My Favorite Movies


  wmlewis's Rating My Rating
1
My Own Private Idaho 1991,  R)
My Own Private Idaho
Groundbreaking for its time. Inspired casting.
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Lost In Translation 2003,  R)
4
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
One of the best films ever made. The filibuster scene is a classic.
5
Look Both Ways 2005,  PG-13)
Look Both Ways
So real.
6
Little Miss Sunshine 2006,  R)
7
Dark City 1998,  R)
Dark City
A good film, but an 5 star analogy for working life in the public sector.
8
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Piss funny every time. I hope Wahlberg does more comedy on the strength of his work in this.
9
North by Northwest 1959,  Unrated)
10
Vertigo 1958,  PG)
11
Good Will Hunting 1997,  R)
12
The Science of Sleep 2006,  R)
13
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
14
The Fisher King 1991,  R)
15
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
16
Rope 1948,  PG)
17
Withnail and I 1987,  R)
18
Running on Empty 1988,  PG-13)
19
Rear Window 1954,  PG)
20
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
23
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
24
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
A near perfect film.
25
Waking Life 2001,  R)
Waking Life
Treading new ground.
26
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Awe-inspiring imagination and animation.
27
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
28
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
30
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
32
The Matrix 1999,  R)
33
Thumbsucker 2005,  R)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
35
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
36
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
37
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
38
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
39
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
40
sex, lies, and videotape 1989,  R)
41
The Lives of Others 2006,  R)
42
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
43
The Wedding Banquet (Xi yan) 1993,  R)
44
Hamlet 1996,  PG-13)
45
Spirited Away 2001,  PG)
46
A Clockwork Orange 1971,  R)
47
The Shining 1980,  R)
The Shining
3 stars for the cinematography alone.
48
Pot Luck (L'Auberge Espagnole)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) ,  R)
49
Down with Love 2003,  PG-13)
50
Ten Canoes 2006,  Unrated)
51
Prospero's Books 1991,  R)
52
Garden State 2004,  R)
53
Secretary 2002,  R)
Secretary
I hope James Spader never finds God. Or a cure for whatever it is he's got......
54
The Sum of Us 1994,  R)
55
Henry & June 1990,  NC-17)
56
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
57
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Totally unique.
58
Dangerous Liaisons 1988,  R)
59
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
60
The Squid and the Whale 2006,  R)
61
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Anything that helps George Clooney make money to make his real films is OK by me.
62
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
Live Flesh (Carne trémula)
A misleading title (in English, anyway) and cover, in some ways. Underneath is a complex and sensitive movie.
63
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
64
Wah-Wah 2006,  R)
Wah-Wah
A really touching directorial debut from Richard E. Grant. What will be more interesting, if he gets there, is a second film where he is not quite as close to the subject matter.
65
The African Queen 1952,  Unrated)
66
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
The casting director was a genius.
67
The Pianist 2002,  R)
68
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Jimmy Stewart and Frank Capra show true film-making genius.
69
Leonard Cohen: I'm Your Man 2005,  PG-13)
Leonard Cohen: I'm Your Man
In particular, it's the Rufus show!
70
Different Loyalty 2004,  R)
71
Thank You For Smoking 2005,  R)
72
Spider-Man 2002,  PG-13)
73
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
74
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
75
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
A strange film, but DDL is, as always, remarkable. I wish he would come out more often.
76
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
So hopeful and uplifting! I love it that it starts from a premise of sadness and just gets more and more hopeful.
77
The Last Waltz 1978,  PG)
78
The Brave 1997,  Unrated)
79
The Libertine 2004,  R)
80
The Ninth Gate 1999,  R)
81
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
82
Secret Window 2004,  PG-13)
83
Donnie Brasco 1997,  R)
84
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
85
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
86
Finding Neverland 2004,  PG)
87
Cry-Baby 1990,  PG-13)
88
Blow 2001,  R)
89
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
90
The Man from Snowy River 1982,  PG)
91
Dogfight 1991,  R)
92
A Night in the Life of Jimmy Reardon 1988,  R)
93
Little Nikita 1988,  PG)
94
Chain Reaction 1996,  PG-13)
95
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
96
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
97
Johnny Mnemonic 1995,  R)
98
The Thing Called Love 1993,  PG-13)
99
Gladiator 2000,  R)
100
To Die For 1995,  R)
101
The Mosquito Coast 1986,  PG)
102
Silent Tongue 1994,  PG-13)
103
Walk the Line 2005,  PG-13)
104
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
105
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
106
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
107
Postcards from the Edge 1990,  R)
108
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
109
Wrestling Ernest Hemingway 1993,  PG-13)
110
Steel Magnolias 1989,  PG)
111
The Object of Beauty 1991,  R)
112
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
113
Ripley's Game 2002,  R)
114
Heart of Darkness 1994,  Unrated)
115
Beyond The Clouds (Al di là delle nuvole) 1995,  Unrated)
116
Color Me Kubrick 2005,  Unrated)
117
Play Misty for Me 1971,  R)
118
Absolute Power 1997,  R)
119
Tightrope 1984,  R)
120
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
121
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
122
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
123
Any Which Way You Can 1980,  PG)
124
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
125
Men At Work 1990,  PG-13)
126
Stakeout 1987,  R)
127
The Breakfast Club 1985,  R)
128
Repo Man 1984,  R)
129
Bright Lights, Big City 1988,  R)
130
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain 1995,  PG)
131
An Awfully Big Adventure 1994,  R)
132
Sirens 1994,  R)
133
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
134
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Yep, pretty good.
135
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
136
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
137
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
I'll even watch it if it's on TV. Every time.
138
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
139
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Trash, so of course it's good.
140
Wonder Boys 2000,  R)
141
Chaplin 1992,  PG-13)
142
Only You 1994,  PG)
143
Weird Science 1985,  PG-13)
144
First Knight 1995,  PG-13)
145
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
146
Heart and Souls 1993,  PG-13)
147
Johnny Be Good 1988,  R)
148
Highlander 1986,  R)
149
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
150
Never Say Never Again 1983,  PG)
151
Thunderball 1965,  PG)
152
Dr. No 1962,  PG)
153
From Russia With Love 1963,  PG)
154
You Only Live Twice 1967,  PG)
155
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
156
Entrapment 1999,  PG-13)
157
Goldfinger 1964,  PG)
158
The Presidio 1988,  R)
159
Casino Royale 2006,  PG-13)
160
Swoon 1991,  R)
161
Die Another Day 2002,  PG-13)
162
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
163
GoldenEye 1995,  PG-13)
164
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
165
Dante's Peak 1997,  PG-13)
166
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
167
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
168
Live and Let Die 1973,  PG)
169
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
170
Moonraker 1979,  PG)
171
For Your Eyes Only 1981,  PG)
172
Octopussy 1983,  PG)
173
A View to a Kill 1985,  PG)
174
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
175
Hawks 1989,  R)
176
The Living Daylights 1987,  PG)
177
The Hunt for Red October 1990,  PG)
178
The Indian Runner 1991,  R)
179
The Thin Red Line 1998,  R)
180
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
181
Jude 1996,  R)
182
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
183
Ghost World 2001,  R)
184
A Room With A View 1986,  PG)
185
Cujo 1983,  R)
186
My Beautiful Laundrette 1985,  R)
187
In Good Company 2004,  PG-13)
188
The Last of the Mohicans 1992,  R)
189
Gangs of New York 2002,  R)
190
Margot at the Wedding 2007,  R)
191
Smoke 1995,  R)
192
Body Heat 1981,  R)
193
Charlotte Bronte's Jane Eyre 1996,  PG)
194
Children of a Lesser God 1986,  R)
195
Kiss of the Spider Woman 1985,  R)
196
The Good Shepherd 2006,  R)
197
Frequency 2000,  PG-13)
198
Untamed Heart 1993,  PG-13)
199
Murder in the First 1994,  R)
200
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
201
Tucker: The Man and His Dream 1988,  PG)
202
Young Guns II 1990,  PG-13)
203
Pump up the Volume 1990,  R)
204
Kuffs 1992,  PG-13)
205
He Said, She Said 1991,  PG-13)
206
The Last Kiss 2006,  R)
207
The Full Monty 1997,  R)
208
Priest 1994,  R)
209
In the Bedroom 2001,  R)
210
Chasing Amy 1997,  R)
211
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
212
The Italian Job 2003,  PG-13)
213
The Italian Job 1969,  PG)
214
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
The Manchurian Candidate
Frank Sinatra was brilliant in so many ways, and this was just one of them.
215
The Manchurian Candidate 2004,  R)
216
The Celluloid Closet 1995,  R)
217
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
218
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
219
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
220
Cry Freedom 1987,  PG)
221
Glory 1989,  R)
222
The Bone Collector 1999,  R)
223
Philadelphia 1993,  PG-13)
224
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
225
Heat 1995,  R)
226
Midnight Cowboy 1969,  R)
227
Deliverance 1972,  R)
228
The Rainmaker 1997,  PG-13)
229
Days of Thunder 1990,  PG-13)
230
Collateral 2004,  R)
231
The Color of Money 1986,  R)
232
Jerry Maguire 1996,  R)
233
Eyes Wide Shut 1999,  R)
234
Vanilla Sky 2001,  R)
235
Cocktail 1988,  R)
236
Taps 1981,  PG)
237
A Few Good Men 1992,  R)
238
Tais-Toi 2003,  Unrated)
239
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
240
Léon (The Professional) 1994,  R)
241
Weekend (Week End) 1967,  Unrated)
242
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
243
French Kiss 1995,  PG-13)
244
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
245
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
246
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) 1986,  PG)
247
Henry V 1989,  PG-13)
248
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
249
Heaven Can Wait 1978,  PG)
250
8 Women ,  R)
251
Nathalie 2003,  Unrated)
252
Jean De Florette 1986,  PG)
253
Le Colonel Chabert (Colonel Chabert) 1994,  PG)
254
Green Card 1990,  PG-13)
255
Before Sunrise 1995,  R)
256
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
257
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
258
Nelly & Monsieur Arnaud 1995,  R)
259
Explorers 1985,  PG)
260
Mystery Date 1991,  PG)
261
She's Gotta Have It 1986,  R)
262
Before Sunset 2004,  R)
263
Great Expectations 1998,  R)
Great Expectations
One of the worst films ever made, from one of the best books. How?
264
Dead Poets Society 1989,  PG)
265
Gattaca 1997,  PG-13)
266
Snow Falling on Cedars 1999,  PG-13)
267
Hamlet 2000,  R)
268
Reality Bites 1994,  PG-13)
269
The Island 2005,  PG-13)
270
Shine 1996,  PG-13)
271
Child's Play 1988,  R)
272
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
273
She's Out of Control 1989,  PG)
274
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
275
Dick Tracy 1990,  PG)
276
The Assassination of Richard Nixon 2004,  R)
277
King Kong 2005,  PG-13)
278
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
A vile fim with no redeeming qualities other than that the performances (of vile people in vile situations) were excellent.
279
At Close Range 1986,  R)
280
She's So Lovely 1997,  R)
281
We're No Angels 1989,  PG-13)
282
Before Night Falls 2001,  R)
283
Mystic River 2003,  R)
284
The Falcon and the Snowman 1985,  R)
285
Shanghai Surprise 1986,  PG-13)
286
The Interpreter 2005,  PG-13)
287
Colors 1988,  R)
288
Dead Man Walking 1995,  R)
289
The Game 1997,  R)
290
Shopping 1996,  R)
291
The Wraith 1987,  PG-13)
292
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
293
Carrington 1995,  R)
294
Evita 1996,  PG)
295
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
Grimm indeed.
296
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
The Adventures of Baron Munchausen
Hardly an adventure.
297
De-Lovely 2004,  PG-13)
298
Stigmata 1999,  R)
299
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
300
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
301
Troy 2004,  R)
302
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
303
Secrets & Lies 1996,  R)
304
National Treasure 2004,  PG)
305
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
306
Patriot Games 1992,  R)
307
Blue Juice 1995,  R)
308
Girl on the Bridge (La Fille sur le Pont) 1999,  R)
309
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
310
Medicine Man 1992,  PG-13)
311
The Russia House 1990,  R)
312
Closer 2004,  R)
Closer
Just yuk.
313
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
314
Enemy at the Gates 2001,  R)
315
eXistenZ 1999,  R)
316
Wilde 1998,  R)
317
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
318
Alfie 2004,  R)
319
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
320
Mad Love 1995,  PG-13)
321
The Closet (Le Placard) 2001,  R)
322
Shakespeare in Love 1998,  R)
323
The Valet (La Doublure) 2006,  PG-13)
324
Ishtar 1987,  PG-13)
325
The Tailor of Panama 2001,  R)
326
Subway 1985,  R)
327
Munich 2005,  R)
328
Quills 2000,  R)
329
Elizabeth 1998,  R)
330
Lantana 2001,  R)
331
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
Intolerable Cruelty
Not their best work.
332
When the Cat's Away (Chacun cherche son chat) 1996,  R)
333
Moliere (Moliere ou Le comedien malgre lui) 2007,  PG-13)
334
Russian Dolls (Les Poupées Russes) 2005,  Unrated)
335
De Battre Mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) ,  Unrated)
336
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)
337
Genesis 2004,  G)
338
Microcosmos ,  G)
339
Girl, Interrupted 1999,  R)
340
Lost Souls 2000,  R)
341
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
342
A Scanner Darkly 2006,  R)
343
The Age of Innocence 1993,  PG)
344
Mermaids 1990,  PG-13)
345
Night on Earth 1991,  R)
346
The Crucible 1996,  PG-13)
347
Beetlejuice 1988,  PG)
348
Scrooged 1988,  PG-13)
349
Stripes 1981,  R)
350
1969 1989,  R)
351
Little Women 1994,  PG)
352
Dead Man 1995,  R)
353
Heathers 1988,  R)
354
Down by Law 1986,  R)
Down by Law
A pretty slow paced and dull (except for any scene that Benigni is in - the rabbit scene is genius) but visually beautiful film.
355
Broken Flowers 2005,  R)
356
Top Secret! 1984,  PG)
357
The Mask 1994,  PG-13)
358
The Dark Crystal 1982,  PG)
359
Labyrinth 1986,  PG)
360
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
361
Groundhog Day 1993,  PG)
362
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
363
Wild Things 1998,  R)
364
Tootsie 1982,  PG)
365
Ghostbusters 1984,  PG)
366
Ghostbusters 2 1989,  PG)
367
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
368
Another 48 Hrs. 1990,  R)
369
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
370
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
371
Shrek 2001,  PG)
372
Trading Places 1983,  R)
373
Coming to America 1988,  R)
374
The Golden Child 1986,  PG-13)
375
Beverly Hills Cop 1984,  R)
376
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
377
Spies Like Us 1985,  PG)
378
48 HRS 1982,  R)
379
Harlem Nights 1989,  R)
380
Coneheads 1993,  PG)
381
The Blues Brothers 1980,  R)
382
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
383
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
384
Sneakers 1992,  PG-13)
385
Dragnet 1987,  PG-13)
386
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
387
Bright Young Things 2003,  R)
388
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
389
The Governess 1998,  R)
390
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
391
Last Action Hero 1993,  PG-13)
392
Ladies in Lavender 2005,  PG-13)
393
Swimming Pool 2003,  R)
394
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
395
An Ideal Husband 1999,  PG-13)
396
Return to Me 2000,  PG)
397
Circle of Friends 1995,  PG-13)
398
Inspector Gadget 1999,  PG)
399
Hope Springs 2003,  PG-13)
400
The Singing Detective 2003,  R)
The Singing Detective
So weird it is great.
401
Big Night 1996,  R)
402
Sleepers 1996,  R)
403
Taxi Driver 1976,  R)
404
The Winslow Boy 1999,  G)
405
Separate Lies 2005,  R)
406
V for Vendetta 2006,  R)
407
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
408
Enigma 2001,  R)
409
Wuthering Heights 1992,  PG)
410
Cypher 2002,  R)
411
Emma 1996,  PG)
412
Gosford Park 2001,  R)
Gosford Park
A brilliant film. The attention to detail is magnificent. All of the actors give their best performances, though Helen Mirren is the standout. One of Altman's finest.
413
Hannibal 2001,  R)
414
Stealing Beauty 1996,  R)
415
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
416
Reversal of Fortune 1990,  R)
417
The Hours 2002,  PG-13)
418
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
419
Oscar and Lucinda 1997,  R)
420
Short Cuts 1993,  R)
421
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
422
Nine Months 1995,  PG-13)
423
Tales from the Darkside: The Movie 1990,  R)
424
The Shipping News 2001,  R)
425
Benny & Joon 1993,  PG)
426
Magnolia 1999,  R)
427
Boogie Nights 1997,  R)
428
The Fugitive 1993,  PG-13)
429
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
430
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
431
The Good German 2006,  R)
432
Babel 2006,  R)
433
Casanova 2005,  R)
434
The Aviator 2004,  PG-13)
435
Thank God He Met Lizzie (The Wedding Party) 1997,  R)
436
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
437
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) 1985,  PG-13)
438
Intacto 2001,  R)
439
Orlando 1993,  PG-13)
440
Breaking the Waves 1996,  R)
441
Europa (Zentropa) 1991,  R)
442
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
443
Maurice 1987,  R)
444
The Tango Lesson 1997,  PG)
445
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
446
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
447
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
448
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
449
Death Before Dishonor 1987,  R)
Death Before Dishonor
Why don't Flixster include a button you can hit that says "Doesn't deserve a rating"?
450
Jabberwocky 1977,  PG)
451
Lost in La Mancha 2002,  R)
452
Time Bandits 1981,  PG)
453
Erik The Viking 1989,  PG-13)
454
Tom Brown's Schooldays 2004,  Unrated)
455
Blazing Saddles 1974,  R)
456
Crumb 1994,  R)
457
Cold Comfort Farm 1996,  PG)
458
Peter's Friends 1992,  R)
459
Billy Elliot 2001,  R)
460
Blade 1998,  R)
461
The Mummy 1999,  PG-13)
462
Stuart Little 1999,  PG)
463
Fantastic Four 2005,  PG-13)
464
Howards End 1992,  PG)
465
The Tall Guy 1989,  R)
466
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
467
In the Name of the Father 1993,  R)
468
The Remains of the Day 1993,  PG)
469
Dead Again 1991,  R)
470
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
471
Game 6 2005,  R)
Game 6
I was keen to see this, given it was written by Don DeLillo, but it was a bit of a dud and seemed to plagarise DeLillo's other (better) written work.
472
Batman 1989,  PG-13)
473
Batman Returns 1992,  PG-13)
474
The Bonfire of the Vanities 1990,  R)
475
Night Shift 1982,  R)
476
Manhattan 1979,  R)
477
Mr. Mom 1983,  PG)
478
Pacific Heights 1990,  R)
479
Working Girl 1988,  R)
480
And the Band Played On 1993,  PG-13)
481
Memphis Belle 1990,  PG-13)
482
Gross Anatomy 1989,  PG-13)
483
Birdy 1984,  R)
484
Full Metal Jacket 1987,  R)
485
Any Given Sunday 1999,  R)
486
Guarding Tess 1994,  PG-13)
487
Leaving Las Vegas 1995,  R)
488
Moonstruck 1987,  PG)
489
Valley Girl 1983,  R)
490
Wild At Heart 1990,  R)
491
The Prestige 2006,  PG-13)
492
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
493
Vampire's Kiss 1989,  R)
494
Rumble Fish 1983,  R)
495
Adaptation 2002,  R)
496
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
A brave attempt at a difficult novel, but ultimately a failure.
497
American Beauty 1999,  R)
498
Velvet Goldmine 1998,  R)
499
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
500
Blue Velvet 1986,  R)
501
Breach 2006,  PG-13)
502
Capote 2005,  R)
503
The Yes Men 2003,  R)
504
Immortal Beloved 1994,  R)
505
The Color Purple 1985,  PG-13)
506
Fearless 1993,  R)
507
A Kiss Before Dying 1991,  R)
508
Poison Ivy 1992,  R)
509
The 'Burbs 1989,  PG)
510
Chinatown 1974,  R)
511
Back to the Future 1985,  PG)
512
River's Edge 1986,  R)
513
Born on the Fourth of July 1989,  R)
514
American Dreamz 2002,  PG-13)
515
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
516
Tom & Viv 1994,  PG-13)
517
The Great Gatsby 1974,  PG)
518
The English Patient 1996,  R)
519
Shadow of the Vampire 2000,  R)
520
Mississippi Burning 1988,  R)
521
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) 1993,  PG-13)
522
Mask 1985,  PG-13)
523
Kinsey 2004,  R)
524
Platoon 1986,  R)
525
Jurassic Park 1993,  PG-13)
526
Angel Baby 1995,  R)
527
Primal Fear 1996,  R)
528
Team America - World Police 2004,  R)
529
The Howling 1981,  R)
530
'Breaker' Morant 1980,  PG)
531
Romancing the Stone 1984,  PG)
532
Malcolm 1986,  PG-13)
533
Miller's Crossing 1990,  R)
534
Do the Right Thing 1989,  R)
535
Razorback 1984,  R)
536
The End of Violence 1997,  R)
537
Gothic 1986,  R)
538
Excalibur 1981,  R)
539
The Usual Suspects 1995,  R)
540
Altered States 1980,  R)
541
The Lair of the White Worm 1988,  R)
542
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
543
Mother Night 1996,  R)
Mother Night
Probably the best adaptation of a Kurt Vonnegut novel. Nolte, for once, was amazing.
544
Hulk 2003,  PG-13)
545
Cape Fear 1991,  R)
546
Spellbound 1945,  Unrated)
547
The Omen 1976,  R)
548
Roman Holiday 1953,  Unrated)
549
Silverado 1985,  PG-13)
550
Cape Fear 1962,  Unrated)
551
Magnum Force 1973,  R)
552
Fletch 1985,  PG)
553
Alien Nation 1988,  R)
554
Casino 1995,  R)
Casino
How can Scorsese swing from brilliant to vile?
555
Raw Deal 1986,  R)
556
Strange Days 1995,  R)
557
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
558
Kalifornia 1993,  R)
559
Rob Roy 1995,  R)
560
The Basketball Diaries 1995,  R)
The Basketball Diaries
Leo is superb in this.
561
Tango & Cash 1989,  R)
562
Crin Blanc: Le Cheval Sauvage (White Mane: The Wild Horse) 1952,  Unrated)
Crin Blanc: Le Cheval Sauvage (White Mane: The Wild Horse)
3 stars for The Red Balloon and .5 of a star for White Mane
563
Big Fish 2004,  PG-13)
564
The Good Sheperd ,  R)
565
The Untouchables 1987,  R)
566
The Mission 1986,  PG)
567
GoodFellas 1990,  R)
568
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
569
Backdraft 1991,  R)
570
Wag the Dog 1997,  R)
571
Angel Heart 1987,  R)
572
L' Homme du Train (The Man on the Train) 2002,  R)
573
Killing Zoe 1994,  R)
574
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
575
Poltergeist 1982,  PG)
576
Naked in New York 1993,  R)
577
Singles 1992,  PG-13)
Singles
Matt Dillon is the highlight I reckon - it's easy to forget how funny he is.
578
Pulp Fiction 1994,  R)
579
Chances Are 1989,  PG)
580
Bed of Roses 1996,  PG)
581
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
582
Biloxi Blues 1988,  PG-13)
583
Sleepy Hollow 1999,  R)
584
Comfort of Strangers 1991,  R)
585
Nick of Time 1995,  R)
586
Basquiat 1996,  R)
587
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
588
Black Rain 1989,  R)
589
Take This Job and Shove It 1981,  PG)
590
Jennifer 8 (Jennifer Eight) 1992,  R)
591
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
592
Modigliani 2004,  R)
593
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
594
Internal Affairs 1990,  R)
595
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
596
Baraka 1993,  Unrated)
597
EdTV 1999,  PG-13)
598
Splash 1984,  PG)
599
Cocoon 1985,  PG-13)
600
Far and Away 1992,  PG-13)
601
Apollo 13 1995,  PG)
602
The Horseman on the Roof 1995,  R)
603
Parenthood 1989,  PG-13)
604
Jet Lag 2002,  R)
605
A Time to Kill 1996,  R)
606
Unbreakable 2000,  PG-13)
607
Bobby 2006,  R)
608
Johnny Suede 1992,  R)
609
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
610
State and Main 2000,  R)
611
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
612
Flatliners 1990,  R)
613
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
614
The Lost Boys 1987,  R)
615
The Client 1994,  PG-13)
616
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
617
Cabaret 1972,  PG)
618
Fargo 1996,  R)
619
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
620
Pleasantville 1998,  PG-13)
621
Air Force One 1997,  R)
622
The Spanish Prisoner 1997,  PG)
623
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
624
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
625
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
626
Traffic 2000,  R)
627
Wall Street 1987,  R)
628
Bad Influence 1990,  R)
629
The Watcher 2000,  R)
630
True Colors 1991,  R)
631
Crash 1996,  NC-17)
632
Supernova 2000,  PG-13)
633
Young Guns 1988,  R)
634
Curtain Call 2000,  PG-13)
635
Elektra 2005,  PG-13)
636
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
637
The Matrix Revolutions 2003,  R)
638
Point Break 1991,  R)
639
Revenge of the Nerds 1984,  R)
640
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
641
Superman 1978,  PG)
642
Proof 1991,  R)
643
The Old Man Who Read Love Stories 2001,  Unrated)
644
The Matrix Reloaded 2003,  R)
645
Chaos 2001,  Unrated)
646
The Age of man...Now or never (L' Âge d'Homme...Maintenant ou Jamais!) ,  Unrated)
647
The Scarlet Letter 1995,  R)
648
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
649
The Fifth Element 1997,  PG-13)
650
Romeo Is Bleeding 1994,  R)
651
Sid & Nancy 1986,  R)
652
Nil by Mouth 1997,  R)
653
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
654
A River Runs Through It 1992,  PG)
655
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
656
True Romance 1993,  R)
657
JFK 1992,  R)
658
Spy Game 2001,  R)
659
Fight Club 1999,  R)
660
Interview with the Vampire 1994,  R)
661
Legends of the Fall 1994,  R)
662
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
663
Willow 1988,  PG)
664
Snatch 2001,  R)
665
Seven (Se7en) 1995,  R)
666
Footloose 1984,  PG)
667
Thelma & Louise 1991,  R)
668
All the Right Moves 1983,  R)
669
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
670
Crimson Tide 1995,  R)
671
The Doors 1991,  R)
672
Batman Forever 1995,  PG-13)
673
Top Gun 1986,  PG)
674
At Play in the Fields of the Lord 1991,  R)
675
Ed Wood 1994,  R)
676
Unforgiven 1992,  R)
677
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
678
Desperately Seeking Susan 1985,  PG-13)
679
Threesome 1994,  R)
680
Human Nature 2001,  R)
681
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
682
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
683
Flashback 1990,  R)
684
Easy Rider 1969,  R)
685
Cool Hand Luke 1967,  PG)
686
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
687
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
688
Paris, Texas 1983,  R)
689
East of Eden 1955,  PG)
690
Giant 1956,  G)
691
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
692
River of No Return 1954,  Unrated)
693
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
694
The Apartment 1960,  Unrated)
695
The Woman in Red 1984,  PG-13)
696
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
697
Stir Crazy 1980,  R)
698
Young Frankenstein 1974,  PG)
699
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
700
Singin' in the Rain 1952,  G)
701
The Quick and the Dead 1995,  R)
702
Xanadu 1980,  PG)
703
Enemy of the State 1998,  R)
704
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
705
The Firm 1993,  R)
706
Sliding Doors 1998,  PG-13)
707
Flirt 1995,  R)
708
Eraserhead 1977,  R)
709
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) 1991,  R)
710
The Cannonball Run 1981,  PG)
711
Trust 1990,  R)
712
All the President's Men 1976,  PG)
713
The Opposite of Sex 1998,  R)
714
The Departed 2006,  R)
715
Insomnia 2002,  R)
716
Three Amigos! 1986,  PG)
717
Father of the Bride 1991,  PG)
718
Henry Fool 1998,  R)
719
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
720
Lulu On The Bridge 1998,  PG-13)
721
Blue in the Face 1995,  R)
722
A League of Their Own 1992,  PG)
723
The Proposition 2005,  R)
724
K-9 1989,  PG-13)
K-9
And I like dog movies.
725
China Moon 1994,  R)
726
The Abyss 1989,  PG-13)
727
Creepshow 1982,  R)
728
The Piano 1993,  R)
729
Raising Arizona 1987,  PG-13)
730
Broadcast News 1987,  R)
731
Being There 1979,  PG)
732
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
733
The Star Chamber 1983,  R)
734
Brewster's Millions 1985,  PG)
735
Superman III 1983,  PG)
736
Risky Business 1983,  R)
737
Pet Sematary 1989,  R)
738
Phenomenon 1996,  PG)
739
The Crying Game 1992,  R)
740
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
741
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
And only because I like tennis.
742
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story 2005,  R)
743
9 songs 2004,  Unrated)
9 songs
Dull as shit.
744
The Last Days of Chez Nous 1992,  R)
745
24 Hour Party People 2002,  R)
746
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
747
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
748
Bullitt 1968,  PG)
749
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
750
Airplane! 1980,  PG)
751
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
752
Dogs in Space 1986,  R)
753
Frankenstein Unbound 1990,  R)
754
The Blair Witch Project 1999,  R)
755
Single White Female 1992,  R)
756
Betsy's Wedding 1990,  R)
757
Gremlins 1984,  PG)
758
A Fish Called Wanda 1988,  R)
759
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
760
In & Out 1997,  PG-13)
761
I Love You to Death 1990,  R)
762
Soapdish 1991,  PG-13)
763
The Big Chill 1983,  R)
764
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
765
Fierce Creatures 1997,  PG-13)
766
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
767
You've Got Mail 1998,  PG)
768
Best in Show 2000,  PG-13)
769
Dazed and Confused 1993,  R)
770
Paycheck 2003,  PG-13)
771
Sideways 2004,  R)
772
The Illusionist 2006,  PG-13)
773
Popeye 1980,  PG)
774
American Splendor 2003,  R)
775
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
776
The Legend of Zorro 2005,  PG)
777
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
778
Delicatessen 1991,  R)
779
A Very Long Engagement 2004,  R)
780
The Dreamers 2003,  NC-17)
781
Le Déclin de l'Empire Américain (The Decline of the American Empire) 1986,  R)
782
Jésus de Montréal (Jesus of Montreal) 1989,  R)
783
The Black Dahlia 2006,  R)
784
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
785
Love and Human Remains 1993,  R)
786
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
787
Legend 1986,  PG)
788
Death on the Nile 1978,  PG)
789
Chariots of Fire 1981,  PG)
790
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
791
Exotica 1994,  R)
792
The Sweet Hereafter 1997,  R)
793
Brazil 1985,  R)
794
Naked Lunch 1991,  R)
795
Alien 1979,  R)
796
From Hell 2001,  R)
797
Restoration 1996,  R)
798
Children of the Revolution 2003,  Unrated)
799
My Brilliant Career 2005,  G)
800
Impromptu 1990,  PG-13)
801
Mighty Aphrodite 1995,  R)
802
Mobsters 1991,  R)
803
Amadeus 1984,  PG)
804
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
805
Reservoir Dogs 1992,  R)
806
Becoming Jane 2007,  PG)
807
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
Elizabeth: The Golden Age
Good, but a weak ending.
808
Control 2007,  R)
Control
Gets even better on reflection.
809
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
Tedious.
810
Awakenings 1990,  PG-13)
811
Conan the Barbarian 1982,  R)
812
Dune 1984,  PG-13)
813
Conan the Destroyer 1984,  PG)
814
The Exorcist 1973,  R)
815
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
816
The Exorcist III 1990,  R)
817
Three Days of the Condor 1975,  R)
818
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
819
American History X 1998,  R)
820
Meet the Parents 2000,  PG-13)
821
Catch and Release 2007,  PG-13)
822
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
One of the most inspiring movies I've seen for a long time.
823
The Pillow Book 1996,  NC-17)
824
Scenes of a Sexual Nature 2006,  R)
825
Star Wars: Episode II: Attack of the Clones ,  PG)
826
Moulin Rouge ,  PG-13)
827
Star Wars: Episode I: The Phantom Menace ,  PG)
828
Little Voice 1998,  R)
829
Brassed Off 1996,  R)
830
Trainspotting 1996,  R)
831
Shallow Grave 1994,  R)
832
Match Point 2005,  R)
833
An Angel at My Table 1990,  R)
834
Triumph of Love 2001,  PG-13)
Triumph of Love
So bad I couldn't even finish it. A perfect example of how great actors can be turned into medieval marionettes by a shithouse director, script, etc.
835
Twelfth Night: Or What You Will 1996,  PG)
836
Her Alibi 1989,  PG)
837
Bugsy 1991,  R)
838
Gandhi 1982,  PG)
839
Quiz Show 1994,  PG-13)
840
Barcelona 1994,  PG-13)
841
My Left Foot 1989,  R)
842
An Innocent Man 1989,  R)
843
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
844
Cocoon: The Return 1988,  PG)
845
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
846
Short Circuit 1986,  PG)
847
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
848
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
849
Village People - Can't Stop the Music 1980,  PG)
850
The Boys from Brazil 1978,  R)
851
The Ex 2006,  PG-13)
852
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
853
Mission Impossible 1996,  PG-13)
854
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
855
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
856
The Last King of Scotland 2006,  R)
857
Young Adam 2003,  NC-17)
Young Adam
Slow, and a bit depressing, really. The best thing about it wad the David Byrne soundtrack.
858
Orlando ,  PG-13)
859
Nostradamus ,  R)
860
Volver 2006,  R)
861
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
862
Wittgenstein 1993,  Unrated)
863
It Happened One Night 1934,  Unrated)
It Happened One Night
Another brilliant Capra film. Clark Gable is fabulous (and I felt watching this that Topher Grace bears an uncanny resemblance to him on occasion), and Claudette Colbert was obviously way too cool for her times.
864
The Misfits 1961,  Unrated)
865
Gone With the Wind 1939,  G)
866
I'm Not There 2007,  R)
I'm Not There
Great concept, if a little dull in spots.
867
The Sentinel 2006,  PG-13)
868
48 Shades 2006,  Unrated)
48 Shades
Sweet film, and nice to see Brissie in one.
869
The Rage in Placid Lake 2003,  Unrated)
870
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
871
The Big Lebowski 1998,  R)
872
Factory Girl 2006,  R)
873
Arlington Road 1999,  R)
874
Blown Away 1994,  R)
875
The Vanishing 1993,  R)
876
The Fabulous Baker Boys 1989,  R)
877
Starman 1984,  PG-13)
878
Against All Odds 1984,  R)
879
King Kong 1976,  PG)
880
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
881
The Station Agent 2003,  R)
882
Pieces of April 2003,  PG-13)
883
Tune in Tomorrow... (Aunt Julia and the Scriptwriter) 1990,  PG-13)
884
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
885
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
On Her Majesty's Secret Service
Two stars for Chamonix and Murren.

Terribly dull, even with Telly Savalas stroking the classic evil villian white fluffy animal thing and uttering the occasional line like "I have taught you to love chickens" in a deep baritone voice.

Warning: you're also more likely to die being struck by flying Eurotrash accents while watching this than any other Bond film I reckon, particularly compared to the inept henchmen's gunfire. I guess their trigger fingers were cold...

There was a reason George only had one outing I think.
886
Death Defying Acts 2007,  PG)
887
The Time Machine 2002,  PG-13)
888
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
889
L.A. Confidential 1997,  R)
890
Muriel's Wedding 1994,  R)
891
Strictly Ballroom 1992,  PG)
892
Cosi 1996,  R)
893
Bliss 1985,  R)
894
The Year My Voice Broke 1987,  PG-13)
895
He Died with a Felafel in His Hand 2001,  Unrated)
896
Flirting 1990,  R)
897
Ned Kelly 2004,  R)
898
Hilary and Jackie 1998,  R)
899
Divorcing Jack 1998,  Unrated)
900
Among Giants 1999,  R)
901
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
2 stars for the E. E. Cummings poem.
902
Japanese Story 2003,  R)
903
The Magic Pudding 2000,  Unrated)
904
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
905
Spotswood (The Efficiency Expert) 1991,  PG)
906
Persuasion 2007,  Unrated)
Persuasion
The weirdest, most tremulous kiss in the history of Austen movies....
907
Iron Man 2008,  PG-13)
908
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
909
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
910
High Fidelity 2000,  R)
911
Class 1983,  R)
912
Say Anything... 1989,  PG-13)
913
The Road To Wellville 1994,  R)
The Road To Wellville
2 stars just for how strange it was.
914
Serendipity 2001,  PG-13)
915
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
916
Stand by Me 1986,  R)
917
The Sure Thing 1985,  PG-13)
918
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
919
The Outsiders 1983,  PG)
920
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
921
Married to the Mob 1988,  R)
922
Wayne's World 1992,  PG-13)
923
Masquerade 1988,  R)
924
The Cell 2000,  R)
925
Youngblood 1986,  R)
926
Feeling Minnesota 1996,  R)
927
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
The Man Who Fell to Earth
It seems extraordinary that a movie could be both tedious and interesting at the same time, but this one managed. I hope Candy Clark never acted again, for the sake of all human- and alien-kind.
928
Michael Clayton 2007,  R)
929
Mansfield Park 2007,  Unrated)
930
Drugstore Cowboy 1989,  R)
931
Totally F***ed Up 1993,  Unrated)
932
Finding Forrester 2000,  PG-13)
933
The Doom Generation 1995,  R)
934
The Living End 1992,  R)
935
Scoop 2006,  PG-13)
Scoop
I swore last time I wouldn't see one of his films that he was in again, and I'm swearing it again now. What was I thinking?
936
Neverwas 2005,  PG-13)
937
Once 2007,  R)
938
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
Brilliant acting all around, fascinating plot, and wild scenery.
939
Romance and Cigarettes 2005,  R)
Romance and Cigarettes
It probably had its moments, but I think I was asleep. A good cast totally wasted.
940
Double Indemnity 1944,  Unrated)
941
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
942
The Commitments 1991,  R)
943
The Golden Bowl 2000,  R)
The Golden Bowl
So turgid I couldn't finish it. The actors must have been carved out of Jarrah, they were so wooden.
944
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
No where near as good as Batman Begins.
945
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
946
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
947
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
948
Piccadilly Jim 2005,  Unrated)
949
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
950
Sex, Politics & Cocktails 2002,  R)
951
My Best Friend (Mon meilleur ami) 2006,  PG-13)
My Best Friend (Mon meilleur ami)
A bit dull and doesn't leave much of an impression afterwards.
952
Charade 1963,  G)
953
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
954
High Society 2002,  G)
955
Wedding Crashers 2005,  R)
956
The Family Stone 2005,  PG-13)
957
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
958
In Bruges 2008,  R)
959
Daredevil 2003,  PG-13)
960
Minority Report 2002,  PG-13)
961
The White Countess 2005,  PG-13)
962
The Constant Gardener 2005,  R)
963
St. Trinian's 2007,  PG-13)
964
Juno 2007,  PG-13)
965
Leatherheads 2008,  PG-13)
966
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
Pretty dull at the time and on reflection.
967
Jumanji 1995,  PG)
968
The Kite Runner 2007,  PG-13)
969
The Home Song Stories 2007,  Unrated)
970
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
971
Burn After Reading 2008,  R)
972
Brideshead Revisited 2008,  PG-13)
973
Vantage Point 2008,  PG-13)
974
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
975
Miss Pettigrew Lives for a Day 2007,  PG-13)
Miss Pettigrew Lives for a Day
Frances McDormand was excellent as always, but it was a bit slow and sentimental.
976
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
All of the first movie's tediousness bestowed upon its sequel. My one and half are for the talking animals only. What was I thinking?
977
Smart People 2008,  R)
978
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
Redeemed after the last few dismal attempts.
979
Starter for 10 2006,  PG-13)
980
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Quite silly, but fun.
981
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
Good enough, but as she'd go with Jack when Keanu was one offer? Please.
982
Cache (Hidden) 2005,  R)
983
Wanted 2008,  R)
Wanted
A very silly movie indeed. It's never fun to watch class actors debase themselves, which despite its intentions is the outcome of this film. Watching James McAvoy act with an American accent is like seeing a porn movie made by eunuchs. That could have been passed over if he had good lines to say, of course, but sadly he does not. Angelina Jolie broods her way through another flick - in fact, her performance is so lacking in personality I wonder if Lara Croft finally escaped from the game and filled in for a few extra bucks. Morgan Freeman reprises his role from Chain Reaction, which wasn't a great flick to start with, let alone with 12 years sitting on its back like a demented monkey.

I read that the director made Night Watch, and is known for his vampire flicks. I hated that movie, and after watching this I felt like I'd been drained of all life, so that makes sense. May he never make another English language film again.
984
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
So shithouse and incomprehensible I couldn't even finish it. You need to take a Qwells just to watch it. Probably should have just been a film clip.
985
Running With Scissors 2003,  R)
986
Mrs. Parker and the Vicious Circle (Mrs. Parker and the Round Table) 1994,  R)
987
The Very Thought of You (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence) 1998,  R)
988
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
989
Frost/Nixon 2008,  R)
990
Melinda and Melinda 2004,  PG-13)
991
The Curse of the Jade Scorpion 2001,  PG-13)
992
Small Time Crooks 2000,  PG)
993
Deconstructing Harry 1997,  R)
994
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
John Cameron Mitchell has made another excellent movie with Shortbus - the cast are great, the story is interesting, and the sex is a great addition to the narrative rather than being a distraction from it.
995
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
996
The Sting 1973,  PG)
997
Indecent Proposal 1993,  R)
Indecent Proposal
Probably Redford's worst film.
998
The Natural 1984,  PG)
999
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
1000
Empire of the Wolves 2005,  R)
Empire of the Wolves
A good film which built a lot of tension - unfortunately the ending didn't deliver on the early promise.
1001
The Contender 2000,  R)
The Contender
A disappointingly twee ending. If they had wanted to end this well, they would have kept the did 'she or didn't she?' aspect a mystery - well, they would have if they were Europeans....and it would have been better....did I already say that?
1002
L'Heure d'été (Summer Hours) 2008,  Unrated)
1003
Bottle Shock 2009,  PG-13)
1004
Igby Goes Down 2002,  R)
1005
Milk 2008,  R)
1006
World Trade Center 2006,  PG-13)
1007
Then She Found Me 2007,  R)
1008
Made of Honor 2008,  PG-13)
1009
Charlie Wilson's War 2007,  R)
1010
Underworld: Evolution 2006,  R)
1011
Happily Ever After (Ils se Marierent et Eurent Beaucoup d'Enfants) 2004,  Unrated)
1012
Young People Fucking (Y.P.F.) 2007,  R)
1013
Easy Virtue 2008,  PG-13)
1014
Sunshine Cleaning 2008,  R)
1015
Junebug 2005,  R)
1016
The Last Word 2007,  R)
1017
Gerry 2002,  R)
1018
Out of Africa 1985,  PG)
1019
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
1020
Charlie Bartlett 2007,  R)
1021
Revolutionary Road 2008,  R)
1022
Public Enemies 2009,  R)
1023
Anne of Windy Poplars (Anne of Windy Willows) 1940,  Unrated)
1024
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
You Can't Take It with You
Frank Capra is a legend. This confirms it.

James Stewart is (of course) also a genius, but I had no idea what an amazing character Lionel Barrymore was. In this movie you feel as if you could reach out and touch him across the table from you in today's world, let alone across 50 years of time.

The film is also notable for it's incredibly relevant commentary on life, war and love generally - a movie for our times, even if it is 50 years old!
1025
District 9 2009,  R)
1026
El Nido Vacío (Empty Nest) 2008,  Unrated)
1027
Whiteout 2009,  R)
1028
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
1029
The Proposal 2009,  PG-13)
1030
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
1031
Fame 2009,  PG)
1032
Angels & Demons 2009,  PG-13)
1033
Mary and Max 2009,  Unrated)
1034
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
1035
Bonnie and Clyde 1967,  R)
1036
The Taking of Pelham 1 2 3 2009,  R)
1037
An Education 2009,  PG-13)
1038
Star Trek 2009,  PG-13)
1039
Whip It 2009,  PG-13)
1040
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
1041
Miss Austen Regrets 2007,  Unrated)
1042
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
1043
A Serious Man 2009,  R)
1044
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
1045
Faubourg 36 (Paris 36) 2008,  PG-13)
1046
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
1047
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
1048
Driving Lessons 2006,  PG-13)
1049
Zombieland 2009,  R)
1050
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
1051
Travellers & Magicians 2003,  Unrated)
1052
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
1053
Herbie Goes to Monte Carlo 1977,  G)
1054
Avatar 2009,  PG-13)
1055
In the Loop 2008,  Unrated)
1056
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
A disgusting and pointless exercise whose only value was in bringing the awesome talent of Christoph Waltz to the world's attention.
1057
The Accidental Husband 2008,  PG-13)
1058
My House in Umbria 2004,  PG-13)
1059
Reprise 2006,  R)
1060
Taking Woodstock 2009,  R)
1061
A Single Man 2009,  R)
1062
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) 2008,  PG-13)
1063
Alice in Wonderland 2010,  PG)
1064
OSS 117: Le Caire Nid d'Espions (OSS 117: Cairo, Nest of Spies) 2006,  Unrated)
1065
OSS 117: Rio ne répond plus (Lost in Rio) 2009,  Unrated)
1066
LOL (Laughing Out Loud) 2009,  Unrated)
1067
Le petit Nicolas 2009,  Unrated)
1068
La journée de la jupe (Skirt Day) 2008,  Unrated)
1069
Empire of the Sun 1987,  PG)
1070
Alex & Emma 2011,  PG-13)
1071
Incognito 2009,  Unrated)
Incognito
Great film, but the Flixster description here is for a different movie.
1072
The Last Station 2009,  R)
1073
The International 2009,  R)
1074
Pride and Prejudice 2003,  PG)
1075
Good Bye, Lenin 2002,  R)
1076
Synecdoche, New York 2008,  R)
1077
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
1078
Romulus, My Father 2007,  R)
1079
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
1080
Mon Petit Doigt M'a Dit 2005,  Unrated)
1081
The Page Turner (La Tourneuse de pages) 2006,  Unrated)
1082
Mystery Train 1989,  R)
1083
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
1084
The Limits of Control 2009,  R)
1085
Harvey 1950,  Unrated)
1086
Moon 2009,  R)
1087
Sunshine 1999,  R)
1088
Body of Lies 2008,  R)
1089
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
1090
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
1091
Valentine's Day 2010,  PG-13)
1092
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
The stars are for the dog - what an actor.
1093
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex) 2008,  R)
1094
49 Up 2005,  Unrated)
1095
It Might Get Loud 2009,  PG)
1096
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
1097
Inception 2010,  PG-13)
1098
One Week 2008,  Unrated)
One Week
An awesome Canadian film that finely showcases Joshua Jackson's emotional range as an actor. And it's a road movie - automatic half star.
1099
Salt 2010,  PG-13)
Salt
Half a star to her pout. Half to Liev's scowl. Doesn't leave much for the plot, eh?
1100
Glorious 39 2009,  R)
1101
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
1102
Somewhere 2010,  R)
1103
Love's Labour's Lost 2000,  PG)
Love's Labour's Lost
Kenneth B: So, this time I want to make a Shakespeare film in the style of a Broadway musical. //
Coke-fuelled-people-who-should-have-known-better: OMG, really? That sounds awesome. //
KB: Yes, plus I want to set it pre-WW2, and have old-style newsreels. And stuff. You know. [Inhales deeply on Bob Marley-sized joint, wondering how far he can take this] Like that. //
CFPWSHKB: Really? OMG, that sounds awesome. //
KB: Yes yes. Dancing. There'll have to be a fool, too. Singing. No! Two fools. //
CFPWSHKB: That sounds really awesome. OMG. //
KB: And I insist on casting Alicia Silverstone in the lead role [sniggers - surely I've taken it too far now, he thinks]. Even though she's never done Shakespeare before. And can't act. And has a distracting weird mouth. //
CFPWSHKB: OMG awesome. Really. That sounds... //
KB: Yes, it does. And I'm going to make Richard Briers dance. Ha ha ha ha, that f$@&#er thinks he's so good!!!! //
CFPWSHKB: OMG? Awesome? That sounds really...?
1104
The Tourist 2010,  PG-13)
The Tourist
A very odd film. Neither of the actors seems sure of who their character is supposed to be: Depp swings from Willy Wonka gestures to Edward Scissorhands pathos, and Jolie appears to have been drugged to secure her participation. The plot is likewise unsure of itself, and not nearly as self-aware as, say, a Bond flick (yes, I did say that), to be able to benefit from swinging from romance to comedy to spy-flick. These flaws are surprising given the very strong direction that Florian Henckel von Donnersmarck displayed in his excellent Oscar-winning film 'The Lives of Others'. Still, with Paris and Venice being two of the 'sets', and the general appeal of both actors, it manages to be enjoyable.
1105
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
The Man Who Shot Liberty Valance
It was a great film, pilgrim. The decision to shoot in B&W was inspired in terms of using shadow, pilgrim, to great dramatic effect. Check it out, pilgrim, or get out of town.
1106
The Social Network 2010,  PG-13)
1107
Love and Other Drugs 2010,  R)
1108
Ushpizin 2005,  PG)
1109
Another Year 2010,  PG-13)
Another Year
An interesting and thoughtful film, with skilful performances by all of the actors. Lesley Manville and Imelda Staunton (though only briefly in it) in particular give stand-out performances. Manville provides a compelling portrait of a very vulnerable and needy person, in a performance that is so believable. Itâ(TM)s in her performance I think Leighâ(TM)s improvisational and collaborative style of script development really shines. The filmâ(TM)s pace can be quite challenging at times â" it is rewarding in some areas, and frustrating in others, and this inconsistency is what drags the film away from being truly excellent.
1110
Shutter Island 2010,  R)
1111
Animal Kingdom 2010,  R)
1112
Wall Street: Money Never Sleeps 2010,  PG-13)
Wall Street: Money Never Sleeps
A tired kind of film-making.
1113
Takers 2010,  PG-13)
1114
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
1115
Batman Begins 2005,  PG-13)
1116
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Nothing tops the BBC series!
1117
The King's Speech 2010,  PG-13)
1118
Sense and Sensibility 1995,  PG)
1119
Paris Je T'aime 2006,  R)
1120
Black Swan 2010,  R)
Black Swan
A brilliant and terrifying film in both content and mood, with astonishing cinematography and a superb score. The performances are astounding from all involved.
1121
The Girl Who Played with Fire (Flickan som lekte med elden) 2009,  R)
1122
Iron Man 2 2010,  PG-13)
Iron Man 2
Terribly silly, with a plot so thin it provides ample support to the theory that as budgets increase the need for a story is deemed totally unnecessary.
1123
Me and Orson Welles 2010,  PG-13)
Me and Orson Welles
A sweet film showing Linklater's ability to dabble in all kinds of genre and media. He makes a compelling film about theatre, which is never easy. Christian McKay is fantastic and compelling as Wells, and is the stand-out presence.
1124
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Boring, unpleasant and pretentious â" coincidentally, words that also accurately describe the two filmmakers who collaborated on this. The half star is just for using Leonard Cohen songs in the soundtrack â" I can only assume Leonard agreed to this because (a) he had just been ripped off by his manager of all his money, (b) he was seriously under the influence, or (c) both of the above.
1125
Paris 2008,  R)
Paris
A flick with a serious identity crisis, which also fuels the French obsession with older man/younger woman relationships. Still, it had nice scenery.
1126
The Ugly American 1963,  Unrated)
The Ugly American
An interesting film examining political conflicts that still exist today.
1127
The Barefoot Contessa 1954,  Unrated)
1128
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Hasn't aged well.
1129
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Not their finest work. No surprise given it was based on Cormac McCarthy's story.
1130
Creation 2009,  PG-13)
Creation
Intriguing portrait of Darwin, his family & his theory. Brilliant performances. Great music.
1131
Brick 2006,  R)
1132
Knight & Day 2010,  PG-13)
Knight & Day
Very silly yet oddly satisfying. Cruise and Diaz were a good on-screen pair.
1133
Valkyrie 2008,  PG-13)
Valkyrie
A fascinating story, with solid acting from an impressive ensemble cast.
1134
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
Love in the Time of Cholera
Aimed for epic and achieved it. Epically tedious.
1135
A Cinderella Story 2004,  PG)
1136
The Conversation 1974,  PG)
The Conversation
Powerful, paranoid & engaging. Coppola at his peak. Beautifully shot. The subtle restrained acting by Hackman is a treat to watch.
1137
Plenty 1985,  R)
Plenty
Beautiful, but confusing and ambiguous at the same time.
1138
The Extra Man 2010,  R)
The Extra Man
A very odd & entertaining story written & produced by Jonathan Ames, the maker of Bored To Death. Paul Dano is a great young actor building a fascinating body of work already, & Kevin Kline oozes experienced weirdness.
1139
Caravaggio 1986,  R)
Caravaggio
Wonderfully transgressive, compelling, and gorgeously shot and acted.
1140
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
A bit like Rocky with subtitles, better looking blokes, better pop philosophy, & better cinematography.
1141
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
1142
The Eiger Sanction 1975,  R)
The Eiger Sanction
A bloke likes art, killing and mountain climbing but hates women. Lazy, pointless, misogynistic film-making, typical of Eastwood.
1143
Micmacs (Micmacs à tire-larigot) 2010,  R)
1144
Up 2009,  PG)
Up
Very moving intro, but the annoying and unsympathetic child (are they trying to make us hate American youth?) is a constant downer. The funny dogs were my favourite characters. Saw it in 2D and can't imagine it would have been even slightly improved by being a 3D experience - though if it had provided me with an opportunity to virtually whack the kid, maybe it'd score higher.
1145
WarGames (War Games) 1983,  PG)
WarGames (War Games)
Still a really enjoyable film. Highly recommend slowing it down near the end when all the war game strategies are flitting across the screen. For example, 'Turkish Heavy' and 'Cuban Interdiction', to name just two. No, not band names, but war game strategies!
1146
Schindler's List 1993,  R)
1147
Demonlover 2002,  R)
Demonlover
Tedious, unpleasant, incoherent and pretentious. Great musical score though by Sonic Youth.
1148
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Still funny.
1149
Hype! 1996,  Unrated)
1150
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
A splendid film slightly let down down by an unresolved ending.
1151
Adèle Blanc-Sec 2010,  Unrated)
1152
Earthsea 2004,  Unrated)
Earthsea
Managed to reduce great books to appalling drivel. And with the aid of some quality actors. Quite a feat.
1153
Simpatico 1999,  R)
Simpatico
Interesting, but too stilted to be very engaging and the quality cast can't save the inconsistent script.
1154
Source Code 2011,  PG-13)
1155
The Human Factor 1975,  R)
The Human Factor
A slow but ultimately intriguing story. Some of the acting's wooden, but Preminger's direction overcomes that.
1156
Tron Legacy 2010,  PG)
Tron Legacy
Unbelievably boring. I have even less respect for the 10 year-old me who loved Tron than I used to.
1157
Farewell (L'affaire Farewell) 2009,  Unrated)
Farewell (L'affaire Farewell)
A truly classy spy/political thriller with engaging characters, a tense and believable plot, and a splendidly suitable score. All of the actors are superb, but Kusturica and Canet in particular are wonderful. The film builds on Canet's already impressive body of work, and makes one think Kusturica should spend more time in front of the camera, as well as behind it.
1158
Let Me In 2010,  R)
Let Me In
A fascinating take on the vampire genre that, like the best horror, is based on fears and emotions people can connect to. The young adults stars are magnificent.
1159
Super 8 2011,  PG-13)
Super 8
Silly. Trite. Silly silly silly silly silly. Boring. Silly silly silly silly silly silly silly. Tedious. Silly.
1160
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
Nick and Norah's Infinite Playlist
Funny and endearing, with great acting by Cera and Dennings.
1161
Tamara Drewe 2010,  R)
Tamara Drewe
Very quirky and a load of splendiferous romantic bovine writerly fun.
1162
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
1163
Beautiful Lies (Full Treatment)(De vrais mensonges) 2010,  Unrated)
1164
The Jackal 1997,  R)
1165
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
1166
Jane Eyre 2011,  PG-13)
1167
Notting Hill 1999,  PG-13)
1168
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
1169
On a Clear Day You Can See Forever 1970,  G)
1170
Win Win 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments