My Favorite Movies


  xXxJaxiexXx's Rating My Rating
1
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
<3 this movie
2
Stand by Me 1986,  R)
3
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
4
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Such a great movie .. I have this on DVD ^.^
5
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
This is one of my all time favs

SNOTFACE!!!!!!!! ^.^
6
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
This movie is fantastic!!!! Totoro RULES!!!!!! <3333
7
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
Blue Collar Comedy Tour: The Movie
LMFAO this is sooooo funny ... loved it!!!
8
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
9
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
I really liked this movie & Ashton Kutcher was great in it.
10
Labyrinth 1986,  PG)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I'm going to see this when it comes out, yay ^.^
12
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
<3 this movie
13
Scarface 1983,  R)
14
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I love this one <3
15
Grease 1978,  PG)
16
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Amazing movie. I loved it!!!
17
The Jacket 2005,  R)
The Jacket
This was great.

It got confusing at times, but thanks to some explaining it made sense. Adrien Brody was fantastic.
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
A Walk to Remember 2002,  PG)
20
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
I just watched this on TV tonite. I don't usually watch movies with subtitles, but I really liked this one. Highly recommended!!!
21
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
22
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
23
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
24
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
25
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979,  G)
26
Dogma 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments