My Favorite Movies


  wmggs's Rating My Rating
1
Paris, Texas 1983,  R)
2
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
3
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
4
The Decalogue 1988,  Unrated)
5
Tong nien wang shi (A Time to Live and a Time to Die) 1985,  PG)
6
Lianlian fengchen (Dust in the Wind) 1986,  PG)
7
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
8
Yi Yi 2000,  Unrated)
9
Zhantai (Platform) 2000,  Unrated)
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
11
Bei qing cheng shi (A City of Sadness) 1989,  Unrated)
12
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
13
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962,  Unrated)
14
Ano natsu, ichiban shizukana umi (A Scene at the Sea) 1992,  Unrated)
15
A Brighter Summer Day 1991,  Unrated)
16
Yangguang Canlan de Rizi (In the Heat of the Sun) 1994,  Unrated)
17
Narayama bushiko (Ballad of Narayama) 1983,  Unrated)
18
Xianggang zhizao (Made in Hong Kong) 1997,  Unrated)
19
Liulian piao piao (Durian Durian) 2000,  Unrated)
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
21
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
22
Taxi Driver 1976,  R)
23
A Clockwork Orange 1971,  R)
24
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
25
A Touch of Zen 1969,  Unrated)
26
A Better Tomorrow 2010,  R)
27
Tang Bohu dian Qiuxiang (Flirting Scholar) (Tang Bohu dian Qiuxiang) 1993,  Unrated)
28
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
29
From Beijing with Love (Gwok chaan Ling Ling Chat) 1994,  Unrated)
30
The Shining 1980,  R)
31
Huang tu di (Yellow Earth) 1984,  Unrated)
32
Tampopo 1986,  Unrated)
33
Xiao Wu (The Pickpocket) 1998,  Unrated)
34
Blind Shaft 2003,  Unrated)
35
Dog Day Afternoon 1975,  R)
36
Full Metal Jacket 1987,  R)
37
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
38
Kids Return 1996,  Unrated)
39
Leaving Las Vegas 1995,  R)
40
Suzhou River 2000,  Unrated)
41
Brazil 1985,  R)
42
The Silence of the Lambs 1991,  R)
43
When Harry Met Sally 1989,  R)
44
Blade Runner 1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments