My Favorite Movies
| xnj57's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 2 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 3 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 5 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 6 |
Fight Club 1999, R)
Brilliant in your face and mind numbing. |
|
| 7 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 8 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 9 |
Angels & Demons 2009, PG-13)
Not having read any of the books this is much better than the DaVinci Code movie altough not worthy of Four Stars it is very fast-paced but a little too neatly packaged Amazing Race story line. It's fun for the summer and it gets your mind off the daily grind which is what we want ~ to be entertained. For those religious nuts who take it too seriously no one is forcing you to believe it. As Tom Hanks would say, it's amovie people! |
|
| 10 |
Wedding Crashers 2005, R) |










