My Favorite Movies
Give list a short description
| xxMizCheekyxx's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 4 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 5 |
Secret Window 2004, PG-13)
Oh I love this movie, I cant stop watching it. Now that Ive watched it alot, I can kind of see how it builds up to the end... just hints that you wouldn't pick up the 1st time coz you wouldn't be expecting whats going to happen =) |
|
| 6 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 8 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 10 |
Love Wrecked 2005, PG) |
|
| 11 |
Win A Date With Tad Hamilton! 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 13 |
American Pie 1999, R) |
|
| 14 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 15 |
American Wedding 2003, R) |
|
| 16 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 17 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 18 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Spanglish 2004, PG-13) |
|
| 20 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |
|
| 21 |
Me, Myself & Irene 2000, R) |
|
| 22 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 23 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 24 |
Domino 2005, R) |
|
| 25 |
The Jacket 2005, R) |
|
| 26 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 27 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 28 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 29 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Not Another Teen Movie 2001, R) |
|
| 31 |
Sleepover 2004, PG) |
|
| 32 |
Bend It Like Beckham 2002, PG-13) |
|
| 33 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 34 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 35 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 36 |
Blow 2001, R) |
|
| 37 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 38 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 39 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 40 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 41 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 42 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 43 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 44 |
Along Came Polly 2004, PG-13) |
|
| 45 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 46 |
Racing Stripes 2005, PG) |
|
| 47 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 48 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 49 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 50 |
Epic Movie 2007, PG-13) |
|
| 51 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 52 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 53 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 54 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 55 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 56 |
The Perfect Man 2005, PG) |
|
| 57 |
Speak 2005, PG-13) |
|
| 58 |
Stick It 2006, PG) |
|
| 59 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 60 |
Crossroads 2002, PG-13) |
|
| 61 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 62 |
The Haunted Mansion 2003, PG) |
|
| 63 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 64 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 65 |
Raising Helen 2004, PG-13) |
|
| 66 |
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005, PG-13) |
|
| 67 |
The Family Stone 2005, PG-13) |
|
| 68 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 69 |
Duplex (Our House) 2003, PG-13) |
|
| 70 |
Are We There Yet? 2003, PG) |
|
| 71 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 72 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 73 |
Ella Enchanted 2004, PG) |
|
| 74 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 75 |
The Banger Sisters 2002, R) |
|
| 76 |
From Hell 2001, R) |
|
| 77 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 78 |
The Spongebob Squarepants Movie 2004, PG) |
|
| 79 |
When a Stranger Calls 2006, PG-13) |
|
| 80 |
What a Girl Wants 2003, PG) |
|
| 81 |
Big Fat Liar 2002, PG) |
|
| 82 |
Rabbit-Proof Fence 2002, PG) |
|
| 83 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 84 |
Snow Dogs 2002, PG) |
|
| 85 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 86 |
The Bachelor 1999, PG-13) |
|
| 87 |
Starsky & Hutch 2004, PG-13) |
|
| 88 |
Georgia Rule 2007, R) |
|
| 89 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 90 |
Shallow Hal 2001, PG-13) |
|
| 91 |
The Benchwarmers 2006, PG-13) |
|
| 92 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 93 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 94 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 95 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 96 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 97 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 98 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 99 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010, PG-13) |
|
| 100 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 101 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 102 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 103 |
The Shaggy Dog 2006, PG) |
|
| 104 |
Just Married 2003, PG-13) |
|
| 105 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 106 |
Hoodwinked 2006, PG) |
|
| 107 |
Picture Perfect 1997, PG-13) |
|
| 108 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 109 |
Le Divorce 2003, PG-13) |
|
| 110 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 111 |
My Super Ex-Girlfriend 2006, PG-13)
I liked this movie even though it was weird and abit over-the-top at some points. Great fight at the end between G-girla and Hannah... takes fighting to a whole new level =D |
|
| 112 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 113 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 114 |
Good Luck Chuck 2007, R) |
|
| 115 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 116 |
Get Over It 2001, PG-13) |
|
| 117 |
Evan Almighty 2007, PG) |
|
| 118 |
Lilo & Stitch 2003, G) |
|
| 119 |
Get Smart 2008, PG-13)
This movie was great! Steve Carell cracked me up all through the movie and Anne Hathaway was an enjoyment to watch too. |
























































































































MovieManiac415 posted 4 years ago
damn you have a lot of favorites!! XD