Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xano0maki's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
2
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
3
The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2008,  G)
4
Jumper 2008,  PG-13)
5
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
6
The Little Mermaid 1989,  G)
7
The Messengers 2007,  PG-13)
8
Penelope 2006,  PG)
9
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
10
Step Up 2006,  PG-13)
11
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
12
Madagascar 2005,  PG)
13
Kung Fu Panda 2008,  PG)
14
The Grudge 2004,  PG-13)
15
The Grudge 2 2006,  PG-13)
16
The Grudge 3 2009,  R)
17
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
19
Monsters, Inc. 2001,  G)
20
Surf's Up 2007,  PG)
21
The Notebook 2004,  PG-13)
22
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
23
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
24
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
25
Finding Nemo 2003,  G)
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
31
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
32
Grease 1978,  PG)
33
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
34
The Mummy 1999,  PG-13)
35
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
36
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
37
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
38
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
39
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
40
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
41
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
42
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
43
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
44
The Incredibles 2004,  PG)
45
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
46
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
47
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
48
The Princess Diaries 2001,  G)
49
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
50
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
51
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
52
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
53
School of Rock 2003,  PG-13)
54
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
55
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
56
A Cinderella Story 2004,  PG)
57
Another Cinderella Story 2008,  PG)
58
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
59
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
60
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
61
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
62
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
63
Daddy Day Care 2003,  PG)
64
Stardust 2007,  PG-13)
65
Ella Enchanted 2004,  PG)
66
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
67
August Rush 2007,  PG)
68
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
69
Good Will Hunting 1997,  R)
70
Atonement 2007,  R)
71
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
72
The Wave 2011,  Unrated)
73
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
74
New York, I Love You 2008,  R)
75
The Lion King 1994,  G)
76
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
77
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
78
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
79
High School Musical 2006,  G)
80
High School Musical 2 2007,  G)
81
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
82
Angels & Demons 2009,  PG-13)
83
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
84
A Walk to Remember 2002,  PG)
85
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
86
Hairspray 2007,  PG)
87
Legends of the Fall 1994,  R)
88
The Three Musketeers 1993,  PG)
89
Wild Child 2009,  PG-13)
90
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
91
27 Dresses 2008,  PG-13)
92
Casanova 2005,  R)
93
Becoming Jane 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments