My Favorite Movies


  wooshang's Rating My Rating
1
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Nice plot twist until the very end.
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Tarantino adds all of my favorite elements in this one: Martial Arts, martial arts, and alot of kicking and sword-fighting !
3
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
Star-Studded cast, pretty good plot, guns and stuff blowing up. Any movie Carla is in is a good one ! LMAO
4
Face/Off 1997,  R)
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I like the entire series. Totally original effects and the plot can be examined and discussed on many levels.
6
Taken 2008,  PG-13)
Taken
Liam Neeson plays this one very well !
7
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Explosions, guns, a great plot, and Denzel. What else can I say !?!
8
Chocolate 2008,  R)
Chocolate
Totally underrated movie. This film should have gotten hype like Crouching Tiger. This little girl just plain kicks some @$$
9
Ronin 1998,  R)
Ronin
Another excellent plot twister. Another strong performance from De Niro
10
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
My fav. inspirational film so far since it's based on a true story and "Rudy" had no room for Denzel. Hahaha
11
Glory 1989,  R)
Glory
Yet another favorite based on a true story about us ! Not so "over-the-top" that it makes me upset.
12
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
4.5 stars 'cause like alot of people I had to watch it again just to catch on WTF was really happening. I like Tarantino films even if he is quite loose with the racial comments.
13
Code Name: The Cleaner 2007,  PG-13)
Code Name: The Cleaner
Cedric is a natural-born fool. One of the funniest I've seen that year.
14
Ong Bak 2 2008,  R)
Ong Bak 2
another little-known film (i think) Tony Jaa made his debut with this one and could be more widely known here if anyone were up on Thai boxing...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments