My Favorite Movies


  WyllVengeance's Rating My Rating
1
The Crow 1994,  R)
The Crow
This is one of the best movies ever!! It is my all-time favorite!
2
Red vs. Blue: The Blood Gulch Chronicles 2003,  Unrated)
Red vs. Blue: The Blood Gulch Chronicles
The absolute BEST internet machinima!! I love this series ^-^ Caboose pwns haha. Even if you don't like Halo you'd love this series.
3
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I've loved this movie my whole life. ^^
4
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
AMAZING!! I love the storyline, and the ending STILL gets to me, although i've seen it a million times.
5
Avenged Sevenfold - All Excess 2007,  Unrated)
Avenged Sevenfold - All Excess
Bahaha! This is great. I got it the day it came out and watched it immediately! I love it!
6
Ghost Rider 2007,  PG-13)
7
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
This movie is AMAZING! I love the storyline and the visual effects and everything!
8
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
This movie is AMAZING!! I absolutely love it!
9
Constantine 2005,  R)
Constantine
This movie is AMAZING!! I love it
10
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Ahmazing. You couldn't ask for a better continuation of a Final Fantasy game.
11
Legend 1986,  PG)
12
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
13
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
I love this movie. It's one of Miyazaki's best, in my opinion.
14
The Craft 1996,  R)
The Craft
A great movie with a wonderful storyline and cool events that happen.
15
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Another movie that i've loved my whole life. This has got to be my all-time favorite Tim Burton movie.
16
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Love the show, loved the movie.
17
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Another movie i grew up on. I haven't watched it in a while, but it's still one of my favorites.
18
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Another of Miyazaki's amazing creations! I didn't like the movie so much at first, but now, after watching it more and paying closer attention, I love it.
19
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
I LOVED this movie!!
20
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Another of my favorite Tim Burton movies. I didn't like the ending very much, but it was still a great movie.
21
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
This movie has been a favorite of mine for my whole life. It's the first movie I ever went to see, and i've been obsessed with it ever since.
22
Clerks 1994,  R)
Clerks
This movie was hilarious!!
23
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
HILARIOUS!!! Even better than the first. The sequel was funnier and more entertaining, i think. I also liked the characters more.
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
26
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
27
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
28
Godzilla 1998,  PG-13)
29
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
This movie is awesome. Great fantasy setting and storyline, with hilarious lines and elements haha.
30
Jumanji 1995,  PG)
31
Spider-Man 2002,  PG-13)
32
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
33
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
34
X-Men 2000,  PG-13)
35
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
36
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
37
Hook 1991,  PG)
38
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
39
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
40
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
41
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
42
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
43
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
44
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
45
Eragon 2006,  PG)
46
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
It wasn't bad. I would have prefered if it had been a little more like the comics, but it was still pretty good.
47
Underworld 2003,  R)
48
Underworld: Evolution 2006,  R)
49
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
I loved this movie! It was amazing
50
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I love it!!! It's absolutely amazing! I could have lived very happily without seeing Tim Curry dressed....er....UNdressed like that, but it's still an awesome movie!
51
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
This movie is great. I don't necessarily like the Beatles, but i love the songs in this movie so maybe it's just the voices i don't like lol. But yeah this movie is amazing, i got my own copy as soon as i could ^-^
52
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
This movie was AMAZING!! I'm not sure if it followed the comics well, but it was an awesome movie.
53
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
This movie is AMAZING! Another of Neil Gaiman's masterpieces brought to life!
54
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
This movie was AMAZING!!! Deffinitely one of Will Smith's best! And who DOESN'T love a good zombie movie? I can't wait for the DVD ^-^
55
Spawn 1997,  PG-13)
Spawn
Really awesome! I loved the whole thing. Storyline, effects, acting, all of it. That may just be because i haven't read the comics, but i still think it was great.
56
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
Ahh why didn't anyone tell me how awesome this was earlier?? -_- I had to see it on TV before i knew what a great movie it is. Now i can't wait for the sequel lol
57
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
Really well done. I don't know why it took me so long to see it. Can't wait for the sequel! =D
58
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The best movie i've seen in a very long time!!
59
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
A true masterpiece! This has got to be my all-time favorite musical, and I can't stop listening to the soundtrack :D

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments