My Favorite Movies


  wittzo's Rating My Rating
1
16 Blocks 2006,  PG-13)
2
28 Days Later 2002,  R)
3
28 Weeks Later... 2007,  R)
4
A Boy and His Dog 1975,  R)
5
A Christmas Story 1983,  PG)
6
A Dirty Shame 2004,  R)
7
Aeon Flux 2005,  PG-13)
8
Agent Cody Banks 2003,  PG)
9
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
10
Airplane! 1980,  PG)
11
The Alamo 2004,  PG-13)
12
Alexander 2004,  R)
13
Alien 1979,  R)
14
Aliens 1986,  R)
15
Alien3 1992,  R)
16
Alien Resurrection 1997,  R)
17
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
All Dogs Go To Heaven 2
Got it for free with a Pizza Hut promo, I couldn't Stand ADGTH 1, I definitely am not going to watch this POS!
18
The Ant Bully 2006,  PG)
19
Apocalypse Now 1979,  R)
20
The Aristocats 1970,  G)
21
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
22
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
My first wife and I nearly walked out on it at the theater, AP1 was much better to me at the time. After I saw Goldmember, I decided to re-visit the franchise and liked it better..
23
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
24
The Avengers 1998,  PG-13)
25
Back to the Future 1985,  PG)
26
Back to the Future Part II 1989,  PG)
27
Back to the Future Part III 1990,  PG)
28
Batman Begins 2005,  PG-13)
29
Bad News Bears 2005,  PG-13)
30
Bad Taste 1987,  R)
Bad Taste
It's not a bad little film, I rated it so high because of what Peter Jackson did to make the film.
31
Barbie Fairytopia Mermadia ,  Unrated)
32
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
33
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
I loved the idea of having George Clooney as Batman, he was a perfect fit for it, even better than Michael Keaton. The script totally sucked ass.
34
The Beast (The Beast of War) 1988,  R)
35
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
36
Beerfest 2006,  R)
37
Beowulf & Grendel 2005,  R)
38
Bicentennial Man 1999,  PG)
39
Blackbeard 2006,  Unrated)
40
Bloodrayne 2006,  R)
41
The Blues Brothers 1980,  R)
42
The Brain That Wouldn't Die 1962,  Unrated)
43
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Best Gay Western I've ever seen...
44
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
45
Bubble Boy 2001,  PG-13)
46
Cars 2006,  G)
47
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I'm not too thrilled with all the CGI filters they used to darken the mood. Willie Wonka rules.
48
Chicken Little 2005,  G)
49
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I never noticed the religious undertones in the movie nor in the book.
50
Pitch Black 2000,  R)
51
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
52
Clerks 1994,  R)
53
Clerks II 2006,  R)
54
Conan the Barbarian 1982,  R)
55
Conan the Destroyer 1984,  PG)
56
Crank 2006,  R)
57
Date Movie 2006,  PG-13)
58
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
I like this one as well as the original.
59
Dinotopia 2004,  Unrated)
60
Comic Relief: Doctor Who and the Curse of Fatal Death 1999,  Unrated)
Comic Relief: Doctor Who and the Curse of Fatal Death
I have this on my hard drive.
61
Doctor Who 1996,  Unrated)
Doctor Who
I have this on my hard drive.
62
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
63
Dogma 1999,  R)
64
Dracula 1931,  Unrated)
65
Son of Dracula 1943,  Unrated)
Son of Dracula
I got this as part of the Legacy Collection, I haven't gotten around to seeing it.
66
House of Dracula 1945,  Unrated)
House of Dracula
I got this as part of the Legacy Collection, I haven't gotten around to seeing it.
67
Dragonslayer 1981,  PG)
68
Dragon's World: A Fantasy Made Real (The Last Dragon) 2004,  PG)
69
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
Dreamer: Inspired by a True Story
I haven't gotten around to watch it.
70
Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God 2005,  Unrated)
71
Scourge of Worlds - A Dungeons & Dragons Adventure 2002,  Unrated)
72
Elf 2003,  PG)
73
The Emperor's New Groove 2000,  G)
74
Equilibrium 2002,  R)
75
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
I assume this is Sam Raimi's Evil Dead?
76
Evil Dead 2 1987,  R)
77
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Say Hail to the King, Baby!
78
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
79
eXistenZ 1999,  R)
eXistenZ
Borrowed from a friend, haven't gotten around to see it, yet.
80
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
81
Final Destination 3 2006,  R)
82
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Come on, Serenity 2!
83
Find Me Guilty 2006,  R)
84
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
Lacks the charm of actual claymation like Wallace and Grommit and Chicken Run.
85
Frankenstein 1931,  Unrated)
86
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
87
Son of Frankenstein 1939,  Unrated)
Son of Frankenstein
I got it as part of the Legacy Collection, I haven't gotten around to watching it yet.
88
House of Frankenstein 1944,  Unrated)
House of Frankenstein
I got it as part of the Legacy Collection, I haven't gotten around to watching it yet.
89
Frosty the Snowman 1969,  G)
90
Futurama: Bender's Big Score 2007,  PG)
Futurama: Bender's Big Score
BOX corporation, you can kiss my shiny metal ass!
91
Galaxy Quest 1999,  PG)
92
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
What a stupid concept, they should have made Odie CGI, too.
93
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
Don't care to watch this shitbag.
94
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Nick Cage is perfect for the role, but he really hams it up in the transformation scenes, he needs to brush up on his "sizzling bacon" routine from acting class. :)
95
The Gnome-Mobile 1967,  G)
The Gnome-Mobile
I am the King of the Pimp Gnomes!
96
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
Gone in 60 Seconds
Much better than that POS that Nick Cage did not too long ago. Unfortunately the two sequels are totally stupid and made up of scrap footage. But in the original Gone, there ain't any CGI, all that stuff is real.
97
Grandma's Boy 2006,  R)
98
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
99
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
100
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
101
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
102
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
103
Hellboy 2004,  PG-13)
104
Hellboy Animated: Sword of Storms 2006,  Unrated)
105
The Hellcats (Biker Babes) 1967,  R)
106
Hitch 2005,  PG-13)
107
Home on the Range 2004,  PG)
108
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
109
How to Eat Fried Worms 2006,  PG)
How to Eat Fried Worms
Kids like it, I think.
110
Ice Age 2002,  PG)
111
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
112
Idiocracy 2006,  R)
113
Immortel (ad vitam) (Immortal) 2004,  R)
114
Jarhead 2005,  R)
115
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
116
The Invincible Iron Man 2007,  PG-13)
The Invincible Iron Man
Nice stopgap until Iron Man comes out next summer!
117
Just Friends 2005,  PG-13)
118
The Karate Kid 1984,  PG)
119
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
120
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)
121
King Arthur 2004,  PG-13)
122
Kingdom of Heaven 2005,  R)
123
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
124
Knocked Up 2007,  R)
125
Kung Fu Hustle 2004,  R)
126
Ladyhawke 1985,  PG-13)
127
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
I bought this because it was packaged with Dawn of the Dead. It feels like it's sequel, but it's not, really. They dropped the ball with this one, it could have been so much more.
128
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
The Last Man on Earth
Classic written by the man himself.
129
Leaving Las Vegas 1995,  R)
Leaving Las Vegas
Came with a Pizza Hut pizza. It's got Jimmy Caan in it, so it can't be too bad..not like Rollerball!
130
Legend 1986,  PG)
131
Leroy & Stitch 2006,  G)
132
The Librarian: Quest for the Spear 2004,  Unrated)
133
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
134
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
135
Logan's Run 1976,  PG)
Logan's Run
I rated it high for the story, not the effects, though it was nominated for an Oscar. Star Wars came out a year later and bitchslapped sci-fi.
136
The Longest Yard 2005,  PG-13)
137
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
138
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
139
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
140
The Lost Skeleton of Cadavra 2004,  PG)
141
The Love Bug 1968,  G)
142
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
I just can't get into it, I get the feeling that it's too good to be true.
143
Mallrats 1995,  R)
144
The Matador 2005,  R)
145
The Matrix 1999,  R)
146
The Matrix Reloaded 2003,  R)
147
The Matrix Revolutions 2003,  R)
148
Men in Black 1997,  PG-13)
149
Men in Black II 2002,  PG-13)
150
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
151
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
152
My Big Fat Independent Movie 2005,  R)
My Big Fat Independent Movie
It's better than some of the movies it's parodying.
153
Nacho Libre 2006,  PG)
154
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
155
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
Kid's movie.
156
Night at the Museum 2006,  PG)
157
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I don't have the 3-D version, I have the real version. I hope Disney doesn't rape us by never letting the real one out again!
158
National Treasure 2004,  PG)
159
The Neverending Story 1984,  PG)
160
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
161
Office Space 1999,  R)
162
On the Beach 1959,  Unrated)
163
The Order 2002,  R)
164
Orgazmo 1997,  R)
165
Over the Hedge 2006,  PG)
166
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
I want to see it, but with apprehension.
167
Panic in Year Zero! (End of the World) 1962,  Unrated)
Panic in Year Zero! (End of the World)
Wow gas is all the way up to $2.75 a gallon! Those poor bastards.
168
Papillon 1973,  PG)
Papillon
Freaking awesome performance, plus we get to see Pacific Islander all natural titties.
169
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
Pink Flamingos
It's the most disgusting movie I've ever seen. Awesome!
170
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
171
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
172
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
173
Poltergeist 1982,  PG)
174
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
175
Poltergeist III 1988,  PG-13)
176
The Princess Bride 1987,  PG)
177
Pulp Fiction 1994,  R)
178
Quills 2000,  R)
179
Racing Stripes 2005,  PG)
Racing Stripes
Kid's movie. Dumb idea to have animals talk in a live action movie. It worked for Babe, this sir is no Babe.
180
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Go Indy 4, even though you have to ride bitch behind Transformer boy!
181
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
182
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
183
Ratatouille 2007,  G)
184
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
Mmmm, nice punk rocker chick tits and ass....
185
Ringers - Lord of the Fans 2005,  PG-13)
186
Robot Jox 1989,  PG)
187
Robots 2005,  PG)
188
The Rookie 2002,  G)
The Rookie
Freaky how the male lead is older than the guy he's playing but looks younger.
189
Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964,  Unrated)
190
Rugrats Go Wild 2003,  PG)
Rugrats Go Wild
The Wild Fortenberrys. :)
191
Santa Claus Is Comin' to Town 1970,  Unrated)
192
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
One Day I'll complete my collection and the ratings will stairstep.
193
School of Rock 2003,  PG-13)
194
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
Kid's movie I haven't gotten around to watch.
195
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
Scooby-Doo on Zombie Island
First exposure of zombies to my kids, it rocked. It clinched it for them to be nerds.
196
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
197
Shaun of the Dead 2004,  R)
198
Shrek 2001,  PG)
199
Shrek 2 2004,  PG)
200
Shrek the Third 2007,  PG)
201
Silent Running 1971,  G)
202
Sky High 2005,  PG)
203
Sleeping Beauty 1959,  G)
204
Slither 2006,  R)
205
Snatch 2001,  R)
206
Snow White: The Fairest of Them All 2001,  Unrated)
207
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
208
Spaceballs 1987,  PG)
209
Sin City 2005,  R)
210
Spider-Man 2002,  PG-13)
211
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
212
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
213
SpongeBob SquarePants - Absorbing Favorites 2005,  Unrated)
214
SpongeBob SquarePants - Sea Stories 2002,  G)
215
Star Trek: The Menagerie ,  Unrated)
216
Star Trek New Voyages: World Enough and Time 2007,  Unrated)
Star Trek New Voyages: World Enough and Time
I'm still in the middle of TOS: Season One.
217
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
Snoozefest. Sheer fandom allowed Star Trek 2 to be greenlit and birthed the franchise.
218
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
KHAAAAAAAAAAAAANN!!!!
219
Star Trek Generations 1994,  PG)
220
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
221
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
222
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
223
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
224
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
225
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
226
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
227
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
228
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
229
Star Wars Gangsta Rap 2000,  Unrated)
230
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
I hate it when they try to do computer games and hacking in movies, they do nothing but fuxxor things up.
231
Stitch! The Movie 2003,  G)
232
Subject Two 2005,  R)
233
Superbad 2007,  R)
234
Super Troopers 2002,  R)
235
Superman Returns 2006,  PG-13)
236
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
237
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
238
Taxi Driver 1976,  R)
239
Team America - World Police 2004,  R)
240
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
241
Thank You For Smoking 2005,  R)
242
The Thief Lord 2005,  PG)
243
This Is Spinal Tap 1984,  R)
244
Trancers 1985,  PG-13)
Trancers
Haven't gotten around to see it, yet.
245
Transformers 2007,  PG-13)
246
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
247
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
248
Ultimate Avengers: The Movie 2006,  PG-13)
Ultimate Avengers: The Movie
A black Nick Fury who isn't a super soldier? Awesome resurrection of Captain America, but he sure gained a lot of muscle since he was thawed out.
249
Ultimate Avengers 2: Rise of the Panther 2006,  PG-13)
Ultimate Avengers 2: Rise of the Panther
What a lame guest star....
250
Underworld 2003,  R)
251
Valiant 2005,  G)
Valiant
Kid's movie I haven't gotten around to see yet.
252
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
253
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
254
War of the Worlds 2005,  PG-13)
255
Wayne's World 1992,  PG-13)
256
Who Killed the Electric Car? 2006,  PG)
257
Willow 1988,  PG)
258
X-Men 2000,  PG-13)
259
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
260
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
"I'm the Juggernaut, bitch!" killed it for me. Total redaction of X-Men history.
261
XXX 2002,  PG-13)
XXX
I thought Vin Diesel would be the perfect successor to Arnold.
262
Zardoz 1974,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments