My Favorite Movies
| writer93's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ball of Fire 1941, Unrated) |
|
| 2 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 3 |
Superman II: The Richard Donner Cut 2006, PG) |
|
| 4 |
Pride and Prejudice , Unrated) |
|
| 5 |
Blast from the Past 1999, PG-13) |
|
| 6 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 7 |
Twelfth Night: Or What You Will 1996, PG) |
|
| 8 |
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984, PG) |
|
| 9 |
Bride and Prejudice 2004, PG-13) |
|
| 10 |
The Shop Around the Corner 1940, Unrated) |
|
| 11 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 12 |
Fargo 1996, R) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 16 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 17 |
Brazil 1985, R) |
|
| 18 |
Superman 1978, PG) |
|
| 19 |
Logan's Run 1976, PG) |
|
| 20 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 21 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 22 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 23 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 24 |
Doctor Who 1996, Unrated) |
|
| 25 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
























