My Favorite Movies
| xWhisperx's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Repo! The Genetic Opera 2008, R) |
|
| 2 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 3 |
Twist 2003, R) |
|
| 4 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 5 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 6 |
The Craft 1996, R) |
|
| 7 |
Joy Ride 2001, R) |
|
| 8 |
Heathers 1988, R) |
|
| 9 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 11 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 12 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 13 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 14 |
The Crow 1994, R) |
|
| 15 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Sin City 2005, R) |
|
| 18 |
Dickie Roberts - Former Child Star 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 20 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 22 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 23 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 24 |
Stay Alive 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 26 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 27 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 28 |
The Faculty 1998, R) |
|
| 29 |
Mysterious Skin 2004, NC-17) |
|
| 30 |
Reefer Madness - The Movie Musical 2004, R) |
|
| 31 |
Saw II 2005, R) |
|
| 32 |
Disturbing Behavior 1998, R) |
|
| 33 |
August Rush 2007, PG) |
|
| 34 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 35 |
Friday Night Lights 2004, PG-13) |
|
| 36 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 37 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 38 |
Blood and Chocolate 2007, PG-13) |
|
| 39 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 40 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 41 |
The Ruins 2008, R) |
|
| 42 |
Dead Like Me: Life After Death 2009, R) |









































