My Favorite Movies


  xeowulf's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My favorite movie of all times! There's nothing about the movie I dislike except I'd love for ALL of the deleted scenes to be put back in. Seeing Yoda for the first time makes it all the better!
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
My second favorite Star Wars movie, and my second favorite overall. It's the one that began it all.
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Ewoks or not, it's still better than the prequels. :p Even though this sees the death of my favorite character, I still love it.
4
Willow 1988,  PG)
Willow
The best fantasy movie ever! Yes, I said it -- it's even better than the LotR movies for me, mainly 'cause it's original. Val Kilmer rules in his role as Madmartigan.
5
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Jim Henson (R.I.P.) was the puppet master, and this was his best work. I even like David Bowie's singing. :D
6
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
Being someone who can easily lose himself in a book, I can totally relate w/ Bastian. I just wish they'd release the actual theatrical soundtrack.
7
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of my favorite movies. I could watch this over and over again.
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
My favorite of the trilogy. The Shire reminds me of Ireland.
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
My second favorite of the trilogy, but still awesome nonetheless.
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
My least favorite of the trilogy, but I still like it.
11
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
One of my favorite movies. I've seen this so many times I can practically quote along w/ the movie.
12
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I've seen this movie sooo many times, and I could definitely quote along w/ it. Excellent assembly of actors, and a perfect blend of fantasy, romance, and comedy.
13
The Man Who Knew Too Little 1997,  PG)
The Man Who Knew Too Little
A very smart comedy, where everything blends together seamlessly w/o feeling forced. Some of the gags used halfway through or near the end of the movie are set up almost from the beginning.
14
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
This is actually my favorite of the Indiana Jones movies, and Sean Connery's presence probably plays a large part of that. The first one is a classic and just barely falls behind this one, but this one definitely comes out on top.
15
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
One of the primo roles for Harrison Ford, and one of the best action/adventure flicks out there.
16
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
My favorite Spider-Man movie. Doc Ock's not my favorite villain by any means, but I liked the way Alfred Molina portrayed him.
17
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Excellent movie! One of my favorites.
18
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
Excellent! One of my favorite movies. My favorite Keanu Reeves role (yes, even more than The Matrix).
19
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Some of the special effect may show their age now, but most still hold their own. The story itself is whatever any boy would dream of -- going on an adventure seeking pirates' treasure.
20
The Three Musketeers 1993,  PG)
The Three Musketeers
Great swashbuckling film! Even though most of the actors aren't actually French, you really don't pay much attention to that. It has a great cast ensemble, too.
21
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
A great film about revenge and forgiveness. Jim Caviezel and Guy Pierce play each other's foil excellently.
22
Waking Ned Devine 1998,  PG)
Waking Ned Devine
An awesome Irish film! There's so much that's funny in this movie. The only downside is naked old men. :p
23
Elf 2003,  PG)
Elf
Haha! Great movie, and the only Will Ferrell movie I've liked so far.
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Excellent action flick, especially for being based on an amusement park ride! A great overall movie.
25
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
One of the greatest comedies/spoofs ever. I guess it helps I like Star Wars so much... or maybe that makes it strange I like this. Hmm. :p
26
The Shakiest Gun In The West 1968,  Unrated)
The Shakiest Gun In The West
I laugh my head off everytime I see this movie. Don Knotts plays a similar character in pretty much every movie, but that doesn't make it any less good. Knotts as a gunslinger in the Wild West is a great combination.
27
The Ghost And Mr. Chicken 1966,  Unrated)
The Ghost And Mr. Chicken
My favorite Don Knotts film. It's eerie and funny all at the same time.
28
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Any movie that has Jim Henson and Frank Oz working on it must be great, and this one is. It's a bit strange and New Agey, but I love it.
29
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Awesome movie. I admit some of it's a bit predictable, but the action is definitely some of the best out there, and I liked the twist near the end.
30
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
I can watch this over and over again, which I suppose it pretty fitting. :p I like that Murray's character is dynamic, even if the day is static. ;)
31
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Definitely the best Batman movie. Christian Bale captures the essence of Batman, and he makes a good Bruce Wayne, as well.
32
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
Such a great movie. Tommy Lee Jones plays a Fed you love to hate and at the same time can't help but love. Ford plays Richard Kimball perfectly, a man framed for murder and trying to find out who did it.
33
Just Visiting 2001,  PG-13)
Just Visiting
Absolutely hilarious! The first 15 minutes might be a little tough for some, but it's worth getting through.
34
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
I love this movie. The scenery's beautiful, and the story's powerful. The end gets me every time.
35
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Any movie w/ Antonio Banderas and Anthony Hopkins is gotta' be great, but put them in old Texas w/ some Zorro action, and you have a REALLY great combination.
36
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Though I woulda' preferred the X-Men and Brotherhood teaming up to face Sentinels or Apocalypse, this was still a great movie and the best of the three to me.
37
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
This is my favorite Pixar movie, probably because of the Star Wars allusions. :p
38
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
I love superhero movies, and I love Pixar movies. A perfect combination. :D
39
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
My all-time favorite Disney animated feature! :D
40
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Better than the third but not as good as the second, this sets up a different storyline for the X-Men. I missed some of the regulars like Gambit, but the movie was still excellent.
41
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
My favorite of the 3. The introduction of Puss 'N' Boots was purrfect. ;\
42
Returner (Ritana) 2002,  R)
Returner (Ritana)
Matrix, Back to the Future, and the Transformers all had a baby, and this is it. :p It's a fun action flick w/ one girl trying to save the world from the future alien invasion.
43
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
As short as the book it, I was disappointed by some of the missing pieces, but I still loved the movie.
44
Shrek 2001,  PG)
Shrek
A hilarious spoof on fairy tales. Mike Myers puts life into the ogre that is to save a kingdom.
45
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
One of my favorite fantasy movies out there. Having both Dennis Quaid and Sean Connery (even if he is just a voice) in it helps, and David Thewlis makes a good bad guy.
46
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Undoubtable the greatest post-'80s Disney classic. Robin Williams really makes the movie what it is.
47
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
I loved this movie, even if the characters figured out the clues way too easily.
48
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
I like the sequel better, but I still love this one. It has all the charm of childhood, but the humor is still funny for an adult.
49
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
A total departure from typical Arthurian legend, but that's not a bad thing (especially in comparison to Excalibur). Having Sean Connery as King Arthur was perfect.
50
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
An endearing film that catches the essence and wonder of childhood more than the Disney version. Isaacs is on the road to being typecast, but he does make a good Hook.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments