Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. wrems
  2. rem

My all time favs

  wrems's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
epic and legendary historic heroic masterpiece
2
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
i love spoofs
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
mastyerpiece
4
Saw II 2005,  R)
Saw II
as sick as the first
5
The Matrix 1999,  R)
6
Sin City 2005,  R)
Sin City
i love it!!!
7
Rocky 1976,  PG)
Rocky
all-time classic
8
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
yeahh baby!!! yeahh!!!!
austin fucken rules!!!
9
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Allllrighty then!
and the first time a death metal band is featured in a motion picture!!!
Hammer smashed face°cannibal corpse
10
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
good movie
11
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
a classic!!!
12
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
everytime i see this flick i want to shave my whole body!!
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
incredible third instalment. LOTR trilogy rules!!!
-many thumbs up!!!!
14
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
criss de bon film
sieg heil juden

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments