My Favorite Movies


  wnba1990's Rating My Rating
1
Underworld 2003,  R)
Underworld
Bad ass movie! Vampires are so hot!
2
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
I love this movie it was as good as the first one! I could watch them over and over!
3
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
This is one of my all time favorite movies. Kat is so like me! Neither of us really cares what anyone thinks and we are pround to be who we are!
4
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I love the diversity of the characters in this movie! I'm the Basketcase!
5
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
I love the costume design in this movie....oh yea not to mention Aaliyah is hot too, that's a plus!
6
Rent 2005,  PG-13)
Rent
I love this movie so much. I have seen it so many times I know all the words!! Finally a movie that shows how it really is...
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I love this movie!! It's so sad, but sweet at the same time. I cry everytime I watch it.
8
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Love this movie! I was so excited when I got it on DVD!
9
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
This is a moving story about forbidden love...been there done that.......
10
Van Helsing 2004,  PG-13)
11
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
This is another stupid movie that I love. Derek is probably the dumbest person ever. Well, at least he has friends.
12
Love and Basketball 2000,  PG-13)
13
Imagine Me & You 2005,  R)
14
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
OMG its so funny!! I love stupid movies.. this one is one of the best!
15
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
16
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
hi-larious... Fat men in tights-not to mention their bad english- makes it even funnier.
17
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
18
The Ringer 2005,  PG-13)
The Ringer
This is the best stupid movie EVER!!!
19
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
Mandy Moore is really good in this movie.
20
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Opposites DO attract...
21
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
This movie was so amazing. It actually kind of inspired me...Billy really loved ballet and his father was a 'manly man'. It must have taken alot for Billy to tell his father that dancing is what he wanted to do.
22
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
23
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
I LOVE THE BEACH!!!
24
Boys Don't Cry 1999,  R)
25
Gia 1998,  R)
26
Steel Magnolias 1989,  PG)
27
The Pink Panther 2006,  PG)
28
Cars 2006,  G)
29
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
my first favorite dancing movie..i even have the soundtrack. its sad i know, but i fell in love with this movie when i saw it the first time... i love oldies!
30
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
31
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
very long and mushy
32
Big Fish 2004,  PG-13)
33
Mean Girls 2004,  PG-13)
34
High Art 1998,  R)
35
The Birdcage 1996,  R)
The Birdcage
I love this movie so much. I wish I had parents like them, it would make my life eaiser!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments