Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xeroxpain's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
captain jack sparrow.... loved it because of jhonny depp, great entertaining action scenes with witty humor, kind a movie u wanna see over and over again
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
overall the movie was great but the ending was superb i have seen this movie like tens of time but the ending i have seen it millions of time...the scene where willian shouts FREEDOM is one of my fav
3
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
one of the best
4
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Cool guys cool movie
5
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
Gross but awesome....if u have a good stomach do watch it ...its halirious
6
Sin City 2005,  R)
Sin City
its like reading a comic book...awesome
7
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Jim carrey if not the real god is surely the god of comedy...
8
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Rubber face jim made me to laugh my guts out :D
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
have not read the book...but loved the triology
10
The Little Rascals 1994,  PG)
The Little Rascals
Really cute movie i liked it alot when i was a kid and saw it recently again and it still brings joy ...
11
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Loved every single moment of this movie....
12
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
it has got everything action,romance,drama
13
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
another one my fav....
14
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
it was dumb but fun
15
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
finally jim showed how good an actor he really is...to bad he wasn't able to win oscar
16
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
all time fav cartoon of mine
17
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
best teen movie ever made
18
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
good acting, great story resulting a great movie
19
Hero (Accidental Hero) 1992,  PG-13)
Hero (Accidental Hero)
dont know why but i liked it the first time i saw it...
20
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
one word "enchanting"
21
Casper 1995,  PG)
Casper
cute
22
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
not the greatest of performance by Depp but still a pretty good moive
23
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
adam's only movie that i liked..very touching love story
24
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
25
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
26
Heat 1995,  R)
27
The Saint 1997,  PG-13)
28
The Godfather 1972,  R)
29
The Untouchables 1987,  R)
30
Scarface 1983,  R)
Scarface
great actor ,great perfomance
31
Scent of a Woman 1992,  R)
32
The Devil's Advocate 1997,  R)
33
Taxi Driver 1976,  R)
34
Midnight Run 1988,  R)
35
Cape Fear 1991,  R)
36
Casino 1995,  R)
37
The Departed 2006,  R)
38
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
39
Notting Hill 1999,  PG-13)
40
The Mexican 2001,  R)
41
Conspiracy Theory 1997,  R)
42
Seven (Se7en) 1995,  R)
43
Sleepers 1996,  R)
44
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
45
The English Patient 1996,  R)
46
Fight Club 1999,  R)
47
Interview with the Vampire 1994,  R)
48
Kalifornia 1993,  R)
49
Across the Tracks 1989,  R)
50
Snatch 2001,  R)
51
The Pianist 2002,  R)
52
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
53
National Treasure 2004,  PG)
54
Snake Eyes 1998,  R)
55
City of Angels 1998,  PG-13)
56
The Shawshank Redemption 1994,  R)
57
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
58
The Green Mile 1999,  R)
59
Practical Magic 1998,  PG-13)
60
While You Were Sleeping 1995,  PG)
61
The Net 1995,  PG-13)
62
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
63
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
64
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
one of the best western movie, with all the ingredients mixed. simply classic
65
Where Eagles Dare 1969,  PG)
66
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
67
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
68
With Honors 1994,  PG-13)
69
Bedazzled 2000,  PG-13)
70
Gone Fishin' 1997,  PG)
71
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
72
Mighty Joe Young 1998,  PG)
73
The Italian Job 2003,  PG-13)
74
Monster 2003,  R)
75
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
76
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
77
Girl, Interrupted 1999,  R)
78
Gia 1998,  R)
79
Free Willy 1993,  PG)
80
Ghost 1990,  PG-13)
81
A Few Good Men 1992,  R)
82
Johnny English 2003,  PG)
83
Jerry Maguire 1996,  R)
84
The Firm 1993,  R)
85
Enemy at the Gates 2001,  R)
86
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
87
Shakespeare in Love 1998,  R)
88
Gattaca 1997,  PG-13)
89
Over the Top 1986,  PG)
90
Cliffhanger 1993,  R)
91
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
92
Rocky 1976,  PG)
93
Assassins 1995,  R)
94
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
95
Desperado 1995,  R)
96
The Game 1997,  R)
97
I Am Sam 2001,  PG-13)
98
Falling Down 1993,  R)
99
Rounders 1998,  R)
100
Good Will Hunting 1997,  R)
101
One Hour Photo 2002,  R)
102
Bicentennial Man 1999,  PG)
103
Jakob the Liar 1999,  PG-13)
104
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
105
Hook 1991,  PG)
106
Dead Poets Society 1989,  PG)
107
Green Street Hooligans 2005,  R)
108
School Ties 1992,  PG-13)
109
Wolf 1994,  R)
110
Haven 2004,  R)
111
Rocky Balboa 2006,  PG)
112
The Bear 1988,  PG)
113
Happy Feet 2006,  PG)
114
Dumbo 1941,  G)
115
The Blair Witch Project 1999,  R)
116
The Evil Dead 1981,  R)
117
Army of Darkness 1993,  R)
118
Slither 2006,  R)
119
Phone Booth 2003,  R)
120
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
121
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
122
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
123
Lucky Number Slevin 2006,  R)
124
Munich 2005,  R)
125
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
126
Point Break 1991,  R)
127
My Girl 1991,  PG)
My Girl
cute and touching
128
The Usual Suspects 1995,  R)
129
The Recruit 2003,  PG-13)
130
Training Day 2001,  R)
131
Before Sunrise 1995,  R)
132
Addams Family Values 1993,  PG-13)
133
The Addams Family 1991,  PG-13)
134
Big 1988,  PG)
135
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
Tom hanks is such a grt actor and gave a performance that u will remmeber for a long time
136
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
brilliant ...
137
Proof 2005,  PG-13)
138
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
had a tough time watching the movie in the first place but once i managed to see all of it....i just simply loved it
139
The Passion of the Christ 2004,  R)
140
Payback 1999,  R)
141
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
142
Anna and the King 1999,  PG-13)
143
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
144
The Hunt for Red October 1990,  PG)
145
Being John Malkovich 1999,  R)
146
Billy Elliot 2001,  R)
147
The Rock 1996,  R)
148
Born on the Fourth of July 1989,  R)
149
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
that how u are suppose to play soocer :D
150
Boys Don't Cry 1999,  R)
151
Enemy of the State 1998,  R)
152
American Beauty 1999,  R)
153
Kingdom of Heaven 2005,  R)
154
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
155
The Machinist 2003,  R)
156
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
great action sequences...awesome movie for speed crazy freaks
157
March of the Penguins 2005,  G)
158
Maverick 1994,  PG)
159
Matchstick Men 2003,  PG-13)
160
The Beach 2000,  R)
161
Jungle Book 1995,  G)
Jungle Book
my childhood fav
162
The Craft 1996,  R)
The Craft
just the kind a movie u dont get bored watching
163
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
164
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
165
The Good Son 1993,  R)
The Good Son
Macauly and elijah were both awesome...first time for macauly in a negetive role and he did full justice with it
166
The Devil's Own 1997,  R)
167
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments