Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xxXarielXxx's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Best redo of a old movie I have seen. I have seen this movie at lest 25 times and it never gets old that is one of the quality's that I look for in a movie to me that shows a great director and producer to make a great movie that no matter how many times you watch it or how well you know it by heart it will never get old.
2
Enchanted 2007,  PG)
3
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Alan Rickman makes a good tararest
4
And Never Let Her Go 2001,  Unrated)
And Never Let Her Go
Loved it!!!
5
Freaky Friday 2003,  PG)
6
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
7
Magic in the Water 1995,  PG)
8
Worth Winning 1989,  PG-13)
9
Session 9 2001,  R)
10
Open Season 2006,  PG)
11
Ransom 1996,  R)
12
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
13
Mission To Mars 2000,  PG)
14
The Lion King 1994,  G)
15
Kingdom of Heaven 2005,  R)
16
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
17
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Didn't read the book but my sister said it sucked only watched for Jeremy Irons
18
The Time Machine 2002,  PG-13)
19
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
Dungeons & Dragons
The movie sucked only watch it for Jeremy Irons
20
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
One of my all time favorite movies a classic filled with great music, fun, and suspense a movie any family would love.I highly recamend this movie.
21
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
Sean Connery and Sam Neill Were AWSOME!!!
22
The Red Shoes 1948,  R)
23
My Fair Lady 1964,  G)
24
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
The best movie I have ever seen AWESOME ! ! ! Anthony Hopkins is the best hannibal . One of those rare movies that I would watch over and over again.
25
The Silence of the Lambs 1991,  R)
26
V for Vendetta 2006,  R)
27
Somewhere in Time 1980,  PG)
28
Jumanji 1995,  PG)
29
Sahara 2005,  PG-13)
30
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
31
An American Haunting 2006,  PG-13)
32
House On Haunted Hill 1959,  PG)
33
House on Haunted Hill 1999,  R)
34
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
Liked the end song of this movie
35
Jurassic Park 1993,  PG-13)
36
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
37
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
The bad guy was funny. A great action movie Bruce Willis at his best. The best of the Die Hard series.
38
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
This movie scared me
but it was cool
39
Stephen King's Desperation 2006,  R)
40
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
41
Tombstone 1993,  R)
42
Clue 1985,  PG)
43
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
Rufus Sewell is a great actor
44
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Anthony Hopkins makes a good Zorro
45
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
46
Zorro, the Gay Blade 1981,  PG)
47
Cellular 2004,  PG-13)
48
Catwoman 2004,  PG-13)
49
The Dark Knight 2008,  PG-13)
50
Batman Begins 2005,  PG-13)
51
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
52
Hellboy 2004,  PG-13)
53
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
54
Stargate: The Ark of Truth 2008,  Unrated)
55
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
56
The Quiet Man 1952,  Unrated)
57
McLintock! 1963,  Unrated)
58
True Grit 1969,  G)
59
The Shootist 1976,  PG)
60
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
61
North to Alaska 1960,  Unrated)
62
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
63
Snake Eyes 1998,  R)
64
Forrest Gump 1994,  PG-13)
65
Mary Poppins 1964,  G)
66
First Knight 1995,  PG-13)
67
Timeline 2003,  PG-13)
68
Stick It 2006,  PG)
69
Man of La Mancha 1972,  PG)
70
A Perfect World 1993,  PG-13)
71
Oscar 1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments