My Favorite Movies


  Xicanaeroboi's Rating My Rating
1
2LDK 2002,  Unrated)
2LDK
A great movie about the effects of jealousy and irony. The tension is built up nice and when these two girls actually go at it, it's a sight to behold.
2
Inside (À l'intérieur) 2007,  R)
Inside (À l'intérieur)
Quite possibly the bloodiest movie I've ever seen. Pretty simple but realistic premise.
3
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
Sweet french horror film. The ending kind of comes out of nowhere, but the finale is amazing.
4
Smiley Face 2007,  R)
Smiley Face
Much better than "How High" and "Half-baked". Plus, I'm kind of partial to Anna Farris anyways.
5
Memento 2000,  R)
Memento
What an awesome concept. I love watching how this movie plays out over and over again.
6
Desperate Living (Edited Version) 1977,  R)
Desperate Living (Edited Version)
This is something quite different. Exploitative and disgusting, this film is best enjoyed a bit inebriated.
7
The Descent 2005,  R)
The Descent
Though the pacing is a bit slower in the first half,it more than makes up for it in the second.
8
The Signal 2007,  R)
The Signal
This movie will catch you off-guard, make you laugh hysterically, and make you question whether the person beside you is going crazy... or you are.
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I don't like romantic comedies, but this is a grand exception. Very original with great performances by Jim Carrey and Kate Winslet.
10
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
My favorite movie as a kid. I still remember dancing around the living room listening to David Bowie sing "Dance magic dance".

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments