Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xostali's Rating My Rating
1
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I really wish Fox hadn't cancelled Firefly, but this movie does tie up the series nicely...
2
Rent 2005,  PG-13)
Rent
Not quite as great as seeing it on stage, but being that I can't fork over the serious cash to see it whenever it's in town, this is awesome.
3
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
Quirky and endearing, despite Ewan McGregor's extremely unfortunate haircut.
4
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
Um...Jonathan Rhys-Meyers and Ewan McGregor kissing? And I sign up where?
5
Dune 1984,  PG-13)
Dune
A childhood favorite. I was so in love with Kyle McLachlan when I was little!
6
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
You just don't mess with Gene Kelly.
7
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Cram all of my fave brit actors into a romantic flick and you can bet you ass I'll love it!
8
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
Funny, beautiful, and true. And you get to see Hayden Christensen with blue hair and eyeliner.
9
Dogville 2003,  R)
Dogville
Just completely astonishing, and as sparsely set as Our Town. I don't even know how to describe it...but it makes you think.
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Absolutely delicious.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments