My Favorite Movies


  workerant's Rating My Rating
1
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano)
A wonderfully peotic blend of the film and music arts, executed brilliantly as always by Tim Roth
2
Akira 1988,  R)
Akira
Landmark anime breakthrough that popularised the genre as a worldwide recognised artform. A gripping story of post apocalyptic Tokyo playing with a scientific/spiritual nightmare.
3
Alien 1979,  R)
Alien
The film that taught the world to fear space and distrust the future mega corporations, this now classic cinematic masterpiece is still engagingly chilling
4
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
An utterly controlled and sedate future society only breeds a yearning to feel again in a bleak world. Superbly clean action sequences in contrast with a desolate urban landscape enhances the human plight for freedom.
5
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
Monty Python at their best, a freeform black comedy satire of the most important uniting questions for humankind. Features boobies.
6
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
Ghost Dog - The Way of the Samurai
Gives the viewer an insight into the semi mythical samurai path of maintaining tranquilty within the highest tensions with honour. Quiet, poetic, tragic and uplifting
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Iconic moving space adventure uniting geeks the world over, spanning decades and spawning a lasting sci-fi legacy and merchandise monster. oh yeah and Han Shot First.
8
Snatch 2001,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
Pulp Fiction 1994,  R)
11
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Modern revenge flick instant classic.
Uma! Uma! Uma! and lots of swords.
13
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
The long awaited Star Trek returned as a quiet, subtle approach to space instilling a humbling wonder for the unknown and the strength friendship brings.
14
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
15
Reservoir Dogs 1992,  R)
16
The Blues Brothers 1980,  R)
17
The Fifth Element 1997,  PG-13)
18
Blade Runner 1982,  R)
19
Sin City 2005,  R)
Sin City
Visually stunning and what all comic book adaptions should be like through sheer effort and appropriate acting
20
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
21
V for Vendetta 2006,  R)
22
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
23
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
24
Ghostbusters 1984,  PG)
25
Dog Day Afternoon 1975,  R)
26
Citizen Kane 1941,  PG)
27
Cast Away 2000,  PG-13)
28
Excalibur 1981,  R)
29
Conan the Barbarian 1982,  R)
30
Superman 1978,  PG)
31
Batman 1989,  PG-13)
32
Batman Begins 2005,  PG-13)
33
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
34
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious comedy horror zombiefest proving the power of mateship and love as the world goes to hell.
35
Bad Eggs 2003,  Unrated)
36
The Hard Word 2002,  R)
37
The Nugget 2002,  R)
38
The Castle 1997,  R)
39
Shine 1996,  PG-13)
40
Ghost in the Shell 1996,  R)
41
Steamboy 2004,  PG-13)
42
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
43
Spriggan 1998,  R)
44
Jin-Roh - The Wolf Brigade 1998,  R)
45
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
46
Zatôichi 1989,  Unrated)
Zatôichi
A marvel of japanese cimema combining traditional storylines and quietude with comedic musical happenstance blended into the scenery.
47
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
48
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
49
Army of Darkness 1993,  R)
50
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
51
Zulu 1964,  PG)
Zulu
Fascinating historical recount of british redcoat bravery and african honour.
52
The Italian Job 1969,  PG)
53
Kung Fu Hustle 2004,  R)
54
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
A confrontingly hilarious irreverent take on christmas as a crim finds a heart despite himself.
55
The Usual Suspects 1995,  R)
56
Russian Ark 2002,  Unrated)
57
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
58
Jacob's Ladder 1990,  R)
59
The Silence of the Lambs 1991,  R)
60
An American Werewolf in London 1981,  R)
61
Instinct 1999,  R)
62
RoboCop 1987,  R)
63
Willow 1988,  PG)
64
Total Recall 1990,  R)
65
The Terminator 1984,  R)
66
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
67
TRON 1982,  PG)
68
Uncle Buck 1989,  PG)
69
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
70
Being John Malkovich 1999,  R)
71
American Psycho 2000,  R)
72
Team America - World Police 2004,  R)
73
Clerks 1994,  R)
74
Clerks II 2006,  R)
75
The Black Hole 1979,  PG)
76
The Matrix 1999,  R)
77
Meet the Feebles 1989,  R)
78
Scanners 1981,  R)
79
Jaws 1975,  PG)
80
The Princess Bride 1987,  PG)
81
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
82
The Day After 1983,  Unrated)
83
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
84
Sin City: A Dame to Kill For 2013,  Unrated)
85
300 2007,  R)
86
Vatel 2000,  PG-13)
87
Smoke 1995,  R)
88
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
89
The One 2001,  PG-13)
90
Pitch Black 2000,  R)
91
Pi 1998,  R)
92
Cube 1997,  R)
93
Galaxy Quest 1999,  PG)
94
Highlander 1986,  R)
95
D.A.R.Y.L. 1985,  PG)
96
The Dark Crystal 1982,  PG)
97
Raising Arizona 1987,  PG-13)
98
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes 1984,  PG)
99
Game of Death 1978,  R)
100
Monty Python's Graham Chapman - Looks Like A Brown Trouser Job 2005,  Unrated)
101
Mars Attacks! 1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments