My Favorite Movies


  xulioguillen's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
2
Gone With the Wind 1939,  G)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
4
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
5
Garden State 2004,  R)
6
Elizabethtown 2005,  PG-13)
7
The Hours 2002,  PG-13)
8
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
9
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
10
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
12
Erin Brockovich 2000,  R)
13
Stay 2005,  R)
14
Saw III 2006,  R)
15
Saw 2004,  R)
16
Casino Royale 2006,  PG-13)
17
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
18
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
19
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
20
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
21
Charade 1963,  G)
22
Funny Face 1957,  Unrated)
23
The Wizard of Oz 1939,  G)
24
Singin' in the Rain 1952,  G)
25
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
26
The Holiday 2006,  PG-13)
27
Chicago 2002,  PG-13)
28
Love Actually 2003,  R)
29
The Truman Show 1998,  PG)
30
Manhattan 1979,  R)
31
Friends With Money 2006,  R)
32
Mean Girls 2004,  PG-13)
33
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
34
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
35
300 2007,  R)
36
Big Daddy 1999,  PG-13)
37
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
38
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
39
Cruel Intentions 1999,  R)
40
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
41
Finding Nemo 2003,  G)
42
Finding Neverland 2004,  PG)
43
Forrest Gump 1994,  PG-13)
44
Dead Poets Society 1989,  PG)
45
I Am Sam 2001,  PG-13)
46
Legally Blonde 2001,  PG-13)
47
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
48
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
49
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
50
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
51
Notting Hill 1999,  PG-13)
52
Pretty Woman 1990,  R)
53
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
54
The Notebook 2004,  PG-13)
55
The Pianist 2002,  R)
56
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
57
The Sound of Music 1965,  G)
58
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
59
Trainspotting 1996,  R)
60
V for Vendetta 2006,  R)
61
Uptown Girls 2003,  PG-13)
62
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
63
When Harry Met Sally 1989,  R)
64
Little Manhattan 2005,  PG)
65
Closer 2004,  R)
66
Pride and Prejudice 2005,  PG)
67
Love Story 1970,  PG)
68
Match Point 2005,  R)
69
Millions 2004,  PG)
70
Oldboy 2004,  R)
71
Cansada de besar Sapos (Tired of Kissing Frogs) 2007,  R)
72
Thank You For Smoking 2005,  R)
73
A Very Long Engagement 2004,  R)
74
Stepmom 1998,  PG-13)
75
The Shawshank Redemption 1994,  R)
76
Under the Same Moon 2008,  PG-13)
77
Malos Hábitos (Bad Habits) 2007,  R)
78
Summer Rain (El camino de los ingleses) 2006,  Unrated)
79
Two Embraces (Dos Abrazos) 2007,  R)
80
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) 2001,  R)
81
Hairspray 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments