My Favorite Movies


  1. wolfkarma
  2. w

Give list a short description

  wolfkarma's Rating My Rating
1
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
Earth Girls Are Easy
yes its corny but so funny
2
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
3
Kiss The Girls 1997,  R)
Kiss The Girls
great almost straight from the book
4
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
funny funny funny
5
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
6
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
An American Werewolf in Paris
well if you see one movie you have to see the sequels
7
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
great changing scenes
8
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
classic horror from slice and dice
9
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
this is a must see movie
10
Seems Like Old Times 1980,  PG)
11
Memoirs of an Invisible Man 1992,  PG-13)
12
Escape from New York 1981,  R)
13
Escape from L.A. 1996,  R)
14
See Jane Date 2003,  PG)
See Jane Date
saw this on lifetime or something but its really a good watch
15
Vampires 1998,  R)
16
The Stuff 1985,  R)
17
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
18
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High
everyone has to see this one just to understand quoets ppl are still using
19
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
20
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
21
Miracle 2004,  PG)
Miracle
to know that fighting isnt always about using fists
22
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
every child should watch this movies
23
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
THIS MOVIE MAKES YOU THINK WHILE IT MAKES YOU LAUGH
24
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
a rare find and a rare memory
25
Mask 1985,  PG-13)
26
A Walk to Remember 2002,  PG)
27
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
28
Jack 1996,  PG-13)
29
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
30
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
31
Stand by Me 1986,  R)
32
Sleepers 1996,  R)
33
Tremors 1990,  R)
Tremors
KINDA HOKEY YES BUT STILL GREAT TO WATCH
34
Brother Bear 2003,  G)
35
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
the book has a few more details but this movie is great
36
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
one of my favorite movies but you have to have tissue when you watch it
37
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
Adventures in Babysitting
family fun
38
The Adventures of Ford Fairlane 1990,  R)
The Adventures of Ford Fairlane
cheesy yes but still funny
39
Old Yeller 1957,  G)
Old Yeller
a must see for everyone as long as you bring a box of tissues
40
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
41
Radio 2003,  PG)
42
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
Im not one for musicals but this one is great
43
The Color Purple 1985,  PG-13)
44
Medicine Man 1992,  PG-13)
45
Man of the House 2005,  PG-13)
46
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
47
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
you have to watch so you know who George is
48
We're No Angels 1955,  Unrated)
We're No Angels
A MUST SEE
49
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
50
Bell, Book and Candle 1958,  Unrated)
Bell, Book and Candle
pywich is in this one
51
Scooby Doo's Creepiest Capers 2001,  Unrated)
52
McLintock! 1963,  Unrated)
McLintock!
this movie is so funny
53
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
Escape to Witch Mountain
one of my all time favorite disney movies. Yes the F/x are dated but still great
54
For the Boys 1991,  R)
For the Boys
laughing,crying,and screaming what a jerk all in one movie
55
The Trouble with Angels 1966,  PG)
The Trouble with Angels
you have to watch this at least once in your life it is funy funny funny
56
Quick Change 1990,  R)
57
High Spirits 1988,  PG-13)
58
Father Goose 1964,  Unrated)
Father Goose
classic Cary Grant
59
The Abyss ,  PG)
The Abyss
THIS MOVIE IS GREAT IF YOU HAVENT SEEN IT GO RENT IT
60
Dead Again 1991,  R)
Dead Again
the book is wonderful but if not a book reader watch this
61
Stealing Home 1988,  PG-13)
62
The Cat From Outer Space 1978,  G)
The Cat From Outer Space
this is so so funny, yes the special effects are corny but hey it was made before the 80's so give them a break
63
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
64
Paint Your Wagon 1969,  PG-13)
Paint Your Wagon
a must watch
65
The Absent-Minded Professor 1961,  G)
The Absent-Minded Professor
two thumps up, just about everything Fred Macmurray did was great to watch for the whole family
66
His Girl Friday 1940,  Unrated)
His Girl Friday
Cary Grant, what more could you want. There is a remake with burt reynolds its funny but the original is better. The remake is switching channels
67
Legend of Frosty the Snowman 2005,  Unrated)
Legend of Frosty the Snowman
its a classic you have to love frosty
68
Houseboat 1958,  Unrated)
69
The Fox and the Hound 1981,  G)
70
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments