My Favorite Movies


  1. xPadacklesx
  2. Megan

Give list a short description

  xPadacklesx's Rating My Rating
1
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
My favourite film ever!!!!!
2
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
OMG, BLOODY AMAZING!!!

LOVE IT SOOOO MUCH!!!

vampires really scary!!!

Michael as a vampire looks like billy christal!!
3
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
An Actually Amazing Film.

Funny And A Horror.


Love It!



The Change Is Amazing, The Make Up Through The Film Is Amazing!


Just So Good!
4
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
last sentence at the very end is a classic!!!
5
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
love it, everything about it rocks!!!! One of the best movies i have EVER seen EVER!!!!
6
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
Loved it loved it!!!!!!!!!
7
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
i love this film

cant wait till they bring out another if they do
8
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
great movie really good at holding the tenson
9
Sky High 2005,  PG)
Sky High
A great film i love this film (will stronghold looks nice in it!!!)
10
Back to the Future Part II 1989,  PG)
11
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Great film one of my favourites, i love this film why cant detentions be this fun in real life!!!

The basket case looked better before her makeover though!
12
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
i love this movie it rocks!!!!!
13
Back to the Future 1985,  PG)
14
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Love all the BTTF films. Marty McFly! Yess.
15
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
i find this sooooooooooooooo funny it's un beliveable!!!!

are we all here?-buzz
no-ham
whose behind?-buzz
mine-slinky
16
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
love it love it!!!!

i want tiny!!!!!!!!
17
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
gr8 wish i could take a day off like that!!
18
Hercules 1997,  G)
Hercules
my favourite disney movie
19
High School Musical 2006,  G)
20
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
i loved this movie
21
Footloose 1984,  PG)
Footloose
Really corny but u can't help[ but love it!!!!!!!!
22
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
i love this film its awesome and hilarious!!!!
23
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
i love this film its sooooooo fabby!!!!!
i love the slugs!!!!!!!!!!!
24
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
really good

That is most excellent!!
25
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Awwww, such a cute movie!
26
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
really good but sad and hard to understand what their saying sometimes.

R.I.P Heath Ledger!
27
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
Weekend at Bernie's
great movie best bit is the bit on the beach!!!
28
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Great all round!!! I shall call him squishy and he sahll b mine and he shall b my squishy!!!!!
29
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
i find this soooooooooo funny
30
Mulan 1998,  G)
Mulan
love this film, the songs are sooooooooo catchy!!!
31
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
really good liama, and then, no and then......and then, no and then!!!!
32
Toy Story 1995,  G)
33
A Goofy Movie 1995,  G)
34
Gregory's Girl 1980,  PG)
Gregory's Girl
really good
35
Bugsy Malone 1976,  G)
Bugsy Malone
want one of the cars!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments