and jonathan brandis in it and thats why i want to see it cuz of jonathan brandis =D and i guess chuck norris is a gd actor and my dad told me that chuck norris can lick his elbows and i was like eww hw can he do that but anyways i want to see it cuz it looks like a gd movie and cuz of jonathan brandis=D and its about Barry is an asthmatic kid having trouble in life. He lives with his father, a computer programmer, in Texas. Barry is struggling to get by in life, dealing with his rough school life, bullies, as well as his health. Barry's only source of enjoyment is fantasizing that he is with Chuck Norris. Barry becomes sick of getting picked on by the bigger guys, and decides to learn karate, in hopes of one day meeting the great Chuck Norris.

but anyways still looks like a gd movie and cuz of jonathan brandis well duh cuz he is so hot=D lol but still i really want to it=D...
84
Dolls 1987,  R)
85
Puppet Master IV (Puppet Master 4) 1993,  R)
86
Triloquist 2007,  R)
87
Puppet Master: The Legacy 2003,  Unrated)
88
Dead Silence 2006,  R)
89
Magic 1978,  R)
90
Devil Doll 1964,  Unrated)
Devil Doll
it was
a
gd horror
movie
i guess
i would watch it again
91
Pin 1988,  R)
Pin
great movie liked it would watch it again and i thought it was creepy but still great i guess=/
92
May 2002,  R)
May
weird movie!!!!!
93
Pinocchio's Revenge 1996,  R)
94
Creepshow 2 1987,  R)
Creepshow 2
I LOVE THIS MOVIE!!!
95
Re-Animator 1985,  R)
96
Ladder 49 2004,  PG-13)
97
Frightmare (1983) 1983,  R)
98
The Pit and the Pendulum 1991,  R)
99
The Ice Cream Man 1995,  R)
100
Doll Graveyard 2005,  Unrated)
Doll Graveyard
B-movie schlockmeister and former Full Moon impresario Charles Band presents his second directorial effort under the Wizard Entertainment moniker with the low-budget horror flick DOLL GRAVEYARD. The bloody gorefest opens in 1905 as a lonely 12-year-old, Sophia (Hannah Marks), dies at the hands of her abusive father (Ken Lyle) and is buried in the backyard along with her four sinister-looking dolls. One hundred years later, Sophia's vengeful ghost returns to the house to protect the new owner's equally lonely son, Guy (Jared Kusnitz), from the taunts of his older sister's jock friends by possessing the dolls' bodies and unleashing a campy orgy of violence. Bolstered by surprisingly effective puppet-oriented special effects, DOLL GRAVEYARD is a worthy addition to the Band oeuvre.
101
Decadent Evil 2 2007,  R)
102
Audrey Rose 1977,  PG)
103
Vampires vs. Zombies 2004,  R)
Vampires vs. Zombies
this movie was so fucking boring total shit never liked and never want to see this stupid shit again it looks sooo fake and i rent this movie at blockbuster becuz the cover looked gd and i hate myself for renting it i thought it would be gd but it is was i hate this movie they should have never made this stupid movie i regert renting and did not like it not worth watching it aboustely SHIT!!!
104
Grim 1995,  R)
105
Dr. Giggles 1992,  R)
106
Puppet Master 1989,  R)
107
Puppet Master V (Puppet Master 5: The Final Chapter) 1994,  R)
108
Bride of Chucky 1998,  R)
109
Child's Play 1988,  R)
110
Child's Play 2 1990,  R)
111
Seed Of Chucky 2004,  R)
112
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
113
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
114
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
115
Harold and Kumar Go to White Castle ,  R)
116
Vantage Point 2008,  PG-13)
Vantage Point
I ALWAYS WANTED TO SEE THIS MOVIE AND I FINALLY SAW THIS MOVIE ITS SO GREAT THERE'S A BUNCH OF TWIST A TURNS I LOVE THIS MOVIE SUCH A GREAT ACTION FILM AND IF YOU HAVENT SEEN IT THEN YOU HAVE TO SEE IT ITS SO GREAT YOU WOULD NOT REGERT IT AND SUCH A RUSH AND IT HAD SOME GD ACTORS IN IT LIKE MATTHEW FOX
AND A WHOLE BUNCH MORE GD ACTOR BUT CANT THINK OF THEIR NAMES BUT ANYWAYS SUCH A GREAT MOVIE LOVED IT SO IF YOU HAVE NOT SEEN IT YOU NEED TOYOU WONT REGERT IT
117
Wild Hogs 2007,  PG-13)
118
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
this movie is so funny i laugh the whole way of the movie its so funny=] and Dax Shepard Matthew Lillard Seth Green did great in it=] so funny=]
119
Road Trip 2000,  R)
120
Old School 2003,  R)
121
We Are Marshall 2006,  PG)
122
Remember the Titans 2000,  PG)
123
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
124
Death Tunnel 2005,  R)
125
House on Haunted Hill 1999,  R)
126
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
127
Ghost Ship 2002,  R)
128
Gothika 2003,  R)
129
The Jacket 2005,  R)
The Jacket
GOOD
130
The Butterfly Effect 2004,  R)
131
Ring Around the Rosie 2006,  R)
132
Jeepers Creepers 2001,  R)
133
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
godly thres to many of thses theres like 10 sequels so i dont remeber which one is the best one but i seen all of them but i can only remeber the first one
134
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
135
Dog Soldiers 2002,  R)
136
An American Werewolf in London 1981,  R)
137
Cursed 2004,  PG-13)
138
Carrie 1976,  R)
Carrie
it was gd but the second kinda sucks
139
Christine 1983,  R)
Christine
i saw this movie so many times when i was a kid and never gets old
140
Carrie 2002,  Unrated)
Carrie
the frist one is better
141
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
142
White Noise 2005,  PG-13)
143
White Noise 2: The Light 2007,  PG-13)
144
Pulse 2006,  PG-13)
145
Poltergeist 1982,  PG)
146
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
147
Poltergeist III 1988,  PG-13)
148
The Messengers 2007,  PG-13)
149
Hell Night 1981,  R)
150
Epic Movie 2007,  PG-13)
151
Meet the Spartans 2008,  PG-13)
152
Scary Movie 2000,  R)
153
Scary Movie 2 2001,  R)
154
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
155
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
156
Superhero Movie 2008,  PG-13)
157
Date Movie 2006,  PG-13)
158
Malibu's Most Wanted 2003,  PG-13)
159
Fools Rush In 1997,  PG-13)
160
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
161
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
THIS WAS A GREAT MOVIE ONE OF STEPHEN KINGS GD MOVIES BUT NOT THE BEST IT PROBELBY LIKE NUMBER 6 FOR ME BUT EMILO ESTEVEZ DID GREAT IN IT AND SO DID Holter Graham
I KINDA THOUGH HE WAS KINDA CUTE IN THIS MOVIE BUT AS A KID I WONDER HW HE LOOKS NOW BUT ANYWAYS STILL A GREAT MOVIE I WOULD WATCH THIS MOVIE EVERY NOW AND THEN GREAT HORROR FILM ONE OF STEPHEN KING'S GD FILMS BUT NOT THE BEST ITS KINDA GD MOVIE BUT THEN IT GETS BORING SOMETIMES IN THE MOVIE

BUT IF YOU HAVE NOT SEEN IT THEN DO MUST SO I WOULDENT PROBELY LIKE IT THOUGH CUZ THIS MOVIE IS KINDA GD THEN BORING AND ITS ABOUT A GROUP OF PEOPLE TRY TO SURIVE WHEN MACHINES STRAT TO COME ALIVE AND BECOME HOMICIDAL AND THATS WHY I KINDA THOUGH THIS MOVIE WAS KINDA STUPID BUT THEN IT WAS KINDA GD. but emilo estevez did great in it and that little kid to=D SO IF YOU HAVE NOT SEEN IT THEN YOU HAVE TO CUZ ITS A GOOD MOVIE=]..
162
Sixteen Candles 1984,  PG)
163
The Breakfast Club 1985,  R)
164
The Terminator 1984,  R)
165
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
166
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
167
Commando 1985,  R)
168
Predator 1987,  R)
169
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
170
Dreamcatcher 2003,  R)
171
The Mist 2007,  R)
172
Cloverfield 2008,  PG-13)
173
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
174
Spawn 1997,  PG-13)
Spawn
spawn in a favorite superhero he can do anything if you have not seen this movie you really need to see it cuz its a really good movie he such a gd superhero i didnt read the comic's but i bet they were good i mean its a really good movie but then it ggets kinda boring but still a great movie i mean how could you not like spawn he's a cool superhero or just to tell you now this movie is NOT animated but anyways i would recommend this movie if you like superhero movies or horror or adventure or you like action but in case you have not seen this movie this is what its about and its Based off of Todd McFarlane's Comic Book, Lieutenant Colonel Al Simmons who is a secret agent of an organization called A-6, run by Jason Wynn. However, during an operation, Simmons was Double-Crossed by Wynn himself and was killed and sent to the devil's world. The Devil kept Simmons secluded for 5 years, then Simmons came back as "Spawn", having very little memory, only remembering his wife, Wanda and Wynn. He is sent to kill Wynn. Meanwhile, Wynn is secretly planning for world domination, and has ordered special doctors to implant a detonator for a deadly virus into his heart if anybody kills him. Then, Spawn finds out that it is a plan by the devil to kill everybody in the world. So that the devil's army is purified and they can destroy heaven. Spawn must stop Wynn and Clown (the devil's assistant) from destroying the world
and Al Simmons, is a military soldier/assassin, who has been betrayed by a covert government agency head named Jason Wynn. Wynn orders his top assassin, Jessica Priest, to assassinate him. After Simmons dies, he is immediately transported to Hell, where Malebolgia, a demonic ruler of the various realms, offers him a Faustian deal. If Simmons becomes his eternal servant and leader of Hell's army in Armageddon, he will be able to return to Earth to see his beloved fiancee, Wanda Blake. And Simmons accepts the offer and is transformed into a Hellspawn, which is a servant of Malebolgia in a necroplasm suit that is not only a living, breathing creature, but is also his only protection in the world. Simmons (soon to be dubbed "Spawn" by Malebolgia's crony, The Violator) returns to Earth and attempts to reunite with Wanda, not knowing that five years have passed. He also seeks revenge on his former boss and killer, Jason Wynn, who has made a deal with The Violator to develop a lethal virus to take over the world, where Wynn is promised to be king.
so yea its a REALLY GREAT MOVIE!!
175
Ghost Rider 2007,  PG-13)
176
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
177
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
178
X-Men 2000,  PG-13)
179
The People Under The Stairs 1991,  R)
180
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
this was a gd movie but some parts i didnt like and it was kinda boring in some parts but still a really gd movie and james dean did great in here and Rebel Without A Cause is a well-told coming-of-age story that puts the spotlight on the lives of the lost, overwhelmed, and ex-communicated youth of the 1950's. Entwined in a web of maturity, conformity, social-acceptance, rejection, love and friendship, this film provides a vivid picture of teenage anger, rebellion and the difficult task of proving one's self to society's obscure ideals and morals.

The plot is simple; Jim Stark is the new kid in town who's stuck in a desperate search for a sense of self-worth and acceptance, but can never find it because he and his family is always on the move due to Jim's troubles with school and the law. But with a new town he hopes to find a new beginning and gain the love and approval from his suburban middle-class family, make some solid friends, somehow escape his life of restlessness and rebellion and maybe settle down and fit in. But in the life of Jim Stark, settling down and fitting in is not an option.Not until he proves himself to his peers. So once again, his character and courage is tested with knife-fights to "chickie" runs, leaving one to wonder, is this a promising beginning or the "end of the road" for Jim Stark?

James Dean stars as Jim Stark, a lost and confused character who's always tried, but has failed so many times to be the son his parents always wanted him to be. Desperate for answers, he constantly questions everything around him as he tries to acquire love and acceptance from society and his parents, in order to somehow find meaning in his enigmatic life. James Dean's performance is brilliant. His intensity, his voice and his characterization help display the raw emotion behind the youthful mystery that is Jim Stark. Dean's emotional changes were precise, clear and understandable due to his voice, tone, and body language, which in turn, solidified the character. His understanding of method acting gave Dean his realism and originality, while his intimidating looks and slicked back hair give him that "too cool for school" persona. At times, his monologues could not be understood due to his mumbling, but overall, his performance was top-notch throughout the entire movie.

Rebel Without A Cause tells a wonderful and original story while skillfully portraying the constant struggle of today's youth trying to escape alienation. The film's simple plot and showcase of teenage rebellion and estrangement help keep this film fresh for all ages. Despite a few superficial characters flaws, like Judy (Natalie Wood) and Plato's (Sal Mineo) broad 2-dimensional acting, this movie is still worth watching. so if you haveent seen it then you should. but it was a gd movie but then it was kinda boring becuz its a really old film
181
Nightmares 1983,  R)
182
The New Guy 2002,  PG-13)
183
The Dentist 2: Brace Yourself 1998,  R)
184
Batman Forever 1995,  PG-13)
185
Child's Play 3 1991,  R)
Child's Play 3
u know? i thought the 3rd one is the best one ppl said it sucked and thought it was the wrost chucky movie ever made well i though it was gd i thought it was better than all of them i mean the 1st one kinda sucked and the 2nd one was okay then the 3rd one was the best and there's a 4th one comming to theathers well its not the 4th one its a remake of the 1st one and i can tell it sucks because its pg and all the other chucky movies there either pg-13 or rated R and so if the 4th child's play anit R its probleay not horror or scary i dont know what were they think when they made it pg well anyways this child's play 3 was the best one all the other one's sucks i though this one was better than all of them thats what i thought. so if you have not seen it then you have to...
186
Robocop 3 1992,  PG-13)
187
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood 1996,  R)
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood
okay if you have not seen this movie then you have to see it its a great vampire movie and a comedy one to ive seen this one all the time they always show it on tv and they never show demon knight which gets me mad so if you like the movie demon knight by tales from the crypt or you like the show tales from the crypt then you have to see it and corey feldman did great in it and so did dennis miller and its a gd vampire movie so if you like vampire movies then you have to see this film this film was gd and there were some boring parts and some parts i didnt like but still gd movie but i like demon knight better cuz its awesome but if you have not seen demon knight then you really have to see it becuz its by tales from the crypt and they have a great show to
so if you have not seen it then you should or you should not if you dont like horror movies or vampire movies but corey feldman did great in it to but to bad he turned into a vampire then they had to kill him lol
188
Watchers 1988,  R)
Watchers
IT WAS A CRAPPY MOVIE THE BOOK WAS BETTER I READ THE BOOK ALONG TIME AGO THEN I COULD NOT WAIT TO SEE THE MOVEI BUT IT SUCKS IT WAS KINDA GD BUT SUCKS OKAY THIS IS A GOOD MOVIE TO WATCH WHEN YOUR BORED LOL BUT STILL GOOD I HAVE NOT SEEN THIS MOVIE IN LIKE 4 OR 5 YEARS THEN I FINALLY SAW THIS MOVIE TODAY LIKE 2HOURS AGO AND COME TO THINK OF IT KINDA SUCKS THEN ITS KINDA GOOD IT REALLY DESERVERS 3 AND A HALF STARS
BUT THEN IT DESERVERS 3 STARS BECUZ ITS KINDA BORING BUT STILL GD TO WATCH LIKE AT NIGHT OR ON A RAINY DAY BUT NOT WHEN THE WEATHER IS HOT ITS ONLY GD TO WATCH SCARY OR HORROR MOVIE WHEN IT AT NIGHT OR ITS RAINING AND STROMY BUT IF YOU HAVE NOT SEEN IT THEN YOU MAY NOT WANT TO CUZ LIKE I SAID IT KINDA SUCKS AND ITS BORING BUT THEN IT GETS REALLY GOOD SO YOU MAY REGERT WATCHING IT OR YOU MAY NOT BUT I DONT KNOW YOULL HAVE TOO SEE BUT ANYWAYS I THOUGH IT WAS OKAY
BUT I THINK THE FIRST ONE WAS THE BEST I MEAN THE SECIND ONE AND THE 3RD ONE AND THE 4TH ONE SUCKS BAD BUT THEN SO DOES THE FIRST ONE AND ITS ABOUT A BOY TAKES IN A STRAY DOG LATER FINDING OUT THAT ITS AN ULTRA-INTELLIGENT RUNAWAY FROM A GENETIC RESEARCH LAB UNKNOW TO HIM THE DOG IS BEING STALKED BY ANOTHER ESCAPED CREATURE THATS NOT QUITE SO FRIENDLY SO IF YOU HAVE NOT SEEN IT THEN YOU MAY WANT TO THEN YOU MAY DONT WANT TO SEE IT BECUZ IT KINDA SUCKED BUT THEN IT GETS GD ITS LIKE ONE OF THOSES MOVIES THAT THERE BORING THEN THEY GET REALLY GD.OH A YEA AND THE MONSTER OR WHATEVER THAT THING WAS CALLED HE LOOKED STUPID SO IF YOU HAVE NOT SEEN IT THEN YOU HAVE TO BUT LIKE I SAID ITS BORING THEN IT GETS REALLY GD SO GO SEE IT OR NOT CUZ ITS KINDA BORING BUT THEN ITS GOOD=]
189
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
190
The Mosquito Coast 1986,  PG)
191
My Own Private Idaho 1991,  R)
192
Little Nikita 1988,  PG)
193
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
194
The Funhouse (Carnival of Terror) 1981,  R)
195
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
196
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
197
Independence Day 1996,  PG-13)
198
Carnival of Souls 1962,  R)
Carnival of Souls
When i first saw this i though it was going to be a musical but i was wrong it end up being a horror classic movie and i though it was pretty gd it was creepy to i saw the remake of this movie and i thought this one was better the remake kinda sucked but anways still a great classic and if you like old horror movie classic's then you would really like this i it was okay
and its about Mary Henry is enjoying the day by riding around in a car with two friends. When challenged to a drag, the women accept, but are forced off a bridge. It appears that all are drowned, until Mary, quite some time later, amazingly emerges from the river. After recovering, Mary accepts a job in a new town as a church organist, only to be dogged by a mysterious phantom figure that seems to reside in an old run-down pavilion. It is here that Mary must confront the personal demons of her spiritual insouciance.

and A group of teenagers lose control of their car which plunges off a bridge into a river. They must be dead, think the local townsfolk but out creeps a survivor who attempts to carry on with life as she knows it. so yea it was pretty weird but still a great horror classic so if you have not seen it you will like it if you like old horror classic's. cuz this one was a pretty gd old horror film=]
199
Carnival of Souls 1998,  R)
200
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
201
Heathers 1988,  R)
202
Coneheads 1993,  PG)
203
Clerks 1994,  R)
204
Clerks II 2006,  R)
205
The Good Son 1993,  R)
The Good Son
this movie was really gd a evil son tries to kill his family i think its a really gd movie and Macaulay Culkin did great in it and so did elijah wood=] and i think its a horror movie but it was a gd horror movie
206
Night of the Demons 1988,  R)
207
Night of the Demons III (Demon House) 1997,  R)
208
Night of the Demons II 1994,  R)
209
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
210
Blood Diner 1987,  Unrated)
211
The Thing 1982,  R)
212
The Fly 1986,  R)
213
Slither 2006,  R)
214
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
215
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
216
Scream 1996,  R)
217
Scream 2 1997,  R)
218
Hatchet 2006,  R)
219
Scream 3 2000,  R)
220
Fever Lake 1996,  Unrated)
221
Back to the Future 1985,  PG)
222
Back to the Future Part III 1990,  PG)
223
Silver Bullet 1985,  R)
Silver Bullet
i finally saw this movie last night and i gotta say it kinda sucks i mean i would never watch it again maybe when im bored to death i mean that werewolf looked sooo fake lol
and Noting the details of plot is almost pointless, at least beyond the narration by a grown-up Jane Coslaw (played as a girl in the film by Megan Follows) who speaks of a year in her youth during which a werewolf terrorizes her hometown, and her wheelchair-bound brother Marty (Corey Haim), with their only relative (sorry) ally coming in the form of "Uncle Red" (Gary Busey). Follows didn't have an exciting film career after this (she has mostly appeared sporadically on television shows) and her performance does not make me bemoan this, but isn't bad either. Corey Haim turns in, well, a Corey Haim performance. Very energetic and honest and good for the squeaky younger brother role that we saw so perfected two years later in The Lost Boys. Gary Busey is actually quite fun as the slightly drunken and a bit estranged but very loving uncle, who cares a lot about his nephew Marty and builds him a motorized, motorcycle-like wheelchair. This is worth noting because it leads to the most insane moment of all--Marty tearing down the highway in said chair to an awfully dated and cheesy synth score. I'm normally a fan of overtly sentimental, heart-tugging moments, especially from the 80s with synth scores, but this was too much for even my near-boundless tolerance. But it wasn't grating, so it worked out all right. Actually, though, the score in general was pretty awful and seemed wholly inappropriate. A lot of it sounded like it was from On Golden Pond, of all things, and made no real sense. And when energy was needed, they just turned to the old synth and cranked something generic out. and its about : Werewolf terrorizes small city where lives Marty Coslaw, - a paralytic boy - his uncle and his sister
224
Friday the 13th 1980,  R)
225
Pet Sematary 1989,  R)
226
Prom Night 1980,  R)
227
The Last House on the Left 1972,  R)
The Last House on the Left
this movie was messed up and stupid and the soundtracks were freaky! and bad dirterting(cant spell) it really bad movie and its by wes craven i though this moive was going to be good but untill i saw this i was like what was wes craven thinkin???/
and it was so chessy and crappy probley the worst film wes craven ever made and the plot is stupid its about A pair of teenage girls are headed to a rock concert for one's birthday. While trying to score marijuana in the city, the girls are kidnapped by a gang of psychotic convicts. and poor editing and it was uncomfortable. to watch to there rape secne's and all that so thats one reasone i didnt like the movie and it sucks and there making a remake of this movie and im hoping it will better than the frist one but i dont want to see the new one cuz this one sucked and so will the remake
and wes craven even wrote this movie so thats why it kinda sucks and the tagline is stupid to it says To avoid fainting, keep repeating "It's only a movie...It's only a movie..." so the tagline is stupid this movie sucks never want to see it again and i thought the scene where the mom bites the guys dick off i thought that was funny BUT THEN IT WAS GROSS AND STUPID..
228
Little Giants 1994,  PG)
229
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3) 2004,  Unrated)
230
Freddy vs. Jason 2003,  R)
231
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
Friday the 13th, Part V - A New Beginning
ive seen this one so many times i have to say its the best one becuz they always show this one on tv and everytime i cilck on it it always show this one but its gets me mad becuz when i cilck on it its always half the movie likei always miss half the movie and i always miss corey feldman so i guess he dies in the movie? or somethin but i dont get to see it cuz its always at the end so im gonaa have to say its the best one ive seen it likee 15754657435465 times lol just not really more like 31 times but there's some parts that i dont like cuz there nudity in here so that why i kinda dont like this movie but still a great movie if it werent for that and Shavar Ross did great in it to i would say corey feldman but i havent seen him in the movie yet cuz its always at the end
and its about Having landed in a mental hospital after "killing" Jason in The Final Chapter, an older Tommy (now played by John Shepard) is released to a halfway house populated by the usual maladjusted teens. Then surprise, the grisly murders begin anew. Has the homicidal hockey goalie returned from the dead, or is Tommy turning into Jason himself? Juliette Cummins and Deborah Vorhees co-star, with Dick Wieand appearing as Jason.
232
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
233
The Gate 1987,  PG-13)
The Gate
OMG I LOVE THIS MOVIE WHEN I WAS A KID I USED TO WATCH IT EVERYDAY CUZ I LOVED THIS MOVIE THE SECOND SUCKS BUT THE FRIST I LOVED ITS A REALLY GD HORROR FILM I LOVED THIS MOVIE WHEN I WAS A KID BUT I HAVE NOT SEEN IT IN A LONG TIME SO I KNIDA WANT TO SEE IT AGAIN BUT IT WAS A REALLY GD MOVIE BUT I RELLY DONT REMEBER THIS MOVIE CUZ ITS BEEEN SO LONG LOL
.
234
Happy Birthday to Me 1980,  R)
235
The House on the Edge of the Park ,  Unrated)
236
House (Ding Dong, You're Dead) 1986,  R)
237
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
238
Cujo 1983,  R)
239
The Hitcher 1986,  R)
240
Terror Train 1980,  R)
241
Salem's Lot 1979,  PG)
242
Piranha 1978,  R)
243
Pumpkinhead 1988,  R)
244
Slugs 1987,  R)
245
Rabid 1977,  R)
246
Retro Puppet Master (Puppet Master 7) 1999,  PG-13)
247
Curse of the Puppet Master 1998,  R)
248
Blade II 2002,  R)
249
The Three Stooges 2000,  Unrated)
The Three Stooges
loved it
250
They Live 1988,  R)
251
Warlock: The Armageddon 1993,  R)
252
Warlock 1988,  R)
253
The Blob 1988,  R)
254
Robocop - Prime Directives - Meltdown 2000,  R)
255
Robocop: Prime Directives - Crash and Burn 2001,  R)
256
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
257
Dante's Peak 1997,  PG-13)
258
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
259
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
260
I, Robot 2004,  PG-13)
261
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
i rented this movie to see if was gd or not i got to say this movie was a gd horror filck
262
The Hills Have Eyes 1977,  R)
263
The Hills Have Eyes, Part 2 1985,  R)
264
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
265
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
266
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
267
Tales from the Hood 1995,  R)
Tales from the Hood
this is such a gd horror film i love it its like tales from the cyrpt but tales from the hood they tell stories there gd stroies and some scary ones
268
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
it was a gd movie but to nasty i just wanted to throw up but it was kinda of a gd movie=] its a gd movie to watch on a rainy day
269
Firestarter 1984,  R)
270
Rest Stop 2006,  R)
271
Black Christmas 1974,  R)
272
Black Christmas 2006,  R)
273
Night of the Twisters 1996,  PG)
274
Robot Chicken: Star Wars 2007,  Unrated)
275
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
i saw this movie so many times my dad kept making me watch it and this movie used to scare when i was a kid well there were some parts that were scary and i did know that johnny depp was in here well idk i was just a fuckin kid but i liked this movie such a gd horror ficlk i think it was horror well yea its a horror and tim buron made this movie thats why its so fuckin gd
276
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
277
Ghosts of Mars 2001,  R)
Ghosts of Mars
I SAW THIS MOVIE WHEN I WAS A KID I SAW LIKE 39TIMES CUZ MY DAD HAD ON THE TV ALL THE TIME BUT THIS MOVIE NEVER GETS OLD I LOVE IT
278
Walk the Line 2005,  PG-13)
279
Tommy Boy 1995,  PG-13)
280
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
281
Final Destination 3 2006,  R)
282
The Ring Two 2005,  PG-13)
283
The Lawnmower Man 1992,  R)
284
Dolly Dearest 1992,  R)
Dolly Dearest
this movie was weird and scary i guess i kinda did not like this movie maybe a gd movie to watch when your bored but now i coulndent sleep cuz i though the dolls would come alive and kill me well anyways gd movie i guess
Flixster - Share Movies

this doll was really scary she looks like the fuckin excorsit lol
285
Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992,  R)
286
Devil Dog 2006,  R)
287
Dolls 2002,  Unrated)
288
Blood Dolls 1999,  R)
289
The Breed 2006,  R)
290
Psycho 1998,  R)
291
Psycho 1960,  R)
292
Valentine 2001,  R)
293
Dead End 2003,  R)
294
The Howling 1981,  R)
295
Howling V: The Rebirth 1989,  R)
296
Wolfman 1982,  R)
297
Motel Hell 1980,  R)
298
Horror Hotel 1960,  PG-13)
299
Clownhouse 1988,  R)
300
Jason X 2001,  R)
Jason X
weird movie it was nasty and weird saw it when i was a kid and did not like it at all
301
The Convent 2000,  R)
302
Venom 2005,  R)
303
The Descent 2005,  R)
304
The Cave 2005,  PG-13)
305
Paparazzi 2004,  PG-13)
306
The Craft 1996,  R)
307
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
i used to watch this movie all the time when i was a kid that was a long time ago i can barely remeber some parts of the movie but (i thought) it was a gd movie when i was a kid i always liked the part where thoses skeletons were running around on fire i thought that was pretty kwl when i was a kid i havent seen this movie in a very long time so i kinda want to see it again cuz i can only remeber some parts so i hope i will see this movie again but if you havent seen it then you have to u will like it thr reason i like this movie cuz when i was a kid my dad used to watch this movie all the time and it will always be on so i will watch cuz i got used to the movie and it was pretty gd and they said there making a remake of evil dead of there going to make a amry of darkness to but i hopr they dont cuz they really need to stop with all these remakes of gd horror films well anyways if you have not see it its about In the third film of "The Evil Dead" series, our gun-toting, chainsaw-handed hero, Ash, has been transported to the 13th century where he has been prophesied as the one who will find the Necronomicon, the Book of the Dead, and deliver the people from the terrors of the Deadites, who quest for the book, too. But he is mistaken as a spy from a rival kingdom and forced to fight two Deadites before the people find out what he is here for. He also falls for a woman named Sheila before he searches for the book. But after finding it, he says the wrong words that will allow the wise men to use the book to send him back and stop the Deadites and accidentally awakens the Army of the Dead, led by his clone, Evil Ash. Now, Ash must use his 20th century wits and skills to beat Evil Ash and his army of skeletons and to This is the sequel to "Evil Dead 2." Ash finds himself stranded in the year 1300 AD ("as close as I can figure") with his car, his shotgun, and his chainsaw. Soon he is discovered and thought to be a spy for a rival kingdom and is taken prisoner. After proving his merit in The Pit, he decides to help the kingdom retrieve the Necronomicon (which will also help him return to his own time), which they need to battle the supernatural forces at play in the land. Ash accidentally releases the Army of Darkness when retrieving the book, and a fight to the finish ensues. so if you have not seen it then you have to
308
House of the Dead 2003,  R)
309
Hide and Seek 2005,  R)
310
Side Sho 2007,  R)
311
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
312
Stir of Echoes 1999,  R)
313
Bee Movie 2007,  PG)
314
Over the Hedge 2006,  PG)
315
Flubber 1997,  PG)
316
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
317
The Adventures of Ford Fairlane 1990,  R)
318
Armageddon 1998,  PG-13)
319
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
320
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
321
Die, Monster, Die! (Monster of Terror) 1965,  PG-13)
322
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
323
Serial Mom 1994,  R)
324
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
325
School of Horror 2005,  Unrated)
326
Sleepaway Camp 1983,  R)
327
Pet Sematary Two 1992,  R)
328
Jurassic Park 1993,  PG-13)
329
Camp Slaughter 2005,  R)
330
Brainscan 1994,  R)
Brainscan
Michael: [in front of a video camera] My name's Michael Bower, I'm sixteen and I'm scared to death. I don't know what this tape's gonna to prove but if I'm a killer consider this my confession. Igor, dial 1-800-555-FEAR. lol Edward Furlong did great in it as Michael Bower and some other ppl did great in it but i dont know cuz i never even heard of them the only person i knew from the movie was Edward Furlong lol and he was pretty hot and he also did great in pet sematary and the termanator 2 and he also did great in here as well to and its about

A lonely teenage horror-movie fan discovers a mysterious computer game that uses hypnosis to custom-tailor the game into the most terrifying experience imaginable. When he emerges from the hypnotic trance he is horrified to find evidence that the brutal murder depicted in the game actually happened -- and he's the killer.

and Michael Bower (Edward Furlong), a high school student, with a passion for horror films, finds an advertisement for a newly released video game

so yea it was a pretty gd movie but then it was kinda boring also but then it was gd
so its kinda watchable.
so i really recommeded it its kinda like that movie stay alive except that movie stay alive sucked so this one was way better.
331
Stay Alive 2006,  PG-13)
332
Cry Wolf 2005,  PG-13)
Cry Wolf
bon jovi!!!


this movie was gross
333
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
this movie was a gd action film i saw the second one and the third one and the fourth one and the were all really gd but i really liked the first one more cuz its better
and "Die Hard" is about John McClane (Bruce Willis, in one of his all-time best film performances), a basically good, honest New York cop with a penchant for annoying authority figures. Traveling to Los Angeles in a last ditch attempt to patch things up with his estranged wife Holly (Bonnie Bedelia), John McClane suddenly finds himself involved in a hostage situation. Terrorists, led by the enigmatic Hans Gruber (Alan Rickman), have taken over the office building in which Holly is working, and with Gruber holding the upper hand over the LAPD and FBI forces in Los Angeles, it's up to John McClane to save the day . . . .

and Kudos should be given to both director John McTiernan and screenwriters Jeb Stuart and Steven DeSouza -- the film is tight, electrifying, and clever, which is something few action films can ever claim. The story isn't completely believable, but it's believable enough, and it manages to move along at a quick enough pace to where the most glaring plotholes can easily be glossed over. There's also enough twists and wrinkles thrown into the story to keep the audience guessing as to what's going to happen next . . . and the surprises don't come out of left field, but are actually clever and well thought-out. (The fact that McClane often relies on his brains instead of his bullets to get out of his predicaments is also a big plus.) Simply put, "Die Hard" is one of the smartest and savviest action screenplays ever written. McTiernan holds up his end of the film admirably as well -- he uses the claustrophobic nature of the office building to great effect (particularly in any scene involving an elevator shaft), and he keeps the film rolling at a rollercoaster pace, building up the anticipation of the audience before unleashing the action. A lot of recent action films just fly along at a mindless, breakneck pace, without ever allowing the story to breathe or the suspense to build . . . unlike those films, "Die Hard" knows how to maximize the impact of each and every scene, and that's why it stands out so clearly from them all. With "Die Hard", John McTiernan puts on a perfect clinic as to how to pace an action movie.
so it was a gd action fil if you have not seen it
334
My Science Project 1985,  PG)
My Science Project
i remebering seeing this movie when i was a kid i thought it was a horror movie but its Science Fiction god i used to hate this movie its boring but some parts were really cool but anways its about Faced with not graduating unless he completes his science project, a high school gear-head sneaks into a nearby Air Force base, looking for some gizmo he can pass off as his own invention. What he finds is an alien energy device that rips holes in both time and space, infesting the school with everything from dinosaurs to the Viet Cong. Writer-director Jonathan Betuel tries to mine some of the same veins as Weird Science and Real Genius (all three films were released in 1985) but with less success--mostly due to a slapdash script. The film veers from being The Breakfast Club to WarGames to Rambo, leaping over plot holes all the way. As the hero, John Stockwell is too low-key for his own good, but Danielle Von Zerneck is appealing as his emerging love interest, and Fisher Stevens and Raphael Sbarge do their best to inject some life into the material. Dennis Hopper (as a hippie-dippie science teacher) chews the scenary with gusto--and at one point shows up wearing the costume he wore in Easy Rider. so if you havent seen it then you may not want to
335
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998,  R)
336
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
337
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
338
Death Proof 2007,  R)
339
Trilogy of Terror 1975,  R)
340
Death to Smoochy 2002,  R)
341
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
342
Cry-Baby 1990,  PG-13)
343
The Running Man 1987,  R)
344
Last Action Hero 1993,  PG-13)
345
Howard the Duck 1986,  PG)
346
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
347
Lady and the Tramp 1955,  G)
348
The Blair Witch Project 1999,  R)
349
Quick Change 1990,  R)
350
Village of the Damned 1995,  R)
Village of the Damned
it was a okay movie then it was funny lol
351
Lloyd 2000,  PG)
352
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
353
Four Brothers 2005,  R)
354
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
355
Castle Freak 1995,  R)
356
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
i though this one was the best one the 1st one was okay and the 3rd kinda sucked but i like the second one more cuz its better and funneir and its about This movie picks up where the last one left off; with Doc Brown and Marty going into the future to help Marty's future offspring. After doing that they returned to their own time, only to discover that things have changed. They discovered that while in the future, Marty's nemesis, Biff Tannen got the sports book that Marty bought so that he could know the results of sports events and make a killing, but Doc Brown nixed his plans, but Tannen who overheard their conversation, got the book and the time machine and went back into the past and gave the book to himself, who has not only amassed a fortune but also extremely powerful. So Doc and Marty have to go back to when Biff got the book and get it away from him. And it seems that it was in 1955 on the night of the dance that Biff got the book. So not only must they get the book but they must also avoid the other versions of themselves and Marty McFly and Doc Brown make an exhilarating visit to the year 2015 seemingly to resolve a few problems with the future McFly family. But when the two return home, they soon discover someone has tampered with time to produce a nightmarish Hill Valley, 1985. Their only hope is to once again get back to 1955 and save the future so yea its better gd i though this one was the best!!!
357
The Fog 1980,  R)
358
If.... 1968,  R)
359
Caligula 1979,  R)
360
American Me 1992,  R)
361
Daredevil 2003,  PG-13)
362
Dogma 1999,  R)
363
Stripes 1981,  R)
Stripes
bill murrry is awesome he is so funny i love him in quickchange and ghostbusters and some other movies that i cant not think of right now but he is really funny he makes me laugh and a gd actor and the only reason i dont like this movie is becuz there is nudity in some parts and thats why i dont like this movie they should not have put nudity in this kind of movie but this movie was okay except for the nudity in some parts but i only saw this movie like 4 or 5 times but it was a gd movie and it was a funny like when they were trying to escape and they end up getting caught i though that part was pretty funny and it was funny when they went to the army and it was a bit boring in some places but still a funny movie and When New York City cab driver John Winger is fired from his job, his car is repossessed, he loses his apartment, and his girlfriend leaves him -- all in the same day -- John and his best friend Russell Ziskey decide to join the army. After enlisting, John and Russell are sent to Fort Arnold to undergo basic training under tough drill sergeant Hulka. Hulka is injured by a mortar bomb during basic training, and John has to lead the group in completing their training on their own. After graduation, General Barnicke Assigns Winger, Ziskey, and their platoon to Fort Milano, Italy, to man the EM-50 urban assault vehicle. By this time, sergeant Hulka has recovered from his injuries and has rejoined John, Russell, and the other men. When John and Russell decide to take the EM50 to Germany to pick up their girlfriends, MPs Stella Hansen and Louise Cooper, for a night on the town, the rest of the platoon searches for them because Captain Stillman wants the EM-50 to be put back where it was at. While searching for the EM-50, Stillman and the unit are captured by hostile Russian troops, who take them into Czechoslovakia. Now John, Russell, Stella, and Louise must venture into Czechoslovakia and rescue the guys

and here are some funny quotes in the movie
John Winger: You can't go! All the plants are gonna *die*!

John Winger: Oh, it's not the speed really so much, I just wish I hadn't drunk all that cough syrup this morning.

[after a shoe shine]
John Winger: I don't think I've ever been this happy.

John Winger: We're all very different people. We're not Watusi, we're not Spartans, we're Americans. With a capital "A", huh? And you know what that means? Do you? That means that our forefathers were kicked out of every decent country in the world. We are the wretched refuse. We're the underdog. We're mutts.


Russell Ziskey: John, do you think I'm officer material?
John Winger: God, I'm worried about you.
Russell Ziskey: Come on! I'm in good shape, I'm walking tall, I'm looking good. First weekend in Europe.
John Winger: Yeah. We're spending it in an airplane hangar... guarding a truck!
Russell Ziskey: We've got each other.
364
101 Dalmatians 1996,  G)
365
The Crow 1994,  R)
366
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
367
Halloween H2O 1998,  R)
368
The Monster Squad 1987,  PG-13)
369
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
370
Devour 2005,  R)
371
UNDEAD 2003,  R)
372
28 Weeks Later... 2007,  R)
373
Hannibal 2001,  R)
374
The Cannonball Run 1981,  PG)
375
Hannibal Rising 2007,  R)
376
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
377
Suspiria 1977,  R)
378
The Silence of the Lambs 1991,  R)
379
Brokeback Mountain 2005,  R)
380
Legend 1986,  PG)
381
Labyrinth 1986,  PG)
382
Dark Water 2005,  PG-13)
383
Superman Returns 2006,  PG-13)
384
The Gravedancers 2006,  R)
385
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
386
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
387
My Bloody Valentine 1981,  R)
388
Speed 1994,  R)
389
Premonition 2007,  PG-13)
390
Misery 1990,  R)
391
Bachelor Party 1984,  R)
392
Splash 1984,  PG)
393
Flatliners 1990,  R)
394
See No Evil 2006,  R)
395
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
396
The Covenant 2006,  PG-13)
397
The Boys Club 1996,  R)
398
Vacancy 2007,  R)
399
Cruel Intentions 1999,  R)
400
Tremors 1990,  R)
401
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
402
Airheads 1994,  PG-13)
403
Big Trouble 2002,  PG-13)
404
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
this movie made me laugh but it was stupid (in a funny way) this movie was really funny it made me alugh a couple of time and bill and ted are stupid i mean there not stupid but they act stupid and alex winter did great in here and so did Keanu Reeves but Keanu Reeves looks diff. in this movie it almost does even look like him but then it does but i loved alex winter in here becuz he is so funny and i loved him as a vampire in the movie the lost boys but anyways in case you have not seen this movie this is what its about like In the small town of San Dimas, a few miles away from Los Angeles, there are 2 nearly brain dead teenage boys going by the names of Bill S, Preston ESQ. and Ted Theodore Logan, they have a dream together of starting their own rock and roll band called the "Wyld Sallions". Unfortunately, they are still in high school and on the verge of failing out of their school as well, and if they do not pass their upcoming history report, they will be separated as a result of Ted's father sending him to military school. But, what Bill and Ted do not know is that they must stay together to save the future. So, a man from the future named Rufus came to help them pass their report. So, both Bill and Ted decided to gather up historical figures which they need for their report. They are hoping that this will help them pass their report so they can stay together so yea it was apretty funny movie but then it was a bit boring in some places but there were some parts that were funny to!

[Bill thought Ted was killed]
Bill: Whoa! Ted! You're alive!
Ted: Yeah! I fell out of my suit when I hit the floor.
[they hug]
Bill, Ted: [to each other] Fag!


[Bill and Ted are working on their history report]
Bill: Okay, Ted, George Washington. One: the father of our country.
Ted: Two: born on President's Day.
Bill: Three: the dollar bill guy.
Ted: Bill, you ever made a mushroom out of his head? It's like, just like...
Bill: Ted. Alaska.
Ted: Okay. Um... Had wooden teeth, chased Moby Dick.
Bill: That's Captain Ahab, dude.
405
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
406
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
407
Ghostbusters 2 1989,  PG)
408
Ghostbusters 1984,  PG)
409
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
410
Caddyshack 1980,  R)
411
Scrooged 1988,  PG-13)
412
West Side Story 1961,  PG)
413
Queen of the Damned 2002,  R)
414
[Rec] 2007,  R)
415
30 Days of Night 2007,  R)
416
My Best Friend Is a Vampire 1988,  PG)
417
Maniac Cop 1988,  R)
418
Iron Man 2008,  PG-13)
419
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
THIS MOVIE WAS TO SAD I CIRED ALOT AND THIS MOVIE WAS TO LONG!!!!!!
420
The Departed 2006,  R)
421
Blood Diamond 2006,  R)
422
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
423
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
424
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
love this one to THERES TO MANY HELLRAISERS THERES LIKE 10 OF THEM PLUS THERES A NEW ONE COMING OUT=] CANT WAIT TO SEE THAT ONE
425
Black Cadillac 2003,  R)
426
The Ruins 2008,  R)
427
Streets of Fire 1984,  PG)
428
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) 1997,  R)
429
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
430
The Invasion 2007,  PG-13)
431
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
432
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
433
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
434
The Omen 1976,  R)
435
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
436
Eaten Alive 1976,  R)
Eaten Alive
really gd horror film if u like horror then u have to see this and its a tobe hooper he makes really gd horror movies
437
Jaws 1975,  PG)
438
The Amityville Horror 1979,  R)
439
The Exorcist 1973,  R)
440
Halloween 1978,  R)
441
Little Nicky 2000,  PG-13)
442
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
443
Poseidon 2006,  PG-13)
444
The Blues Brothers 1980,  R)
445
Short Circuit 1986,  PG)
446
Short Circuit 2 1988,  PG)
447
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
448
Reign of Fire 2002,  PG-13)
449
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
450
Spider-Man 2002,  PG-13)
451
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
452
WarGames (War Games) 1983,  PG)
453
The Stuff 1985,  R)
454
I Was a Teenage Werewolf 1957,  Unrated)
455
Reazione a catena (A Bay of Blood) (Twitch of the Death Nerve) 1971,  R)
456
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
457
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
458
The Hustler 1961,  Unrated)
459
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
460
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
461
Head 1968,  G)
462
Casablanca 1942,  PG)
463
The Driller Killer 1976,  R)
464
Cars 2006,  G)
465
Steamboat Willie 1928,  Unrated)
466
South Park: Imaginationland: The Movie 2008,  Unrated)
467
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
468
American History X 1998,  R)
469
Lethal Weapon 1987,  R)
470
The Shining 1980,  R)
471
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
472
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
473
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
474
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
475
License to Drive 1988,  PG-13)
476
Team America - World Police 2004,  R)
477
Escape from New York 1981,  R)
478
The Wild One 1953,  Unrated)
479
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
480
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
481
London After Midnight (The Hypnotist) 2002,  Unrated)
482
Casualties of War 1989,  R)
Casualties of War
this was a good movie its a good movie
if you like war movies
and drama
and adventure movies
and sean penn and
michael j. fox did such a good
job in this movie
and some other people
too but it was kinda sad in some
parts because its based on a true story so thats why it makes it sad
and its messed up where they kidnap a
girl so they could just rape her that was wrong
but it was a really good movie i would recommmend if
you have not seen it
because it was good movie to watch
plus sean penn
and michael j. fox are in here
and there really
good actors
and i love michael j. fox in back to the future 1,2,3
and some other movies
and sean penn is not my fav actor
but i just like him because of casualties of war
because he did a great job
in casualties of war
even though he plays a bad guy
and michael j. fox plays a good guy whiches i like him more in the movie
and its
based on a true story, this Brian De Palma film casts Michael J. Fox as a soldier in Vietnam in a squad led by Sean Penn. While on patrol, in the wake of an ambush that has left friends dead, they kidnap and rape a Vietnamese woman--then murder her. But Fox, one of the soldiers who refused to participate in the rape, is so appalled by the killing that he reports it--and finds himself being treated as the villain. Penn is scarily tough as the vindictive soldier and De Palma does a solid job of re-creating the crime, making it a thing of horror. Yet this film never quite connects, despite a strong performance by Fox and a supporting cast that includes John C. Reilly and John Leguizamo.

Eriksson: Give me a minute on this thing we're doing. I mean, what we're doing. What are we doing, sarge?
Meserve: We have a VC suspect. Is that what you mean? She's a VC whore and we're gonna have fun with her.
Eriksson: She's just a farm girl.
Meserve: You're the cherry here, right? So lighten up.
Clark: -Let me carry the weight. -What's the problem, sarge?
Meserve: He don't think our VC whore is a VC whore.

Prosecutor: So you don't feel responsible for the rape and murder?
Clark: No, sir. I don't.
Prosecutor: Is it your feeling, Corporal Clark that you are wrongly brought to trial by the U.S. Government?
Clark: I don't have anything against the government. But I just think soldiers like Tony Meserve and me... belong out in combat... not here. Throw us in the stockade and you're helping nobody but the Viet Cong.
[Cct to Private Hatcher]
Prosecutor: When Sergeant Meserve called you, did you go willingly into the hootch and rape the girl Tran Thi Oahn? Please answer the question.
PFC. Herbert Hatcher: Y-yes sir.
Prosecutor: Have you any idea why Eriksson stayed out of the hootch?
PFC. Herbert Hatcher: Well, he was brand-new, sir. I was there a lot longer than him. At least three weeks longer than him.
[cut to Private Diaz]
Prosecutor: You're saying, then you involved yourself in rape to avoid being ridiculed?
PFC. Antonio Diaz: When you go out on a patrol, sir you're not gonna be as good as you wanna be. These guys aren't helping you do anything. There's gonna be four people on that patrol, and an individual. And so I did what I did, and I got remorse about it. But I also got remorse about talking at this trial. I have a loyalty to the men I was out there with.
[cut to Sergeant Meserve]
Prosecutor: Is it standard for U.S. personnel to have sex with prisoners and kill them?
Meserve: The prisoner tried to give away the squad's position.
Prosecutor: She was ill and coughing from the abuse of you and your men. She shouldn't have been there to jeopardize your position! You dragged her out and raped her! And then you blame her for coughing, so you kill her! Does that about sum it up?
Meserve: Well, sir... I've seen a lot of killing... which it's our duty to do, because it's kill or be killed. Sometimes you hate the enemy so badly... About two ops back... Operation Turner... we saw a hootch that had been burned down. Some Vietnamese were carrying kids out of a bunker. They suffered from smoke inhalation. I gave one small child mouth-to-mouth resuscitation. That just shows you we ain't all combat over here.
483
Strangers on a Train 1951,  PG)
484
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
freaks was an okay movie its a very old movie if u like those kind of movies but thoses ppl or the freaks freaked me out they looked weird looking and stuff and i remeber this one guy that he had no arms or legs he looked like a stick it looked kinda weird but it was an okay movie i would recommend this movie if you like old horror movies or just black and white films well in case you had not seen this movie its about that In a side-show circus, where the greatest attractions are deformed people the In a side-show circus, where the greatest attractions are deformed people, the gorgeous trapeze artist Cleopatra (Olga Baclanova) is the lover of the strong Hercules (Henry Victor). She plays as if she liked the German midget Hans (Harry Earles), who is in love with her, to borrow his money and get expensive gifts he gives to her. When the jealous German midget Frieda (Daisy Earles), who loves Hans, asks Cleopatra to spare Hans from a great deception, she accidentally discloses that he is an heir of a great fortune. Cleo decides to get married with Hans to poison him and get his inheritance. In the wedding feast, Cleopatra openly flirts with Hercules and mocks the side-show performers. When a very ill Hans is saved by a doctor that tells that he has been cruelly poisoned, the other freaks snoops in Hans trailer and they find what Cleopatra is doing with him. In a stormy night, all the freaks join forces and transform Cleopatra in the Feathered Hen.
and when Frieda lets it slip that Hans is to come into an inheritance, Cleopatra and Hercules plan to get the money be having Cleopatra marry Hans. During the wedding reception, Cleopatra, although openly romantic with Hercules, is accepted by the freaks, but is revolted and mocks them. The freaks decide that they no longer need Hercules in their carnival and have a new career for Cleopatra all lined up, and make sure she doesn't "chicken" out.
so i would recommend it if you like horror or black and white films but this movie is werid and cool
485
The Serpent and the Rainbow 1987,  R)
486
Eraser 1996,  R)
487
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
488
Mercury Rising 1998,  R)
489
Surf School 2006,  R)
490
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
this was a really good movie to watch i liked it but the second one was really good but i liked the frist one more and i saw the third one and it was not that good they should had stop after 2 because it was good and so was the frist one but the third one was not even good it sucked only the 1st one and the 2nd one were good but if you have not seen it this is what its about The story begins as "Don" Vito Corleone, the head of a New York Mafia "family", oversees his daughter's wedding. His beloved son Michael has just come home from the war, but does not intend to become part of his father's business. Through Michael's life the nature of the family business becomes clear. The business of the family is just like the head of the family, kind and benevolent to those who give respect, but given to ruthless violence whenever anything stands against the good of the family. Don Vito lives his life in the way of the old country, but times are changing and some don't want to follow the old ways and look out for community and "family". An up and coming rival of the Corleone family wants to start selling drugs in New York, and needs the Don's influence to further his plan. The clash of the Don's fading old world values and the new ways will demand a terrible price, especially from Michael, all for the sake of the family and then Vito Corleone is the aging don (head) of the Corleone Mafia Family. His youngest son Michael has returned from WWII just in time to see the wedding of Connie Corleone (Michael's sister) to Carlo Rizzi. All of Michael's family is involved with the Mafia, but Michael just wants to live a normal life. Drug dealer Virgil Sollozzo is looking for Mafia Families to offer him protection in exchange for a profit of the drug money. He approaches Don Corleone about it, but, much against the advice of the Don's lawyer Tom Hagen, the Don is morally against the use of drugs, and turns down the offer. This does not please Sollozzo, who has the Don shot down by some of his hit men. The Don barely survives, which leads his son Michael to begin a violent mob war against Sollozzo and tears the Corleone family apart

Michael: You have to answer for Santino, Carlo. You fingered Sonny for the Barzini people.
Carlo Rizzi: Mike, you got it all wrong.
Michael: Ah, that little farce you played with my sister. You think that would fool a Corleone?
Carlo Rizzi: Mike, I'm innocent. I swear on the kids.
Michael: Sit down.
Carlo Rizzi: Please don't do this to me, Mike. Please don't.
Michael: Barzini is dead. So is Phillip Tattallgia. Moe Green. Slacci. Cuneo. Today I settled all family business so don't tell me that you're innocent. Admit what you did.
[Carlo starts sobbing]
Michael: Get him a drink. Don't be afraid, Carlo. Come on, you think I'd make my sister a widow? I'm Godfather to your son.
[Carlo get handed a drink]
Michael: Go ahead. Drink. Drink. No, you're out of the family business, that's your punishment. You're finished. I'm putting you on a plane to Vegas. Tom?
[Tom hands Michael an airplane ticket]
Michael: I want you to stay there, you understand?
[Carlo nods]
Michael: Only don't tell me that you're innocent. Because it insults my intelligence and it makes me very angry. Now, who approached you first? Barzini or Tattalgia?
Carlo Rizzi: It was Barzini.
Michael: Good. There's a car outside that will take you to the airport. I'll call your wife and tell her what flight you're on.
Carlo Rizzi: Listen, Mike...
Michael: Go on. Get out of my sight.
491
Mad Max 1979,  R)
Mad Max
this movie was probely the best movie in 1979 but it was okay its a bit boring in some places but still a great movie i wanna see
the second one and the third one because the first one was great but there's a part in this movie
where max's wife and baby get ran over by a bunch or motorcycle people and then max tries to kill them
but except its at the end though but the punisher copied that part where max's wife and baby get ran over
but i thought mel gidson did great in this movie he was so young this was problely the best movie in 1979 but if
you have not seen this movie i would recommend cuz its a great movie but i thought it was kinda sad where they
got the dog and then they hang him it was pretty sad but just in case you havent seen it this is whats its about
that In a dystopic future Australia, a vicious violent biker gang murder nicknamed the Nightrider, a cop's family and make his fight with them personal. He escapes from police custody by killing an officer and stealing his vehicle. Max pursues the Nightrider in a high-speed chase, which results in the Nightrider's death by fiery explosion. Following the dangerous chase, which resulted in injuries for a number of officers, the police chief warns Max who thinks nothing of it at the time that now the bandits are out for him because of the death of the Nightrider. The biker gang, which is led by the Toecutter plans to avenge Nightrider's death by killing MFP officers. Toecutter's young protegé, the biker Johnny the Boy, sets a trap for Max's close friend and fellow officer, Jim Goose. When Goose's vehicle is flipped over, the bikers burn him alive in retaliation for the Nightrider's death and In an Australian dystopia of decaying order and violent highways, a police pursuit driver is drawn into a path of vengeance after a motorcycle gang targets him for the death of their former leader. In the U.S. the Aussie accents were dubbed over. The sequel to _Mad Max_ was originally titled _The Road Warrior_ but is now known as _Mad Max 2_.

Goose: [via radio] Max.
Max: [via radio] Go ahead.
Goose: We are 100% SNAFU.
Max: You ok?
Goose: Nothin' a year in the tropics wouldn't fix.
Max: Much damage?
Nightrider: [via radio] You should see the damage, bronze. Huh? metal damage, brain damage. Heheheh. You listen bronze. I am the Nightrider. I'm a fuel injected suicide machine. I am the rocker, I am the roller, I am the out-of-controller! I'm the Nightrider, baby,
[unintelligible]
Nightrider: , and we ain't never comin' back!

