My Favorite Movies


  write2midds's Rating My Rating
1
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
2
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
3
Resident Evil 2002,  R)
4
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
6
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
7
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
8
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
9
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
10
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
11
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
12
Hitch 2005,  PG-13)
13
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
14
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
15
The Terminator 1984,  R)
16
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
17
Underworld 2003,  R)
Underworld
kate beckinsale plays a hunterss vampire also a step daughter of victor the leader of the vampire race.the story is about a human who has the origin of both the vampire and lycans that is he is one of a kind and both races r hunting him.however,kate gets him first but hands him to neither parties.very interesting movie.
18
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
this mainly concetrates on the origin of the two races.the two brothers who fathered the two races.it is not as intense as the first one.
19
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
this movie tells the origin of the story of the lycans.the breed one might have thunk to be the villains as portrayed in underworld 1.excellent movie.
20
Rapid Exchange 2003,  R)
Rapid Exchange
it is a movie that am sure will be enjoyed by those who love movies on bank heists and robbery.Personally,i loved it.
21
Gangster's Paradise: Jerusalema 2008,  R)
22
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
two kids,identical twins to be exact(played by lindasy lohan) meet for the first time since being separeted at birth and don't like each other till they find out they r sisters.they then swtch places as each goes to live with the parent they have never known.It will blow u away.Linsay really outdid herself @ such a young age.
23
The Parent Trap 1961,  G)
24
Parent Trap II 1986,  G)
25
Parent Trap III 1989,  Unrated)
26
Parent Trap: Hawaiian Honeymoon 1989,  Unrated)
27
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
she grew up as an aisignificant only child who had never met her father.she was always bullied at school and she was even used to living behind the shadows until her grandmother shows up to tell her that she is not only a princess,but also the only heir to the throne of genovia following her father's death.This movie made me like anne hathaway.excellent stuff.
28
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
29
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
WOOOW!!!!!prince edward,the crown prince sweden decides to take a holiday to the US but doesn't want to be recorgnised as a prince but as a nomal guy.he is enrolled in college and even gets a job as a waiter.he falls in love with julia stiles,a simple farm girl with dreams of becoming a doctor.as their affair intensifies,eddie is found out.....watch it.
30
The Prince and Me 2 2005,  PG)
The Prince and Me 2
good plot,but the change in cast affected it a lot.u don't just take julia stiles out of a role she has played excellently and replace her with someone else.that alone can kill a great movie.
31
Who's Your Daddy 2002,  R)
Who's Your Daddy
what would u do if someone came from nowhere at the time when ur allowances have been cut and u have even been grounded and told u that ur parents whom u never even knew of,hell u never even knew u were adopted,have died and left u the heir to a multi-billion empire?just watch this movie.
32
American Wedding 2003,  R)
American Wedding
ha ha ha ha...very funny.actually the very first american pie movie i watched and i fell in love with steve stiffler.watch it.
33
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
being the first in the series,it wasn't very interesting.it was good,but yes.but not that good.have u watched a movie where death himself is the villain?then i have to say that this is a movie that will put u on tension as death wants to finally kill the students who one way or the other survive a plane crush that they were supposed to be in.i gotta say that it is clear in this movie,cheatin death isn't an option.
34
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
woow!this was actually the final destinstion movie that sent me lookin for the other parts.it was totally intense.
this one actually deals with people who were supposed to be in a road accident but somehow they survived.death is set on a new chase as it hunts then down.ONE BY ONE.
35
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
it seems like these movies get better with each new release.this third was a very good one.this time the kids survive the rollercoster accident.and as usual,death has a score to settle.the thing that i havent told u is that befoe these accidents happen,someone,who is aways among the survivors,has had a premonition about the incident.and on all occassions,they are not taken seriously when they r payed a deaf ear.until...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments