My Favorite Movies


  woulflady's Rating My Rating
1
Saw (short film) 2003,  Unrated)
Saw (short film)
Loved it
2
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Loved it
3
Saw III 2006,  R)
Saw III
scarry
4
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
awsome movie My dad was there durring ww 2 and the things he saw made him decide not to become a doctor
5
Powder 1995,  PG-13)
Powder
I'd love to find this one
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Loved it
7
Michael 1996,  PG)
Michael
awesome movie
8
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Loved ot
9
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
I loved it
10
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
One of my all time favorites
11
The Indian in the Cupboard 1995,  PG)
12
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
One of my favorites
13
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
The Lion King 1 1/2
one of my favorites
14
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
15
Free Willy 1993,  PG)
Free Willy
Great
16
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
17
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
Free Willy 2: The Adventure Home
awsome. a favorite
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
one of my favorites
19
Castaway 1986,  R)
20
Old Yeller 1957,  G)
21
The Yearling 1946,  G)
22
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Pretty good in it's day I still watch it
23
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
good
24
Jaws 3 1983,  PG)
25
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
26
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Loved it
27
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
28
It's a Wonderful Life 1946,  G)
29
Little Big Man 1970,  PG)
30
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Loved it
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
32
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
I loved all the Harry Potter movies
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Loved it
34
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
35
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Loved it
38
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
Loved it
39
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Loved it
41
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Awsome
42
Nell 1994,  PG-13)
43
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
this was good
44
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
Loved it
45
Walking Tall 1973,  R)
Walking Tall
I like the original much better than the new one. Joe Don Baker did an awesome job
46
Walking Tall, Part 2 1975,  PG)
Walking Tall, Part 2
It's as good as the first
47
Walking Tall: Lone Justice 2007,  R)
48
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
Great movie.
49
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
I thought it was pretty good not one of my favs
50
The Goonies 1985,  PG)
51
Face/Off 1997,  R)
52
The Haunting 1999,  PG-13)
The Haunting
I loved this one as well the special effects were great

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. woulflady
    woulflady posted 4 years ago

    I have seen Sweenie Todd and the cast was great in their roles. I also saw The Golden Cumpass and loved it as well