[the Kid is handcuffed to a car that's about to explode]
Max: The chain in those handcuffs is high-tensile steel. It'd take you ten minutes to hack through it with this. Now, if you're lucky, you could hack through your ankle in five minutes. Go.
[the hacksaw is dropped next to The Kid, and Max limps off]

[Max hands Fifi his letter of resignation]
Fifi: What's this?
Max: I'm through.
Fifi: Again?
Max: No, not again. I'm through. I'm quitting.
Fifi: Sit down.
Max: I didn't come here to dicuss it, I came here to say it. I'm through.
Fifi: Now just a minute! Alright, so the Goose bought it, but that's the way he always came in the world...
Max: -Off beat!

Fifi: They say people don't believe in heroes anymore. Well damn them! You and me, Max, we're gonna give them back their heroes!
Max: Ah, Fif. Do you really expect me to go for that crap?
Fifi: You gotta admit I sounded good there for a minute, huh?
492
Léon (The Professional) 1994,  R)
493
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
this movie is so awesome its really funny and probeley the best movie of 2008 if you have not seen this then you should vecause it is not a regert this movie is really good and its so funny it is worth watching and it was a good cast they were so funny well if you have not seen this movie this is what its about, Speedman, Lazarus, Chino, Portnoy and Sandusky are dropped off with Cockburn in the middle of the jungle who sternly explains that he's going to use hidden cameras ("guerrilla-style") to capture real fear as they survive the real jungle. The actors are only given a map and a scene listing to guide them to the helicopter waiting at the end of the jungle. Just as he walks away, Cockburn is blown to pieces by an old landmine. The actors, with the exception of Lazarus, are convinced that this is some of Cockburn's special effects trickery. Unbeknownst to the actors, they were dropped in the middle of the Golden Triangle, the home of the heroin-producing Flaming Dragon gang. The Dragons believe the actors to be DEA agents and are put off to see Speedman, trying to convince the others that Cockburn's death is a trick, doing a gruesome display with Cockburn's severed head. Believing the Dragons to be actors playing Vietcong, the actors engage them in a gunfight (though the actors only have blank rounds). Tayback and Cody, waiting on a nearby ridge and unaware of the real dangers below, blow a large explosive that causes the Dragons to retreat. After the "fight scene", the actors continue into the jungle to continue the "shoot". Tayback and Cody attempt to locate the now-deceased director. As the two argue and struggle (it is revealed that Tayback still has hands), they are surrounded and captured by the Dragons.

The actors continue their rigorous trek through the jungle. It is revealed that Portnoy is a heroin addict, a drug which he disguises from the others as candy. One night, a bat swoops down and steals Portnoy's heroin. Speedman and Lazarus clash as Speedman insists on holding the map and continuing to do scenes. Lazarus berates Speedman for his acting in 'Simple Jack'. Meanwhile, Chino grows angry at Lazarus for continuing to offensively "act black" as he stays in character. After Lazarus steals the map from Speedman, Sandusky (the only one with boot camp training) reveals by looking at the map that Speedman has been leading them the wrong way the whole time. The group splits from Speedman, who insists on continuing on his way. In captivity, Tayback reveals to Cody that he has never left the U.S. before, and originally wrote the book as a tribute.

Alpa Chino: No, I always wanted to. I guess I just never had the courage to ask. It's complicated.
Kirk Lazarus: Nah! It's simple as pie man, you plant your feet on the ground, you look her square in the eyes you say "Hey! baby, you and me's goin' on a date, that's in the story"... What's her name?
Alpa Chino: ...Lance
Kirk Lazarus: You say 'Listen here, Lance'... Lance? What the fuck did I just hear? Lance?
Kevin Sandusky: Did you just say Lance?
Alpa Chino: No! No, I didn't say Lance. I said Nance.
Kevin Sandusky: It sounded a lot like Lance.
Alpa Chino: Dammit, I'm Alpa Chino! 'I Love Tha Pussy', aight? Lay yo ass back down and look at the stars.
Kirk Lazarus: When you wrote 'I Love Tha Pussy', was you thinking about danglin your dice on Lance's forehead?
494
Lifeforce 1985,  R)
495
Colors 1988,  R)
496
The Changeling 1980,  R)
497
Sergeant York 1941,  Unrated)
498
Apocalypse Now 1979,  R)
499
Rumble Fish 1983,  R)
Rumble Fish
this was the best black and white film ever made!
this is problely the best movie ever in the 80's and
Mickey Rourke did great in here he is such a great actor in this movie
this film is not a regert its worth watching its the best black and white film ever made
and francis ford coppola did a good choice makeing this film black and white
thank god it was not in color cuz it would not look it
it looks better black and white

and Rusty James is an up-and-coming street hoodlum, lamenting the salad days of the gangs when his older brother, The Motorcycle Boy, ran things as President of the Packers. Before disappearing two months earlier, Motorcycle Boy outlawed gang wars, or "rumbles," by a treaty. When Rusty James breaks the treaty in a fight with Biff Wilcox, and gets seriously hurt, his brother suddenly appears. Distracted, delusional and enigmatic, his brother seems haunted and disinterested in his past as a "neighborhood novelty." Over the next few days, James' dead end life of posturing seems to fall apart; he loses his girlfriend, his friends, his own sense of confidence. The future looms like a dark, unknown wall locking James in. Through Motorcycle Boy's example, he finally learns to break free from others' expectations, and his own inner demons.

Steve: I don't know why someone hasn't taken a rifle and blown your head off.
The Motorcycle Boy: Even the most primitive of societies have an innate respect for the insane.


Rusty James: Hey, man. I really dig the colors!
[referring to the Siamese fighting fish]
The Motorcycle Boy: The colors?
Rusty James: The colors are cool.
The Motorcycle Boy: Uh-huh. Makes me kind of sorry I can't see the colors.
Rusty James: I never thought you were sorry about anything.

The Motorcycle Boy: If you're going to lead people, you have to have somewhere to go.

Midget: Biff Wilcox is looking for you, Rusty James. He's gonna kill you, Rusty James.

Father: Are you ill, Russell-James?
Rusty James: I got cut up in a knife fight.
Father: Yeah, really.
Rusty James: Yeah.
Father: Yep, really.
[looking at both boys]
Father: Strange lives you two lead.
Rusty James: Strange? At least I'm not a lawyer on welfare.
500
Vampire Clan 2002,  R)
501
Superbad 2007,  R)
Superbad
this movie was just too funny and awesome it made me laugh through the whole movie

Fogell: I got a boner!


Francis the Driver: I'm gonna be totally honest with you. I have a warrant out for a totally nonviolent crime. Okay? There. Mercy Street, guys.
Seth: Well, I'll be honest with you for a second.
Francis the Driver: Okay.
Seth: You better get us a shitload of cash or a shitload of alcohol or you're going to fucking prison.
Evan: What are you doing, man? That's - You don't need to...
Francis the Driver: Okay.
Evan: No, let's not - Let's hang on a second here.
Seth: Cough it up.
Francis the Driver: Fine.
Evan: I don't know if we should be doing anything too official.
Francis the Driver: Let's work together. We're working together. It's like Let's Make a Deal. Here we go.
Seth: Seven bucks? Are you fucking serious? This isn't enough for anything. What are you, a 6-year-old?
Francis the Driver: It's all I have, man. That's all I have.
Seth: Well, you better think of something quickly, alright? Ah, my back!
Francis the Driver: No, no, no, no, no. Wait.
Seth: My back! Cops, my back.
Francis the Driver: Wait, don't do that. Alright, listen. I can get you alcohol. I'm going to this party right now, bro. Okay? It's got booze, it's got girls. Booze and girls equals... I don't know. Do you? I don't know. Do you? I think you do. Do you?


Fogell: Yo guys! Sup?
Seth: Fogell, where have you been, man? You almost gave me a goddamn heart attack. Let me see it. Did you pussy out or what?
Fogell: No noooo, man. I got it; it is flawless. Check it!
Evan: [examining the fake ID] Hawaii. All right, that's good. That's hard to trace, I guess. Wait... you changed your name to... McLovin?
Fogell: Yeah.
Evan: McLovin? What kind of a stupid name is that, Fogell? What, are you trying to be an Irish R&B singer?
Fogell: Naw, they let you pick any name you want when you get down there.
Seth: And you landed on McLovin...
Fogell: Yeah. It was between that or Muhammed.
Seth: Why the FUCK would it be between THAT or Muhammed? Why don't you just pick a common name like a normal person?
Fogell: Muhammed is the most commonly used name on Earth. Read a fucking book for once.
Evan: Fogell, have you actually ever met anyone named Muhammed?
Fogell: Have YOU actually ever met anyone named McLovin?
Seth: No, that's why you picked a dumb fucking name!
Fogell: Fuck you.
Seth: Gimme that. All right, you look like a future pedophile in this picture, number 1. Number 2: it doesn't even have a first name, it just says "McLovin"!
Evan: What? One name? ONE NAME? Who are you? Seal?
Seth: Fogell, this ID says that you're 25 years old. Why wouldn't you just put 21, man?
Fogell: Seth, Seth, Seth. Listen up, ass-face: every day, hundreds of kids go into the liquor store with fake IDs, and every single one says they're 21. Pssh, how many 21 year olds do you think there are in this town? It's called fucking strategy, all right?
Evan: Stay calm, okay? Let's not lose our heads. It's... it's a fine ID; it'll... it's gonna work. It's passable, okay? This isn't terrible. I mean, it's up to you, Fogell. This guy is either gonna think 'Here's another kid with a fake ID' or 'Here's McLovin, a 25 year-old Hawaiian organ donor'. Okay? So what's it gonna be?
Fogell: [grinning] ... I am McLovin!
Seth: No you're not. No one's McLovin. McLovin's never existed because that's a made up dumb FUCKING FAIRY TALE NAME, YOU FUCK!



Seth: What the fuck?


Mark: What is that?
Seth: It's detergent.
Mark: What the fuck are you doing with it?
Seth: Fuckin? blood on my pants.


Evan: Yeah chicks go nuts for that... the male camel toe.
Seth: Yea yea! The camel tail.


Fogell: Oh oh, I forgot to tell you: my mom said we could have the TV from the basement...
Evan: Shut the fuck up, man. He's gonna hear you. Just be quiet; wait until he goes away.
Fogell: You still haven't told him that we're rooming together?
Evan: Fogell... shut the fuck up. And take off that vest. You look like Aladdin.


Officer Slater: [talking to Fogell with Officer Michaels in the liquor store after a robbery] May we see your identification?
[Fogell uneasily hands over his fake ID]
Officer Slater: McLovin?
[Fogell is really nervous]
Officer Slater: [pauses] That's a cool name.
Fogell: [amazed that his fake ID worked] Wha... wha...
Officer Slater: Yeah, people have weird names nowadays. Once I pulled arrested this man-lady, and his legal first name was "Fuck".
Officer Michaels: He was Vietnamese, so it was spelled "Ph," but still that's pretty jarring to see on a drivers license.



Evan: You could always subscribe to a site like Perfect Ten. I mean that could be anything, it could be a bowling site.
Seth: Yeah, but it doesn't actually show dick going in which is a huge concern.
Evan: Right, I didn't realize that.
Seth: Besides, have you ever seen a vagina by itself?
Evan: No.
Seth: [shakes his head] Not for me.


Officer Michaels: Yeah McLovin, how is it going with the ladies?
Fogell: It's not the "going" I'm worried about... but the "coming".


Evan: I heard she got breast reduction surgery.
Seth: What? That's like slapping God across the face for giving you a beautiful gift.
Evan: She had back problems, man.


[fantasizing about how he'll get liquor]
Seth: You dropped your purse, ma'am. Would you like me to help you with your shopping?
Old Lady: That would be lovely! Do you want me to buy you alcohol?
Seth: That would be lovely!
[at the cash register, after buying alcohol]
Seth: Enjoy your remaining years!
Old Lady: Enjoy fucking Jules!
Seth: I will!


Seth: I joined this class because I thought I was going to be cooking with a partner. But she's never here, and I don't get twice the grades for doing all the work.
Teacher: I didn't invent odd numbers, Seth.
Seth: I know, but look at Evan. Just look at him.
Evan: [His partner is tying on his apron] Hey, don't keep me waiting much longer, I'm getting impatient up here.
Seth: I'm over here in my unit, isolated and alone, eating my terrible tasting food, and I have to look over at that. That looks like the most fun I've ever seen in my entire life, and it's B.S. - excuse my language. I'm just saying that I wash and dry; I'm like a single mother. Look, we all know home-ec is a joke - no offense - it's just that everyone takes this class to get an A, and it's bullshit - and I'm sorry. I'm not putting down your profession, but it's just the way I feel. I don't want to sit here, all by myself, cooking this shitty food - no offense - and I just think that I don't need to cook tiramisu. Am I going to be a chef? No. There's three weeks left of school, give me a fuckin' break! I'm sorry for cursing.
Teacher: All right, Jules' partner isn't here either, pair up with her, station four.
Seth: Jules? Alright I'll give it another shot - give home-ec another shot.


Seth: When I was a little kid, I kinda had this problem. And it's not even that big of a deal, something like 8 percent of kids do it. For some reason, I don't know why. I would just kinda... sit around all day... and draw pictures of dicks.
Evan: What?
Seth: Draw pictures of dicks.
Evan: Dicks? Like a man dick?
Seth: Yes. Like a man dick.
[while you see Seth when he was a kid]
Seth: I'd just sit there hours on end drawing dicks. I didn't know what it was. I couldn't touch the pen to the paper without drawing the shape of a penis.
Evan: That's fucked.
Seth: No shit. It's really fucked up. Here I am. A little kid. And I can't stop drawing dicks to save my own life.
[you see the kid Seth draw a lot of different dicks on different sheets of paper and see a gallery of his drawings one by one]
Evan: Alright, I mean... I just don't see what this has to do with Becca.
Seth: Just listen. Okay?
[you see the kid Seth in a classroom]
Seth: Your precious little Becca sat next to me for all of fourth grade. And in the classroom was where I did the majority of my illustrations. I was very secretive about this whole dick operation. Even I thought I was fucking crazy. Imagine what everyone else would think? So I would stash all my dick drawings in this Ghostbusters lunchbox that I had. So one day, I'm finishing up this real big, veiny, triumphant bastard, all of a sudden...
Kid: Pussy!
[walks by the kid Seth and pushes his notebook and his dick drawing off the desk, and it lands near kid Becca]
Evan: You hit Becca's foot with your dick?
Seth: Yeah. I know.
[kid Becca picks up the drawing he just did, looks at it for a second, sees that it's a dick, and screams her head off and runs to the teacher]
Seth: She starts crying, she flips out. Then she rats me out to the principal. He finds this Ghostbusters lunchbox dick treasure chest and he fucking flips out.
[you see more of his dick drawings one by one]
Seth: He calls in my parents. Turns out this principal is a religious fanatic, and he thinks I'm possessed by some sort of dick devil. My parents go make me see some therapist, and he's asking me all these dick questions. They literally stopped me from eating foods that were shaped like dicks. No hot dogs, no popsicles... You know how many foods are shaped like dicks? The best kinds.
Evan: Well, I don't... That's really messed up. Supergay.


Officer Michaels: McLovin?
Fogell: Yeah.
Officer Michaels: Great name.
Officer Slater: It is, it just rolls of the tongue.
Officer Michaels: 'Sounds like a sexy hamburger!


Officer Michaels: How old are you McLovin?
Fogell: Old enough.
Fogell: Old enough for what?
Fogell: To party.


Fogell: [after realizing Seth's car was towed] Why did you park in the staff lot?
Seth: [mumbles] Shut the fuck up.
Fogell: I mean, you're not staff.
Seth: I know that Fagell! I KNOW that!

Evan: Fogell, I don't understand why you we're smoking cigarettes with those cops.
Fogell: Because I fuckin' rule?
502
Seven (Se7en) 1995,  R)
503
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
it was a pretty good movie
but it was really slow
in some parts and it was really cool that
a computer is trying to kill this dude
but he kills one person
but he does not kill
the guy he just kills
his friend
and its cool how the computer kills
them its looks cool
but its a really great film but its to long but its still okay
i saw the second one but not as good as the first one
but if you have not seen it its about
that like When the world is ruled by apes, one particular group discovers a mysterious rectangular monolith near their home, which imparts upon them the knowledge of tool use, and enables them to evolve into men. A similar monolith is discovered on the moon, and is determined to have come from an area near Jupiter. Astronaut David Bowman, along with four companions, sets off for Jupiter on a spaceship controlled by HAL 9000, a revolutionary computer system that is every bit mankind's equal, and perhaps his superior. When HAL endangers the crew's lives for the sake of the mission, Bowman will have to first overcome the computer, then travel to the birthplace of the monolith
and in 2001 is a story of evolution. Sometime in the distant past someone or something nudged evolution by placing a monolith here on earth (presumably elsewhere throughout the universe as well) Evolution then enabled man to reach the moon's surface where he finds yet another monolith, one which signals the monolith-placers that we have evolved that far. Now a race begins between computers (HAL) and man (Bowman) to reach the monolith-placers, the winner will achieve the next step in evolution, whatever that may be.





HAL: I've just picked up a fault in the AE35 unit. It's going to go 100% failure in 72 hours.

Dave Bowman: Hello, HAL do you read me, HAL?
HAL: Affirmative, Dave, I read you.
Dave Bowman: Open the pod bay doors, HAL.
HAL: I'm sorry Dave, I'm afraid I can't do that.
Dave Bowman: What's the problem?
HAL: I think you know what the problem is just as well as I do.
Dave Bowman: What are you talking about, HAL?
HAL: This mission is too important for me to allow you to jeopardize it.
Dave Bowman: I don't know what you're talking about, HAL?
HAL: I know you and Frank were planning to disconnect me, and I'm afraid that's something I cannot allow to happen.
Dave Bowman: Where the hell'd you get that idea, HAL?
HAL: Dave, although you took thorough precautions in the pod against my hearing you, I could see your lips move.


[HAL won't let Dave into the ship]
Dave Bowman: All right, HAL; I'll go in through the emergency airlock.
HAL: Without your space helmet, Dave, you're going to find that rather difficult.
Dave Bowman: HAL, I won't argue with you anymore! Open the doors!
HAL: Dave, this conversation can serve no purpose anymore. Goodbye.


[HAL's shutdown]
HAL: I'm afraid. I'm afraid, Dave. Dave, my mind is going. I can feel it. I can feel it. My mind is going. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I can feel it. I'm a... fraid. Good afternoon, gentlemen. I am a HAL 9000 computer. I became operational at the H.A.L. plant in Urbana, Illinois on the 12th of January 1992. My instructor was Mr. Langley, and he taught me to sing a song. If you'd like to hear it I can sing it for you.
Dave Bowman: Yes, I'd like to hear it, HAL. Sing it for me.
HAL: It's called "Daisy."
[sings while slowing down]
HAL: Daisy, Daisy, give me your answer do. I'm half crazy all for the love of you. It won't be a stylish marriage, I can't afford a carriage. But you'll look sweet upon the seat of a bicycle built for two.


[Dave and Frank are inside the pod while HAL looks on. The sound to HAL has been cut]
Dr. Frank Poole: Well, whaddya think?
Dave Bowman: I'm not sure, what do you think?
Dr. Frank Poole: I've got a bad feeling about him.
Dave Bowman: You do?
Dr. Frank Poole: Yeah, definitely. Don't you?
Dave Bowman: [sighs] I don't know; I think so. You know of course though he's right about the 9000 series having a perfect operational record. They do.
Dr. Frank Poole: Unfortunately that sounds a little like famous last words.
Dave Bowman: Yeah? Still it was his idea to carry out the faiure mode analysis experiment. Should certainly indicate his integrity and self-confidence. If he were wrong it would be the surest way of proving it.
Dr. Frank Poole: It would be if he knew he was wrong. Look Dave I can't put my finger on it but I sense something strange about him.
Dave Bowman: [sigh] Still I can't think of a good reason not to put back the number one unit and carry on with the failure mode analysis.
Dr. Frank Poole: No - no I agree about that.
Dave Bowman: Well let's get on with it.
Dr. Frank Poole: Okay. Well look Dave. Let's say we put the unit back and it doesn't fail uh? That would pretty well wrap it up as far as HAL was concerned wouldn't it?
Dave Bowman: Well, we'd be in very serious trouble.
Dr. Frank Poole: We would, wouldn't we. What the hell could we do?
Dave Bowman: [sigh] Well we wouldn't have too many alternatives.
Dr. Frank Poole: I don't think we'd have any alternatives. There isn't a single aspect of ship operations that isn't under his control. If he were proven to be malfunctioning I wouldn't see how we'd have any choice but disconnection.
Dave Bowman: I'm afraid I agree with you.

so if you have not seen it go see it
504
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
Hilts: I haven't seen Berlin yet, from the ground or from the air, and I plan on doing both before the war is over.


this was the best milatary/war moive ever made so farand its the best movie ever made in 1963

and Steve McQueen and Donald Pleasence and James Garner and Richard Attenborough and Charles Bronson

but Steve McQueen was the best in this movie and there is excitement,humor,tension,drama and emotion. See it,you will not regret it.

so i would recommend it if like war movies and stuff and this is

based on a true story, "The Great Escape" deals with the largest Allied escape attempt from a German POW camp during the Second World War. The first part of the film focuses on the escape efforts within the camp and the process of secretly digging an escape tunnel. The second half of the film deals with the massive effort by the German Gestapo to track down the over 70 escaped prisoners who are at this point throughout the Third Reich attempting to make their way to England and various neutral countries.

and the Nazis, exasperated at the number of escapes from their prison camps by a relatively small number of Allied prisoners, relocates them to a high-security "escape-proof" camp to sit out the remainder of the war. Undaunted, the prisoners plan one of the most ambitious escape attempts of World War II.

Sedgwick: Danny, do you speak Russian?
Danny: A little, but only one sentence.
Sedgwick: Well, let me have it, mate.
Danny: Ya vas lyublyu.
Sedgwick: Ya ya vas...
Danny: Lyublyu.
Sedgwick: Lyubliu? Ya vas lyubliu. Ya vas lyublyu. What's it mean?
Danny: I love you.
Sedgwick: Love you. What bloody good is that?
Danny: I don't know, I wasn't going to use it myself.

Photobucket
Von Luger: Are all American officers so ill-mannered?
Hilts: Yeah, about 99 percent.
Von Luger: Then perhaps while you are with us you will have a chance to learn some. Ten days isolation, Hilts.
Hilts: CAPTAIN Hilts.
Von Luger: Twenty days.
Hilts: Right. Oh, uh, you'll still be here when I get out?
Von Luger: [visibly annoyed] Cooler!


Hilts: Hold on to yourself, Bartlett. You're twenty feet short.
Bartlett: What do you mean, twenty feet short?
Hilts: You're twenty feet short of the woods. The hole is right here in open. The guard is between us and the lights.

Hilts: How many you taking out?
Bartlett: Two hundred and fifty.
Hilts: Two hundred and fifty?
Bartlett: Yeh.
Hilts: You're crazy. You oughta be locked up. You, too. Two hundred and fifty guys just walkin' down the road, just like that?


Sergeant-Hauptmann Strachwitz: What are you doing over here by the wire?
Hilts: Well, like I told Max here, I was trying to get my...
German Soldier: [Voice] Achtung!
[Von Luger enters]
Von Luger: What were you doing by the wire?
Hilts: Well, like I told Max... I was trying to cut my way through your wire because I want to get out.


Bartlett: Where in God's name did you get these?
Griffith 'Tailor': Hendley.
Bartlett: Well, where did he get them?
Griffith 'Tailor': Well, I asked him that.
Bartlett: What did he say?
Griffith 'Tailor': "Don't ask."

Sergeant-Hauptmann Strachwitz: [Danny and Sedgewick are trying to sneak out with a group of Russian prisoners] Halt!
[walks over to Sedgewick]
Sergeant-Hauptmann Strachwitz: Out!
[pause]
Sergeant-Hauptmann Strachwitz: OUT!
Danny: [No, No! Comrade!] Nyet, nyet! Tovarich!
Sergeant-Hauptmann Strachwitz: Oh, he's your friend.
Danny: [Comrade!] Tovarich!
Sergeant-Hauptmann Strachwitz: And who vouches for you, Lieutenant Willenski? Come on out, Sedgewick.
Danny: [hands coat back to Russian prisoner and steps out of line] Spasiba.
[thanks]



[gathering wood to shore up the tunnels, Hilts removes the wooden slats from bunk beds in the sleeping area of the prisoner barracks, holding a stack of them, and walks carefully out into the hallway]
Flight Lt. Denys Cavendish "The Surveyor": [passes Hilts in the hallway on his way to his bunk bed] Five gold rings. Four calling birds - bloody singing, I've never worked so hard in all my life. Hi, Hilts!
Hilts: [turns and tries to warn him] Say, Cavendish...
Flight Lt. Denys Cavendish "The Surveyor": Four calling birds, three French hens, two turtledoves, and a partridge in a pear - Alley-oop!
[Cavendish climbs to the top bunk, and vaults onto the unsupported mattress, which collapses under his weight through the bed frame, as well as the two beneath it. Hilts approaches the doorway and sees Cavendish on the floor]
Hilts: Never mind.
[Leaves]


Bartlett: It's possible for one man to get out through the wire, even get away, but there are in fact a considerable number of people besides yourself in this camp who are trying to escape.
Hilts: I appreciate that.
[pauses, looks at Bartlett]
Hilts: Something's coming. I can feel it, and it's coming right around the corner at me, Squadron Leader!


Steinach: Herr Bartlett-!
[Bartlett turns around and says something in German]
Steinach: Your German is good. And I hear, also, your French. Your arms...
[pulls a gun]
Steinach: UP!
[Bartlett surrenders]

so go see the movie
505
It Happened at the World's Fair 1963,  Unrated)
506
The Stepfather 2009,  PG-13)
The Stepfather
i saw the old one and the second one and

this movie was based on a true story. Back in the 1950's a man named John List murdered his wife and kids and married into another family with no father and he was eventually caught. This movie is on a similar basis. This has to one of the best films of the 1980's. Terry O'Quinn is absolutely brilliant as the psychotic stepfather, in other movies you wouldn't think of him as a psychopath like that. Shelley Hack was a bad choice for the wife, the role was unfit for her, in my opinion they should of gotten somebody more dramatic (you choose who), and Jill Schoelen was superb as the daughter, possibly her best film, she played the role as if she lived it before. Charles Lanyer as the psychiatrist was an absolute bore, he should have played the reporter. Stephen Shellen was good as the vengeful brother in law and finally Blu Mankuma as the cop (so what else is knew) seemed like he didn't care about the case. If you want to see a great thriller based on an actual story watch this

and so i really want to see the remake thats coming in to 2009

because the old one was good but i really didnt like the second one the only reason i liked it because it had jonathan brandis in it and they should had NEVER made the 3rd one they should had stop after 2

but the first one is about that All about a "family values" man Jerry Blake who marries widows and divorcées with children in search of the perfect family. As soon as his new family members show signs of being human and not robots who will march unquestioningly to his tune, his dreams of domestic bliss begins to crumble, and he kills them. Then he alters his appearance, assumes an new identity, and skips to another town to begin the deadly ritual all over again. He marries Susan Maine, who sees him as the ideal surrogate father for her teenage daughter Stephanie, and is soon up to his old tricks when she proves too much of a troublesome teen to handle.

and the second one is about that the Stepfather escapes an insane asylum and winds up in another town, this time impersonating a marriage counselor. Now he seems to have found the perfect future wife, with a stepson who loves him. However, other people try to get in his way to marry her. They are interfering! One by one the Stepfather eliminates anyone who stands in his way to a perfect family.

and the third one is about that the psycho stepfather has escaped from the insane asylum and had his face surgically altered. Now he's married again, this time to a woman with a child in a wheelchair. He goes on a killing spree once again. (that messed up to because the child was in a wheel chair)

(here's a picture of The StepFather in 2009)

and the 2009 stepfather is about that A seemingly normal man wants the perfect family. When they don't measure up, he eliminates them until he fins a new family

so i cant wait to see this!!!
507
Weird Science 1985,  PG-13)
508
Dirty Harry 1971,  R)
509
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
i used to watch the show it was pretty funny but the movie was
okay and stuff but i liked the show better because the
movie was to long and its not really a war movie their doctors
and they help people who are hurt
but somtimes they shoot people who are in their land
but its worth a watch if you dont like war movies or long movies
or if you didnt watch
the show M*A*S*H then dont brother watching it but if you
like war movies and long movies
and you watched the show and liked it then go
ahed and watch this movie its not a regeret
and Donald Sutherland and Elliott Gould and Robert Duvall
did great in here and the mobile Army Surgical Hospital. That's where two young surgeons, Duke and Hawkeye end up during the Korean War. There is no plot as such, but instead a series of episodes during which they put their stamp on the camp including a football game against a larger unit with thousands riding on it, a trip to Tokyo to operate on a congressman's son and play a little golf, and finding out if the head nurse is a natural blonde
and on november, 1951. The 4077th Mobile Army Surgical Hospital is shaken up by the arrival of Captains "Hawkeye" Pierce and "Duke" Forrest...crack surgeons but lousy soldiers. Joined by renowned chest-cutter "Trapper" John McIntyre, the surgeons set about dealing with the daily carnage of the war by raising hell. From getting rid of the idiotic Major Burns to helping the camp dentist commit "suicide", there's no lengths the Swampmen won't go to to distract themselves from the horrors of war

P.A. Announcer: [clears his throat] Attention. Tonight's movie has been "M*A*S*H." Follow the zany antics of our combat surgeons as they cut and stitch their way along the front lines, operating as bombs -
[chuckles]
P.A. Announcer: operating as bombs and bullets burst around them; snatching laughs and love between amputaions and penicillin.
Colonel Blake: [Watches as a jeep rolls away] Did Hawkeye steal that jeep?
Radar: No, sir. That's the one he came in.
Colonel Blake: Oh, very good. Come along, my dear.
[He and Lt. Leslie leave]
P.A. Announcer: Follow Hawkeye, Trapper, Duke, Dago Red, Painless, Radar, Hot Lips, Dish and Staff Seargeant Vollmer as they put our boys back together again.
[a montage of cast members starts]
P.A. Announcer: Starring Donald Sutherland, Elliott Gould, Tom Skerritt, Sally Kellerman, Robert Duvall, Jo Ann Pflug, Rene Auberjonois, Roger Bowen, Gary Burghoff, David Arkin, John Schuck, Fred Williamson, Indus Arthur, Tim Brown, Corey Fischer, Bud Cort, Carl Gottlieb, Dawne Damon, Tamara Horrocks, Ken Prymus, Danny Goldman, Kim Atwood, Michael Murphy, G. Wood, Rick Teal and Bobby Troup.
SSgt. Gorman: Goddamn army.
P.A. Announcer: That is all.


Hotlips O'Houlihan: [to Frank Burns, during sex, not knowing everyone is listening] Oh, Frank, my lips are hot. Kiss my hot lips.

Trapper John: Well, what's the matter with her today?
Hawkeye Pierce: I don't know, I think it's one of those ladies' things.
Trapper John: It's not like her to act like this. She's a bitch, look at my new flannel coat. She's going to have a nervous breakdown.
Hawkeye Pierce: She can't even get out of the door, look.
[Hawkeye sits down with Frank]
Hawkeye Pierce: Morning, Frank. Heard from your wife? A bunch of the boys asked me to, uh, ask you, Frank, what Hot Lips was like in the sack. You know, was she...
Frank Burns: Mind your own business.
Hawkeye Pierce: No Frank, you know, is she better than self-abuse? Does that- does that big ass of hers move around a lot, Frank or does it sort of lie there flaccid? What would you say about that?
Duke Forrest: What's Going on over there, is he getting pointers or something?
Trapper John: Oh no, Hawkeye's trying to get him on an appearance tour.
Duke Forrest: Ohhhh, is that a fact?
Hawkeye Pierce: Would you say that she was a moaner, Frank? Seriously Frank. I mean, does she go "ooooh" or does she lie there quiet and not do anything at all?
Frank Burns: Keep your filthy mouth to yourself.
Hawkeye Pierce: Or does she go "uh-uh-uh"?
Frank Burns: [Frank leaps over the table and attacks Hawkeye]
Hawkeye Pierce: Get him off me! I've got glasses. Get him off me!
Duke Forrest: What's going on, Frank? That lesson one?
Hawkeye Pierce: Frank Burns has gone nuts! I'm wearing glasses, for God's sake.
Trapper John: Watch out for your goodies, Hawkeye. That man is a sex maniac; I don't think Hot Lips satisfied him. Don't let him kiss you, Hawkeye.

advertisement[a gun goes off at the football game]
Hotlips O'Houlihan: Oh my God! They've shot him.
Colonel Blake: Hot Lips, you incredible nincompoop. It's the end of the quarter.
510
Flags of Our Fathers 2006,  R)
511
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
GOOD
512
Saving Private Ryan 1998,  R)
513
Willard 2003,  PG-13)
514
Platoon 1986,  R)
Platoon
this movie was fucked up there were some parts that are sad and fucked up and Bunny ( kevin dillion ) was so mean in this movie he has no heart but thank god he died in this movie because i couldent stand him anymore but
i thought this was a really great war film its a good movie to watch and this is the best war film besides sergent york and casualties of war and saving private ryan and the longest day and some other war movies that i think of right now but this was the best war movie in 1986 and Mark Moses did great in here and so did Tom Berenger and so did Willem Dafoe and Charlie Sheen and so did John C. McGinley i would say kevin dillion but he was so mean in this movie but Chris Taylor (Charlie Sheen) is a young, naive American who gives up college and volunteers for combat in Vietnam. Upon arrival, he quickly discovers that his presence is quite nonessential, and is considered insignificant to the other soldiers, as he has not fought for as long as the rest of them and felt the effects of combat. Chris has two commanding officers, the ill-tempered and indestructible Staff Sergeant Robert Barnes (Tom Berenger) and the more pleasant and cooperative Sergeant Elias Grodin (Willem Dafoe). A line is drawn between the two officers and a number of men in the platoon when an illegal killing occurs during a village raid. As the war continues, Chris himself draws towards psychological meltdown. And as he struggles for survival, he soon realizes he is fighting two battles, the conflict with the enemy and the conflict between the men within his platoon so a gritty and emotional look at the lives of a platoon of American soldiers as they patrol, fight and die in the jungles of Vietnam as seen through the perspective of a young recruit. Two veteran sergeants clash when one of them precipitates a massacre of villagers.

Sgt. Barnes: You talking about killing? Hmm? Y'all experts? Y'all know about killing? I'd like to hear about it, potheads.
[takes pipe and inhales drag]
Sgt. Barnes: Are you smoking this shit so's to escape from reality? Me, I don't need this shit. I am reality. There's the way it ought to be, and there's the way it is. Elias was full of shit. Elias was a crusader. Now, I got no fight... with any man who does what he's told. But when he don't, the machine breaks down. And when the machine breaks down, we break down. And I ain't gonna allow that... in any of you. Not one.
[hands pipe back and spits]
Sgt. Barnes: Y'all love Elias. Oh, you wanna kick ass. Yeah. Well, here I am, all by my lonesome. And there ain't nobody gonna know. Six of you boys against me. Kill me. Huh. I shit on all of you.


Bunny: [to Private Taylor] Fucking pussy man! He's laughing at you! That's the way the gook laughs.
[to Vietname villager]
Bunny: Yeah, you're real sorry aint 'ya? Jusy crying you're little hearts out about Sandy and Sal, and Manny!
[Bunny hits the Vietnamese villager over the head with the butt of his shotgun]
Bunny: Holy shit, you see that fucking head come apart, man? Shit, I've never seen brains like that before, man. I bet that old bitch runs the whole fucking show, she probably slit Manny's throat. She would probably cut my balls off if she had the chance!
Sgt. O'Neill: Bunny, can we just go? Nobody saw a fucking thing!
Bunny: Let's do 'em, man! Let's do this whole fucking village!



Lt. Wolf: Barnes, what's the hold up? Six says we're jamming him up back there.
Sgt. Barnes: Tell that dipshit to get fucked!
[turns to Chris]
Sgt. Barnes: What the hell's the matter with you, Taylor? You are one simple son of a bitch!




Bunny: I told the padre the truth, man: I like it here. You get to do what you want. Nobody fucks with you. The only worry you got is dyin', and if that happens you won't know about it anyway. So what the fuck, man?

Sgt. Elias: Barnes believes in what he's doing.
Chris Taylor: And you?
Sgt. Elias: Back in '65? Yeah. Now, no. What happened today is just the beginning. We're gonna lose this war.

Sgt. Barnes: Elias was full of shit. Elias was a crusader. Now I got no problem with any man does what he's told, but when he don't, the machine breaks down. And when the machine breaks down, WE break down. And I'm not gonna allow that, from any of you. Not one.

Sgt. O'Neill: Excuses are like assholes, Taylor. Everybody's got one!

Rhah: What did you turn in to the underworld for, Taylor?
King: This here ain't Taylor. Taylor's dead! This here is Chris. He's been resurrected.

Chris Taylor: Die you motherfuckers! Die!

Sgt. Barnes: Y'all loved Elias. And you want to kick ass. Yeah. Well, here I am, all by my lonesome. And there ain't anybody gonna know. Six of you boys against me. Kill me.
[Everyone stays put]
Sgt. Barnes: Yeah. I shit on all of you!
515
Meatballs 1979,  PG)
Meatballs
Meatballs is fun to watch and even though it sounds really
stupid but its not its really funny in some parts and there were
some parts in the movie that had to go and Bill Murray was in
here and i think he is so funny i like all his movies but i saw and
the second one was the best its better than the first one
and they should had stop after 2 because the
3rd one and the 4th one really sucked and the only reason
i liked the second was because mark mosses
was in the second one and i really liked him in platoon
but i cant wait to see the one that coming in 2010 i hope its
better than the origanl but the first one
and Mr. Depressingly Unpopular Rudy goes to summer camp full of rowdy teenagers. The head counselor is Tripper Harrison, the prank pulling, girl seducing, fun lover, teasing both his boss and the counselors at the nearby rich kids camp. He and everyone else are sick and tired of always losing the Camp Olympics every year, Tripper must encourage all campers to try their hardest, and even convince young Rudy that this may be his chance to feel better about himself. and on Summer Camp highjinks centered around a camp counselor with a wacky sense of humor. He tries to help the campers have a good time. One camper named Rudy poses a particular challenge as he has a self-esteem problem

Tripper: [entering party] Alright, virgins to the left, non-virgins to the right.
[to Crocket and Wheels]
Tripper: You guys split 'em up however you want.

Crockett: Hardware.
Hardware: Yeah, Crockett?
Crockett: You're a dick.

Tripper: Kids are starving in India and you're walking around with a sombrero full of peanuts.

Wendy: Tripper, I'm looking forward to some action this summer. I hope you can supply it.
Tripper: I'll supply it for you, but the guy you gotta watch out for is Spaz!
Wendy: Spaz?
Tripper: He's a sex machine.
Wendy: He couldn't wake me up with a trumpet and a drum!
Tripper: Well I went out with him one night and he got off six nurses by himself, and four of them couldn't report to work the next morning!

Tripper: Ok, the zone's not working. They're a little too big to play man-to-man. And we can't shoot for shit.

Tripper: [on loudspeaker] Attention all campers, it's 9:30... and that's lights-out time here at Camp Northstar, 9:30 as you know. Tomorrow is parents day, and you must look rested or Morty will be sent to the state penitentiary.

Hardware: Another panty raid, Trip?

Tripper: But, the real excitement of course is going to come at the end of the summer, during Sexual Awareness week. We import two hundred hookers from around the world, and each camper, armed with only a thermos of coffee and two thousand dollars cash, tries to visit as many countries as he can. The winner of course is named King of Sexual Awareness week and is allowed to rape and pillage the neighboring towns until camp ends.

Tripper: Mmmmm. Look at all those steaming wieners. Do you know what they're saying? They're saying, "This is the year that Fink beats 'The Stomach'."
[Fink picks up a hot dog and holds it to his ear]
Tripper: No, it's a couple of them over here... but they're saying it.

Crockett: [in motorboat, Candace has admitted she likes Crockett] What about Lance Cashman? Yeah, Lance!
Candace: [passing Lance on the dock] Lance Cashman? Lance Cashman is a TOTAL JERK-OFF!
Crockett: Allright! She likes me! She likes me!
[laughs]
Lance: [to himself] Jerk off? I don't jerk off...
516
Meatballs Part II 1984,  PG)
517
Fargo 1996,  R)
Fargo
very intese movie its a very good and Joel Coen
Ethan Coen are very good the way they do there
movies this was a great movie and very great dirceting
and its a very good drama and thiller movie and
William H. Macy and Steve Buscemi
did great in here and so did some other actors
and this movie won 2 Oscars. another 52 wins & 30 nominations
so yea its a good movie and its a must see if you like thiller and drama and other
stuff like murder but fargo is based on true events that occurred in Minnesota in 1987 with the names changed to protect the victims. Jerry works in his father-in-law's car dealership and has gotten himself in financial problems. He tries various schemes to come up with money needed for a reason that is never really explained. It has to be assumed that his huge embezzlement of money from the dealership is about to be discovered by father-in-law. When all else falls through, plans he set in motion earlier for two men to kidnap his wife for ransom to be paid by her wealthy father (who doesn't seem to have the time of day for son-in-law). From the moment of the kidnapping, things go wrong and what was supposed to be a non-violent affair turns bloody with more blood added by the minute. Jerry is upset at the blood shed, which turns loose a pregnant sheriff from MN who is tenacious in attempting to solve the three murders in her jurisdiction.
and Jerry Lundegaard is in a financial jam and, out of desperation, comes up with a plan to hire someone to kidnap his wife and demand ransom from her wealthy father, to be secretly split between Jerry and the perpetrators. Jerry, who is not the most astute of individuals, hires a couple of real losers from the frozen northern reaches of Fargo, North Dakota for the job. Then things begin to slip from bad to worse as Jerry helplessly watches on.


Jerry Lundegaard: [talking to Carl on the phone] Now, we had a deal. A deal's a deal.
Carl Showalter: Is it, Jerry? Why don't you ask those three poor souls in Brainerd if a deal's a deal. Go ahead, ask them!
Jerry Lundegaard: The heck do ya mean?
Carl Showalter: [mimicking Jerry mockingly] "The heckya mean?"


Jerry Lundegaard: The heck do ya mean?

Jerry Lundegaard: [answering the phone] Jerry Lundegaard.
Carl Showalter: Alright, Jerry, you got the phone to yourself?
Jerry Lundegaard: Well, yeah.
Carl Showalter: You know who this is?
Jerry Lundegaard: Well, yeah, I got an idea. How's that Ciera working out for ya?
Carl Showalter: Circumstances have changed, Jerry.
Jerry Lundegaard: Well, what do ya mean?
Carl Showalter: Thing have changed, circumstances, Jerry, beyond the... uh, acts of god.
Jerry Lundegaard: How's Jean?
Carl Showalter: [puzzled] Who's Jean?
Jerry Lundegaard: My wife! What the-?
Carl Showalter: Oh, she's alright, but there's a few people in Brainerd who aren't so okay, I'll tell you that.
Jerry Lundegaard: What the heck are ya talking about? Let's just finish this deal up here.
Carl Showalter: Blood has been shed, Jerry.
Jerry Lundegaard: What the heck do ya mean?
Carl Showalter: Three people, in Brainerd.
Jerry Lundegaard: Oh, jeez.
Carl Showalter: That's right, we need more money.
Jerry Lundegaard: What the heck are ya talking about? What do you fellas have yourself mixed up in?
Carl Showalter: We need more money...
Jerry Lundegaard: [interrupting] This was supposed to be a no rough stuff type deal!
Carl Showalter: [angry] DON'T EVER INTERRUPT ME, JERRY, JUST SHUT THE FUCK UP!
Jerry Lundegaard: Well, I'm sorry, but I just- I don't...
Carl Showalter: I'm not gonna debate you, Jerry! I'm not gonna debate! We now want the entire 80,000!
Jerry Lundegaard: Oh, for chris'sake here!


Gaear Grimsrud: Shut the fuck up! Or I'll throw you back in the trunk, you know?
Carl Showalter: Jesus, that's more than I've heard you say all week.
518
Barry Lyndon 1975,  PG)
519
A Clockwork Orange 1971,  R)
520
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
This was a really great film and really great war film and Stanley Kubrick's Full Metal Jacket seems like an uncompleted film, but to me that's poetic justice to one of America's uncompleted wars. The film is harsh and doesn't turn a blind eye to the atrocities of Vietnam. Kubrick is the true master of atmosphere in film. He makes you feel like you are there. Friends of mine have commented that they only like the first half of the film and that the second half falls apart. I believe Kubrick sets up the first half to be an understandable reflection of the terror that would eventually enter the lives of these soldiers during war. It is easy to identify with being picked on because we all have in some way.
and Full Metal Jacket begins by following the trials and tribulations of a platoon of fresh Marine Corps recruits focusing on the relationship between Gunnery Sergeant Hartman and Privates Pyle and Joker. We see Pyle grow into an instrument of death as Hartman has forseen of all of his recruits. Through Pyle's torment and Joker's unwillingness to stand up against it the climax of part one is achieved with all three main characters deciding their fates by their action or inaction. The second chapter of Full Metal Jacket delves into Joker's psyche and the repeated referal to the fact that he joined the Corps to become a killer. When his mostly behind the scenes job as a combat correspondant is interfered with by the Tet offensive he is thrust into real combat and ultimately must choose if he really is a killer.
and A two-segment story that follows young men from the start of recruit training in the Marine Corps to the lethal cauldron known as Vietnam. The first segment follows Joker, Pyle and others as they progress through the hell of USMC boot-camp at the hands of the colorful, foul-mouthed Gunnery Sergeant Hartman. The second begins in Vietnam, near Hue, at the time of the Tet Offensive. Joker, along with Animal Mother, Rafterman and others, face threats such as ambush, booby traps, and Viet Cong snipers as they move through the city

Gunnery Sergeant Hartman: Do you think I'm cute, Private Pyle? Do you think I'm funny?
Private Gomer Pyle: Sir, no, sir!
Gunnery Sergeant Hartman: Then wipe that disgusting grin off your face.
Private Gomer Pyle: Sir, yes, sir.
[tries to stop smiling]
Gunnery Sergeant Hartman: Well, any fucking time, sweetheart!
Private Gomer Pyle: Sir, I'm trying, sir.
Gunnery Sergeant Hartman: Private Pyle I'm gonna give you three seconds; exactly three-fucking-seconds to wipe that stupid looking grin off your face or I will gouge out your eyeballs and skull-fuck you! ONE! TWO! THREE!
Private Gomer Pyle: Sir, I can't help it, sir.
Gunnery Sergeant Hartman: Bullshit! Get on your knees scumbag!
Gunnery Sergeant Hartman: [Pyle drops down to his knees]
Gunnery Sergeant Hartman: Now choke yourself.
Private Gomer Pyle: [Pyle wraps his own hands around his throat]
Gunnery Sergeant Hartman: Goddamn it, with MY hand, numb-nuts!
Gunnery Sergeant Hartman: [Pyle reaches for Hartman's hand]
Gunnery Sergeant Hartman: Don't pull my fucking hand over there! I said choke yourself; now lean forward and choke yourself!
Gunnery Sergeant Hartman: [choking Pyle] Are you through grinning?
Private Gomer Pyle: Sir, yes, sir.
Gunnery Sergeant Hartman: Bullshit, I can't hear you!
Private Gomer Pyle: [louder] Sir, yes, sir.
Gunnery Sergeant Hartman: Bullshit, I STILL can't hear you! Sound off like you've got a pair!
Private Gomer Pyle: SIR, YES, SIR!
Gunnery Sergeant Hartman: That's enough; get on your feet. Private Pyle you had best square your ass away and start shitting me Tiffany cufflinks or I will definitely fuck you up!
Private Gomer Pyle: Sir, yes, sir.


Gunnery Sergeant Hartman: Are you quitting on me? Well, are you? Then quit, you slimy fucking walrus-looking piece of shit! Get the fuck off of my obstacle! Get the fuck down off of my obstacle! NOW! MOVE IT! Or I'm going to rip your balls off, so you cannot contaminate the rest of the world! I will motivate you, Private Pyle, IF IT SHORT-DICKS EVERY CANNIBAL ON THE CONGO!

Private Joker: The dead know only one thing: it is better to be alive.

Crazy Earl: These are great days we're living, bros. We are jolly green giants, walking the Earth with guns. These people we wasted here today are the finest human beings we will ever know. After we rotate back to the world, we're gonna miss not having anyone around that's worth shooting.

Private Joker: Are those... live rounds?
Private Gomer Pyle: Seven-six-two millimeter. Full. Metal. Jacket.

Private Joker: My thoughts drift back to erect nipple wet dreams about Mary Jane Rottencrotch and the Great Homecoming Fuck Fantasy. I am so happy that I am alive, in one piece and short. I'm in a world of shit... yes. But I am alive. And I am not afraid.

Gunnery Sergeant Hartman: Today... is Christmas! There will be a magic show at zero-nine-thirty! Chaplain Charlie will tell you about how the free world will conquer Communism with the aid of God and a few Marines! God has a hard-on for Marines because we kill everything we see! He plays His games, we play ours! To show our appreciation for so much power, we keep heaven packed with fresh souls! God was here before the Marine Corps! So you can give your heart to Jesus, but your ass belongs to the Corps! Do you ladies understand?

Private Cowboy: Don't shit me, man!
Private Joker: I wouldn't shit you. You're my favorite turd!
521
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Wow great movie this is a must see its such a great movie i would
watch it and over and over becase its that good so go see it! and
morgan freeman did great in here and so did Tim Robbins
he is a great actor in this movie and Bob Gunton and William Sadler and Clancy Brown and Gil Bellows
but tim robbins did really great in here he was the srat in this movie and so was morgan freeman
and Andy Dufresne, is sent to Shawshank Prison for the murder
of his wife and secret lover. He is very isolated and lonely at first,
but realizes there is something deep inside your body, that people can't
touch and get to....'HOPE'. Andy becomes friends with prison 'fixer' Red,
and Andy epitomizes why it is crucial to have dreams. His spirit and determination,
leads us into a world full of imagination, filled with courage and desire. Will Andy ever realize his dreams? and
After the murder of his wife, hotshot banker Andrew Dufresne is sent to Shawshank Prison,
where the usual unpleasantness occurs. Over the years, he retains hope and eventually gains
the respect of his fellow inmates, especially longtime convict "Red" Redding, a black marketeer,
and becomes influential within the prison. Eventually, Andrew achieves his ends on his own terms.

Red: [narrating] But then, in the spring of 1949, the powers that be decided that...
Warden Samuel Norton: The roof of the license-plate factory needs resurfacing. I need a dozen volunteers for a week's work. As you know, special detail carries with it special privledges.
Red: [narrating] It was outdoor detail - and May is one damn fine month to be working outdoors.

[Andy after Warden Norton refuse to appeal his case]
Andy Dufresne: It's my life. Don't you understand? IT'S MY LIFE!

1967 Parole Hearings Man: Ellis Boyd Redding, your files say you've served 40 years of a life sentence. Do you feel you've been rehabilitated?
Red: Rehabilitated? Well, now let me see. You know, I don't have any idea what that means.
1967 Parole Hearings Man: Well, it means that you're ready to rejoin society...
Red: I know what *you* think it means, sonny. To me it's just a made up word. A politician's word, so young fellas like yourself can wear a suit and a tie, and have a job. What do you really want to know? Am I sorry for what I did?
1967 Parole Hearings Man: Well, are you?
Red: There's not a day goes by I don't feel regret. Not because I'm in here, or because you think I should. I look back on the way I was then: a young, stupid kid who committed that terrible crime. I want to talk to him. I want to try and talk some sense to him, tell him the way things are. But I can't. That kid's long gone and this old man is all that's left. I got to live with that. Rehabilitated? It's just a bullshit word. So you go on and stamp your form, sonny, and stop wasting my time. Because to tell you the truth, I don't give a shit.

Warden Samuel Norton: I have to say that's the most amazing story I've ever heard. What amazes me most is that you were taken in by it.
Andy Dufresne: Sir?
Warden Samuel Norton: It's obvious this fellow Williams is impressed with you, he hears your tale of woe and naturally wants to cheer you up. He's young, not terribly bright, it's not surprising he wouldn't know what a state he put you in.
Andy Dufresne: Sir, he's telling the truth.
Warden Samuel Norton: Let's say for the moment this Blatch does exist. You think he'd just fall to his knees and cry: "Yes, I did it, I confess! Oh, and by the way, add a life term to my sentence."
Andy Dufresne: You know that wouldn't matter. With Tommy's testimony I can a new trial.
Warden Samuel Norton: That's assuming Blatch is still there. Chances are excellent he'd be released by now.
Andy Dufresne: Well they'd have his last known address, names of relatives. It's a *chance*, isn't it.
[Norton shakes his head]
Andy Dufresne: How can you be so obtuse?
Warden Samuel Norton: What? What did you call me?
Andy Dufresne: Obtuse. Is it deliberate?
Warden Samuel Norton: Son, you're forgetting yourself.
Andy Dufresne: The country club will have his old time cards. Records, W-2s with his name on them. Sir, if I ever get out, I'd never mention what happens here. I'd be just as indictable as you for laundering that money.
[Norton slaps the table]
Warden Samuel Norton: Don't you *ever* mention money to me again, you sorry SON OF A BITCH! NOT IN THIS ROOM, NOT ANYWHERE.
522
Aliens 1986,  R)
523
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
When an American nuclear submarine is attacked during the cold war and crashes, the navy is convinced that it was the work of the Russians. They want to salvage the wreckage as soon as possible, because a storm is coming, but they aren't able to send a diving crew of their own that quickly. That's why they contact a group of workers of a nearby underwater oil rig, who reluctantly accept the job. They are joined by some navy SEALS who will help them to locate and investigate the cause of the crash. But they do not only find the crashed sub, they also find out that there is more down there in the deep than what they had ever expected to see.
and The Abyss is one of the best sci-fi action/adventure movies ever made. Besides the "usual" ingredients of excitement, characterization and great narrative technique, the movie really scores on the wonder factor. The amazing, jellyfish-like aliens and their manipulation of water... A superb story incorporating the use of a then-recent SFX breakthrough to absolute perfection. A timeless story with great actors, great characters, great emotional substance. and During the height of the Cold War the USS Montana, a US nuclear ballistic submarine, sinks into an ocean abyss due to unknown circumstances. The US Navy scramble to the scene to rescue survivors and recover the nuclear missles on board before nearby Russian forces do. Their best hope are a team of divers attached to a submersible drilling platform not far from the crash site. During the operation freak weather conditions damage the platform and sever its communication with the surface. As World War III looms above and tensions rise between the divers and a deployed SEAL team the rescuers discover that there is something else besides the submarine in the Abyss. also that When the crew of an underwater oil rig are enlisted to assist in the rescue of an American nuclear submarine at the height of the Cold War, they discover a strange and mysterious force living in the deep and their rescue mission becomes an adventure into the wondrous and the unknown

Ensign Monk: Bud, give me a reading from your liquid oxygen gauge.
Virgil: [typing] 5 minuts worth
Lindsey Brigman: [whispers, shocked] What?
Alan "Hippy" Carnes: [panicked] It took him *thirty* minutes just to get down there!
Lindsey Brigman: Bud! Do you hear me? You drop your weights and start back now, Bud. The gauge could be wrong! Do you hear me? Just drop your weights and start back now! Your gauge could be wrong!
[crying]
Lindsey Brigman: Your gauge could be wrong, you drop your weights and start back now!
Virgil: [typing] Going to stay awhile
Lindsey Brigman: No, you won't stay there, do you hear me, you drop your weights! You can breathe *shallow*, do you hear me? Bud, please listen to me, *please*, goddammit, you dragged me back from the bottomless pit, you can't leave me here *alone* now, please...
[sobs]
Lindsey Brigman: Oh god, Virgil, *please*... please...
Virgil: [typing] Dont cry baby. Knew this was one way ticket, but you know I had to come. Love you wife.

Virgil: You know, I can't believe you were dumb enough to come down here. Now you're stuck here for the storm. That was dumb, hot rod. Real dumb.
Lindsey Brigman: I didn't come down here to fight with you.
Virgil: Yeah? Well, why did you come down then?
Lindsey Brigman: You need me. Nobody knows the systems on this rig better than I do. Once you're disconnected from the Explorer you are on your own for however long this storm lasts. I mean, what if something was to happen after the surface deport clears off? What would you have done?
Virgil: Yeah, right. Us poor, dumb old boys would've had to think for ourselves. Coulda been a disaster!

Bendix: Oh no, look who's with them. Queen Bitch of the Universe.

Lisa "One Night" Standing: This tell us how much radiation we're getting?
Alan "Hippy" Carnes: Whoa. Whoa. Whoa. I'm not going near no radiation. No way.
Catfish De Vries: Aw Hippy, you pussy.
Alan "Hippy" Carnes: Yeah, what good is the money, six months later your dick drops off?

[Ensign Monk is demonstrating the breathing fluid on Hippy's rat]
Catfish De Vries: Huh. Damn rat's breathing that shit. That is no bullshit, hands down. The Goddamnedest thing I ever saw.

[the Deep Core crew are locked in the kitchen; Coffey is about to nuke the aliens]
Lindsey Brigman: Schoenick, your Lieutenant's about to make a real bad career move!
Alan "Hippy" Carnes: The guy's crazier than a shit-house rat!
Virgil: Schoenick!
Lindsey Brigman: They're trying to make contact! Schoenick, *please*, listen to us!
Ensign Monk: Can't you see he's lost it?
Schoenick, SEAL Team Member: Shut up.
Ensign Monk: The shock wave will kill us.
Schoenick, SEAL Team Member: Quiet!
Ensign Monk: [relentlessly] It'll crush this rig like a beer can.
Schoenick, SEAL Team Member: Shut up man, what're you talkin' about?
Ensign Monk: We've gotta stop him!
Schoenick, SEAL Team Member: Shut up!
Ensign Monk: This is not our mission! We can't detonate without orders!
524
City Limits 1985,  PG-13)
525
Reservoir Dogs 1992,  R)
526
Goldfinger 1964,  PG)
527
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
really great western movie maybe even the best western movie
ever! and a bunch of great actors in here and the only best western movies ive seen
that only had john wayne in there but untill i saw this movie it is the number one western movie ever
and to prove that its the best it is #4 on the best movies ever so u cant say that it sucks because it is really good
and the plot is that Blondie (The Good) is a professional gunslinger who is out trying to earn a few dollars. Angel Eyes (The Bad) is a hit man who always commits to a task and sees it through, as long as he is payed to do so. And Tuco (The Ugly) is a wanted outlaw trying to take care of his own hide. Tuco and Blondie share a partnership together making money off Tuco's bounty, but when Blondie unties the partnership, Tuco tries to hunt down Blondie. When Blondie and Tuco comes across a horse carriage loaded with dead bodies, they soon learn from the only survivor (Bill Carson) that he and a few other men have buried a stash of gold in a cemetery. Unfortunately Carson dies and Tuco only finds out the name of the cemetery, while Blondie finds out the name on the grave. Now the two must keep each other alive in order to find the gold. Angel Eyes (who had been looking for Bill Carson) discovers that Tuco and Blondie meet with Carson and knows they know the location of the gold. All he needs is for the two to lead him to it. Now The Good, The Bad and The Ugly must all battle it out to get their hands on $200,000 worth of gold.

Man With No Name: You may run the risks, my friend, but I do the cutting. We cut down my percentage - uh, cigar? - liable to interfere with my aim.
Tuco: But if you miss you had better miss very well. Whoever double-crosses me and leaves me alive, he understands nothing about Tuco. Nothing!
[Chuckles, bites cigar]

Tuco: [trying to read a note] "See you soon, id... ? "id... ? "ids... ?
Man With No Name: [taking the note] "Idiots". It's for you.

Tuco: Hurrah! Hurrah for the Confederacy! HURRAH! Down with General Grant! Hurrah for General... What's his name? Lee! LEE! Ha ha. God is with us because he hates the Yanks too. HURRAH!
Man With No Name: [Spits] God is not on our side because he hates idiots also.

[surveying some Civil War carnage]
Man With No Name: I've never seen so many men wasted so badly.

Man With No Name: Two hundred thousand dollars is a lot of money. We're gonna have to earn it.

Baker: Here, this is for you. You did a good job for me.
[hands over a purse]
Angel Eyes: Oh I almost forgot. He payed me a thousand. I think his idea was that I kill you.
[they both laugh]
Angel Eyes: But you know the pity is when I'm paid, I always follow my job through. You know that.
Baker: Noo! Angel Eyes!
[he is shot through a pillow]

Tuco: I like big fat men like you. When they fall they make more noise.

[as they set out across the desert]
Tuco: If you save your breath I feel a man like you can manage it. And if you don't manage it, you'll die. Only slowly, very slowly old friend.

Tuco: There are two kinds of people in the world, my friend: Those with a rope around the neck, and the people who have the job of doing the cutting.

Man With No Name: It's not a joke, it's a rope, Tuco. Now I want you to get up there and put your head in that noose.

Tuco: I would like to piss, it's rough. I've been shaking up in this train nearly ten hours now.
Cpl. Wallace: You smell like a pig already. Let's try not to make things any worse.

Man With No Name: You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig.
528
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
L.B. Jeffries (James Stewart) recuperates from a broken leg during a sweltering New York summer. As a sucessful photographer, he's known for taking difficult pictures no one else can get, including the one of an out-of-control race car which smashed his camera and broke his leg an instant after it was snapped. Jeffries lives in a small third-floor apartment, and spends his time looking out the rear window into the courtyard of the building; he can also see into the lives of all his neighbors, catching glimpses of their daily routines. It's the sort of thing only an invalid might do, watching them eat, clean, sleep and argue. There's the girl who exercises in her underwear, the married couple who sleep on their small balcony to beat the heat, the struggling songwriter working at his piano; and there's the salesman who lives across the courtyard from Jeffries, the one with the nagging bedridden wife. They seem to fight all too often.

Every day a therapist comes to visit Jeffries, dispensing her mature wisdom and berating him for sitting there all day spying on his neighbors. Stella (Thelma Ritter) tells him she can smell trouble coming. He should get his mind off his neighbors and think about marrying that girlfriend of his. Jeffries replies that he's not ready for marriage. Sure, she's a wonderful girl, but she's also a rich, sucessful socialite, and Jeffries lives the life of a war correspondent, always on the go, usually living out his suitcase and often in an unpleasant environment. It's not the life he wants to offer her. "Well" says Stella, "that girl is packed with love for you right down to her fingertips."

"That Girl" arrives shortly after Stella leaves. Lisa Carol Fremont (Grace Kelly) breezes in wearing a stunning satin dress, looking as socialite she is, and obviously very much in love with Jeffries. They have dinner, but soon enough the conversation turns to the future, and they quarrel. Jeffries sees no way they can reconcile their different lifestyles, and she walks to the door, telling him goodby. "When will I see you again?" asked Jeffries.

"Not for a long time," she replies sadly. "At least, not until tomorrow night."

The night drags by, and it's too hot for Jeffries to sleep. It starts to rain. He dozes in his wheelchair by the window, but notices activity across the yard. The salesman goes out carrying his heavy silver sample case, and Jeffries looks at his watch: it's 2:00am. The blinds in the bedroom are drawn, so Jeffries can't see the wife. Later, the salesman returns, lifting the case easily, as if it were empty. Twice more he goes out in the rain in the middle of the night, lugging the heavy case, but coming home with it lighter. Intrigued, Jeffries wonders what the salesman is doing, but he finally dozes off around daybreak.

Discussing the incident with Stella, and then later with Lisa, they all begin to watch the salesman. With the blinds now open, they can see that the wife is gone. Jeffries pulls out his binoculars, and then a large telephoto lens to get a better look. They watch as he goes into the kitchen and cleans a large knife and saw. Later, he ties a large packing crate with heavy rope, and has moving men come and haul the crate away. Stella runs around the front of the building to catch the name of the moving company, but misses the truck. By now they're all thinking the same thing; there's foul play going on, and the missing wife has been murdered by the salesman. They check his name on the front of the building: Lars Thorwald.

Jeffries calls in an old Army buddy whose now a detective, and explains the situation to him. Naturally he doesn't believe a word of it, and tells Jeffries to stick to photography. After further checking, the detective finds that Mrs. Thorwald is in the country, has sent a postcard to her husband, and the packing crate they had seen was full of her clothes. Chastised, they all admit to being a little ghoulish, even disappointed when they find out there wasn't a murder after all. Jeffries and Lisa settle down for an evening alone, but soon a scream pierces the courtyard. One of the neighbors had a little dog they would let roam around the yard, and now it's dead. It's neck is broken. All of the neighbors rush to their windows to see what's happened, except for one. Jeffries notices that Thorwald sits unmoving in his dark apartment, with only the tip of his cigarette glowing.

Convinced that Thorwald is guilty after all, they slip a letter under his door asking "What have you done with her?" and then watch his reaction. Calling his apartment, Jeffries tells Thorwald to meet him at a bar down the street, as a pretext to getting him out of the apartment. He thinks Thorwald killed the little dog to keep it from digging up something buried in the courtyard flower patch. When Thorwald leaves, Lisa and Stella grab a shovel and start digging, but after a few minutes, they find nothing.

Refusing to give up, Lisa climbs the fire escape to Thorwald's apartment and squeezes in an open window, much to Jeffries' alarm. Rummaging around the apartment, Lisa finds Mrs. Thorwald's purse and wedding ring, things she surely would never have left behind on a trip. She holds them up for Jeffries to see, but he can only watch in terror as Thorwald comes back up the stairs to the apartment. Lisa is trapped.

Calling the police as Thorwald goes in, he and Stella watch helplessly as Lisa tries to hide, but is found by Thorwald moments later. They see her try to talk her way out, but Thorwald grabs and begins to assault her. Terrified by their helplessness, they can only watch as he turns out the lights and listen as Lisa screams for help. The police arrive and beat on Thorwald's door, saving Lisa just in time.

Jeffries watches from across the courtyard as the police question Lisa in Thorwald's apartment, then arrest her. Her back is to Jeffries, and he see her hands behind her back pointing to Mrs. Thorwald's ring, which is now on her finger. Thorwald sees this as well, and realizing that she's signaling to someone across the way, looks up directly at Jeffries, murderous understanding dawning on his face.

Pulling back into the dark, Jeffries calls his detective friend, who agrees to help get Lisa out of jail, and is now convinced that Thorwald is guilty of something. Stella takes all the cash they have for bail and heads for the police station. Jeffries is left alone, and looking back over to Thorwald's apartment, he see all the lights are off. Down below, he hears the door to his own building slam shut, then slow footsteps begin climbing the stairs. Thorwald is coming for him, and he's trapped in his wheelchair.

Looking for a weapon, he can find only the flash for his camera. He grabs a box of flashbulbs, and under his door he see the hall lights go off. Footsteps stop outside his door, then it slowly opens. Thorwald stands in the dark looking at Jeffries. "Who are you," he says heavily. "What do you want from me?" Jeffries doesn't answer, but as Thorwald comes for him he sets off the flash, blinding Thorwald for a few seconds.

He is slowed but not stopped, and Jeffries keeps setting off flashbulbs in Thorwald's face, but he finally fumbles his way to Jeffries wheelchair, then grabs him and pushes him towards the open window. Fighting to stay alive, Jeffries cannot stop Thorwald, and is pushed out. Hanging onto the ledge, yelling for help, he sees Lisa, the detective and the police all rushing across the courtyard. Thorwald is pulled back, but it's too late; Jeffries slips and falls just as the police run up beneath him. Luckily, they break his fall, and Lisa sweeps him up in her arms. Thorwald confesses to the murder of his wife, and the police take him away.

A few days later the heat has lifted, and Jeffries sleeps peacefully in his wheelchair, now with two broken legs from the fall. Lisa reclines happily next to him, now wearing blue jeans and a simple blouse, and reading a camping book. She smiles at him as he sleeps, but pulls out a hidden fashion magazine from under the cushion.
529
2010: The Year We Make Contact 1984,  PG)
2010: The Year We Make Contact
this was a really great movie i mean its not as good as 2001: A Space Odyssey
but still a great movie this one has a lot more action and its much better
i cant think which one is the best 2001 or 2010 because there both so good and its hard to chose
which one is the best anbd theres is a bunch of good actors so if you havent seen it you should
because it is a great movie if you have seen 2001: a space odyssey then u should see this one
because it is just as good as the first one so co rent it or somthin because it is worth the watch
and In this sequel to 2001: A Space Odyssey, a joint American- Soviet expedition is sent to Jupiter to discover what went wrong with the U.S.S. Discovery against a backdrop of growing global tensions. Among the mysteries the expedition must explain are the appearance of a huge black monolith in Jupiter's orbit and the fate of H.A.L., the Discovery's sentient computer. Based on a novel written by Arthur C. Clarke and In the year 2001, Dave Bowman was taken by the Jupiter monolith and transformed into a powerful being. Now, in the year 2010, Dr. Heywood Floyd, the man held responsible for Discovery's failure, is going to Jupiter. He and his crewmates must reactivate the psychotic HAL-9000 computer, so they may learn what happened, and they must find out the meaning of Dave Bowman's last transmission... "My God, it's full of stars..."

Dave Bowman: You see, something's going to happen. You must leave.
Heywood Floyd: What? What's going to happen?
Dave Bowman: Something wonderful.
Heywood Floyd: What?
Dave Bowman: I understand how you feel. You see, it's all very clear to me now. The whole thing. It's wonderful.

Dave Bowman: My God! It's full of stars!


HAL-9000: What is going to happen?
Dave: Something wonderful.
HAL-9000: I'm afraid.
Dave: Don't be. We'll be together.
HAL-9000: Where will we be?
Dave: Where I am now.


Dr. Vasili Orlov: What was that all about?
Chandra: I've erased all of HAL's memory from the moment the trouble started.
Dr. Vasili Orlov: The 9000 series uses holographic memory so chronological erasures would not work.
Chandra: I made a tapeworm.
Walter Curnow: You made a what?
Chandra: It's a program that's fed into a system that will hunt down and destroy any desired memories.

HAL 9000: Dr. Floyd?
Dr. Heywood Floyd: What is it HAL?
HAL 9000: There is a message for you.
Dr. Heywood Floyd: Who's calling?
HAL 9000: There is no identification.
Dr. Heywood Floyd: What's the message?
HAL 9000: Message as follows: "It is dangerous to remain here. You must leave within two days."
Dr. Heywood Floyd: What?

HAL 9000: Do you want me to repeat the message, Dr. Floyd?
Dr. Heywood Floyd: Who recorded it?
HAL 9000: This is not a recording.
Dr. Heywood Floyd: Who's sending it?
HAL 9000: There is no identification.
Dr. Heywood Floyd: I don't understand.
HAL 9000: Neither do I.
Dr. Heywood Floyd: Is this message by voice or keyboard?
HAL 9000: I don't know.
530
Baby Mama 2008,  PG-13)
531
Giant 1956,  G)
Giant
"Giant" is a sometimes forgotten masterpiece which is remembered for its massive budget (becoming the most expensive movie ever made at that time) and of course James Dean's death during the final stages of production. All the sub-stories during the making of this film overshadow the fact that this is easily one of the top ten movies ever made. Definitely in the class with epics like "Gone With the Wind" and "Lawrence of Arabia", "Giant" is a 200-minute symphony of a movie about the life of a Texas cattle rancher (Oscar-nominee Rock Hudson) and his wife from the East Coast (Elizabeth Taylor). Immediately following their marriage, Hudson's older sister (Mercedes McCambridge, Oscar-nominated) dies after falling off the same horse that Hudson had bought from Taylor's father.
Disgusted with the fact that Hudson had married Taylor, McCambridge had decided to leave a small part of her land to quiet cow-hand James Dean (in his finest performance, garnering him his second consecutive posthumous Oscar nomination). Hudson is advised to buy the land from Dean, but Dean refuses to sell. Now Dean is trying to strike oil and is ultimately successful. He becomes a huge oil baron and one of the richest and most powerful men in Texas. Hudson continues to make money as well, but eventually has to swallow his pride and become a wild-catter himself. The hate and friction between Hudson and Dean is sure to lead to fireworks for all associated with the two volatile men.
Secretly, Dean has always loved Taylor and even goes so far as to try and get with Taylor's youngest daughter (a brilliant turn by Carroll Baker). Dean is trying to substitute Baker for the lover he has always had for Taylor. By this time Dean is well in his 50s (due to heavy makeup), but he is trying to capture the failed dreams of his youth. Ultimately, Dean has everything except the one thing he really wanted. He lacks love in his life and he suffers miserably through as the film progresses. The older twin children of Hudson and Taylor's both grow up to go in very different directions.

The daughter (Fran Bennett) marries and wants to run the ranch, to Hudson's approval and Taylor's dismay. However, the son (a very young Dennis Hopper) marries a Hispanic woman (very taboo back in those days) and wants to go north to become a doctor.
Of course Hudson is outraged at this development and nearly disowns Hopper all together. Hudson then decides that Bennett's new husband (Earl Holliman) may be the best for the job. Holliman though is immediately drafted into World War II, along with Hispanic laborer Sal Mineo. Hudson worries about change after he passes away, but he eventually learns that most of the things he obsesses about are not as important as other matters.
Equality for females and Hispanic Americans are major messages throughout here. Much like novelist Edna Ferber's equally excellent "Cimarron" (which dealt with sexism and racism toward Native- and African-Americans in Oklahoma), "Giant" paints a wonderfully complex picture of humanistic relationships from varying cinematic angles. Overall,
"Giant" is a huge motion picture that is so smart, multi-layered and deep-thinking that it requires over three hours to tell the entire story. Everything here is so magnificent. The Oscar-winning direction by George Stevens, the screenplay, the art direction, the editing, the costume design, the makeup, the sound and the original musical score are all superb. Almost every actor does the best work of their respective careers as well.
James Dean and Rock Hudson are the best. Mercedes McCambridge (albeit in a very small role) is super. Dennis Hopper and Carroll Baker (Baker even received an Oscar nomination for Best Actress in 1956 for "Baby Doll") both show amazing range at their very young ages. Chill Wills (who plays Hudson's old wise uncle) and Elizabeth Taylor give stellar performances as . Overlooked in 1956 (the unmemorable "Around the World in 80 Days" won the Best Picture Oscar), "Giant" is easily the best film from that weak year and is ranked as the best movie of that decade in my book. One of the most excellent productions of all time. 4 stars out of 5.

Leslie Benedict: Money isn't everything, Jett.
Jett Rink: Not when you've got it.

Uncle Bawley: Bick, you shoulda shot that fella a long time ago. Now he's too rich to kill.

Bick Benedict: Just remember, one of these days, that bourbon's gonna kill you.
Uncle Bawley: Okay, it'll be me or it. One of us has gotta go.

Adarene Clinch: Why, Luz, everybody in
Adarene Clinch: county knows you'd rather herd cattle than make love.
Luz Benedict: Well, there's one thing you got to say for cattle... boy, you put your brand on one of them, you're gonna know where it's at!


Jordan 'Bick' Benedict: You want to know something, Leslie? If I live to be ninety, I will never figure you out.

Jett Rink: I don't know what it might just be a good idea... to gamble 'long with ol' Madama.
Bick Benedict: How do you mean?
Jett Rink: Jus' gamble 'long. Just... keep what she give me.
Jett Rink: I'm sentimental too, Bick.

Bick Benedict: You all think that the glory happened here in the East, don't you, with Valley Forge and Bunker Hill? Do you know about San Jacinto? Have you heard about the Alamo?

Jett Rink: Everybody thought I had a duster. Y'all thought ol' Spindletop Burke and Burnett was all the oil there was, didn't ya? Well, I'm here to tell you that it ain't, boy! It's here, and there ain't a dang thing you gonna do about it! My well came in big, so big, Bick and there's more down there and there's bigger wells. I'm rich, Bick. I'm a rich 'un. I'm a rich boy. Me, I'm gonna have more money than you ever *thought* you could have -- you and all the rest of you stinkin' sons of ... Benedicts!
532
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
533
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
when i first watch this movie i thought that it was really a great movie it is simply along with The Seven Samurai my favourite movie.now Peter O'Toole is brilliant, Omar Sharif excellent and the other player outstanding. Historically a bit wobbly, but Lawrence's essence is everywhere. also that
David Lean´s magnificent biography of T. E. Lawrence is a fantastic epic.I think that the film is about 3 hours and 40 minutes and it´s not the kind of film you see 5 times in the same week but it´s still a masterpiece.

It won seven Oscars and I think that it deserved every one of them."Lawrence of Arabia" is masterfully shot in the desert and it´s one of the most greatest films ever made.The direction,Cinematography and the Editing is perfect and the music is great.

Peter O'Toole does one of the best roles I have ever seen as T.E. Lawrence.I was also very impressed by the rest of cast.Stars like: Alec Guinness,Anthony Quinn,Anthony Quayle,Claude Rains and Omar Sharif.

A epic masterpiece.Perfect and I don´t know which film I like best this or David Lean´s other film "The Bridge on the River Kwai".5/5 and
An inordinately complex man who has been labeled everything from hero, to charlatan, to sadist, Thomas Edward Lawrence blazed his way to glory in the Arabian desert, then sought anonymity as a common soldier under an assumed name. The story opens with the death of Lawrence in a motorcycle accident in London at the age of 47, then flashbacks to recount his adventures: as a young intelligence officer in Cairo in 1916, he is given leave to investigate the progress of the Arab revolt against the Turks in World War I. In the desert, he organizes a guerrilla army and--for two years--leads the Arabs in harassing the Turks with desert raids, train-wrecking and camel attacks. Eventually, he leads his army northward and helps a British General destroy the power of the Ottoman Empire.

Sherif Ali: There is the railway. And that is the desert. From here until we reach the other side, no water but what we carry with us. For the camels, no water at all. If the camels die, we die. And in twenty days they will start to die.
T.E. Lawrence: There's no time to waste, then, is there?

T.E. Lawrence: My friends, we have been foolish. Auda will not come to Aqaba. Not for money...
Auda abu Tayi: No.
T.E. Lawrence: ...for Feisal...
Auda abu Tayi: No!
T.E. Lawrence: ...nor to drive away the Turks. He will come... because it is his pleasure.
[pause]
Auda abu Tayi: Thy mother mated with a scorpion.

Club Secretary: I say, Lawrence. You are a clown!
T.E. Lawrence: We can't all be lion tamers.

General Allenby: I thought I was a hard man, sir.
Prince Feisal: You are merely a general. I must be a king.

T.E. Lawrence: I pray that I may never see the desert again. Hear me, God.

T.E. Lawrence: I killed two people. One was... yesterday? He was just a boy and I led him into quicksand. The other was... well, before Aqaba. I had to execute him with my pistol, and there was something about it that I didn't like.
General Allenby: That's to be expected.
T.E. Lawrence: No, something else.
General Allenby: Well, then let it be a lesson.
T.E. Lawrence: No... something else.
General Allenby: What then?
T.E. Lawrence: I enjoyed it.

General Murray: I can't make out whether you're bloody bad-mannered or just half-witted.
T.E. Lawrence: I have the same problem, sir.

General Allenby: I'm promoting you Major.
T.E. Lawrence: I don't think that's a very good idea.

Sherif Ali: What is your name?
T.E. Lawrence: My name is for my friends. None of my friends is a murderer!

Colonel Brighton: Damn it, Lawrence! Who do you take your orders from?

T.E. Lawrence: I cannot fiddle but I can make a great state of a small city.
534
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
Wow a really great movie to watch and everyone did great in this movie
like Gregory Peck and Brock Peters and Robert Duvall
and Phillip Alford and Mary Badham and bunch more people
and this movie was kinda sad were they beat up that little boy in the woods
and that in the court room Tom Robinson was foung guilty
and they end up killing him i think that he sould have been not guilty because he
didnt even touch that girl but anyways it was still a great movie and
through the eyes of "Scout," a feisty six-year-old tomboy, TO KILL A MOCKINGBIRD
carries us on an odyssey through the fires of prejudice and injustice in 1932 Alabama.
Presenting her tale first as a sweetly lulling reminiscence of events from her childhood,
the narrator draws us near with stories of daring neighborhood exploits by she, her brother "Jem," and their friend "Dill."
Peopled with a cast of eccentrics, Maycomb ("a tired and sleepy town") finds itself the venue of the trial of Tom Robinson,
a young black man falsely accused of raping an ignorant white woman. Atticus Finch, Scout and Jem's widowed father
and a deeply principled man, is appointed to defend Tom for whom a guilty verdict from an all-white jury is a foregone
conclusion. Juxtaposed against the story of the trial is the children's hit and run relationship with Boo Radley, a shut-in who the
children and Dill's Aunt Rachel suspect of insanity and who no one has seen in recent history. Cigar-box treasures, found
in the knot hole of a tree near the ramshackle Radley house, temper the children's judgment of Boo. "You never know someone,"
Atticus tells Scout, "until you step inside their skin and walk around a little." But fear keeps them at a distance until one night, in
streetlight and shadows, the children confront an evil born of ignorance and blind hatred and must somehow find their way home
Photobucket
Jem: There goes the meanest man that ever took a breath of life.
Dill Harris: Why is he the meanest man?
Jem: Well, for one thing, he has a boy named Boo that he keeps chained to a bed in the house over yonder. Boo only comes out at night when you're asleep and it's pitch-dark. When you wake up at night, you can hear him. Once I heard him scratchin' on our screen door, but he was gone by the time Atticus got there.
Dill Harris: I wonder what he does in there? I wonder what he looks like?
Jem: Well, judgin' from his tracks, he's about six and a half feet tall. He eats raw squirrels and all the cats he can catch. There's a long, jagged scar that runs all the way across his face. His teeth are yella and rotten. His eyes are popped. And he drools most of the time.


Scout: How old was I when Mama died?
Jem: Two.
Scout: How old were you?
Jem: Six.
Scout: Old as I am now?
Jem: Uh huh.
Scout: ...Was Mama pretty?
Jem: Uh, huh.
Scout: Was Mama nice?
Jem: Uh, huh.
Scout: Did you love her?
Jem: Yes.
Scout: Did I love her?
Jem: Yes.
Scout: Do you miss her?
Jem: Uh, huh.


Atticus Finch: [his closing statement] To begin with, this case should never have come to trial. The state has not produced one iota of medical evidence that the crime Tom Robinson is charged with ever took place... It has relied instead upon the testimony of two witnesses, whose evidence has not only been called into serious question on cross-examination, but has been flatly contradicted by the defendant. Now, there is circumstantial evidence to indicate that Mayella Ewel was beaten - savagely, by someone who led exclusively with his left. And Tom Robinson now sits before you having taken the oath with the only good hand he possesses... his RIGHT. I have nothing but pity in my heart for the chief witness for the State. She is the victim of cruel poverty and ignorance. But my pity does not extend so far as to her putting a man's life at stake, which she has done in an effort to get rid of her own guilt. Now I say "guilt," gentlemen, because it was guilt that motivated her. She's committed no crime - she has merely broken a rigid and time-honored code of our society, a code so severe that whoever breaks it is hounded from our midst as unfit to live with. She must destroy the evidence of her offense. But what was the evidence of her offense? Tom Robinson, a human being. She must put Tom Robinson away from her. Tom Robinson was to her a daily reminder of what she did. Now, what did she do? She tempted a Negro. She was white, and she tempted a Negro. She did something that, in our society, is unspeakable. She kissed a black man. Not an old uncle, but a strong, young Negro man. No code mattered to her before she broke it, but it came crashing down on her afterwards. The witnesses for the State, with the exception of the sheriff of Maycomb County have presented themselves to you gentlemen, to this court in the cynical confidence that their testimony would not be doubted, confident that you gentlemen would go along with them on the assumption... the evil assumption that all Negroes lie, all Negroes are basically immoral beings, all Negro men are not to be trusted around our women. An assumption that one associates with minds of their caliber, and which is, in itself, gentlemen, a lie, which I do not need to point out to you. And so, a quiet, humble, respectable Negro, who has had the unmitigated TEMERITY to feel sorry for a white woman, has had to put his word against TWO white people's! The defendant is not guilty - but somebody in this courtroom is. Now, gentlemen, in this country, our courts are the great levelers. In our courts, all men are created equal. I'm no idealist to believe firmly in the integrity of our courts and of our jury system - that's no ideal to me. That is a living, working reality! Now I am confident that you gentlemen will review, without passion, the evidence that you have heard, come to a decision and restore this man to his family. In the name of GOD, do your duty. In the name of God, believe... Tom Robinson.

Scout: May I see your watch? "To Atticus, My Beloved Husband." Atticus, Jem says this watch is gonna belong to him some day.
Atticus Finch: That's right.
Scout: Why?
Atticus Finch: Well, it's customary for the boy to have his father's watch.
Scout: What are you gonna give me?
Atticus Finch: Well, I don't know that I have much else of value that belongs to me... But there's a pearl necklace; there's a ring that belonged to your mother. And I've put them away, and they're to be yours.

Atticus Finch: I remember when my daddy gave me that gun. He told me that I should never point it at anything in the house; and that he'd rather I'd shoot at tin cans in the backyard. But he said that sooner or later he supposed the temptation to go after birds would be too much, and that I could shoot all the blue jays I wanted - if I could hit 'em; but to remember it was a sin to kill a mockingbird. Well, I reckon because mockingbirds don't do anything but make music for us to enjoy. They don't eat people's gardens, don't nest in the corncrib, they don't do one thing but just sing their hearts out for us.

Tom Robinson: Looks like she didn't have nobody to help her. I felt right sorry for her. She seemed...
Prosecutor: You felt sorry for her? A white woman? You felt sorry for her?
535
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
This was a really great movie except for the sex and nudity but still okay i really liked this movie and its kinda messed up that Dr. Manhattan kills Rorschach
and there a twist at the end because Ozymandias
kills the comedian and tries to destroy half the world but still a great movie my fav charactors were Nite Owl and Ozymandias
even though he played the bad guy and my other fav charactor was Rorschach and there were a a bunch of great special effects and the violence and the blood so i recommend this movie if you have not seen it and "Watchmen" is set in an alternate 1985 America in which costumed superheroes are part of the fabric of everyday society, and the "Doomsday Clock" - which charts the USA's tension with the Soviet Union - is permanently set at five minutes to midnight. When one of his former colleagues is murdered, the washed up but no less determined masked vigilante Rorschach sets out to uncover a plot to kill and discredit all past and present superheroes. As he reconnects with his former crime-fighting legion - a ragtag group of retired superheroes, only one of whom has true powers - Rorschach glimpses a wide-ranging and disturbing conspiracy with links to their shared past and catastrophic consequences for the future. Their mission is to watch over humanity... but who is watching the Watchmen?"

Rorschach: An attack on one is an attack on all of us.

Rorschach: We need to squeeze people.
Dan Dreiberg: [sarcastic] Sure. We'll pick them out of a phone book.
Rorschach: You forgot how we do things, Daniel. You've gotten too soft. Too trusting. Especially with women.
Dan Dreiberg: No, listen, I am through with that! God, who do you think you are, Rorschach? You live off people by insulting them and nobody complains because they think you're a damn lunatic!
Dan Dreiberg: [Rorschach approaches Dan, who sighs and turns to him] I'm sorry. I shouldn't have said that, man.
Rorschach: Daniel? You are a good friend.
[extends his hand and Dan takes it]

Adrian Veidt: It doesn't take a genius to see the world has problems.
Edward Blake: No, but it takes a room full of morons to think they're small enough for them to handle.

Rorschach: You people don't understand. I'm not locked in here with you, you're locked in here with me!

Adrian Veidt: I don't mind being the smartest man in the world, I just wish it wasn't this one.

Rorschach: So tell me doctor,
[puts on Rorschach mask]
Rorschach: what do you see?

Rorschach: Give me back my face!

Rorschach: I don't like you.
Psychologist: Well, why is that?
Rorschach: Because you're fat.

Dan Dreiberg: Watchmen are over.
Rorschach: Says Tricky Dick?
Dan Dreiberg: Says me.

Adrian Veidt: It doesn't take a genius to see the world has problems.
536
The Killing 1956,  Unrated)
The Killing
this was a great movie even though the acting was not that great but still okay and stalney kubrick did a great job directing this film and is a reallu great black and white film by him except for Dr. Strange love but a really good black and white film and a Ex-convict Johnny Clay (Sterling Hayden) tells his girl friend, Fay (Coleen Gray), he has plans for making money, and indeed he has. He rounds up a gang and brings them in on a seemingly fool-proof scheme to rob a race track of $200,000. The first thread unravels when Sherry Peatty (Marie Windsor), wife of gang-member George Peatty (Elisha Cook, Jr.), tells her boyfriend Val Cannon (Vince Edwards) about the plan, and he cuts himself in on that action also. The robbery is completed and the gang goes to the hideout where Johnny will join them later. Val sticks up the robbers, a shot is fired, and all hands are soon dispatched. Johnny, with the money in a suitcase, joins Fay at the airport. And the fat lady still hasn't sung and after getting out of prison, Johnny Clay masterminds a complex race-track heist, but his scheme is complicated by the intervention of the wife of a teller (George Peatty) in on the scheme, the boyfriend of the wife, airport regulations, and a small dog. and i thought that the ending was good even though it would suck that he stole all that money for nothing and then got it all tooken away from him then later had to go to jail i thought that was messed up.

Track Parking Attendant: Somethin' wrong?
Nikki Arcane: You're wrong, nigger!

Randy Kennan: You jerk, you clown!
[strikes George Peatty]
Randy Kennan: Come on, clown, sing us a chorus from "Pagliacci"!

Johnny Clay: You'd be killing a horse - that's not first degree murder, in fact it's not murder at all, in fact I don't know what it is.

Johnny Clay: A friend of mine will be stopping by tomorrow to drop something off for me. He's a cop.
Joe: A cop? That's a funny kind of a friend.
Johnny Clay: Well, he's a funny kind of a cop.

Johnny Clay: You like money. You've got a great big dollar sign there where most women have a heart.

Johnny Clay: Alright sister, that's a mighty pretty head you got on your shoulders. You want to keep it there or start carrying it around in your hands?
Sherry Peatty: Maybe we could compromise and put it on your shoulder. I think that'd be nice, don't you?

Maurice: You have my sympathies, then. You have not yet learned that in this life you have to be like everyone else - the perfect mediocrity; no better, no worse. Individuality's a monster and it must be strangled in it's cradle to make our friends feel confident. You know, I've often thought that the gangster and the artist are the same in the eyes of the masses. They are admired and hero-worshipped, but there is always present underlying wish to see them destroyed at the peak of their glory.

Maurice: I'd like you to call this number and ask for Mr. Stillman. Tell him that Maurice requires his services.
Fisher: Sounds pretty mysterious. What's it all about?
Maurice: There are some things, my dear Fisher, which bear not much looking into. You have undoubtedly heard of the Siberian god Heather who tried to discover the true nature of the sun; he stared up at the heavenly body until it made him blind. There are many things of this sort, including love, and death, and... maybe we'll discuss this later today. Please remember to make that call if I'm not back at 6:30.


Fay: Johnny, you've got to run!
Johnny Clay: Eh, what's the difference?


Narrator: At exactly 3:45 on that Saturday afternoon in the last week of September, Marvin Unger was, perhaps, the only one among the hundred thousand people at the track who felt no thrill at the running of the fifth race. He was totally disinterested in horse racing and held a lifelong contempt for gambling. Nevertheless, he had a $5 win bet on every horse in the fifth race. He knew, of course, that this rather unique system of betting would more than likely result in a loss, but he didn't care. For after all, he thought, what would the loss of twenty or thirty dollars mean in comparison to the vast sum of money ultimately at stake.


Sherry Peatty: It isn't fair. I never had anybody but you. Not a real husband. Not even a man. Just a bad joke without a punch line.
537
The Last House on the Left 2009,  R)
538
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
It was the best war film thats black and white and it was a really really great film i would watch it again and steven spielberg did a great job directing it and it was a really good war film and great drama movie also Liam Neeson and Ralph Fiennes did great in here and so did other people but in the movie i only knew him in the movie i didnt know anybody else even though they did really great i would recommend this is you like black and white films or war films or drama or biography movies then you would really like this and "Schindler's List" is the based-on-truth story of Nazi Czech business man Oskar Schindler, who uses Jewish labor to start a factory in occupied Poland. As World War II progresses, and the fate of the Jews becomes more and more clear, Schindler's motivations switch from profit to human sympathy and he is able to save over 1100 Jews from death in the gas chambers. and Oskar Schindler is a vain, glorious and greedy German businessman who becomes unlikely humanitarian amid the barbaric Nazi reign when he feels compelled to turn his factory into a refuge for Jews.

Reiter: [about to be shot] It will take more than that.
S.S. Guard: I'm sure you're right.
[shoots her]


Amon Goeth: [about to be hanged] Heil Hitler.

Oskar Schindler: [addressing two unco-operative Nazi officers at the train station] Gentlemen, thank you very much. I think I can guarantee you- you'll both be in Southern Russia before the end of the month. Good day.

Oskar Schindler: Why do you drink that motor oil? I send you good stuff all the time.

Oskar Schindler: You'd leave a lady alone at a table in a place like this?
[to Agnieska]
Oskar Schindler: Sweetheart, you're the picture of loneliness.

Wilhelm Kunde: That's what they do. They weather the storm. But this storm is different, this storm is the SS.

Oskar Schindler: So the man can turn out a hinge in less than a minute, why the long story?

Emilie Schindler: I will only stay with you only if you promise, nobody will ever mistake anyone but me for Mrs. Oscar Schindler.
Emilie Schindler: [Next shot she is going away on a train] Good-bye!
Oskar Schindler: Good-bye!

Oskar Schindler: In every business I tried, I can see now, it wasn't me that failed. Something was missing. Even if I'd known what it was, there's nothing I could have done about it because you can't create this thing. And it makes all the difference in the world between success and failure.
Emilie Schindler: Luck?
[Schindler kisses his wife's hand and smiles]
Oskar Schindler: War.

Itzhak Stern: The standard SS rate for skilled Jewish workers is seven marks a day, five for unskilled and women. This is what you pay to the Reich Economic Office. The Jews themselves receive nothing. Poles you pay wages. Generally, they get a little more. Are you listening?
Oskar Schindler: What was that about the SS? The rate? The what?
Itzhak Stern: The Jewish worker's salary - you pay it directly to the SS, not to the worker. He gets nothing.
Oskar Schindler: But it's less. It's less than what I would pay to a Pole.
Itzhak Stern: It's less.
Oskar Schindler: That's the point I'm trying to make. Poles cost more. Why should I hire Poles?
539
The Lookout 2007,  R)
The Lookout
i really had high hopes for this movie but it end up being crappy but it was okay

and there was barley any action in this movie it doesint get good till the middle to end but it really desevers 3 stars but the only reason im giving 5 stars is because it had a good story and a good plot

and it was great acting and really great actors in this movie like Matthew Goode and Joseph Gordon-Levitt and other people but thats the only people i
thought they did good in and i really like them as actors but if you havent seen this

movie then you should go see it even though its not really a great movie but its worth watching i would watch it again
because i liked it and an admired high

school hockey player (Joseph Gordon-Levitt) with a bright future foolishly takes a drive in the night with his girl friend and two other friends with his headlights off with devastating results. The former athlete is left with a brain injury that prevents him from remembering many things for extended periods of time. To compensate, he keeps notes in a small notebook to aid him in remembering what he is to do. He also lives with a blind friend (Jeff Daniels) who aids him.

Obviously, with the mental incapacitation, he is unable to have meaningful work. Thus he works as a night cleaning man in a bank. It is there he comes under the scrutiny of a gang planning to rob the bank. The leader (Matthew Goode) befriends him and gets him involved with a young woman (Isla Fisher) who further reels him in. After they get close and after reeling him in with his own failures, the bank plan unfolds. Confused but wanting to escape his current existence, he initially goes along with the scheme.

After realizing he is being used, he attempts to stop the robbery, which of course immediately goes awry. Bruce McGill and Alberta Watson also co-star as the young man's parents, who still search for the person that was there before the tragic crash.


Marty: [as he lights up a cigarette] You cannot be serious. That is pathetic.

Gary Spargo: [using his asthma inhaler] That's Chris Pratt.

hits Marty's seat]

Gary Spargo: Put that fucking thing out.

Lewis: You know, here I am, sitting at home alone every night while you're out getting blown and God knows what else by Luvlee something, who probably has a friend, and what, you don't introduce me?

Chris Pratt: Lemons. That's what it is.

Lewis: That's what what is?

Chris Pratt: That's her last name.

Lewis: Luvlee Lemons? That's her name?

Chris Pratt: Well, it's her stage name. She's a performer. Or she was.

Lewis: Ah, and by stage I'm assuming you mean the kind with a pole?

Chris Pratt: What do you mean?

Lewis: Let's move on.



Chris Pratt: This your farm?

Gary Spargo: Uh, you know what, my uncle Bone found it and kind of negotiated with the owner.



Gary Spargo: My old man used to say to me, probably the only thing we ever really agreed on, was that whoever has the money has the power. You might wanna jot that down in your book. It's something you're gonna need to remember.



Lewis: Hello?

Chris Pratt: Are you OK?

Lewis: I'm fine. Why wouldn't I be?

Chris Pratt: Because the lights are on. They're up there, aren't they?

Lewis: Just get out of here.

[Gary hits Lewis and grabs the phone]

Gary Spargo: Come on up here Chris, and let's talk about how we can figure this out.



Gary Spargo: Where is it?

Bone: He says he doesn't remember.

Chris Pratt: Lewis, you ok?

Lewis: [sarcastically] oh, I'm terrific.

Gary Spargo: Don't do this Chris. Just tell me where it is.

Chris Pratt: I don't know where it is.

Bone: Bullshit.



Gary Spargo: I know you want to kill me.

Chris Pratt: [blurts out] I've gotta kill Bone first.



Lewis: Am I dead? I must be dead because no one's talking to me!



Lewis: [explaining how he went blind] When I was about your age, me and some friends decided to make some money by opening up a meth lab.

Luvlee: Oh! Did you blow yourself up?

Lewis: Does it look like I blew myself up?



Lewis: What do you call a mushroom that walks into a bar and buys everyone a drink?

Chris Pratt: I don't know.

Lewis: A fungi.
540
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
In Hollywood of the 50's, the obscure screenplay writer Joe Gillis (William Holden) is not able to sell his work to the studios, is full of debts and is thinking in returning to his hometown to work in an office.
While trying to escape from his creditors, he has a flat tire and parks his car in a decadent mansion in Sunset Boulevard. He meets the owner and former silent-movie star Norma Desmond (Gloria Swanson),
who lives alone wit her butler and driver Max von Mayerling (Erich von Stroheim). Norma is demented and believes she will return to the cinema industry, and is protected and isolated from the world by Max,
who was his director and husband in the past and still loves her. Norma proposes Joe to move to the mansion and help her in writing a screenplay for her comeback to the cinema, and the small-time writer becomes her lover and gigolo.
When Joe falls in love for the young aspirant writer Betty Schaefer (Nancy Olson), Norma becomes jealous and completely insane and her madness leads to a tragic end.


Joe Gillis: You're Norma Desmond. You used to be in silent pictures. You used to be big.
Norma Desmond: I *am* big. It's the *pictures* that got small.

Norma Desmond: They took the idols and smashed them, the Fairbankses, the Gilberts, the Valentinos! And who've we got now? Some nobodies!

Joe Gillis: I didn't know you were planning a comeback.
Norma Desmond: I hate that word. It's a return, a return to the millions of people who have never forgiven me for deserting the screen.

Max Von Mayerling: She was the greatest of them all. You wouldn't know, you're too young. In one week she received 17,000 fan letters. Men bribed her hairdresser to get a lock of her hair. There was a maharajah who came all the way from India to beg one of her silk stockings. Later he strangled himself with it!

Norma Desmond: We didn't need dialogue. We had faces!

Joe Gillis: [sarcastically] They'll love it in Pomona.
Norma Desmond: They'll love it everyplace.

Joe Gillis: Audiences don't know somebody sits down and writes a picture; they think the actors make it up as they go along.

Norma Desmond: Don't be silly.
[hands Joe a present]
Norma Desmond: Here, I was going to give it to you at midnight.
Joe Gillis: Norma, I can't take it, you've bought me enough.
Norma Desmond: Shut up, I'm rich! I'm richer than all this new Hollywood trash! I've got a million dollars.
Joe Gillis: Keep it.
Norma Desmond: Own three blocks downtown, I've got oil in Bakersfield, pumping, *pumping*, pumping! What's it for but to buy us anything we want!
Joe Gillis: Cut out that "us" business!
Norma Desmond: What's the matter with you?
Joe Gillis: What right do you have to take me for granted?
Norma Desmond: What right? Do you want me to tell you?
Joe Gillis: Has it ever occurred to you that I may have a life of my own? That there may be some girl I'm crazy about?
Norma Desmond: Who? Some car hop, or dress extra?
Joe Gillis: What I'm trying to say is that I'm all wrong for you. You want a Valentino, somebody with polo ponies, a big shot!
Norma Desmond: What you're trying to say is that you don't want me to love you. Say it. Say it!
[slaps him hard across the face]

[Norma threatens suicide again]
Joe Gillis: Oh, wake up, Norma, you'd be killing yourself to an empty house. The audience left twenty years ago.


Norma Desmond: Without me, there wouldn't be any Paramount studio.

Betty Schaefer: Where have you been keeping yourself? I've got the most wonderful news for you.
Joe Gillis: I haven't been keeping myself at all, lately.
541
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
"If he's crazy, what does that make you?"

McMurphy, a man with several assault convictions to his name, finds himself in jail once again. This time, the charge is statutory rape when it turns out that his girlfriend had lied about being eighteen, and was, in fact, fifteen (or, as McMurphy puts it, "fifteen going on thirty-five"). Rather than spend his time in jail, he convinces the guards that he's crazy enough to need psychiatric care and is sent to a hospital. He fits in frighteningly well, and his different point of view actually begins to cause some of the patients to progress. Nurse Ratched becomes his personal cross to bear as his resistance to the hospital routine gets on her nerves

Young Psychiatrist: Have you ever heard of the old saying "a rolling stone gathers no moss?"
McMurphy: Yeah.
Young Psychiatrist: Does that mean something to you?
McMurphy: Uh... tt's the same as "don't wash your dirty underwear in public."
Young Psychiatrist: I'm not sure I understand what you mean.
McMurphy: [smiling] I'm smarter than him, ain't I?
[laughs]
McMurphy: Well, that sort of has always meant, is, uh, it's hard for something to grow on something that's moving.

Psychiatrist: Dr. Sanji?
Dr. Sanji: I don't think he's overly psychotic, but, I still think he's quite sick.
Psychiatrist: You think he's dangerous?
Dr. Sanji: Absolutely so.

McMurphy: [pretending to watch the World Series on TV] Koufax... Koufax kicks. He delivers. It's up the middle! It's a base hit! Richardson is rounding first. He's going for second. The ball's into deep right center. Davis cuts the ball off! Here comes the throw. He throws it to second! He slides! He's in there! He's safe! It's a double.! Richardson's on second base!
[McMurphy gets up as the other patients come to see what he's doing]
McMurphy: Koufax is in big fucking trouble! Big trouble, baby! All right. Tresh is the next batter. Tresh looks in. Koufax... Koufax gets a sign from Roseboro. He kicks once. He pumps. He fires. It's a strike! Koufax's curve ball is snapping off like a fucking firecracker! All right, here he comes with the next pitch. Tresh swings. It's a long fly ball to deep left center!
[patients cheer]
McMurphy: It's going! It's gone! Let's hear it! One way!

Harding: I'm not just talking about my wife, I'm talking about my LIFE, I can't seem to get that through to you. I'm not just talking about one person, I'm talking about everybody. I'm talking about form. I'm talking about content. I'm talking about interrelationships. I'm talking about God, the devil, Hell, Heaven. Do you understand... FINALLY?

McMurphy: What are we doing in here, Chief? Huh? What's us two guys doing in this fucking place? Let's get out of here. Out.
Chief Bromden: Canada?
McMurphy: Canada. We'll be there before these sonofabitches know what hit 'em. Listen to Randall on this one.

McMurphy: When we get to Canada...

McMurphy: I can't take it no more. I gotta get outta here.
Chief Bromden: I can't. I just can't.
McMurphy: It's easier than you think, Chief.
Chief Bromden: For you, maybe. You're a lot bigger than me.

Taber: [Taber is picking on Harding as he plays Monopoly with Martini]
[pushing his back]
Taber: Come on, Harding. Play the game. Play it!
Harding: I am playing the game! Stop bothering me! I can't concentrate!
Taber: [pushing him again] Play the game, Harding. Come on!
Harding: [shouting] You keep your hands off me, YOU SON OF A BITCH!
542
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
Harry Powell (Robert Mitchum) marries and murders widows for their money, believing he is helping God do away with women who arouse men's carnal instincts. Arrested for auto theft, he shares a cell with condemned killer Ben Harper (Peter Graves) and tries to get him to reveal the whereabouts of the $10,000 he stole. Only Ben's nine-year-old son, John and four-year-old daughter, Pearl know the money is in Pearl's doll and they have sworn to their father to keep this secret. After Ben is executed, Preacher goes to Cresap's Landing to court Ben's widow, Willa (Shelley Winters). He overwhelms her with his Scripture quoting, sermons and hymns, and she agrees to marry him. On their wedding night he tells her they will never have sex because it is sinful. When the depressed, confused, guilty woman catches him trying to force Pearl to reveal the whereabouts of the money, she is resigned to her fate but the children manage to escape downriver, with Preacher following close behind.

Rev. Harry Powell: Now just tell me. Where's the money hid?
Pearl Harper: But I swore I promised John I wouldn't tell.
Rev. Harry Powell: John doesn't matter! Can't I get that through your head, you poor, silly, disgusting little wretch.


Rev. Harry Powell: [singing] Leaning... leaning... safe and secure from all alarms. Leaning... leaning... leaning on the everlasting arms.

[Pearl reaches to touch Powell's switchblade]
Rev. Harry Powell: No, no! Don't you touch that, little lamb. Don't touch my knife, that makes me mad. That makes me very, very mad.

Birdie Steptoe: Man of my age needs a little snort in the morning, heat the boilers.

Icey Spoon: A husband's one piece of store goods you never know 'til you get it home and take the paper off.

Willa Harper: The boy's as stubborn and as mulish as a sheep.

Icey Spoon: What could have possessed that girl?
Rev. Harry Powell: Satan.
Icey Spoon: Ah.

Rev. Harry Powell: Open that door, you spawn of the devil's own strumpet!

Rachel Cooper: She'll be losing her mind to a tricky mouth and a full moon, and like as not, I'll be saddled with the consequences.

Rachel Cooper: Women is fools. All.

Rachel Cooper: Women are such durn fools.

Pearl Harper: [singing] Once upon a time there was a pretty fly, he had a pretty wife, this pretty fly. But one day she flew away, flew away. She had two pretty children, but one night these two pretty children flew away, flew away, into the sky, into the moon.
543
Assault on Precinct 13 2005,  R)
544
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
545
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Don Lockwood (Gene Kelly) is a popular silent film star with humble roots as a singer, dancer and stunt man. Don barely tolerates his vapid, shallow leading lady, Lina Lamont (Jean Hagen), who has convinced herself that the fake romance their studio concocted and publicized is real.

One day, to escape from overenthusiastic fans, Don jumps into a passing car driven by Kathy Selden (Debbie Reynolds). She drops him off, but not before claiming to be a stage actress and sneering at his undignified accomplishments. Later, at a party, the head of Don's studio, R.F. Simpson (Millard Mitchell), shows a short demonstration of a talking picture, but his guests are unimpressed. Don runs into Kathy again at the party. To his amusement and her embarrassment, he discovers that Kathy is only a chorus girl, part of the entertainment. Furious, she throws a pie at him, only to hit Lina right in the face. Later, Don makes up with Kathy and they begin falling in love.

After the first talking picture, The Jazz Singer, proves to be a smash hit, R.F. decides he has no choice but to convert the new Lockwood and Lamont film, The Dueling Cavalier, into a talkie. The production is beset with difficulties (most, if not all, taken from real life), by far the worst being Lina's comically grating voice. A test screening is a disaster. In one scene, for instance, Don repeats "I love you" to Lina over and over, to the audience's derisive laughter (a reference to a scene by John Gilbert in his first talkie[2]).

Don's best friend, Cosmo Brown (Donald O'Connor), comes up with the idea to overdub Lina's voice with Kathy's and they persuade R.F. to turn The Dueling Cavalier into a musical called The Dancing Cavalier. When Lina finds out that Kathy is dubbing her voice, she is furious and does everything possible to sabotage the romance between Don and Kathy. She is even more irate when she discovers that Kathy will receive screen credit and a big publicity campaign, so she blackmails R.F. into withholding credit, and, later, demands that Kathy (a contract player) continue to do so in the future.

The premiere of The Dueling Cavalier is a tremendous success. When the audience clamors for Lina to sing live, Don, Cosmo and R.F. improvise and get Lina to lip-synch while Kathy sings into a second microphone while hidden behind the curtain. Unbeknownst to Lina, as she starts "singing", Don, Cosmo and R.F. gleefully open the curtain behind her, revealing the deception Lina flees in embarrassment. When Kathy tries to run away as well, Don has her stopped and introduces the audience to "the real star of the film".
546
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
547
Cops 1922,  Unrated)
548
Bullitt 1968,  PG)
549
Kelly's Heroes 1970,  PG)
550
Sleeper 1973,  PG)
551
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)
Antonius Block (von Sydow), a knight, returns with his squire Jöns (Gunnar Björnstrand) from the Crusades and finds that his home country is ravaged by the plague. To his dismay, he discovers that Death (Bengt Ekerot) has come for him too. In order to buy time he challenges Death to a chess match, which allows him to reach his home and be reunited with his wife after ten years away. According to film historian Gerald Mast, Blok challenges Death to a game of chess, knowing the inevitable result but obviously playing for time. The knight's faith is war-weathered, and this theme is stressed in one of the scenes in the movie: the knight gives confession to a priest about his doubts whether God actually exists, he tells the priest how he challenged death to a game of chess and reveals his strategy, only to find that the "priest" is actually Death. The movie has very Kierkegaardian themes on death and meaning (see Kierkegaard on despair) and thus it is quite existential. In another powerful scene of a witch burning, the knight is asked by his squire whether he sees in the victim's eyes God or a vacancy. The disquieted knight refuses to acknowledge the victim's and, in a way, his own emptiness despite his doubts about God. The knight realises that he would rather be broken in faith, constantly suffering doubt, than recognise a life without meaning.

Like the gravedigger in Hamlet, the Squire (...) treats death as a bitter and hopeless joke. Since we all play chess with death, and since we all must suffer through that hopeless joke, the only question about the game is how long it will last and how well we will play it. To play it well, to live, is to love and not to hate the body and the mortal as the Church urges in Bergman's metaphor. - Gerald Mast A Short History of the Movies. p.405

During the fateful journey they encounter several features of medieval society and the way it dealt with the fear of death: penitence of flagellators, the burning of a witch and travelling actors. Bergman is particularly critical in his depiction of the clergymen, who profit from the atmosphere of terror engendered by the plague. They offer no spiritual comfort to their people, and are represented as little better than thieves. The 'witch' is burnt at the stake for 'having caused' the plague, in community's grotesque effort to put an end to the contagion (Livingston 1982: 61). The witch burning and the painful ritual that Jof is subjected to at the inn, can be viewed as archaic rituals which aim at the purification of the community through sacrifice; violence is used to stabilise the order.(op cit, 62)

Bergman contrasts the despairing unbelief of the knight and the bitterness of his squire with the simple spiritual faith of the acrobat player Jof (Nils Poppe) and his young wife Mia (Bibi Andersson), who, together with their infant son Mikael, may be symbolic of the Holy family. The squire (Gunnar Björnstrand), while forcefully atheistic and cynical, displays a sensitivity which drives him to protect and aid those he can, and sympathize with those (like the witch) he cannot. Bergman has been suggested to identify most closely with this character.

Although the knight tells his squire that he is going to defeat the Death by a combination of the knight and the bishop, he will eventually still lose. But the knight achieves the significant act which gives his life meaning, by enabling the escape of the young couple and their child. While the knight and his followers are led away over the hills in a medieval dance of death, the young family live to continue their journey.
552
Spellbound 1945,  Unrated)
553
Mr. Mom 1983,  PG)
554
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Director: Christopher Nolan
Country: USA / UK
Genre: Action / Crime / Thriller
Length: 152 min





With just one year having passed after taking out Ra's Al Ghul's plan to have Gotham eliminated and the mysterious disappearance of Dr. Jonathan Crane AKA the Scarecrow, and after the city was nearly plundered with his toxins, Bruce Wayne and his vigilante alter-ego the Batman, continue the seemingly endless effort to bring order to Gotham, with the help of Lt. James Gordon and newly appointed District Attorney Harvey Dent. But a new threat has now emerged into the streets. The Dark Knight faces a rising psychopathic criminal called The Joker, whose eerie grin, laughter, and inhuman morality makes him as dangerous than what he has yet to unleash. It becomes an agenda to Batman to stop the mysterious Joker at all costs, knowing that both of them are in an opposite line. One has no method at all and seeks to see the world plunge into the fire he has yet to light. One represents the symbol of hope and uses his own shadow to bring the peace and order he has yet to accomplish doing.


This Movie Is Completly Waste Of Time.
555
Torn Curtain 1966,  PG)
556
I'm Not There 2007,  R)
I'm Not There
Warning! This synopsis contains spoilers
----------------------------------

The film is inspired, as the credits say, "by the music and many lives of Bob Dylan." We see a POV shoot of a performer walking out on a stage at his concert to perform, then it cuts to him riding his motorcycle just before he crashes, just as Dylan did in 1966. We see the crash victim is Jude Quinn (Cate Blanchett), who has an autopsy performed on him.

In 1959, a 12-year-old African-American boy (Marcus Carl Franklin) is riding the rails as a hobo. He meets two older hobos and introduces himself as Woody Guthrie. Woody carries around a guitar labeled "This Machine Kills Fascists" as did the real Woody Guthrie. Woody is traveling across country to fulfill his dream to be a singer. Woody tells the other hobos his life story. He once tried to perform with a circus but is made fun of and kicked out for unknown reasons (although wrestler Gorgeous George gives him a hand). Woody later meets and befriends an African-American family where he stays at their home to be cared for; he also sings "Tombstone Blues" with two of the men. Woody later has dinner with the family where he is lectured by the family matriarch. She reminds him of the goings on of the world and tells Woody, "Live your own time child, sing about your own time." Later that night Woody leaves the home and a note thanking the family for their hospitality and hops aboard a freight train. Later that night he falls asleep and is awakened by thieves who are looking for money and attempt to rob Woody, but he gets away by jumping off the train and into a river. He seems to imagine an unknown woman underwater and then seems to see himself getting eaten by a Moby Dick-like sperm whale. A white couple later finds him unconscious and take him to a hospital, with a little water in his lungs, but he survives. The couple take him into their home to temporarily care for him and he performs "When the Ship Comes In" for them. However, they soon get a call from a juvenile correction center in Minnesota from which Woody had escaped. Woody then leaves the couple's home and takes a train ride (which brings us to the beginning of the story with the other two hobos). He hops off in New Jersey to visit his idol, the real Woody Guthrie, who is slowly dying in a hospital. Woody bring flowers and weeps at Guthrie's beside, and is last seen playing a song for his comatose idol.

An artist is being interrogated and identifies himself as Arthur Rimbaud (Ben Whishaw), after the French poet that Dylan idolized. Arthur is based on the Dylan of 1964-1965 who tweaked the press in endless interviews. In this blank interrogation room, he evades questions, reads prose and tells people stories of his life; he is somewhat of a narrator of all six stages throughout the film.

In a PBS-style documentary, we are shown the rapid rise of Jack Rollins (Christian Bale), a version of Dylan that focus around Dylan's folk era in the early '60s in Greenwich Village. Jack's story is told by people who knew him, in particular, a folk star named Alice (Julianne Moore) who is based on Joan Baez. He is also praised by many folk fans who refer to his songs as anthems and protest songs, whereas Jack himself refers to them as "finger-point songs." Jack Rollins later accepts the "Tom Paine Award" at a civil rights meeting, shortly after the JFK assassination, where a drunken Rollins insults the people in attendance and claims that he saw something in JFK's alleged assassin Lee Harvey Oswald, which he also saw in himself; then the shocked people begin to boo Rollins out of the room. A still-outraged Rollins is seen dismissing folk and protest music in front of the press.

In a dramatization of Jack Rollins' story called "Grain of Sand" (a reference to Dylan's 1981 haunting gospel song "Every Grain of Sand"), the folk hero is played by actor Robbie Clark (Heath Ledger). Robbie tells his life story from the first time he met Claire (Charlotte Gainsbourgh, the woman Woody imagined underwater earlier) in a Greenwich Village diner where his fascination with her is her French heritage. Claire is based on Suzie Rotolo (Dylan's girlfriend from the early 1960s), but more so on Dylan's wife Sara Lowndes. The relationship between the two becomes serious as they are seen making love for the first time in their apartment, and going for a series of disastrous motorcycle rides. Robbie and Claire are later seen at the premiere of "Grain of Sand" which was disappointing to Claire and the audience. Robbie's marriage begins to go downhill as he has a party one night with his friends at his home and his wife Claire catches him with his hand between another woman's thighs. The relationship continues to deteriorate as Claire notices Robbie's misogynist attitude, insinuating that "guys and chicks are different" and "chicks could never be poets." Robbie leaves the family for a while to film a new action-thriller movie. During his absence, Claire attempts reach Robbie on the phone but he doesn't answer as he is seen coming out of the shower and seeing another woman. Claire tells Robbie she's going to leave him, although they make love one last time. Robbie comes home to bring Claire's family pictures from his house. Robbie and Claire are later seen in court when they gain shared custody of their children. Robbie is last seen visiting his kids and taking them on a boat trip.

Jude Quinn attends the Newport Folk Music Festival. Quinn comes on with a band and imagines himself and the band pulling machine guns out and mowing down the crowd. Instead, Quinn launches into the rocking "Maggie's Farm." Jude is heavily booed by the outraged fans as an unnamed Pete Seeger lookalike attempts to cut the stage power with an axe but is stopped by security guards, in reference to Seeger's claim at the time: "If I'd had an axe, I'd have cut the power." A number of folk fans are seen expressing their disappointment in Jude's new turn to a rock star from a protest singer. Jude is considered a sell-out. Jude flies over to England on tour and is seen at a press conference where he is asked questions that Dylan was asked in his famous interviews from the '60s such as "How many folk singers are there?" and if he is trying to change the world. Later in Jude's apartment in London, England, Jude is confronted by a waiter who threatens Jude with a knife because of his departure from protesting. The man is then knocked out by Jude's lover with a bottle and is carried out of the room. Jude is next apparently using drugs with The Beatles (seen in the frantic style of Richard Lester's "A Hard Days Night"), but is interrupted by reporters and people asking him inane questions. He is confronted by Keenan Jones (Bruce Greenwood), a journalist.

Jude hallucinates his ex-lover Coco Rivington (based on Edie Sedgwick) after their apparent departure from each other. Coco is now seeing another man who is a friend of Jude's. Jude is then taken in a car by his friends and Keenan Jones as his condition from drugs begins to have an effect on him. The group then meets the famous poet Allen Ginsberg (David Cross), who hits it off immediately with Quinn. Keenan Jones later challenges Jude asking if he cares about people, and what he sings every night, to which Jude replies, "How can I answer that if you've got the nerve to ask me?" (similar to Dylan's Time Magazine Interview in 1965). Jude then leaves the car in disgust and walks off. Quinn is seen performing "Ballad of a Thin Man," with its refrain: "something is happening here, but you don't what it is, do you Mr. Jones?" Keenan Jones is seen having hallucinations in keeping with the song's lyrics including a naked version of himself, a reference to the line "You see somebody naked and you say, 'Who is that man?'" After Jude is finished at the concert singing "Ballad of a Thin Man," several outraged fans shout "Judas!" to which Jude replies, "I don't believe you!" As the fans run upon the stage in an apparent attempt to attack Jude, he narrowly escapes with his band. Mr. Jones gets a year book from Jude Quinn's high school years in order to reveal Quinn's true identity (the picture shows a young Jack Rollins). Jude is back in his apartment where he sees Keenan Jones on television and reveals that he is really Aaron Jacob Edelstein and was a middle-class, Jewish kid that never left Hibbing, Minnesota before high school. The revelation destroys Jude. Jude later has a party where he invites his friends, band and Coco Rivington. Jude and Allen Ginsberg are seen at the foot of a giant crucifix "talking to Christ." Jude is seen with his buddies using drugs and getting drunk as Jude insults Coco in front of her lover stating, Coco, humiliated, runs downstairs in embarrassment. As he continues to verbally savage everyone around, Jude's condition from the night's drugs and his insomnia worsens and he vomits on his friend's lap. Jude's friends carry him outside into his car and drive him to the hospital. Soon, Jude is seen passed out on the floor with his friends staring down at him. Allen Ginsberg states, "He's been in so many psyches," which indicates that he's moved on to another life. The story then cuts back to the motorcycle wreck showing Jude laid out violently on the ground. Jude is last seen in his car speaking directly to the viewer, "Everyone knows I'm not a folk singer."

Later, in 1974, 11 years after the civil rights award, Jack Rollins has apparently become a born again Christian and goes by the name "Pastor John." Rollins had gone to California with his girlfriend to a church for Bible studies and is later reborn and becomes a preacher. Pastor John is last seen giving testimonies to the fellow church members (as Dylan did in his concerts in the late '70s when he became a born again Christian), and sings his gospel song "Pressing On."

Through the film, we see Billy (Richard Gere) seemingly thinking back on the other Dylans (Billy is based both on the Dylan who withdrew from the public eye in Woodstock after his motorcycle crash and the older, seldom-seen Dylan). Billy is an aged loner seemingly of the Old West who lives on the edge of a town called Riddle. Billy is first seen waking up to the barking of his dog "Henry." He takes his dog outside and ties his leash to a fence but the dog manages to run away. Billy is then forced to look for her in the woods but is unable to catch her. Billy then has flashbacks of his past life of the Robbie Clark persona, when his marriage failed. He looks from his stunning mountain view, but catches flashes of unrest, a view of valleys, and catches disturbing glimpses in his mind's eye of Vietnam and other violence, but looks away. Billy later rides out to the gravel highway and runs into his friend Homer, a reference to Dylan's song from "The Basement Tapes," "Open the Door, Homer." Homer is selling some of his old belongings as Billy asks if Homer had seen his dog, which he had not seen. Homer tells Billy that Old Man Pat Garrett is destroying Riddle County, and the suicides of the depressed people as well as murders, amongst them was a young girl named Ms. Henry. Billy then goes to Riddle County to pay his respects to Ms. Henry and Mr. Montgomery for their services. As the townspeople are celebrating Halloween, the funeral services are being held outdoors as a band sings "Going to Acapulco" (performed by Jim James and Calexico). After the services, Pat Garrett (Bruce Greenwood) arrives and confronts the townspeople. Billy puts on a Halloween mask to disguise himself and tells Garrett to stay clear of Riddle County. Garrett asks what his names is and Billy replies, "William." Garrett then asks him to show him his face. Billy then takes off his mask and reveals himself and is recognized by Garrett (we see a flashback of when Garrett was Keenan Jones). Garrett then orders the authorities to arrest Billy. Billy is then taken to the county jail. Billy escapes from jail with Homer's help and runs to the train and catches a ride. Homer stays behind bidding farewell to Billy. Once on the train, he sees his dog Henry chasing after him and he calls for her but Henry can't catch up with the train in time. Billy tearfully says, "Goodbye, my Lady." On the train, Billy finds a dusty old guitar that reads: "This Machine kills Fascists" - the same guitar he had as Woody Guthrie. Billy then sits in the train and plays the guitar. Billy's final words are: "People are always talking about freedom, and how to live a certain way. 'Course, the more you live a certain way, the less it feels like freedom. Me? I can change during the course of a day. When I wake, I'm one person; when I go to sleep I know for certain I'm somebody else. I don't know who I am most of the time. It's like you got yesterday, today and tomorrow all in the same room. There's no telling what's going to happen." The train then rides off.

The film ends with a clip of the real Bob Dylan playing his harmonica from the documentary "Eat the Document," then the film slowly fades away.
Photobucket
This is the real Bob Dylan
557
Metropolis 1927,  PG-13)
Metropolis

In the extraordinary Gothic skyscrapers of a corporate city-state, the Metropolis of the title. Society has been divided into two rigid groups: one of planners or thinkers, who live in luxury on the surface of Earth, and another of workers who live underground toiling to sustain the lives of the privileged up above. The city is run by Johann 'Joh' Fredersen (Alfred Abel). The evangelical figure Maria (Brigitte Helm) takes up the cause of the workers. She advises the desperate workers not to start a revolution, and instead wait for the arrival of "The Mediator", who, she says, will unite the two halves of society. The son of Fredersen, Freder (Gustav Fröhlich), becomes infatuated with Maria, and follows her down into the working underworld. In the underworld, he experiences firsthand the toiling lifestyle of the workers, and observes the casual attitude of their employers (he is disgusted after seeing an explosion at the "M-Machine", when the employers bring in new workers to keep the machine running before taking care of the men wounded or killed in the accident). Shocked at the workers' living conditions, he joins her cause.Meanwhile his father Fredersen consults with the scientist Rotwang (Rudolf Klein-Rogge), an old companion and rival. Fredersen learns that the papers found with dead workers are plans of the catacombs and witnesses a speech by Maria. He also learns that Rotwang has built a robotic gynoid. Rotwang wants to give the robot the appearance of Hel, his former lover who left him for Fredersen and died giving birth to Freder. Fredersen persuades him to give the robot Maria's appearance, as he wants to use the robot to tighten his control over the workers. Rotwang complies out of ulterior motives: he knows of Freder's and Maria's love and wants to use the robot to deprive Fredersen of his son. The real Maria is imprisoned in Rotwang's house in Metropolis, while the robot Maria is first showcast as an exotic dancer in the upper city's Yoshiwara nightclub, fomenting discord among the rich young men of Metropolis. After descending to the worker's city, the robot Maria encourages the workers into a full-scale rebellion, and they destroy the "Heart Machine", the power station of the city. Neither Freder nor Grot, the foreman of the Heart Machine, can stop them. As the machine is destroyed, the city's reservoirs overflow, flooding the workers' underground city and seemingly drowning the children, who were left behind in the riot. In fact, Freder and Maria have saved them in a heroic rescue, without the workers' knowledge. When the workers realize the damage they have done and that their children are lost, they attack the upper city. Under the leadership of Grot, they chase the human Maria, whom they hold responsible for their riot. As they break into the city's entertainment district, they run into the Yoshiwara crowd and capture the robot Maria, while the human Maria manages to escape. The workers burn the captured Maria at the stake; Freder, believing this to be the human Maria, despairs but then he and the workers realize that the burned Maria is in fact a robot. Meanwhile, the human Maria is chased by Rotwang along the battlements of the city's cathedral. Freder chases after Rotwang, resulting in a climactic scene in which Joh Fredersen watches in terror as his son struggles with Rotwang on the cathedral's roof. Rotwang falls to his death, and Maria and Freder return to the street, where Freder unites Fredersen and Grot, fulfilling his role as the "Mediator".

558
Deception 2008,  R)
Deception

Nights are long and lonely for corporate accountant Jonathan McQuarry (Ewan McGregor) who moves from company to company checking financial figures. When outgoing attorney Wyatt Bose (Hugh Jackman) befriends the retiring number cruncher Jonathan welcomes the outlet and finds comfort I having someone to turn to. Wyatt takes Jonathan out to his first club in New York, a place filled with possibilities for those in a particular tax bracket. As Jonathan is traveling home on the subway later he sees a woman with an S' initialed on her purse. Jonathan discovers that he and Wyatt have accidentally exchanged phones and several calls have been women simply asking "Are you free tonight?" Wyatt, away on business tells Jonathan to have a good time, knowing that the calls are from female members of The List, a club that is comprised of professionals such as stock brokers, magazine editors, lawyers and other professionals. Jonathan meets several of the women for private trysts and at one point the girl he had seen on the subway arrives. Refusing to give her real name, S (Michelle Williams) is out of the ordinary, a seeming tender, sensitive individual whom Jonathan can relate to on many levels. After several dates without sex they decide to go to a hotel in China Town. Jonathan is knocked unconscious by an unknown assailant and when he awakes discovers that S has disappeared. When the Police arrive Jonathan is suspected of the murder and many days go past as the accountant goes about his regular activities, until one day Wyatt Bose appears and instructs Jonathan that S has been kidnapped and that to get her free he must transfer 20 Million Dollars from ghost accounts at the next accounting firm he is to work at. Jonathan agrees but not before he gets some valuable information on Wyatt that he tries to use against the criminal.

559
Sunshine 2007,  R)
560
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
It is 1898. In the New Mexico wilderness, Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis) works his silver mine. When he breaks his leg when he finally finds the silver ore, he drags himself to town to sell it. He hires a crew, including a man caring for an infant son. When the silver mine plays out, Plainview discovers oil in the mine. He builds a pump and recreates himself as an oil man. The young father dies in a drilling accident. Planview adopts the young boy as his own and names him H.W. Nine years later, Plainview is a successful if still somewhat minor oil man. He has several productive wells around New Mexico and, with H.W. (Dillon Freasier), travels the state to buy the drilling rights to private property.

One night, a young man named Paul Sunday (Paul Dano) visits Planview's camp. Paul sells to Plainview information about his family's ranch in Little Boston, California, which he says has an ocean of oil underneath it. Plainview and H.W. travel to the Sunday Ranch and, while pretending to hunt quail, confirm what Paul told them. That night, Plainview negotiates with the Sunday patriarch, Abel (David Willis) and Paul's twin brother, Eli (Paul Dano). The price is $10,000 towards the building of the Church of the Third Revelation; Eli is a charismatic preacher and faith healer. He wants to pray to conclude the deal but Plainview refuses.

Plainview assembles his crew at the Sunday Ranch and builds the first derrick. He also buys almost all of the land surrounding the Sunday Ranch so he will have not only those drilling rights but also the right to build a pipeline to the ocean to circumvent the railroads and their shipping costs. Only the Bandy Ranch refuses to sell. Eli wants to bless the derrick before drilling begins but Eli rebuffs him and instead has Eli's little sister, Mary (Sydney McAllister), dedicate the new endeavor. Mary and H.W. become playmates and Plainview buys her a new dress. At dinner one night, he tells Mary in front of Abel that her father will never hit her again. Eli and Plainview continue to irritate one another: Plainview resents that Eli solicits his workers to come to daily prayer services, and Eli replies that Plainview still owes hi $5000 of the promised amount. But when a worker dies while trying to free the drill, Plainview has Eli arrange for the funeral.

A few days later, the drill finally strikes oil. The escaping gases cause an explosion. H.W., who was watching the drill from the derrick, is deafened. He becomes sullen and untrusting. Shortly thereafter, a man named Henry (Kevin O'Connor) appears on Plainview's doorstep, claiming to be Plainview's half brother. Because he knows details about Plainview's family and hometown of Fond du Lac, Wisconsin, Plainview trusts him and takes him on as a worker. Plainview admits to Henry that he holds most people in contempt and uses them only to further his own goals. "I have a competition in me," he tells him. "I want no one else to succeed." He also admits that he can't do his work alone anymore. H.W. has looked through Henry's belongings and, jealous that Plainview has someone new in his life, attempts to burn down the house with Henry and Plainview in it. Plainview doesn't discipline H.W. but instead sends him away to a boarding school.

Soon Plainview has three thriving oil wells in the Little Boston area. Competitors try to buy them for $1 million but Plainview rejects the offer and their patronizing sympathy for H.W. When one competitor suggests Plainview should retire to take care of H.W., Plainview threatens his life. He and Henry go to the Bandy property to inquire about leasing a right-of-way to build the pipeline. After surveying the land, they swim in the ocean. When Henry doesn't seem to understand a reference about Fond du Lac, Plainview grows suspicious. That night, Plainview pulls a gun and forces Henry to confess: Henry isn't his brother, but knew him in Kansas. When the real brother died, Henry assumed his identity and made his way to California. Plainview kills Henry and buries him in a shallow grave on the Bandy property. The next morning, Bandy (Hans Howes) wakes Plainview and tells him that he can lease the land if he allows himself to be baptized at the Church of the Third Revelation. When Bandy reveals that he knows Plainview killed Henry, Plainview has no choice but to agree. He is baptized after he publicly and loudly announces that he is a sinner, and is warmly embraced by the church.

H.W. returns from the boarding school and Plainview warmly greets him. H.W. now has a sign language interpreter. He and Mary play together, and she learns sign language too. When they are married in the late 1920s, she signs the minister's sermon and marriage rites to him. Plainview has become a drunkard, even more misanthropic than ever. When H.W. announces his intention to move to Mexico and begin his own oil business, Plainview reveals that H.W. was never his biological son and disowns him. Sometime later, Eli visits him in the bowling alley Plainview has in his basement. As Plainview, like a beast, gnaws the cold steak leftover from his dinner, Eli reveals that old Bandy has died and that his grandson wants to sell the oil drilling rights to it in order to fund his goal of becoming a movie star -- with Eli as the broker for the deal. Plainview agrees but only if Eli will say that he is a false prophet and God nothing but a superstition. When Eli does so, Plainview reveals that he has already taken the oil from the Bandy property through drainage. Eli reveals that, despite a successful radio preaching career, he is broke due to bad investments. Plainview chases him around the bowling alley then bludgeons him to death with a bowling pin. When the butler comes to see what the commotion has been, Plainview announces to him, "I am finished" .
561
Little Miss Sunshine 2006,  R)
562
Cassandra's Dream 2007,  PG-13)
Cassandra's Dream

In London, the loser brothers from a working-class family, Ian and Terry, buy a second-hand sailboat name Cassandra's Dream for their leisure. Ian poses of big shot and has big dreams, saving money to invest in two hotels in California while the unstable Terry is an alcoholic gambler addicted in pills and mechanic. When Terry loses a great amount in a card game, Ian lends his savings to pay part of the sum Terry owes to loan sharks. When their wealthy uncle Howard arrives in London coming from China, the brothers see the chance to borrow the money they need to quit the debt with the loan sharks and to invest in the hotel. However, Howard asks them to get rid of his former associated Martin Burns that is threatening him and his businesses. Ian and Terry have to decide whether they shall cross the line and help family or face the lack the money to resolve their issues.

563
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!

It's Paris in 1899. Christian, a young English poet, comes to Paris to persue a pennyless career as a writer. However, he soon meets a group of Bohemians who tell him that he should write a musical show for them to be performed at the Moulin Rouge, the most famous underworld night club in Paris. The night they arrive at the Moulin Rouge, Christian meets Satine, the club's star and a courtesan. He falls head-over-heels in love with her and though it takes a bit of convincing, she falls for him as well. Meanwhile, the club's owner, Harold Zidler, invests in a wealthy Duke to help pay for the club, however, the duke will only pay if Satine is his. This crazy love triangle twists and turns. And little does Satine know that she has a deadly secret that could end everything. Zidler: She said you make her feel "like a virgin." The Duke: Virgin? Zidler: You know, touched for the very first time. The Duke: I don't like this ending... Zidler: Don't like the ending, my dear Duke? The Duke: Why should the courtesan chose the penniless sitar player over the maharajah who is offering her a lifetime of security? That's real love. Once the sitar player has satisfied his lust he will leave her with nothing. I suggest that the courtesan chose the maharajah. Toulouse-Lautrec: But, but tell me, that ending does not uphold the Bohemian ideals of truth, beauty, freedom, and... The Duke: [shouts] I don't care about your ridiculous dogma! Why shouldn't the courtesan chose the maharajah? Christian: [shouts] Because she doesn't love you!... Him... Hi-him, she doesn't love... she doesn't love him. The Duke: Oh, I see... Monsieur Zidler, the play will be rewritten with the courtesan choosing the maharajah and without the lovers' secret song. It will be rehearsed in the morning, ready for the opening tomorrow night... Zidler: But, my dear Duke, that will be quite impossible. Satine: Harold, the Duke is being treated appallingly. These silly writers let their imaginations run away with themselves. Why don't you and I have a little supper, and then we can tell Monsieur Zidler how we would like the story to end. Satine: I don't need you anymore! All my life you made believe I was only worth what someone would pay for me! But Christian loves me. He loves me! He loves me, Harold. And that is worth everything! We're going away from you, away from the Duke, away from the Moulin Rouge!

564
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Director: Martin Scorsese
Country: USA
Genre: Drama / Thriller
Length: 113 min





Travis Bickle (De Niro), who claims to be an honorably discharged Marine (it is implied that he is a Vietnam Veteran) is a lonely and depressed young man of 26. His origins are unknown. He sends his parents cards, lying about his life and saying he works with the Secret Service. He settles in Manhattan where he becomes a night time taxi driver due to chronic insomnia.[1] Bickle spends his restless days in seedy porn theaters and works 12 or 14 hour shifts during the evening and night time hours carrying passengers among all five boroughs of New York City.

Bickle becomes interested in Betsy (Cybill Shepherd), a campaign volunteer for New York Senator Charles Palantine, who is running for the presidential nomination and is promising dramatic social change. She is initially intrigued by Bickle and agrees to a date with him after he flirts with her over coffee and sympathizes with her own apparent loneliness. She compares him to a character in the Kris Kristofferson song "The Pilgrim." On their date, however, Bickle is clueless about how to treat a woman and thinks it would be a good idea to take her to a Swedish sex education film (Language of Love). Offended, she leaves him and takes a taxi home alone. The next day he tries to reconcile with Betsy, phoning her and sending her flowers, but all of his attempts are in vain.[1]

Rejected and depressed, Bickle's thoughts begin to turn violent. Disgusted by the petty street crime (especially prostitution) that he witnesses while driving through the city, he now finds a focus for his frustration and begins a program of intense physical training. He buys a number of pistols from an illegal dealer (Steven Prince) and practices a menacing speech in the mirror, while pulling out a pistol that he attached to a home-made sliding action holster on his right arm ("You talkin' to me?"). He develops an ominously intense interest in Senator Palantine's public appearances and it seems that he somehow blames the presidential hopeful for his own failure at wooing Betsy and maybe hopes to include her boss in his growing list of targets. In an accidental warm-up, Bickle randomly walks into a robbery in a run-down grocery and shoots the robber (Nat Grant) in the face; adding to the bizarre violence, the grocery owner (Victor Argo) encourages Bickle (who has no permit for his guns) to flee the scene and then proceeds to club the near-dead stickup man with a steel pole.

Bickle is revolted by what he considers the moral decay around him. One night while on shift, Iris (Jodie Foster), a 12-year-old child prostitute, gets in his cab, attempting to escape her pimp.[1] Shocked by the occurrence Bickle fails to drive off and the pimp, "Sport" (Harvey Keitel), reaches the cab. Sport gives Bickle a crumpled twenty dollar bill, which haunts Travis with the memory of his failure to help. Later seeing Iris on the street he pays for her time, although he does not have sex with her and instead tries to convince her to leave this way of life behind. The next day, they meet for breakfast and Bickle becomes obsessed with saving this naïve child-woman who thinks hanging out with hookers, pimps and drug dealers is more "hip" than dating young boys and going to school.

Any lingering doubt in the viewer's mind about Bickle's sanity is obliterated when he is suddenly and shockingly shown to be sporting a crude Mohawk haircut at a public rally in which he actually attempts to assassinate Senator Palantine. He is spotted by Secret Service men and flees.[1] Bickle returns to his apartment, then drives to "Alphabet City" (an area of New York's Lower East side consisting of Avenues A through E) where he shoots Sport, before storming into the brothel and killing the bouncer, Sport (who has followed Bickle), and Iris' mafioso customer. He then calmly tries repeatedly to fire a bullet into his own head from under his chin but all the weapons are empty so he resigns himself to resting on a convenient sofa until police arrive on the scene of mayhem and carnage.

A brief epilogue shows Bickle recuperating from the incident. He has received a handwritten letter from Iris' parents who thank him for saving their daughter, and the media hails him as a hero for saving her as well.[1] Bickle blithely returns to his job, where one night one of his fares happens to be Betsy. She comments about his saving of Iris and Bickle's own media fame, yet Bickle denies being any sort of hero. He drops her off without charging her. As he is driving off, he gets a strange look on his face and adjusts his cab's rear view mirror, giving the impression that his irrationality is about to break through again.
565
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
Director: Todd Phillips
Country: USA / Germany
Genre: Comedy
Length: 100 min





Doug (Justin Bartha) is about to be married, so his friends -- Stu (Ed Helms), a dentist planning on proposing to his girlfriend of three years, Phil (Bradley Cooper), a schoolteacher bored of the married life, and Doug's soon to be brother-in-law Alan (Zach Galifianakis), who is smart yet socially-inept -- take him to Las Vegas for a bachelor party. Stu's girlfriend is very controlling, thereby forcing Stu to lie to her about their destination.

The guys get a suite at their hotel, then sneak on to the roof of the hotel and toast to the night ahead. Skipping forward to the next morning, the three groomsmen awake with no memory of the previous night. They find Doug missing, Stu missing a tooth, a tiger in the bathroom, and a baby in the closet. Initially they believe Doug to have gone out for breakfast, but soon worry when his cellphone has been left behind. They collect what memories they have to figure what happened to Doug. The valet brings them a police car, which they had dropped off the night before.

Because Phil is wearing a hospital bracelet, the guys head to the hospital. The doctor identifies roofies in their blood, and tells them that they had just come from a wedding. At the chapel, they learn that Stu had married a girl named Jade (Heather Graham). On the way to her place they're attacked by two Chinese thugs. They escape and find her, where she reveals she's a hooker and the baby is her's. Cops bust into her apartment to arrest the three men for stealing their car. However, not wanting to face the embarassment of losing their car, they work out a deal in which the men volunteer to demonstrate how tasers are used. Afterwards they pick up their car in good shape, though a Chinese man named Mr. Chow (Ken Jeong), is locked in the trunk and attacks them upon his release. Alan admits to having drugged their drinks the night before, hoping they'd have a better time, but had been sold Roofies by accident.

They head back to the hotel to look for further evidence, but discover Mike Tyson instead, who is the owner of the tiger in their bathroom. He forces them to bring the tiger back to his place, and on the way there it destroys their car. After returning the tiger they're attacked again by Mr. Chow and his men. According to Chow, they'd mixed up bags the night before, and they were holding $80,000 of Chow's money. Chow demands it back in exchange for Doug, whom he has apparently captured. Unable to find the money, Alan decides to use his knowledge of counting cards to win the money in Blackjack. The money is returned, though Chow had captured a different Doug (Mike Epps), who was the dealer that had sold the Roofies to Alan.

Phil is in the middle of calling Doug's fiance to tell her they lost Doug, when Stu realizes where Doug is. The guys had seen a mattress flung from their hotel earlier, and Stu deduces that Doug is locked on the roof. They find him, sunburned but holding on to the $80,000. They rush back home and make it to the wedding just in time. Phil happily goes back to his family, whilst Stu breaks up with his girlfriend and arranges a date with Jade. Alan finds a camera they'd had with them, & together they look at the images from the night they'd forgotten.
566
Modern Times 1936,  G)
567
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid
Director: George Roy Hill
Country: USA
Genre: Adventure / Crime / Drama / Western
Length: 110 min


Image and video hosting by TinyPic



Wyoming, c. 1900s. Butch Cassidy (Paul Newman) and the Sundance Kid (Robert Redford), the leaders of the famous Hole in the Wall Gang, are planning another bank robbery. As they return to their hideout in Hole-in-the-Wall, they find out that the gang has selected a new leader, Harvey Logan. He challenges Butch to a knife fight, which Butch wins, using a ruse. Logan had the idea to rob the Union Pacific Flyer instead of banks. He wanted to rob it twice, the idea being that the return would be considered safe and therefore more money might be involved. Butch takes this idea as his own.

The first robbery goes very well and the Marshal of the next town can't manage to raise a posse. Butch and Sundance listen to his attempts, enjoying themselves. Sundance's lover, Etta Place (Katherine Ross), is introduced. But obviously both men vie for her attention as she also goes bike-riding with Butch, a dialogue-free part of the film, accompanied by "Raindrops Keep Falling on My Head."

The second robbery goes wrong. Not only does Butch use too much dynamite to blow the safe, but also a second train arrives, which is carrying a posse that has been specially outfitted to hunt Butch and Sundance down. The gang flees, but the entire posse follows Butch and Sundance. They try hiding in a brothel, but are betrayed. When they find out the posse is following their trail, they try riding double on a single horse in the hope that the posse will split up, but that fails. They then try to arrange an amnesty with the help of a friendly sheriff (Jeff Corey). But he tells them they have no chance of getting one, and that they will be hunted down until they are killed by the posse.

Still on the run the next day, they muse about the identities of their pursuers. They fixate on Lord Baltimore, a famous Indian tracker, and Joe Lefors, a tough, renowned lawman, identifiable by his white skimmer. After climbing some mountains, they suddenly find themselves trapped on the edge of a canyon. They decide to jump into the river far below, even though Sundance can't swim and would prefer to fight.

Later that day, they arrive at Etta's house and learn that the posse has been paid to stay together until they kill Butch and the Kid. They decide it's time to leave the country. Destination: Bolivia.

After a montage of showing Butch, Sundance, and Etta of their travels to New York, they arrive in a small Bolivian village at the end of the world. Sundance already resents the choice. Their first attempted bank robbery stops before it gets off the ground, as they are unable to speak Spanish. Etta teaches them the words they need. Their next robbery is clumsily executed, as Butch still needs his cribsheet. After each robbery, they seem to get better, until they are sought by the authorities all over Bolivia.

However, their confidence drops as one evening they see a man wearing a white straw hat on the other side of the street, and fear that Lefors is once again after them. Butch suggests going straight, so as to not attract Lefors' attention. They get their first honest job as payroll guards in a mine, directed by an American, named Garris (Strother Martin). However, on their first working day, they are attacked. Garris is killed, and Butch and Sundance are forced to kill the Bolivian robbers. Ironically, Butch had never killed a man in his entire criminal career, but while they are attempting to go straight, he is forced to kill the bandidos. Since they seem unable to escape violence regardless of their occupation, they decide to return to robbery. That evening, Etta decides to leave them as she senses that their days are numbered and she doesn't want to watch them die.

A few days later, Butch and Sundance attack a payroll mule train in the jungle, taking the money and the mule. When they arrive in the nearest town, San Vicente, a stable boy recognizes the brand on the mule's backside and alerts the local police. While Butch and Sundance are eating at a local eatery, the police arrive and a climatic gun battle begins. The two of them manage to find shelter in an empty house, but they're soon low on ammunition. Butch makes a run to the mule to fetch the rest of the ammunition while Sundance covers him, shooting several Bolivian policemen. But even the "fastest gun in the West" cannot match the twenty or more Bolivian policemen at once. Butch manages to retrieve the ammunition and runs back to the house, but they are both wounded. While tending to their wounds in the house, about 100 soldiers of the Bolivian cavalry arrive and surround the place, eager to get at the notorious 'Bandidos Yanquis'.

The wounded pair discuss where they will be going next, realizing that their time is up (Butch suggests Australia, where at least they speak English). They dash out of the house in a futile attempt to get to their horses. The image freezes and slowly turns to a sepia tone tintype while a voice is heard ordering: "Fuego!" (Fire), followed by the sound of hundreds of rifles being fired in three consecutive volleys....
568
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Director: Tim Burton
Country: USA / UK
Genre: Action / Crime / Thriller
Length: 126 min





Gotham City: dark, dangerous, 'protected' only by a mostly corrupt police department. Despite the best efforts of D.A. Harvey Dent and police commissioner Jim Gordon, the city becomes increasingly unsafe...until a Dark Knight arises. We all know criminals are a superstitious, cowardly lot...so his disguise must be able to strike terror into their hearts. He becomes a bat. Enter Vicky Vale, a prize-winning photo journalist who wants to uncover the secret of the mysterious "bat-man". And enter Jack Napier, one-time enforcer for Boss Grissom, horribly disfigured after a firefight in a chemical factory...who, devoid of the last vestiges of sanity, seizes control of Gotham's underworld as the psychotic, unpredictable Clown Prince of Crime...the Joker. Gotham's only hope, it seems, lies in this dark, brooding vigilante. And just how does billionaire playboy Bruce Wayne fit into all of this?



Micheal Keaton Is The Best Batman.
569
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
Director: Stuart Rosenberg
Country: USA
Genre: Crime / Drama
Length: 126 min


Image and video hosting by TinyPic



Lucas Jackson (Paul Newman) is using a pipe cutter to cut the tops off of parking meters. He is drinking, possibly drunk, but not violent. When the police arrive, he is peacefully arrested. Off-screen apparently he is tried, convicted of destroying public property, and sentenced to two years in prison.

When he arrives at the prison, the warden reads through his record. He remarks that Luke had been in the Army, attained the rank of Sergeant, but was discharged as a private. Something he did got him busted back down to the same rank at which he entered the Army.

Dragline (George Kennedy) is clearly the leader of the prisoners. He is smarter, stronger, bigger, and does not hesitate to exercise his power over them. Most of the prisoners willingly submit to Dragline, but Luke does not. There is no open opposition to Dragline, just a casual refusal to change his behavior in order to please others.

After Luke says something that Dragline takes as a challenge to his authority, Dragline arranges for he and Luke to have a boxing match. Being much larger, Dragline simply pounds Luke into a pulp, but Luke will not give up, or stay down on the ground. What begins as a boxing match with enthusiastic prisoners and guards watching slowly turns into a sad spectacle. Prisoners begin to plead with Luke to lay down and refuse to get back up, and eventually Dragline himself pleads with Luke to simply stop fighting back, but Luke will not stop. The prisoners begin to walk away, unable to watch the sad scene any longer. Dragline himself wants the fight to end, and at one point has to catch the beaten and exhausted Luke from falling down, carrying him across his shoulder and gently setting him on the ground, only to have Luke use what little strength he has left to tap Dragline with one last punch. Finally, even Dragline cannot continue. The only men who are still entertained and watching are the guards and the warden.

Luke becomes the prisoners' hero, and even Dragline is now respectful of Luke.

On the chain gang, Luke encourages the other prisoners, by his own attitude and energy, to excel at their menial tasks. This not only encourages camaraderie among the prisoners, it deprives the guards of a stick to hold over the prisoners' heads. The prisoners are forced to shovel sand over a freshly tarred road, and they perform the job so quickly and with such a sense of competition that they complete the job early, and thus by default earn a few hours of relaxation, because there is no more road on which to work.

Then Luke's mother dies. She came to visit him earlier, visibly sick, and it is clear that Luke gets his independent streak from her. He admired her ability to live life on her own terms, and has tried to emulate that, but with much different results. When he learns of her death, he sheds a few tears while singing an irreverent gospel song.

The warden uses the death of Luke's mother as an excuse to lock him in "the box," solitary confinement in a hot wooden shed. The warden claims that men will often run away when their relatives die, so he locks Luke up until after Luke's mother is buried. This has the opposite effect, and Luke promptly escapes after being released from solitary.

Luke is later caught, after mailing a picture and magazine back to his former fellow prisoners. He is double-chained, but escapes a second time. Again, he is recaptured. While Luke is becoming the "hero" of his fellow prisoners, it is a role he does not want. He admonishes them to "stop feeding off me," to stop living life vicariously through his acts.

The guards and warden determine to break Luke's will. They force him to dig and bury, then re-dig and re-bury, a ditch. He is beaten, and tormented, until he finally begs God to spare him from the warden and guards. They take this as a sign that he is finally a broken man, and Luke himself later admits that it did break him.

Nonetheless, when he is later given an opportunity, he seizes it and escapes again, stealing one of the prison trucks to make his get-away. This time, Dragline decides to go with Luke. Only later, after their escape, does Dragline weigh out the consequences. He had only two years left on his sentence, but now - if caught - will probably have many more years in prison.

Dragline wants to team up with Luke, but Luke tells him that he wants to go alone. Luke has always been an individual, not a conventional leader, and does not want to take on that role now. Luke goes into a church, after being completely irreverent to God through the entire film, and asks God to help him escape. But the warden and guards arrive, and when Luke mocks them from the church window, he is shot.

The local police want to take Luke to the hospital, but the warden insists that they take him back to prison instead. It is clear that Luke will not make it that far, but the warden heads off with Luke in his car. The one guard who always wears sunglasses is attacked by Dragline, and though Dragline is subdued, he managed to take off the guard's mirror-like sunglasses (and the warden runs over them with his car).

In the final scene, Dragline is regaling the prisoners with stories of Luke's final moments, and it is clear that Luke is dead. He is the true anti-hero, never wanting to be anybody's role model, just wanting to live life on his own terms. But like the guard's sunglasses, Luke managed to unmask the injustice and hypocrisy of the system in which he was confined. Basically he gave up his life over a parking meter, but in the final analysis he could not be broken by the system.
570
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
Director: Sam Mendes
Country: USA
Genre: Adventure / Crime / Drama / Thriller
Running Time 117 min






Michael Sullivan, Sr. is an enforcer to John Rooney, an Irish American organized crime boss in Illinois during the Great Depression. Sullivan, an orphan raised by Rooney, has worked for the crime boss most of his life. Sullivan and Rooney's son, Connor, are sent by Rooney to talk to Finn McGovern, a disgruntled employee. Sullivan's son, twelve-year-old Michael Sullivan, Jr., follows the enforcers, witnesses Connor's impulsive killing of McGovern, and stumbles into discovery by Connor and his father. Although Sullivan swears his son to secrecy, Connor tries to seal the secret with a failed attempt to kill Sullivan, while murdering Sullivan's wife, Annie, and the younger son, Peter. Sullivan and his son Michael escape the attack and flee to Chicago.

Sullivan requests assistance from Al Capone's crime syndicate to seek revenge, but when he is rejected, Sullivan and his son plan a string of robberies to steal the syndicate's laundered money. Sullivan hopes to coerce Capone into giving up Connor for the money, but Capone instead dispatches assassin Harlen Maguire to kill Sullivan and his son. Maguire sets up a trap for Sullivan with the aid of Rooney's accountant, Alexander Rance. Sullivan arrives at Rance's hotel room, seeking assistance, and Rance stalls him long enough for Maguire to appear. Rance is killed in the crossfire of the ensuing gunfight, but Sullivan escapes, however he is shot in the arm. Maguire receives a superficial wound to his face, where debris is embedded down one side of his head, but he survives. Sullivan's son takes his father to a farm where a childless and elderly couple helps the former enforcer recover. During his recuperation, Sullivan finds in ledgers taken from Rance that Connor had embezzled money from his father under the names of gang members that he had murdered.

When Sullivan recovers, he secretly meets with John Rooney during Mass and shares his discovery about Connor. Rooney refuses to let his son be harmed. Sullivan is forced to hunt down and kill members of Rooney's gang, including John Rooney himself. With the crime boss dead, Capone finds no reason to protect Connor anymore, and Capone's lieutenant Frank Nitti gives Sullivan a tip to track Connor down and kill him. Apparently free from pursuit, Sullivan and his son make their way to the town of Perdition, Michigan. A disfigured Maguire surprises Michael Sullivan Sr. in the summer house of Sarah (Annie's sister). Maguire shoots Sullivan Sr. from behind, and the assassin finds himself held at gunpoint by Sullivan's son. Maguire approaches the son as Sullivan discourages his son from firing to have blood on his hands. Sullivan is able to shoot Maguire from behind instead, and Sullivan dies in his son's arms. The son mourns his father's death and finds his way to the elderly couple that had helped him and his father, growing up with them.
571
Disturbia 2007,  PG-13)
572
Enemy at the Gates 2001,  R)
573
Birdy 1984,  R)
574
Naked Lunch 1991,  R)
Naked Lunch
Not an adaptation of beat writer William S. Burrough's novel but a mix of biography and an interpretation of his drug- induced writing processes combined with elements of his work in this paranoid fantasy about Bill Lee, a writer who accidentally shoots his wife, whose typewriter transforms into a cockroach and who becomes involved in a mysterious plot in an Islamic port called Interzone. Wonderfully bizarre, not unlike Burrough's books

Bill Lee: Did I ever tell you about the man who taught his asshole to talk? His whole abdomen would move up and down you dig farting out the words. It was unlike anything I had ever heard. This asshole talk had sort of a gut frequency. It hit you right down there like you gotta go. You know when the old colon gives you the elbow and it feels sorta cold inside, and you know all you have to do is turn loose? Well this talking hit you right down there, a bubbly, thick stagnant sound, a sound you could smell. This man worked for a carnival you dig, and to start with it was like a novelty ventriliquist act. Real funny, too, at first. He had a number he called The Better Ole that was a scream, I tell you. I forget most of it but it was clever. Like, "Oh I say, are you still down there, old thing?" "Nah I had to go relieve myself." After a while the asshole started talking on its own. He would go in without anything prepared and his asshole would ad-lib and toss the gags back at him every time. Then it developed sort of teeth-like little raspy in-curving hooks and start eating. He thought this was cute at first and built an act around it, but the asshole would eat its way through his pants and start talking on the street, shouting out it wanted equal rights. It would get drunk, too, and have crying jags nobody loved it and it wanted to be kissed same as any other mouth. Finally it talked all the time day and night, you could hear him for blocks screaming at it to shut up, and beating it with his fist, and sticking candles up it, but nothing did any good and the asshole said to him, "It is you who will shut up in the end. Not me. Because we dont need you around here any more. I can talk and eat AND shit." After that he began waking up in the morning with a transparent jelly like a tadpoles tail all over his mouth. This jelly was what the scientists call un-D.T., Undifferentiated Tissue, which can grow into any kind of flesh on the human body. He would tear it off his mouth and the pieces would stick to his hands like burning gasoline jelly and grow there, grow anywhere on him a glob of it fell. So finally his mouth sealed over, and the whole head would have have amputated spontaneous - except for the EYES you dig. Thats one thing the asshole COULDN'T do was see. It needed the eyes. But nerve connections were blocked and infiltrated and atrophied so the brain couldnt give orders any more. It was trapped in the skull, sealed off. For a while you could see the silent, helpless suffering of the brain behind the eyes, then finally the brain must have died, because the eyes WENT OUT, and there was no more feeling in them than a crabs eyes on the end of a stalk.

Yves Cloquet: I've seen you around, but I had no idea you were queer.
Bill Lee: Queer?
Yves Cloquet: [leers] I saw you arrive with those three Interzone boys. What an entrance. You all looked very... familiar with each other.
Bill Lee: [gulps] Queer. A curse. Been in our family for generations. The Lees have always been perverts. I shall never forget the unspeakable horror that froze the lymph in my glands when the baneful word seared my reeling brain - I was a homosexual. I thought of the painted simpering female impersonators I'd seen in a Baltimore nightclub. Could it be possible I was one of those subhuman things? I walked the streets in a daze like a man with a light concussion. I would've destroyed myself. And a wise old queen - Bobo, we called her - taught me that I had a duty to live and bear my burden proudly for all to see. Poor Bobo came to a sticky end - he was riding in the Duke Devanche's Hispano Suissa when his falling hemorrhoids blew out of the car and wrapped around the rear wheel. He was completely gutted leaving an empty shell sitting there on the giraffe skin upholstry. Even the eyes and the brain went with a horrible "shlupping" sound. The Duke says he would carry that ghastly "shlup" with him to his mausoleum.

Doctor Benway: We get a lot of you folks in the extermination business. You better tell this friend of yours to get off the bug powder, it'll kill him.
Bill Lee: How do I get him to kick?
Doctor Benway: Kick?
Bill Lee: How do I get him off it?

Doctor Benway: You'll see how elegantly this works. The black will disappear completely. There'll be no smell, no discoloration. It's like an agent, an agent who's come to believe his own cover story. But who's in there, hiding, in a larval state. Just waiting for a time to hatch out.

Creature Voices: Say, Bill. Would you rub some of this powder on my lips?

Creature Voices: Now, repeat after me: "Homosexuality is the best all-round cover an agent ever had."

Bill Lee: Go see the fucking parrots, Kiki.

Hans: Mr. Lee is curious about the Frost couple. He would like to meet them.
Kiki: I think the woman would have sex with you, Mr. Lee. The man, he only likes Interzone boys.
Bill Lee: I don't want to fuck 'em, I just want to talk to 'em.
Hans: You know how Americans are, Kiki. They all love to travel, and then they only want to meet other Americans and talk about how hard it is to get a decent hamburger.
575
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Director: James McTeigue
Country: USA / UK / Germany
Genre: Action / Sci-Fi / Thriller
Running Time: 132 min





The movie is set in Great Britain in the near future. Under the guise of several terrorist acts, a totalitarian government is elected to Parliament under Chancellor Adam Sutler (John Hurt) to save the country from these terrorists. The only problem is the people must give up a lot of their freedoms for being safe. The government eventually becomes cruel, corrupt, and oppressive to the people. Driven by a personal vendetta, a mysterious individual William Rookwood (Hugo Weaving) comes to the forefront to take up the cause of freedom. He wears a mask of Guy Fawkes to cover his face, and changes his name to only V. V's mission is to kill all the doctors who had tortured him at the detention center, and bring back justice to the country. On November 5, in the process of blowing up his first building, V rescues a young woman, Evey (Natalie Portman), from the secret police. V takes over the TV station and broadcasts a message to the country condemning the oppressors in Parliament. V invites all the people to join him in one year on Guy Fawkes Night to see him complete what Guy Fawkes couldn't, blow up Parliament.
576
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Director: Brad Anderson
Country: Spain
Genre: Horror / Mystery / Thriller
Running Time: 101 min





Trevor, a machinist, has not slept in a year. Fatigue has led to a shocking deterioration of his physical and mental health. Suspicious of his appearance, Trevor's co-workers first shy away from him, then turn against him after he's involved in a shop accident that costs a man his arm. He has become a liability to himself and others.
Plagued with guilt, Trevor's shame becomes suspicion, then paranoia, when it appears his workmates are conspiring to have him fired - or worse. First he finds cryptic notes left in his apartment. Next he's told that a mysterious co-worker involved in the accident doesn't exist. Are these mysteries a plot to drive Trevor mad? Or is fatigue robbing him of his reason? Trevor investigates the strange occurrences that are turning his world into a sleepless nightmare. Yet the more he learns, the less he wants to know...
577
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Director: Richard Marquand
Country: USA
Genre: Action / Adventure / Fantasy / Sci-Fi / Thriller
Length: 134 min





The Empire is more than halfway through construction of a new Death Star - almost twice as big, but more than twice as powerful. When completed, it will spell certain doom for Luke Skywalker and the Rebels. Han Solo is a prisoner of crime lord Jabba the Hutt, and Princess Leia soon finds herself in the gangster's hands. Luke Skywalker, aided by C-3PO and R2-D2, makes his way into Jabba's palace, hoping to secure his friends' freedom. But the Hutt has no intention of doing so and tries to kill them all. After escaping from Jabba and the sands of Tatooine, they regroup with the Rebel fleet, which is massing for an attack against the new satellite battle station at Endor. Lando Calrissian is pressed into action to lead the Rebel fighter attack, while Han is put in charge of a group of soldiers to take out the shield generator protecting the Death Star. Luke, however, surrenders to Vader's soldiers on Endor, and is taken in front of Vader's boss - the Galactic Emperor - on the Death Star for final corruption to the Dark Side of the Force. The fleet of Imperial Star Destroyers ambushes the Rebels, cutting them off. Worse, the new Death Star begins turning its giant laser on the Rebel carriers. It appears that nothing will stop the Empire's triumph - unless things start to change quickly...
578
M 1931,  Unrated)
M
Director: Fritz Lang
Country: Germany
Genre: Crime / Film-Noir / Thriller
Running Time: 117 min




A psychotic child murderer stalks a city, and despite an exhaustive investigation fueled by public hysteria and outcry, the police have been unable to find him. But the police crackdown does have one side-affect, it makes it nearly impossible for the organized criminal underground to operate. So they decide that the only way to get the police off their backs is to catch the murderer themselves. Besides, he is giving them a bad name.
579
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Director: Roberto Benigni
Country: Italy
Genre: Comedy / Drama / Romance / War
Running Time: 116 min





Set in late 1930s Arezzo, Italy, Jewish man and poet, Guido Orefice (Roberto Benigni) uses cunning wit to win over an Italian schoolteacher, Dora (Nicoletta Braschi) who's set to marry another man. Charming her with "Buongiorno Principessa", getting the timing perfect every time and whisking her away on a green horse (don't ask!) ensures they soon live together happily in Guido's uncle, Eliseo Orefice's (Giustino Durano) house. Bringing up their 5 year old boy, Giosué (Giorgio Cantarini), the war continues without them noticing until one fateful day when the Germans arrest Guido and his son at the uncle's house during preparation for Giosué's birthday party, and transfer them to a concentraction camp. Dora demands to be taken too, thus Guido is devastated to see his non-Jewish wife board the train.

Protecting his son from the vile truth, Guido tells Giosué that they are just on a big hoilday, and he turns the camp into a big game for Giosué, claiming that they must win 1000 points to win a real tank and leave. His elderly uncle, however, is on a different "team" and is lead towards the showers first. Guido must complete "tasks" for the camp "moderators" (ie. the Nazi SS), while avoiding the impending fate with everything he can offer. His quick thinking saves Giosué from the truth when a German officer requires a translator. Despite not speaking a word of German, Guido steps forward and makes up the "Regole del Campo" from the German's body language, claiming that tanks, scoreboards and games of Hide and Seek litter the camp, while cleverly stating that Giosué cannot cry, ask for his mother or declared he's hungry, resulting in the loss of the "game", in other words, death.

Giosué later refuses to take a shower, and unknowingly escapes being gased, so Guido hides him with the help of other Italian prisoners, since there are no other children. Playing messages over the tannoy for Dora, kept prisoner on the other side of the camp, the family build up hope, only to be diminuished by the SS. With the help of Guido's former German friend, Herr Lessing, Guido can hide Giosué amongst the German children, while waiting the German Officer's meals. With the days becoming steadily worse, Guido realises that time is short and that he must make certain sacrifices if his son is ever to see the tanks roll over the hills, and be reunited with his mother. Giosué is pessimistic, and doesn't believe that there are any real tanks or games.

Hiding Giosué in a junction box for the last time, telling him that everyone is looking for him, Guido jeapordises his own survival to prevent the Germans discovering Giosué, while he attempts to free Dora, giving his own life away at the same time. The Americans break into the seemingly deserted camp the following morning. Giosué immerges just as a tank pulls around the corner. Hitching a lift out, Giosué soon spots his mother and the film closes.
580
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog)
Director: Luis Buñuel
Country: France
Genre: Short / Fantasy
Length: 16 min



In a dream-like sequence, a woman's eye is slit open--juxtaposed with a similarly shaped cloud obsucuring the moon moving in the same direction as the knife through the eye--to grab the audience's attention. The French phrase "ants in the palms," (which means that someone is "itching" to kill) is shown literally. A man pulls a piano along with the tablets of the Ten Commandments and a dead donkey towards the woman he's itching to kill. A shot of differently striped objects is repeatedly used to connect scenes.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments