My Favorite Movies
This are the movies that I just can't enough of!These are the movie that I use lines from in everday conversations. I'm Addicted to these movies and can watch them over and over and over again!
| xMJxForever's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Hot Rod 2007, PG-13) |
|
| 2 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
First of, WOW THIS WAS AMAZING. I'll say this is 100 times better than the first Batman Begins. Also it the best movie I've seen in a looonngg time. Heath Ledger stole the show with The Joker. He was Scray Good. His performance is as good as the hype, so I'll say GIVE HIM THE OSCAR NOM! He made me love the Villian of the movie. He's the Bad Guy you're suppose to hate him, but yet he somehow makes The Joker likeable. Gret Movie, It Offical is One Of My Faves!! |
|
| 3 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13)
When I first watch this movie a couple years ago, quite frankly I thought it sucked. I watched it again recently, and I realized how great a movie it truly is. I love the music and singing especially. I just can't gt those songs outta my head. Plus Gerard Butler was simply genius as the Phantom! I'm offically a "Phan"! |
|
| 4 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 5 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 6 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 7 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 8 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 16 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 18 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 20 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 22 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 23 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 24 |
Newsies 1992, PG) |
|
| 25 |
Dan in Real Life 2007, PG-13) |
|
| 26 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 27 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 28 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 29 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 30 |
The Marine 2006, PG-13) |
|
| 31 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 33 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 34 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 35 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006, PG-13) |
|
| 36 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 37 |
Airplane! 1980, PG) |





































