My Favorite Movies
| xXxAmixXx's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Saw II 2005, R) |
|
| 2 |
Saw (short film) 2003, Unrated) |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 4 |
Bullet Boy 2004, R) |
|
| 5 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 6 |
The Football Factory 2004, R) |
|
| 7 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 8 |
Cars 2006, G) |
|
| 9 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 10 |
Over the Hedge 2006, PG) |
|
| 11 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 12 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 13 |
My Summer of Love 2005, R) |
|
| 14 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 15 |
American History X 1998, R) |
|
| 16 |
Romper Stomper 1993, NC-17) |
|
| 17 |
Bambi 1942, G) |
|
| 18 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 19 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 20 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 21 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 22 |
Once Were Warriors 1994, R) |
|
| 23 |
Suicide Club 2002, R) |
|
| 24 |
The Ring Two 2005, PG-13) |
|
| 25 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 26 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 27 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 28 |
Bewitched 2005, PG-13) |
|
| 29 |
Mambo Italiano 2003, R) |
|
| 30 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 31 |
Panic 2000, R) |
|
| 32 |
The Crow 1994, R) |
|
| 33 |
Stay 2005, R) |
|
| 34 |
*batteries not included 1987, PG) |
|
| 35 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 36 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 37 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 38 |
Center Stage 2000, PG-13) |
|
| 39 |
Prozac Nation 2005, R) |
|
| 40 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 41 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 42 |
Memento 2000, R) |
|
| 43 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 44 |
Scarface 1932, PG) |
|
| 45 |
The Departed 2006, R) |
|
| 46 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 47 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 48 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 49 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 50 |
I, Robot 2004, PG-13) |

















































