Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  wisepk09's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
beautiful
2
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
love it!the kid in me love's the fact it's a adult version of our childhood stories.
3
Charlotte Bronte's Jane Eyre 1996,  PG)
Charlotte Bronte's Jane Eyre
if this version is good like the other one i've already seen.
4
Jane Eyre 1934,  Unrated)
Jane Eyre
favorite romance story every told
5
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
shakespeare is and was a great playwright.
6
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
awesome movie!!everything in it! romance,action,humor and war! defintely my idea of a good movie to watch on a date.
7
The Music Man 1962,  G)
The Music Man
old classic.
8
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
kids from the street hitting the floor,very predictable plot but great moves.
9
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
full of passion for love,trust and dance.
10
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
looks cool
11
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
funny! funny!and for a change of words crazy funny.
12
Emma 1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments