My Favorite Movies


  1. xXCinobeanXx
  2. Cassie

Give list a short description

  xXCinobeanXx's Rating My Rating
1
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
One of my favourtie johnny Depp Movies..Hes just great as Ichabod Crane investigating the mystery by the headless horseman
2
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I love this movie and can watch it over and over . Everyone in it is just brilliant, it's funny and in some places very sad, you can really feel for the characters..But all up makes you feel good.
3
The Others 2001,  PG-13)
The Others
This is the best Ghost story I have seen. No gore and blood, just a good ghost story. with a great ending.
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Shaun of the dead is the best Zombie Movie I have ever seen. It's hilarious,Full of laughs all the way through.
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
ok Ink..I finally watched and can't believe It took me so long to get around to it..This movie had me riveted right from the beginning..5 stars..loved it.
6
From Hell 2001,  R)
From Hell
I love Jack the Ripper Movies and this is an excellent version and a different take on Inspector Abberline
7
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
This movie is delightful.jack Black and Jude law, well who wouldn't fall in love with them..and kate Winslet is lovely and down to earth..
8
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
I can watch this anytime..Very funny and he does drive you crazy, I'm on her side for sure.
9
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Lemony Snicket is one of my favourites..Count Olaf is dastardly but you still have to love him and the kids are great.I love the feel of the movie it has a wonderful feel to it. as well as having Jude law.
10
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
I really enjoyed this movie and thought Hugh was gorgeous in it. I went to the movies to see it twice and enjoyed it more the second time.Hugh and Drew work so well together in this movie..and the rest of the cast just make it great.
11
5 Children and It 2004,  Unrated)
5 Children and It
This is a good movie that surprised me as I knew nothing about it but loved it and Eddie Izzard is very funny.It's a very good movie and the kds love it.
12
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
I can watch Bridget any time,She's just delightful and very funny. the two men in her life Daniel and Mark..how lucky can a girl get.The fight scene between the two is hilarious
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
saw it on the first day it opened here..Just as good as I expected it to be.
14
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Fantastic, I have always been a Tom Hanks fan but this is his best movie yet..had me on the edge of my seat.
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
This is one of my favourite Harry Potter movies, Sirius Black and Lupin are just great...
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Fantastic. i know it is very different from the book but it's a great movie and bringing in Prof Moody makes it all the more interesting.
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
As much as I love the first Harry Potter . I really doenjoy this one a lot. It's the kids favourite.
18
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
What can I say ..I love Harry Potter and this first one is Brilliant..How can you not love it, discovering Harry is a wizard and discovering the wizarding world with him.
19
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Got to love Bridget, Mark and Daniel. it's a great Movie to watch anytime, especially Sunday Afternoon.Just as good as the first.
20
Eragon 2006,  PG)
Eragon
I loved this movie, it was fantastic..
21
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
This movie is just gorgeous..I love it.Hugh and Guy make the best drag Queens..Very funny and twinged with a little sadness.The costumes and songs are great.
22
The Accidental Tourist 1988,  PG)
The Accidental Tourist
One of the best feel good movies I have seen.A feel good movie, also a little sad in parts but very enjoyable
23
Shirley Valentine 1989,  R)
Shirley Valentine
Shirley valentine is another Movie to watch that makes you feel good when it's finished, very funny.
24
What About Bob? 1991,  PG)
What About Bob?
I love Bob, you either love him or hate him..sorry Ink..but I love the whole movie...very funny
25
RV 2006,  PG)
RV
I thought this would be stupid but , and it is a little but really funny, full of laughs all the way through right form the beginning. the kids have never laughed so much.
26
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
The Skeleton Key
I had to see it twice and then it all clicked into place..very very good ,without being too scary, still scary enough though..loved it.a must see
27
Platoon 1986,  R)
Platoon
Best war movie ever..the conflict between barnes and Elias is electric..The whole cast is great ..well worth watching,
28
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
How funny is this movie..One of Ben Stillers best movies.
29
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
excellent,
30
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
The original and the best in my opinion..I love the villain in this one Hans Gruber
31
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Superb, One of the most powerful movies I have seen..
32
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
My favourite Micheal keaton movie. i have seen this so many times I've lost count.
33
The Haunted Mansion 2003,  PG)
The Haunted Mansion
this is my favourite Eddie Murphy Movie,I love all the ghosts in it.
34
Stephen King's It 1990,  Unrated)
35
Muriel's Wedding 1994,  R)
36
The Color Purple 1985,  PG-13)
37
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
38
Notting Hill 1999,  PG-13)
39
Keeping Mum 2005,  R)
Keeping Mum
This is a quirky little movie, Don't expect MR Bean comedy though, Rowan Atkinson is the Vicar in a small villiage with a very disfunctional family..very funny
40
American Dreamz 2002,  PG-13)
American Dreamz
This is well worth watching if only to see Tony yalda as Iqbal, Omars cousin..very funny

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments