Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xoxklizxox's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
One of the best movies ever made =] Gosh I am proud to be Irish, ha!
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
What is there to say about Fight Club to justify how awesome it is? nothing. its just plain down right amazing.
3
The Departed 2006,  R)
The Departed
Really good movie, I must say.
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I was brought up on Star Wars so this is my kind of movie
5
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
The cars on here are soo sexy and so is Paul Walker.
6
Out Cold 2001,  PG-13)
Out Cold
Hilarious.
7
Superbad 2007,  R)
Superbad
One of my new favorite movies! =]
I was super stoked about this one when I first heard about it, but after seeing it I know the truth: its hilarious.
I couldn't stop laughing through a lot of it. And seeing it with friends made it even better. I love the part in the little 7eleven shop when they are talking about girls and the recap of Jonah Hill's character's penis drawing problem. haha.
I'm gonna buy it as soon as it comes out on dvd.
Really good movie, good for a laugh. If you havent already seen it and like movies like Knocked Up, you should definitely go see this flix.
8
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
If a boy treats me like that... wow, I'd certainly make it worth his while, ha
9
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
good movie. I can't look at Bic pens the same way again
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
soo weird but it makes you think.. the bunny freaks me out. "why are you wearing that human suit?"
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
good flix. really good cast.
12
Scarface 1932,  PG)
Scarface
whatta classic! muy bueno
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I dont think I could ever get tired of the Star Wars line
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
definitely interesting addition to the originals
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
decent
18
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
funnn-ay. "I just threw up in my mouth"
19
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
really good movie. just saw it tonight with some special people.
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
good action
21
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
crazy mad cool
22
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Neo, is the One.
23
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
whoo, better watch yourself boy.
24
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
tyrese and paul walker? wow.
25
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
Get some!
26
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
wanna come to a party in my pants?
27
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
music= my life
28
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
ha, the red head in here is insane. funny nonetheless
29
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
gimme a beat
30
Saw III 2006,  R)
Saw III
made me queasy.
31
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
cute love story
32
Contact 1997,  PG)
Contact
definitely interesting-
33
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
"I'll need your underwear"
34
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
"baby, I'll never leave"
35
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
mmhmm
36
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
sooo cute =]
37
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
cute
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
not as good as the first, sorry
39
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
adorable
40
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
another cinderella plot with a modern twist
41
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
my favorite disney movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments