My Favorite Movies


  xxXDARLAXxx's Rating My Rating
1
Aliens 1986,  R)
Aliens
My favourtie film of all time. Fantastic
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Didn't see the twist coming. Fantastic. Excellent display of acting abilities from both Brad Pitt & Ed Norton. A must see.
3
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
one of the best films ever made. so didn't see the end coming. Spacey at his very best! a must film for anybody and everybody. Rent it today!
4
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Absolutley love this film. 5 stars all the way, and it really hasn't dated at all!
5
Memento 2000,  R)
Memento
Excellent film. had to watch it again straight away. A little confusing in places but great acting from Guy Pearce!
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Brilliantly made film, fantastic acting. A must see!
7
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Fantastic film, its just a shame they made 2 & 3, as that just ruined it.
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
9
Alien 1979,  R)
10
The Shining 1980,  R)
The Shining
Absolutley love this film. Nicholson is terrifying but i really wanted him to kill his mrs as her voice really got on my nerves.
5 Stars!
11
Psycho 1960,  R)
Psycho
Classic! Norman Bates is very scary!
12
Scarface 1983,  R)
13
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
A Classic! Nothing more to be said!
14
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Loved this film. Weird & wonderful, recommended for anyone with an imagination!
15
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
craziness at its best!
"you can't stop here, it's bat country"
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Classic!
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best Star Wars film there is. Love it Love it Love it!
"may the force be with you"
18
The Life of David Gale 2003,  R)
The Life of David Gale
for any one that believes in the death penalty, this film is a must. it changed my mind!
19
Dog Soldiers 2002,  R)
Dog Soldiers
"i hope i give you the shits!" A very funny film, British humour at its best!
20
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Kevin Spacey is great in this film. Loved it!
21
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
what came 1st, the animation or the music? Brilliant!
22
The Devil's Advocate 1997,  R)
23
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
"death by stereo"!
A Classic. i still know all the script to this film. Superb!
24
Singles 1992,  PG-13)
Singles
Loved this film and loved the soundtrack even more. Great fun for anyone who was into grunge.
25
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
"Hey you guys", Great! Fantastic! Superb! 5 stars!
26
Labyrinth 1986,  PG)
27
Misery 1990,  R)
Misery
Prefered the book but the film is still great.
28
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
Fantastic adaptation of Stoppards play, a must see for anyone with a sense of humour!
29
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
tear jerker, even now and i'm nearly 30 years old!
30
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
A feel good movie, that reminds me of my childhood. Fantastic.
31
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
32
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
"You talking to me .. you talking to me?"
De Niro at his best!
33
Highlander 1986,  R)
34
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
"run Forrest, run."
35
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
very intense film, horrific actually but very well made.
36
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
Daniel Day Lewis is such a great actor, and this is a fantastic film although it is very long.
37
Interview with the Vampire 1994,  R)
38
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Cheese, cheese, cheese. America saves the day again. Loved it!
39
Predator 1987,  R)
Predator
One of Arnies' better films. Scary!
40
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Classic. 5 stars!
41
Jacob's Ladder 1990,  R)
42
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Didn't know De Niro could be Very funny. Very silly film but we all need a bit of silliness now and again. Really enjoyed.
43
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
44
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
45
The Towering Inferno 1974,  PG)
46
Total Recall 1990,  R)
47
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Best war film ever made in my opinion!
48
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
49
Flash Gordon 1980,  PG)
Flash Gordon
"flash! he saved everyone of us!" Fantastic!
50
It's a Wonderful Life 1946,  G)
51
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
"we're off to see the wizard, the wonderful wizard of Oz"
Great family classic, loved it!
52
The Shawshank Redemption 1994,  R)
53
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
FUNNY, FUNNY, FUNNY. What else can be said!
54
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
55
The Silence of the Lambs 1991,  R)
56
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
"... he's a very naughty boy."
Great film!
57
The Deer Hunter 1978,  R)
58
Toy Story 1995,  G)
59
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Fantastic film, great animation, very very funny.
60
Saving Private Ryan 1998,  R)
61
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
62
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
63
Poltergeist 1982,  PG)
64
The Little Shop of Horrors 1960,  R)
65
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
66
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
67
American Psycho 2000,  R)
68
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
Great! opened my eyes to alot of things. Recommend to anyone with a social conscience.
69
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
Fahrenheit 9/11
Excellent. made me hate American politics even more!
70
The Fifth Element 1997,  PG-13)
71
The Godfather, Part II 1974,  R)
72
The Godfather 1972,  R)
73
The Godfather, Part III 1990,  R)
74
Human Traffic 1999,  R)
Human Traffic
A must for anyone who went clubbing in the 90's!
75
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
76
The Rock 1996,  R)
77
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
78
Die Hard 1988,  R)
79
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Heart wrenching!
80
Grease 1978,  PG)
81
Con Air 1997,  R)
82
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Fantastic! Love Bruce Willis, love Brad Pitt. Kept you thinking throughout. A must see.
83
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
fantastic! 2 of my favorite films (fight club & memento) rolled into one
84
Superman 1978,  PG)
85
Saw 2004,  R)
86
Alien3 1992,  R)
87
The Others 2001,  PG-13)
88
Trainspotting 1996,  R)
89
Species 1995,  R)
90
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Action packed all the way. Really enjoyed this film although very over the top.
91
Cruel Intentions 1999,  R)
92
Big 1988,  PG)
93
Secretary 2002,  R)
94
The Descent 2005,  R)
The Descent
Scary film, very claustrophobic. Really enjoyed this. A must for any horror fan!
95
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
96
Dead Calm 1989,  R)
97
Final Destination 2000,  R)
98
Shallow Grave 1994,  R)
99
Mermaids 1990,  PG-13)
100
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
101
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
OMG. what a fantastic film. horrific but acted excellently. i certainly will not being buy any diamonds!
102
True Romance 1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments