My Favorite Movies


  xwelshxenax's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
excellent, brill
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
brill
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
dead brillent film ever to see
4
Underworld 2003,  R)
Underworld
BRILLENT FILM EVER!!!!!
5
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
brill
6
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
excillent
7
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
brill
8
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
brill
9
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
10
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
brill
11
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
brill
12
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
13
Beethoven's 4th 2000,  G)
14
Beethoven's 3rd 2000,  G)
15
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
great
16
Beethoven 1992,  PG)
Beethoven
brill
17
Beethoven Pooch Pack 2005,  Unrated)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
brill
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
brill
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
great
21
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
fab
22
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
great film
23
XXX 2002,  PG-13)
XXX
brill
24
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
fab
25
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
great
26
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
brill
27
Sense and Sensibility 1995,  PG)
28
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
brill
29
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
FUNNY
30
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
fab
31
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
fab
32
Daddy Day Care 2003,  PG)
33
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
fab
34
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
brill
35
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
great
36
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
great
37
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
38
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
39
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
40
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
41
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
brill
42
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
fab
43
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
exceillent
44
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
brill
45
Rumble in the Bronx 1996,  R)
46
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
47
The Tuxedo 2002,  PG-13)
The Tuxedo
fab
48
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
49
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
brill
50
I Spy 2002,  PG-13)
51
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
fab
52
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
53
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
fab
54
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
great
55
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
brill
56
Raise the Titanic 1980,  PG)
57
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
brill
58
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
great
59
Madagascar 2005,  PG)
60
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
great
61
Along Came Polly 2004,  PG-13)
62
Secret Window 2004,  PG-13)
63
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
brill
64
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
brill
65
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
great
66
From Hell 2001,  R)
From Hell
brill
67
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
brill
68
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut) ,  Unrated)
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut)
great
69
Hercules and Xena - The Animated Movie: The Battle for Mount Olympus 1997,  PG)
Hercules and Xena - The Animated Movie: The Battle for Mount Olympus
great
70
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
great
71
Vampire Bats 2005,  Unrated)
Vampire Bats
want to see
72
Boogeyman 2005,  PG-13)
Boogeyman
brill
73
Locusts 2005,  PG)
Locusts
want to see
74
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
brill
75
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
it really look good
76
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
great
77
Ultraviolet 2006,  PG-13)
Ultraviolet
brill
78
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
brill
79
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
Beverly Hills Cop II
great film
80
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
Beverly Hills Cop III
funny
81
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
very funny and brillent film lol
82
Mr. Nanny 1993,  PG)
Mr. Nanny
brill
83
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
brill
84
Flipper 1996,  PG)
Flipper
gerat filmm!!!!!
85
Thunder in Paradise III 1995,  PG-13)
86
Suburban Commando 1991,  PG)
87
Thunder in Paradise II 1994,  PG)
88
True Lies 1994,  R)
89
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
brill
90
Predator 1987,  R)
Predator
brill
91
Carpool 1996,  PG)
Carpool
great
92
Junior 1994,  PG-13)
Junior
very funny
93
Commando 1985,  R)
94
28 Days Later 2002,  R)
95
Dog Soldiers 2002,  R)
96
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
brill
97
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
98
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
99
Click 2006,  PG-13)
Click
brill
100
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
101
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments