My Favorite Movies


  wittfan's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
best...movie...EVER!
2
His Girl Friday 1940,  Unrated)
3
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
I don't know why this movie touches me like it does, but it does.
4
Office Space 1999,  R)
Office Space
This movie captures perfectly the bizarre, "Though the Looking Glass" reality that was the American corporate environment in the irrationally exuberant 1990s.
5
Apocalypse Now 1979,  R)
6
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
7
All the President's Men 1976,  PG)
8
Friday 1995,  R)
9
Aliens 1986,  R)
10
Caddyshack 1980,  R)
11
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
12
Independence Day 1996,  PG-13)
13
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
14
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
15
Rocky 1976,  PG)
16
Shaun of the Dead 2004,  R)
17
The Lost Boys 1987,  R)
18
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
19
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
20
Strange Brew 1988,  R)
21
Gandhi 1982,  PG)
22
The Sound of Music 1965,  G)
23
Topper 1937,  G)
24
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
25
D.C. Cab 1983,  R)
26
Coming to America 1988,  R)
27
The Music Man 1962,  G)
28
Night Shift 1982,  R)
29
The In-Laws 1979,  PG-13)
30
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
31
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
32
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
33
Fathom 1967,  NC-17)
Fathom
What can I say? It would be virtually impossible for me to not like this movie. The formula is a perfect. Take the ultimate smart-n-sassy sex goddess, Raquel Welch, drop her (quite literally) into a picturesque Mediterranean village, throw in a lime green bikini to spice things up a bit, add a pinch of classic '60s tongue-in-cheek spy story and you have quite possibly the perfect recipe for great escapist entertainment. I loved it!
34
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
35
Sweet Charity 1969,  G)
36
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
37
The Bad News Bears 1976,  PG)
38
Mad Max 1979,  R)
39
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
40
The Apartment 1960,  Unrated)
41
Blazing Saddles 1974,  R)
42
Mary Poppins 1964,  G)
43
The Wiz 1978,  G)
44
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
45
Viva Las Vegas 1964,  PG)
Viva Las Vegas
IMHO, the best Elvis film. The music is above average and the chemistry between Elvis and Ann-Margret is electric.
46
The Last of the Mohicans 1992,  R)
47
Valley Girl 1983,  R)
48
Excalibur 1981,  R)
49
Black Hawk Down 2001,  R)
50
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
51
What's Up, Doc? 1972,  G)
What's Up, Doc?
I remember seeing this film as a kid and absolutely falling in love with Barbara Streisand (especially when she sang, "As Time Goes By.") Madeline Kahn's had me ROTFLMAO in her scenes with Ryan O'Neal. A fitting tribute to the classic screwball comedies.
52
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
53
Father Goose 1964,  Unrated)
54
The Breakfast Club 1985,  R)
55
Midway 1976,  PG)
56
When Harry Met Sally 1989,  R)
57
Honeymoon in Vegas 1992,  PG-13)
58
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
59
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
60
The Awful Truth 1937,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments