My Favorite Movies
| WoadedCelt's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Enchanted April 1992, PG) |
|
| 2 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 3 |
Shortbus 2006, Unrated) |
|
| 4 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 5 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 6 |
Priest 1994, R) |
|
| 7 |
Stigmata 1999, R) |
|
| 8 |
The Order (The Sin Eater) 2003, R) |
|
| 9 |
9 songs , Unrated) |
|
| 10 |
Four Weddings and a Funeral 1994, R) |
|
| 11 |
Km. 0 (Kilometer Zero) 2001, R) |
|
| 12 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 13 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 14 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 15 |
My House in Umbria 2004, PG-13) |
|
| 16 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 17 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 18 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 19 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 20 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 21 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 22 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 23 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 24 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 25 |
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002, R) |
|
| 26 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 27 |
Hair 1979, PG) |
|
| 28 |
Thunderheart 1992, R) |
|
| 29 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 30 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 31 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 32 |
American History X 1998, R) |
|
| 33 |
Lord of Illusions 1995, R) |
|
| 34 |
The Lord of the Rings 1978, PG) |
|
| 35 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 36 |
Mambo Italiano 2003, R) |
|
| 37 |
Tigerland 2000, R) |
|
| 38 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 39 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 40 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 41 |
Anatomy (Anatomie) 2000, R) |
|
| 42 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 43 |
Three to Tango 1999, PG-13) |
|
| 44 |
Swing Shift 1984, PG) |
|
| 45 |
Porky's 1981, R) |
|
| 46 |
Rob Roy 1995, R) |
|
| 47 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 48 |
The Snow Walker 2003, PG) |
|
| 49 |
Starman 1984, PG-13) |
|
| 50 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 51 |
Men At Work 1990, PG-13) |
|
| 52 |
Mr. Baseball 1992, PG-13) |
|
| 53 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 54 |
U-571 2000, PG-13) |
|
| 55 |
The Wraith 1987, PG-13) |
|
| 56 |
Women In Love 1969, R) |
|
| 57 |
Yanks 1979, R) |
|
| 58 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 59 |
A Home at the End of the World 2004, R) |
|
| 60 |
Home for the Holidays 1995, PG-13) |
|
| 61 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 62 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 63 |
Psycho 1998, R) |
|
| 64 |
Psycho Beach Party 2000, Unrated) |
|
| 65 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 66 |
An American Werewolf in Paris 1997, R) |
|
| 67 |
The Avengers 1998, PG-13) |
|
| 68 |
Bent 1997, NC-17) |
|
| 69 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 70 |
The Indian Runner 1991, R) |
|
| 71 |
Blade 1998, R) |
|
| 72 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 73 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 74 |
Cat People 1982, R) |
|
| 75 |
Fritz the Cat 1972, Unrated) |
|
| 76 |
Clash of the Titans 1981, PG) |
|
| 77 |
Angels in America 2004, Unrated) |
|
| 78 |
The Brothers McMullen 1995, R) |
|
| 79 |
Agnes of God 1985, PG-13) |
|
| 80 |
A Chorus Line 1985, PG-13) |
|
| 81 |
Hollow Man 2000, R) |
|
| 82 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 83 |
The Remains of the Day 1993, PG) |
|
| 84 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 85 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 86 |
Highlander 1986, R) |
|
| 87 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 88 |
Good Bye, Lenin 2002, R) |
|
| 89 |
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997, R) |
|
| 90 |
Gods and Monsters 1998, R) |
|
| 91 |
Ghost Story 1981, R) |
|
| 92 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 93 |
The Full Monty 1997, R) |
|
| 94 |
Forever Young 1992, PG) |
|
| 95 |
300 2007, R) |
|
| 96 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 97 |
The Cutting Edge 1992, PG) |
|
| 98 |
Enemy Mine 1985, PG-13) |
|
| 99 |
The Butcher's Wife 1991, PG-13) |
|
| 100 |
In Enemy Hands 2003, R) |
|
| 101 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 102 |
Elvira, Mistress of the Dark 1988, PG-13) |
|
| 103 |
Das Experiment (The Experiment) 2001, R) |
|
| 104 |
The Philadelphia Experiment 1984, PG) |
|
| 105 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 106 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 107 |
The Deep 1977, PG) |
|
| 108 |
The Punisher 1989, R) |
|
| 109 |
Hawks 1989, R) |
|
| 110 |
An Officer and a Gentleman 1982, R) |
|
| 111 |
Moon 44 (Intruder) 1990, R) |
|
| 112 |
Bad Moon 1996, R) |
|
| 113 |
Brother Sun, Sister Moon 1973, PG) |
|
| 114 |
Indian Summer 1993, PG-13) |
|
| 115 |
Somewhere in Time 1980, PG) |
|
| 116 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 117 |
I Love You to Death 1990, R) |
|
| 118 |
Mass Appeal 1984, PG) |
|
| 119 |
For A Lost Soldier 1993, Unrated) |
|
| 120 |
Jeffrey 1995, R) |
|
| 121 |
The Celluloid Closet 1995, R) |
|
| 122 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 123 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 124 |
All the Right Moves 1983, R) |
|
| 125 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 126 |
Addams Family Values 1993, PG-13) |
|
| 127 |
Were the World Mine 2008, Unrated) |
|
| 128 |
Love in Thoughts 2003, Unrated) |
|
| 129 |
Captain America: The First Avenger 2011, PG-13)
I was surprised ... I really liked it. Chris Evans is looking old but I think it works better for the movie anyway, maybe it was on purpose. The director followed the comic book / graphic novel line pretty close, which is the only way I like movie versions of my favorite comic stories. It made a great lead in for an Avengers movie too. How many people stayed through ALL the credits to see the last scene? I did. |






























































































































